Burgemeester: zelf niet passief zijn Gouden speld voor J. Bosma ULST snekerWkoerier OUDE LIEFDE ROEST NIET.... f w fli S. Akkerman hamer over droeg voorzitters- Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en 50 jaar in dienst Kingfabrieken Tonnema •al ■I BB In dit nummer o.cl bij Ir1 Zeilen op Sneekermeer Open dag in Manege Temposlag Urk-ONS 8 Op ledenvergadering Ver. Christelijk Schoolonderwijs Overzicht zaterdag en zondagvoetbal DK blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls in GAASTERLAND, SLOTEN e.o WSNEEKER NIEUWSBLAD^ sJTB Offahd 'M 4, vmh, Ifln, VTMlMTtltAlltt H WM EsEfjSF Niets ontbrak vrijdagmiddag in de cantine van Kingfabrie ken Tonnema BV Sneek, waar bij de heer Jan Bosma vijftig jaar geleden in dienst trad, en ter gelegenheid waarvan een speciaal in het leven geroepen feestcommissie een twee uur durend carnaval op touw had gezet. Zelfs waren er voor dit „grootse festijn” met Friese in slag ’n welkomst en afscheids lied gecomponeerd. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en x ■- f SNEEKER NIEUWSBLAD Meningen gewestvorming lopen in IJlst nogal uiteen het Ger Dijs HWWVVWHWVVWWWWWWWWWVM .i VWWVWWVWWWWWWWWWWWVW4 (foto Studio Ger Dijs) 11 Verschijnt: maandags en donderdags J. NOOITGEDAGT-ORANJE kikker constant kritisch wordt beoordeeld, dat binnen een dergelijke organis. iedereen het gros van z’n tijd vult n vergaderen, meestal over onbenulli; heden steeds en De MAANDAG IB SEPTEMBER 127ste JAARAGANG No. 75 v.» - - ■ULMMMWM liwmwuumj om» h <Mm» De kascommissie, bestaande uit de he ren O. Nijdam en K. Bootsma adviseer de het bestuur er bij de diverse hoof den van de scholen op aan te dringen hun inkopen meer centraal te doen. Vooral wat ’t stencilpapier betreft zou men enorm veel kosten besparen, als dit artikel voor een heel jaar voor al le scholen tegelijk werd ingekocht. Ook was het de commissie gebleken dat zowel voor de LOM school als voor de kleuterscholen met meer over leg bestellingen gedaan moesten wor den. Het absolute hoogtepunt tijdens deze receptie, waarbij het voltallige perso neel (alle machines waren om drie uur stop gezet), de commissarissen M. J. Keijzer (oud-staatssecretaris) en P. de Vries, en veel familieleden, vormde on getwijfeld het opspelden door president- directeur drs. N. G. de Vries van de gouden speld van de Kingfabrieken. „U was vijftig jaar lang een trouwe medewerker” sprak de heer De Vries, die de jubilaris karakteriseerde als de schipper-voorman van de King-produc- tie, „waarvan u één van de meest markante figuren was. Een man. die niet één keer vreemd is geweest bij de Rang-productie, en zich steeds aan ons hoofdmerk, King, heeft gewijd”. „Nu kan ik wel ophouden. Ik zie het niet meer. Het moet op vrijwillige ba sis gaan, zoals nu. Door een gewest krijgen we een gedegradeerde raad en burgemeester hier. Een gemeen te, die goed vooruit gaat, heeft levens vatbaarheid. Die moet je niet aantas ten. Ik ben blij, dat onze regering weggaat, en deze zaak in de ijskast gaat,” zo besloot dhr. Zijsling in eer ste instantie, nadat hij van de bur gemeester had moeten horen, dat juist het werken in gemeenschappelij ke regelingen ondoorzichtig werkt, en een gewest ook verordende bevoegd heden zal krijgen. Dat de meningen in het CHU-kamp nogal verdeeld zijn, bleek uit de woor den van de heer P. Grondsma: We zit ten ergens wat in het luchtledige te praten, want het kindje moet nog ge boren worden, maar ik ben er wel een beetje voor. Ik zie er toch wel wat in. Die vuilverbrandingsgeschiedenis is al 25 jaar een agendapunt geweest. Wat gaat dat kosten. En zo zijn er veel dingen, die wanneer je het alleen doet duurder zijn, dan als je het met z’n allen aanpakt. Een ander punt is de bescherming van de mensen. We moe ten ’n alarmnummer hebben ineen ge west. Mevrouw Nooitgedagt-Oranje („ik ben beslist tegen een zwaar gewest”) meende, dat in een gewest, de autono mie van de gemeentebesturen in het gedrang komt. „IJlst heeft maar een klein aantal inwoners.