Kinderwerk? Jonkers: Overheidsdienaar mag geen gift particulier aannemen J. CALF, SNEEK, BOUWDE DE LANGSTE ASKEGEL IJLST d. snekerWkoerier sxmrwMRAimnmDrnsMJU)^ ^vooa bhbkk sm ombtbbabm I 1 RONDRITTEN VOOR BEJAARDEN 27 SEPTEMBER „Open Jeugdwerk" in Sneek kan „ongestoord" doorgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van Opname tuberculosepatiënten Beatrixoord groter Wethouder Boorda: Rekening houden met Japanse mentaliteit Veel hamerstukken in raadszitting r Dft blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN ex» W SNEEKER NIEUWSBLAD Hel Sneeker NieuwrbW is m» geeembmeerJe uitgne va» NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD f SNEEKER NIEUWSBLAD 127ste JAARGANG Ne. 76 Motie tegen bezoek burgemeester aan Kurobe met 13-8 verworpen ge- Vervolg op pagina IS Verschijnt: maandags en donderdags J. JONKERS (PvdA) Sneek moet betalen zaak van de heer werd vorige week Mr. B. VAN HAERSMA BUMA zusterstad: ondergeschikt aspect UITGEVERS: Drukkerij H. Doevenda/ns b.v. ADMINISTRATIE; Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Deze zou de heer Van Haersma Buma naar het oordeel van de drie fracties niet kunnen accepteren en het motive ren met woorden als industriekern en beleefdheid. „Als u naar Japan of waar ook ter wereld gaat, uit zakelijke mo tieven met een direct belang voor Sneek: accoord. Maar dan, aldus de heer Jonkers, op kosten van de ge meente Sneek, en niet op kosten van een particuliere zaak. Wij vragen ons af, wat het college zou doen wanneer gewaardeerde industrieën hier hun be middeling verlenen om zusterstad te worden van Detroit, Hannover of, om dichter bij huis te blijven Hengelo of Eindhoven, omdat in deze plaatsen hoofdvestigingen zijn. U zou er niet on deruit kunnen, als er uitnodigingen ko men van één van deze zaken, of wan neer één daarvan een cadeau aanbiedt, om die ook te accepteren. Van de één wel, en de ander niet, gaat niet op. Dit betekent, zo zei de heer Jonkers tegen de burgemeester, dat u niet meer vrij staat. Wij vinden het zeer onge wenst dat een hoofd van de gemeente een cadeau accepteert van een parti- wtmhiuiumh «n HESS- Naar de opgewekte gezichten van de deelnemers aan de pijprookwedstrijd te oordelen, vatten ze de strijd niet al te ernstig op. Waarschijnlijk wa ren de glaasjes en glazen die men tussen de bedrijven door leegdronk daar niet ge heel onschuldig aan. Foto Studio Ger Dijs) „Uw voorganger,” vervolgde de so cialist tot de voorzitter, „is naar Japan geweest. Niet als burgemees ter, maar als oud-burgemeester. Ge zien de ontvangst zal het in Japan 131 min. eindigde de heer S. van Ma nen (Sneek) als tweede, de heer S. Talsma (Goënga) zag 128 min. vuur, en bezette daarmee de derde plaats. de heer H. Postma (FNP), hoe lang zal het huur opbren gen. „Is het niet zo, dat het na 2, 3, 4 of 5 jaar een pakhuis wordt? Hoe zit het met de rentabiliteit?” Ook hij was van mening, dat de gemeente hiervoor nogal een groot bedrag op tafel moest brengen. Wethouder H. A. Scholten ver klaarde, dat deze materie niet zo één, twee, drie uit de lucht was komen val len. De Stichting Open Jeugdwerk Sneek had in een brief de huuropzeg- ging kenbaar gemaakt. Om het open jeugdwerk hier toch doorgang te laten geven is eerst gedacht aan onderbren ging in de voormalige stadsherberg Bokma. De verbouw hiervan echter zou in de vele tientallen (60 tot 80) duizen den guldens lopen. Overigens, zo ver klaarde de heer Scholten, hing de op zegging van Kleine Palen 8 nauw sa men met de benoeming van een nieu we predikant. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling i Postabonnementen f 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prys De heren W. R. Langius, H. Dijkstra en P. Fennema (alle drie Waterpoor- ters) verrichtten de nauwkeurige me tingen op de peukjes, zwaaiden voort durend met stopwatches en hielden het oog op de rookwolkjes die al of niet op commando geproduceerd konden worden. Door het schoonmaakbedrijf „De Waterpoort” was een poedelprijs be schikbaar gesteld in de vorm van een mini bekertje, dat naar de heer D. Huitema ging, wiens pijpvlammetje al binnen vijf minuten na aanvang van de wedstrijd een voortijdig einde beleefde. Aan het begin van deze raadszitting werden de heren G. Middeldorp en W. S. de Vries als plaatsvervangend sec retaris beëdigd. Beide zijn referenda ris op de gemeentesecretarie. De heer J, H. Harkema had een bezwaarschrift ingediend tegen de beslissing van b. en w. zijn verzoek om een bijdrage op grond van de „Krotontruimings- en Doorstromingsregeling 1970” af te wij zen. Dit bezwaar werd conform het voorstel van het college ongegrond ver klaard. De huurwaarde van de woning, die de heer Harkema had betrokken zou niet minstens 50 pet. meer bedra gen dan die van de verlaten woning. Het Sneker presidium zal advies uit brengen over het al dan niet opschroe ven van het jaarlijks subsidie aan het Fries Scheepvaart Museum met 8000. Aan mevrouw F. A. C. de Vries-van Houten, die werkzaam was aan de Bol- werkschool en aan mevrouw A. Huis- man-Jonkers uit Grouw, die aan de Lemmerwegschool „stond”, zal eervol ontslag worden verleend. Mejuffrouw T. Metselaar uit St. Annaparochie, de heer J, de Lang en de heer H. Nie mendal uit Sneek werden met algeme ne stemmen benoemd tot resp. onder wijzeres aan de Gysbert Japiksschool en onderwijzers aan de Bolwerk- en Meester Vissersohool. AFDRACHT GESTEGEN De totale afdracht van de afdeling Sneek is hiermede (sinds 1949) geste gen tot 22231,Voor bijzondere eve nementen werd nog 100,bijgedra gen, In 1971 verbleef een 5-tal patiën ten uit Sneek in Beatrixoord. Op de al gemene vergadering, die op zaterdag 23 september a.s. in Haren wordt ge houden zal in de vacature van de voor zitter, de heer G. H. Kuperus te Hee- renveen moeten worden voorzien. Deze heeft gemeend, zich, in verband met zijn gevorderde leeftijd, niet herkies baar te kunnen stellen. In zijn plaats zijn door het hoofdbestuur voorgedra gen: 1. mr. L, G. Boelens en 2 J. R. Wallinga, beide uit Wolvega, Aan de ene kant de waarde van het pand, en aan de andere kant het in standhouden van het open jeugdwerk. Maar als de aankoopsom nu veel ho ger was geweest, was dit laatste dan ook als motief gebruikt?” De vraag rijst of nu van het bereiken van een evenwichtstoestand kan wor den gesproken of dat in volgende jaren opnieuw een wijziging zal optreden. Het ware te wensen dat van overheids wege richtlijnen werden gegeven om te komen tot een bepaalde reservering van een beddenbestand voor tuberculo se patiënten, aldus de afdeling Sneek. Uit de hiervoor genoemde cijfers blijkt duidelijk dat het werk van de vereni ging onverminderd doorgang moet vin den en dat steun van de afdelingen noodzakelijk blijft, zowel voor nu als in de toekomst. Wat de afdeling Sneek betreft blijkt uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer J. Terpstra, dat het aantal leden per 31 december 1971 813 bedroeg. Aan bijdragen werd totaal 1424,05 ontvangen, waarvan 1100,aan het hoofdbestuur kon wo den afgedragen. In het afgelopen weekeind hebben, naar men bij de politie vermoedt, kin deren hun slag geslagen in de kleuter school „De Klimop” en in een teken kamer van Stork Friesland. Uit de kleuterschool aan de Dr. Kuijperlaan (men kwam hier binnen via het stuk slaan van een uitzetraam) zijn o.a. wat verfkwartjes en kleurpotloden meege nomen, terwijl bij Stork een klein geldsbedrag en wat passerdozen wer den gestolen. Het WC-raampje van de fabriek stond open. Uit het deze maand verschenen jaar verslag van de Vereniging Beatrixoord bljjkt dat over 1971 op de tuberculose- afdeling werden opgenomen 119 pa tiënten, er vertrokken 109, aanwezig per 31 december ’71 nog 69 patiënten. Wat de Astma-afdeling betreft zijn de cyfers: opgenomen 373, vertrokken 372 nog aanwezig 34. Reuma-afdeling: res pectievelijk 163, 157, 22; revalidatie- afdeling: 183, 173, 41; hartrevalidatie- afdeling: 82 ,77, 11; observatie-afde- ling voor longziekten en t.b.c. 246, 220, 25; diabetis-afdeling: 288, 286, 