Familie-reünie in wedstri j dverband IJSBRECHTUMERS STAMPEN DORPSHUIS UIT DE GROND IJLST snekerXkqerler m - Ijlster jongen bij botsing met trein overleden II ft Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYM BRITS ER AD E EL en Nieuwe bluseenheid voor uitslaande branden in Sneek en Wymbritseradeel Brandweer start met zoekplaat-wedstrijd Dieven zetten in Amsterdam de bloemetjes buiten ■I u I I I 1 w Het Sneeker Nieuwsblad is „Hij keek achterom” N Met bij Hubert gestolen f 1600 f I „Subsidiëring Stichting Aide Fryske Tsj erken ligt op provinciaal gebied” Spaaroverschot bij Rijkspostspaarbank Waterkanon spuit circa 55 meter BROMFIETSER GISTEREN IN HOMMERTS BIJ AANRIJDING GEWOND Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o Weer aangepaste dienst voor 'geestelijk gehandicapten en de ■IfflBlIllWllIBIIBIIIIBIIIl een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD f SNEEKER NIEUWSBLAD Gaasterland gunt schooljeugd natte gymnastiek” in Lemmer waren (Foto Studio Ger Dijs) I Verschijnt: maandags en donderdags der een van 127 ste JAARGANG No. 72 DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1972 Wie Sneker Pan zegt, zegt Jan van Akker, de schipper op deze tjalk. En wie de naam van deze populaire stuurman heeft genoemd schiet onwillekeurig de naam van een bekende opvarende van „De Pan” te binnen: Bertus Foekema. Eén van de Foekema’s en niet te vergeten de Huitema’s, die wat graag het helmhout of een schoot van een zeilboot in handen hebben. Welnu, zondag was het dan weer zover: de traditionele familie-reünie op het water. Aangemoedigd door niet weinige familieleden aan de zoom van de Goëngarijpsterpoel voeren een 70 ”F” ’s en "H” ’s over vier rondjes om het snelst. Konden de deelnemers bij de aller eerste wedstrijd (vier jaar terug) nog plaats vinden in acht, nu moesten in Oppenhuizen 15 16 m2 worden afgehuurd, om het feest door te kunnen laten gaan. Een feest, dat bij ideaal zeilweer, na een spannende strijd in het voordeel van Frans Huitema werd beslist. Maar dat was vanzelf niet de hoofdzaak. J. BANGMA (ARP) ondergraving wet bijdragen IJsbrech- van met steen eerste steen mag van A. en liet in zijn voorstel blijken het bil lijk te achten, dat deze ouders ook een De 19-jarige schilder W.G. uit Rhenen, maar verblijvende in Sneek, en de een jaar jongere Sneker fabrieksarbeider K.C., die vorige week door de politie als verdacht van de inbraak bij Hu bert werden aangehouden, zijn maan dag voor de officier van justitie in Leeuwarden geleid. C., die bij deze kraak, waarbij ongeveer 1.600 werd gestolen en voor 1000 schade werd aangericht, min of meer als bijloper had gefungeerd, is voorlopig op vrije voeten gesteld. De schilder begon zijn activiteiten hij heeft ondanks zijn jeugdige leeftijd al een respectabele straflijst met het stelen van drie fietsen. De bij de inbraak in de fa briek van Hubert buitgemaakte 1600 werd een dag later in Amsterdam door de beide heren verbrast. Terzake van heling van de fietsen werd tegen de 22-jarige werkloze Sneker A. de J. pro- ces-verbaal opgemaakt. I De bedoeling is dat het gebouwtje aan de Epemawei 1 november klaar is. In aanmerking genomen het vlug ge leggen van de fundamenten en de ijver van de mensen moet dit kun nen lukken. Wordt de onderbouw van steen, de bovenbouw wordt van hout opgetrokken. Dit alles naar een ontwerp van, ook al een IJs- brechtumer, de heer F. A. Houtsma. In het dorpshuis zullen een toneel, een zaal die door een schuifwand in tweeën kan worden verdeeld, een keu ken „met schenkerij”, een hal en de nodige sanitaire voorzieningen ko men. In het kader van de nationale brand- weerdag, aanstaande, zaterdag, houdt het brandweerkorps van Sneek een zoekplaat-wedstrijd, waaraan door alle leerlingen van de basisscholen uit de Waterpoortstad kan worden deelgenomen. De deelnemers