-Ik denk aldoor maar aan de EEG. Nu hebben de lan den zelf toch de beslissingsbevoegdheid, en zo zou het met de leden van een gewest ook moeten zijn.” De heer Zijs ling voerde terloopt nog de heer Cyril Northcote Parkinson ten tonele; een Engelse professor die in zijn wetten schrijft, dat iedere organisatie tot in het oneindige groeit, wanneer ze niet ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct per mm ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Met 35 van de 53 stemmen werd de heer J. Kronemeyer gekozen als nieu we voorzitter. Deze nam de benoe ming aan, al sprak hij er zijn verwon dering over uit „dat men zo’n bunde ling vertrouwen stelt in iemand die nog maar een jaar in Sneek woont en nog maar enkele keren op een leden vergadering geweest is”. In de vaca ture D. van Hyum, schoolcommissaris aan de Koningin Wilhelmina school, werd benoemd de heer S. J, de Wit. Mevrouw S. Wijnands-Loonstra werd gekozen om de vacature van mevrouw J. Muller-van Dijk, schoolcommissaris aan de Eben Haëzerschool te vervul len. Terwijl president directeur N. de Vries bij de jubilaris de gouden speld op de revers aanbrengt, krijgt mevrouw Bosma een gouden broche door de echtgenote van de directeur opgespeld. Dit ogenblik vormde de climax van de vrijdagmiddag gehouden receptie in de kantine van Kingfabrieken Tonnema aan de Oppenhuizerweg. Na de hervatting werd de feestvreug de niet een weinig vergroot, toen enke le collega’s van de jubilaris hun voor- dracht-talenten lieten blijken. Allereerst evenwel hield de heer G. Schuil, die 44 jaar met de heer Bosma heeft sar mengewerkt, nog een speech, waarin hij even inging op de eerder door de heer De Vries aangehaalde tweede pe riode van King: „Dat was voor ons de moeilijkste, hij heeft veel van onze zenuwen, en incasseringsvermogen ge vergd”, zei de heer Schuil, die namens alle chefs aan de heer en mevrouw Bosma resp. een fles geestrijk vocht en bloemen aanbood. De heer KI. Boersma sprak namens alle collega’s van Bosma’s afdeling, in dichtvorm, en bracht sigaren en bloemen mee. On der leiding van de heer J. Smit strooi den de „Seeler Singers” enkele feest liederen de zaal in, voordrager Van Tuinen oogstte veel succes met zijn nummer, waarin een stuk of acht „in termezzo’s” opgenomen waren, de heer W. Boot ging er met een solo-zangnum- mer nog eens flink tegenaan, en voor dat jubilaris Bosma zijn kort dank woord kon uitspreken genoot de hele zaal nog van „De Bril”, gebracht door de heer J. Potma. Zoals gezegd, niets ontbrak op deze feestelijke bijeenkomst. Zelfs een „Farce Majeur”-achtige af- scheidssong was present. ONVERVALST De heer De Vries zag het als een ge lukkige samenloop, dat de heer Bosma juist in 1922 in dienst trad. „Met u namelijk jubileert nu ook de King-af- deling”, onthulde hij. Had de in Bui tenpost geboren heer Bosma al eerder de bijzondere gratificatie van de di rectie mogen ontvangen, de directeur speldde de jubilaris nu de gouden speld op zijn revers. Diens echtgenote („het is goed ook u vandaag te eren”, zei de heer De Vries) werd evenzeer enige tijd toegesproken; zij kreeg een gouden broche opgespeld. „Een 50-ja- rig jubileum is een unieke gebeurtenis, iets, wat in de toekomst een zeldzaam heid zal zijn”, zei vervolgens de heer J. Potma, die de gevoelens van heit VOORZICHTIG Wethouder K. Frankena (CHU): Nie mand moet denken, dat wij direct hoe ra hebben geroepen tegen gewestvor ming. De beantwoording van de vra gen is heel voorzichtig gebeurd. E. collega-wethouder J. J. de Vries (AR) Het eigen initiatief, wat toch te wei nig aan de orde is gekomen, is zo be langrijk. Het gaat in wezen om het doel: ’t belang van de individuele bur ger, het gaat om bepaalde zaken, die de gemeente niet alleen aan kan. Bur gemeester Mumsen voegde hier noj aan toe, dat „we in deze richting moe ten leren denken. Ineens ons gezichts veld verruimen. En dat kan moeilijk zijn, temeer daar een aantal punten nog zo vaag zijn. Maar de financiële zaken moeten naar het tweede plan verhuizen. Het middel is secundair.” Bij gebrek aan duidelijke cijfers en fei ten, meende de heer Rijpma eveneens (vooralsnog) nee te moeten zeggen te gen gewestvorming. „Voordat er er gens een gewest wordt gevormd eerst gemeentelijke herindeling. Als het ech ter toch zo ver komt is het te hopen, dat het geen mammoetgewest wordt. Want over het woord mammoet heb ik ook op andere terreinen al zoveel negatieve klanken gehoord... En is het zo noodzakelijk, dat IJlst nu de kos ten maakt? En wat gaat het in de toe komst kosten? Welke betekenis heeft g.s. straks nog? Als Friesland 3, 4 of 5 gewesten krijgt, krijgen we 40 procent ambtenaren,” zo voorspelde de heer Rijpma. „Gewest is een woord zon der inhoud,” aldus vervolgde de heer Wassenaar. „Het is allemaal nog zo duister. En als leek ben je zo bang voor die vierde bestuurslaag. Je ziet daar zo weinig van. We moeten uitbrei ding van de gemeenschappelijke rege lingen hebben. Dan is er nog in spraak.” UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en IS.SO-n.so uur Na kantooruren telefoon 4231) 4235, 2247. Gironr. 932730, Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. „Laten we oppassen, dat onze kansen niet aan onze neuzen voorbij gaan. La ten we niet passief blijven, want dan creëren we de mogelijkheid, dat het ons van bovenaf wordt opgelegd. We moeten er zelf bij zijn, zelf initiatief ontplooien, en asjeblieft, laten we niet wachten tot ons vanuit Den Haag wat wordt opgelegd,” drukte de voorzitter de vergadering op het hart. Nog vóór dat de heer Zijsling in de tweede om loop had gezegd: Ik zie de noodzake lijkheid niet laat het dan maar over ons komen. En al eerder: Het is weer het scheppen van een bestuurslaag, die een eigen belastingheffing zal krij gen. Dat is een erg dure zaak; dan krjjg je doublures. „Het wordt zo wel steeds ingewikkel der. Ik heb het idee, dat je het ge meentehuis straks in stand moet hou den voor hele kleine klusjes,” voorzag de heer Wassenaar. „Ik weet het niet, echt niet. Hebben we het straks nog in eigen hand, wat we wel of niet kun nen afschuiven? Men moet het alle maal maar afwachten. Ik zie al een groot gebouw van tien verdiepingen in Sneek staan, waar men de dienst uitmaakt. Nee, ik zie het niet. Eerst maar eens de herindeling van gemeen ten. De hele ambtelijke beweging er werken veel te veel mensen Het duurt zo lang!” Nee, sprak de burgemeester tegen, het duurt niet te lang: We leven in een democratisch spraak. Het gaat om uiterst belangrij ke zaken. personeel onder woorden bracht. „Maar, we hebben nu een echte, on vervalste 50-jarige jubilaris, een man, met wie ik nog nooilt heb samenge werkt, maar die je altijd even vriende lijk groet. Zonder meer dus een vrien delijk iemand”. „Het spijt ons ontzettend dat u genood zaakt bent de voorzittershamer neer te leggen. Echter er is een tijd van ko men en er is een tijd van gaan, en die tijd is nu gekomen. Wij zullen het veld moeten ruimen voor jongere krachten, dat is gezonder, ook voor de kinderen. Wat u voor ons geweest bent, kunnen slechts enkelen begrijpen, hartelijk dank daarvoor,” aldus dhr. D. Tiemer- sma, tweede voorzitter van de Ver. voor Christelijk Onderwijs, tot de heer S. Akkerman, aftredend voorzitter van deze vereniging, op de donderdagavond in Aere Perennius gehouden ledenver gadering. In zijn afscheidswoord zei de heer Akkerman o.m. „Toen men mij zes tien jaar geleden vroeg om voorzit ter te worden, dacht ik: Ik moet me toch ergens voor beschikbaar stellen, laat ik het maar doen. Zo ben ik er dus ingedraaid. Er is in die tijd te veel gebeurd, dat ik het allemaal nu zou kunnen vertellen: er zou een boek mee gevuld kunnen worden.” „Natuurlijk heeft hij minder plezierige dagen gekend, maar hij is trouw gebleven aan het bedrijf, trouw is een goede eigenschap.” derde karaktertrek van de heer Bos ma haalde de heer Potma uit een schilderij van hem: „Het is zuiver na tuur wat we zien, eenvoud is het ken merk van het ware”. Hier op door bordurend kwam de heer Potma tot de conclusie, dat er „merkwaardige” van de jubilaris en „diens” product, overeenkomsten zijn tussen het aard Tot slot bood h|j hem een schilderset aan. Waarna door feestleider A. Ger- brands het felicitatiesein voor het per soneel op groen werd gezet, en het or kest Gaston Wiersma voor de zoveel ste maal feestnummers de zaal in blies. „Toen u op 10 september 1922 de eer ste voetreis van Tirns naar Sneek on dernam, had u niet kunnen bevroeden, dat een halve eeuw later een directie lid u nog eens van huis zou halen, en ter gelegenheid van uw jubileum zou besluiten alle machines stop te zetten. U hebt alle perioden van het wel en wee van King meegemaakt”, aldus vervolgde de directeur. „In de eerste fase ging het zeer ambachtelijk. Maar toen reeds viel uw enthousiasme en kracht op; als enige lukte het u na melijk 100 kilo suiker van boven naar beneden te sjouwen. De tweede periode werd gekenmerkt door uitbreiding van de King-produotie; het werd allemaal ruimer. In deze stormachtige periode echter werd de King-afdeling onder druk geplaatst, onder meer, doordat de Rangfabriek zich hier aan de rand van de stad enorm ontwikkelde. De derde fase, eigenlijk de gelukkigste is deze: een moderne fabriek met het Friese land om je heen. En hierin zie ik vooral de schipper Jan Bosma naar voren komen.” Jikke Piersma en Sietze Cats waren die dag niett de enigen die in dit stad huis in de echt verbonden werden. Ook Emmy van der Meulen en Pieter Terpstra gaven elkaar het ja-woord. En ook zij hadden een niet-alledaagse trouwstoet. Emmy is lid van de lande lijke rijvereniging de Water-Poorters, en die zorgde ervoor met 25 paarden aanwezig te zijn. De bruid en bruide gom zaten zelf in één van de twee koetsjes, een vigilante completeerde het geheel. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g 3779. L. Jellema, redakteur FOTOREÜAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon ()5150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling 1 Postabonnementen f 8,- per half jaar (bij vooruitbetaling Twaalf jaar geleden logeerde de 11-ja- ige Sietze Cats uit A’dam op de cam ping van de heer P. Piersma in Heeg. Op ’t vakantieprogramma stond o.a. ’n dagje Sneek, samen met de Piers- ma’s. De 10 jaar oude dochter Jikke van de campingbeheerder was uiter aard ook van de partij, en voor de grap werd toen 'n foto gemaakt van Jikke en Sietze op de trap van het Sneker stadhuis. De raad van IJlst kon vrijdagavond na ruim twee uur vergaderen niet tot een eensluidend oordeel komen over de vraag: Is er in uw omgeving be hoefte aan een gewest? De heren J. Zijsling (PvdA), R. Rijpma (Vrije Kie zers) en S. Wassenaar (CHU) zeiden hierop „neen”. Zij zagen als redelijk alternatief een vrijwillig streekorgaan, voorzagen in een gewest een grote on overzichtelijkheid, en vonden, dat eerst de knoop over de gemeentelijke herindeleing maar eens definitief moest worden doorgehakt. Mevrouw J. Nooitgedagt-Oranje (AR) toonde zich in de eerste ronde vrij pessimistisch: „Het is net als een kikker in de bek van een ooievaar. Hij spartelt wel te gen, maar kan er toch niets aan doen. Die ooievaar moet toch ook leven!” Toen burgemeester H. W. F. Mumsen echter verklaarde, dat het nu nog maar om een voorlopige beantwoording van vragen gaat, en dat pas in de tweede helft van 1973 een definitief standpunt bepaald zal kunnen worden, zei zij volmondig „ja” tegen de nota van het Ijlster college van b. en w., daarmee de „stand” op 43 brengend. Waarschijnlijk is het hun toen goed bevallen, want vrijdag deden ze het nog eens over, slechts met dit ver schil dat ze toen sinds een half uur als getrouwd te boek stonden. Na af loop van de plechtigheid wachtte het echtpaar een verrassing; broer Pier Piersma had de tjotter „Friso” naar het stadhuis getransporteerd. Met dit schip heeft Jikke Piersma in de loop der jaren al heel wat prijzen in de wacht gesleept; ze stapte dan ook be hendig aan boord, evenals haar man, die sportleraar is. Al „zeilend” werd de thuistocht aanvaard, maakte er een foto van. n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1