worden naar leeftijd verdeeld in twee groe pen (68 en 912 jaar) welke ieder tien winnaars op zullen leveren. Voor hun prestaties zullen zij dan op een zaterdagmiddag te gast zijn bij de Sneker spuitgasten. De prijswin naars „bemannen” een uitrukkende brandweerwagen en mogen zelf spui ten. Maandagavond waren de werkzaamhe den zover gevorderd dat met de op bouw kon worden begonnen en het be stuur van de Stichting Doarpshüs had mevrouw Van der Eems-Suierveld be reid gevonden om dit feit een feeste lijk tintje te geven door het leggen van een „eerste steen”. De heer D. Tam- minga, secretaris van de Stichting leg de in zijn korte toespraak uit, dat nie mand hiervoor beter geschikt was dan zij, omdat „mevrouw Van der Eems samen met haar nu overleden man al tijd heel veel voor het oude dorp heeft gedaan. Werk dat geen naam had, dat niet betaald werd, werk voor de ge meenschap.” ...S Mevrouw A. van der Eems-Suierveld legde maandagavond’ onder grote pu blieke belangstelling de „eerste steen” van het te bouwen IJsbrechtumer dorpshuis. Dat dit „mienskipshüs” in sneltreinvaart klaar komt en ook klaar moet zijn blijkt wel uit het feit dat de fundamenten zaterdag gelegd zijn en dat het gebouw begin november geo pend zal worden. bijdrage leveren, omdat de gemeente 1,29 per kind per les gaat betalen. Hiermee konden enkele raadsleden, met de heer J. Bangma als „gangma ker”, zich nieit verenigen, eergister avond. „Dit valt binnen de school uren; de natte gymnastiek is dus in gepast in- het lesrooster. Dan mag je niet, maar moet je schoolzwemmen, wat weer inhoudlt, dat het lesgeld niet door de ouders moet worden gesubsi dieerd. Welnu,” aldus dit AR-lid, „als de gemeente de gelegenheid tot school zwemmen geeft, en dus A zegt, moet hij ook B zeggen.” Voorzitter H. L. Sixma baron van Heemstra verklaar de echter, dat „we nog geen doeluit kering hiervoor krijgen”. En: het be drag op zichzelf zal geen struikelblok vormen voor de ouders. De heer Joh. Mous (KVP) sprak in de zen van va banque politiek. Hij zei: Het ontbreekt ons aan inzicht in de dekkingsproblematiek. We moeten bij dit soort voorstellen, wat betreft de prioriteitsbepaling de beslissing van ge deputeerde staten afwachten. En deze 24.000,maakt slachtoffers. Ik zou graag willen, dat we wisten waar dit bedrag terug te kunnen halen. Voor zitter Van Heemstra zei te hopen die 24.000,in de komende begrotings- vergadering ergens te kunnen „ba ten”. Hij onderstreepte nog eens het nut de lagere schoolkinderen de grondbeginselen van het zwemmen te laten bij brengen. De heer Mous kon zich, als alle anderen wel vinden in het voorstel 24 mille te voteren voor het vervoer naar Lemmer, maar liet aan tekenen op „principieel juridische gronden” tegen de betaling van 0,80 per keer door de ouders te zijn. Het ligt in de bedoeling van de Com missie Kerkdiensten voor geestelijk gehandicapten, voor Sneek en wijde om trek weer een aangepaste dienst te hou den op zondag 17 september a.s. in de Ichthuskerk. In deze dienst hoopt voor te gaan ds. mr. J. Vaandrager te Sneek, terwijl de muzikale omlijsting wordt verzorgd door de zanggroep „The Three Tops” van Sneek, onder leiding van de heer Sinnema. Aanvang der kerkdienst om 3 uur ’s middags. De RPS heeft de afgelopen maand een spaaroverschot geboekt van 64 miljoen gulden. In augustus 1971 was dit 41 miljoen. Ingelegd werd 225 miljoen (aug. 1971: 170 milj.) en opgenomen 161 milj. (aug. 1971: 129 milj.). Het in- leggerstegoed bedroeg ultimo augus tus 1972 7189 miljoen gulden tegen 6286 milj eind augustus 1971. I De 11-jarige (hij zou vrijdag 12 zijn geworden) Hendrik de Jong uit Ijlst is dinsdagmiddag om tien minuten voor rijf bij een tragisch ongeval op de spoorwegovergang tussen IJlst en Oosthem dodelijk verongelukt. Hij werd door de in de richting Staveren rijden de trein op z’n fiets gegrepen, en kwam zeker 15 meter na de botsing in de berm terecht. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. De bromfietser reed op de ventweg in de richting Sneek. Naar Lemmer reed L., die vermoedelijk om te kunnen stoppen de ventweg indraaide. Hij zag Wierda te laat, als gevolg waarvan de bromfiets voor op de auto knalde. De bromfiets werd behoorlijk beschadigd, terwijl de auto van de Sneker even eens een grondige opknapbeurt nodig zal hebben. Gistermorgen om vijf minuten voor acht veroorzaakte de 28-jarige Sneker L. A. L. als bestuurder van een auto op de grens van de tweelingdorpen Hommerts en Jutrijp een aanrijding, waarbij de bromfietser Ane Wierda uit Sint Nicolaasga verwondingen aan z’n hoofd en een beenbreuk opliep. Wier da is per ambulance naar het Sint An- toniusziekenhuis in Sneek gebracht. Het Gaasterlandse college van b. w. 1 -L~' Op het dak van de wagen is een schuimwaterwerper gemonteerd, wel ke bij gebruik als waterkanon een ca paciteit heeft van 1600 liter per mi nuut. Bij een druk van acht atmosfeer bedraagt de worpafstand circa 55 me ter. Wordt de monitor als schuimka- non gebruikt, is het bereik ongeveer 50 meter. De schuimproduktie per mi nuut bedraagt 24.000 liter. Het voer tuig is verder voorzien van een ach- terbouwpomp met een capaciteit van 3800 liter water per minuut. De auto biedt plaats aan acht brandweerlieden. Het Mercedes-Benz chassis is voor zien van voor- en achterwiel aandrij ving. Rondom zijn half-weg half-ter- reinbanden gemonteerd. De wagen en de pomp worden aangedreven door een zes-cylinder dieselmotor met een vermogen van 168 PK. De capaciteit van de pomp is groot genoeg om naast het in gebruik zijnde waterkanon tege lijkertijd een aantal stralen op de tra ditionele manier uit te leggen. De mo gelijkheid tot het af geven van grote hoeveelheden schuim (24.000 liter per minuut) maakt de eenheid bij uitstek geschikt voor inzet bij de blussing van tank-auto branden, zoals die kun nen voorkomen op de grote doorgaan de wegen. Zaterdagmorgen om negen uur wordt er voor publiek een demon stratie gegeven met de nieuwe wagen. Hendrik was met drie vrienden op de fiets op weg naar Oosthem, waar zij mest uit het weiland van de heer Bu- walda zouden halen. De jongens had den een karretje meegenomen, waarin een dekzeiltje en schep lagen. Deze spullen vielen van het karretje af; ter wijl de andere drie jongens hun weg vervolgden, en de overgang al over waren, raapte Hendrik het zeil en de schep op. Hij nam ze onder de arm en fietste weer verder. Volgens de treinmachinist P. Veenstra uit Leeu warden keek Hendrik op de spoorweg overgang, die met knipperlichten wordt beveiligd (de installatie werkte goed) nog even om. Het gezin De Jong telt nog een (oudere) zoon en (jongere) dochter. derhalf uur zat de laatste ronde erop, en kon men in het bijzonder fraai ver lichte stadhuis aan de Luts voor de I des voorzitters hamer „hinder- besloten de nisjes” waren deze keer in het par cours opgenomen. Zo struikelde socia list G. H. Overdiep eventjes over een voorstel vooralsnog geen subsidie te geven aan de Stichting Aide Fryske Tsjerken, omdat hij vond, dat de waardering die in de gemeente hier voor bestaat best uit een geldsbedrag van pakweg 25,of 50,mag blij ken. Nee, blokkeerde de burgemeester, het college is van mening, dat dit veel meer op provinciaal dan op specifiek Gaasterlands terrein ligt. (Terwijl in het voorstel zelf de financiële toestand van de gemeente als grond van de af wijzing werd genoemd Maart dit jaar stelde de raad de bouwterreinprijzen in Nijemirdum vast. Evenwel, g.s. konden zich hier niet mee verenigen. Planologische redenen zou de grond van deze afkeuring zijn. Stond de heer Mous door deze moti vering perplex, zijn overbuurman O. v. d. Goot protesteerde ertegen. „De raad wordt een beetje machteloos ge steld, en zo wordt gesuggereerd, dat ambtenaren en de raad er niets vanaf weten. Ik vind dit iets verschrikkelijks. Het is net een laag gespannen prikkel draad, dat een olifant wel tegen houdt.” oordeelde deze CHU-er. „We komen hier nog wel op terug,” zo maakte de voorzitter een einde aan deze „hink-stap”. Een gedeelte van de IJsbrechtumer lagere school, die is uitgebreid van een tweemans- tot een driemansschool, zal de eerste jaren overdag het ge bouw bezetten, zodat er al dlrekt een nuttig gebruik van wordt gemaakt. De heer Tamminga herinnerde de inwo ners en toekomstige gebruikers er aan, dat men er niet was met het hebben van een dorpshuis alleen, het moet ook worden betaald. „Wij krijgen geen rijkssubsidie, we moeten dit allemaal zelf bij elkaar brengen. Van Sneek hebben we al een flinke gift binnen en ik doe een beroep op de oud-IJs- brechtumers om ons te helpen in de vorm van renteloze aandelen en gif ten.” VMWVWWWWWWWWWWWWWVWW „Ik zie,” zo begon de heer Bangma opnieuw, „dit als een ondergraving van de lagere onderwijswet. Op het lesrooster wordt aangegeven: dón schoolzwemmen, en daarvan is de schoolinspectie, dus Den Haag, op de hoogte. De ouders moeten niet ver plicht gesteld kunnen worden. Ik zie dit als een principiële kwestie het gaat mij niet om de knikkers, maar om het spel. De ouders moeten ervan in kennis worden gesteld, dat ze wel mogen, maar niet hoeven te betalen.” REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs De nieuwe brandweerwagen, die mor genmiddag om vier uur op het vee- marktterrein zal worden overgedra gen aan de gemeentebesturen van Sneek en Wymbritseradeel is speciaal ontworpen voor het blussen van grote uitslaande branden, bijvoorbeeld boer derij-branden, waarbij veel water ge bruikt moet worden en men met de bluseenheid van de weg af komt. Voor de eerste aanval beschikt de wagen, een Ajax-Ziegler/Mercedes-Benz com binatie, die werd opgebouwd bij Den Hartog te Beesd, dan ook over een eigen watervoorraad van 2000 liter. Tevens is een tank ingebouwd voor het meevoeren van 500 liter schuim- vormend middel. „Dat die tot de gemeenschap turn”, sprak mevrouw Eems-Suierveld, nadat zij flinke klodder cement een dit door de dorpelingen zelf te bou wen dorpshuis op zijn plaats gebracht had. Het initiatief tot het oprichten van een mienskipshüs gaat uit van de „Stichting Doarpshüs Ysbrechtum” die voortgekomen is uit twee bestaan de verenigingen in dit dorp, namelijk „Doarpsrümte” en de „Vereniging voor Volksvermaken”. Zaterdag kon met de eigenlijke bouw begonnen wor den, toen legden twintig vrijwilligers van de stichting onder leiding van de heer Klaas Bootsma de fundamenten. Of het de basis zal leggen voor een (mogelijke) afvaardiging naar de eerst volgende editie van de Olympische Spelen moet worden afgewacht, maar de w u ut_ lagere schoolkinderen uit Gaasterland zullen vanaf oktober (bij) geschoold schap* deed dinsdag ook een niet onaar- 'r zo snel mogeljjk door het I Werden vorige en deze week in Muenchen heel wat records om zeep geholpen, de Gaasterlandse vroed- worden in de zwemkunst in het dan spiksplinternieuwe bad in Lemmer. Voor dige poging het lopende schooljaar echter geldt dit alleen voor alle leerlingen van de programma te komen. Na precies an- vierde, vijfde en zesde klas, maar het ligt in de bedoeling alle kinderen die de Gaasterlandse basisscholen bezoeken de gelegenheid te geven, bij het „af- zwaaien” een diploma op zak te hebben. De gemeente zorgt, of liever betaalt ]aatste maal des voorzitters het vervoer tijdens de veertig lesweken: 24.000. Het cursusgeld (80 cent horen vallen. Slechts enkele per les) zal door de ouders op tafel moeten worden gebracht, zo —™->> sportcommissie en de schoolhoofden in een bespreking.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1