17; ver pleeghuis Appelscha: over 1971 volle dig bezet. Capaciteit 100 bedden. De verwachting dat het aantal bedden voor de tuberculoseafdeling opnieuw een daling zou ondergaan, is niet uit gekomen. Integendeel, de opname van patiënten in 1971 was namelijk 18 pet. groter dan in 1970. In verband met het groot aantal deel- nemers(sters) aan deze rondritten (ruim 400) zijn de vertrektijden ver vroegd. ’s Morgens is het vertrek ge steld nu op 9.00 uur en ’s middags op 14.00 uur. Verder verzoeken de orga nisatoren de deelnemers om precies op tijd aanwezig te willen zijn en voor al te zijn op de hen aangegeven plaats. De vertrekplaatsen zijn: a. Alle bejaardencentra in Sneek. b. De Parkflat in de Stadsfenne. c. De Joh. Post school aan de Jancko Douwamastraart. d. De Ichthuskerk in de wijk Sperk- hem. e. De Chr. MTS Perk in de wijk Lem- merweg-West. De deelnemers uit de wijk Lemmerweg- oost worden van huis gehaald aange zien er in de betreffende wijk te wei nig zijn om de bus daar langs te la ten rijden. Instappen bij de Th. van Aquinoschool is dus niet mogelijk. Voor eventuele vragen etc. kunnen de deelnemers(sters) zich wenden tot de stichting dienstencentrum Marktstraat 9 kamer 5, tel. 4162, of tot de pro- jektleider van de stichting Piekezijl- straat 43, tel. 7277. Op de minuut af twee uur heeft de Sneker gemeenteraad dinsdagavond nodig gehad om zich door de agenda te werken. Slechts bij enkele pun ten (de motie tegen het bezoek van burgemeester Van Haersma Buma bui ten beschouwing gelaten) werd van deze en gene zijde nog een opmerking, vraag of wat dies meer zij geplaatst. Het overgrote deel van de voorstellen echter ging vlot en zonder hoofdelijke stemming onder des voorzitters ha mer door. Zo niet echter onder meer het voorstel van het college van b. en w. het pand Kleine Palen 8, waarin zoals bekend het jongerencentrum De Meerpaal is gehuisvest, te kopen van de Kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente in Sneek. De heer D. de Vries (GCP) vond het een moeilijke aange legenheid de waarde van dit pand vast te stellen, en vroeg zich dan ook af, welke factoren een rol hebben gespeeld dit gebouw te willen kopen. culiere industrie, welke dan ook. Een overheidsdienaar mag geen giften van wie of welke aard dan ook aannemen. Voor de gemeenteambtenaren moet het accepteren van een geschenk als de ze reis door hun eigen hoofd, dan ook onbegrijpelijk voorkomen. Een burge meester moet vrij man kunnen blij ven,” aldus besloot de heer Jonkers zijn verhaal. echter wel zo ongeveer als burge meester uitgelegd zijn. Aan de heer Rasterhoff is gezegd, dat wij het niet wenselijk achten als burgemees ter naar Japan te gaan. Zeer recent is de burgemeester van Kurobe hier geweest; voor die ontvangst is een sober en daartegen heeft nie mand bezwaar programma maakt. Maar de eerste burger van Kurobe is niet speciaal alleen voor Sneek hier gekomen; hij was op reis voor zakelijke belangen, en heeft en passant een tegenbezoek aan Sneek gebracht. Dat maakt voor ons juist wel wat uit. Direct hierna kwam echter een uitnodiging van Yoshida voor een bezoek aan Japan.” Fraotievoorzitter J. Jonkers van de Partij van de Arbeid gaf aan het be gin van de discussies een motivering van de motie. Hij stelde nadrukkelijk voorop, dat het met het bedrijf Yos hida helemaal niets te maken heeft. „Natuurlijk zijn wij allemaal gelukkig met deze vestiging binnen onze stad. Ze biedt werkgelegenheid, het zijn uitermate vriendelijke mensen, en doen veel goeds voor de gemeenschap. Wie zou met een dergelijke industrie nieit gelukkig zijn,” vroeg hij zich dan ook af. „Echter, de reden van de mo tie is een andere, en een stukje histo rie is hierbij noodzakelijk. Door mid del van dit bedrijf zijn er zekere ban den meit Kurobe, waar de hoofdvesti ging van deze zaak is, ontstaan. En toen deze banden ontstonden is duide lijk gezegd, dat dit geen grote uitwis- selingsverbanden tot gevolg mocht heb ben. Dit speelde zich af vlak vóór de ambtsperiode van de heer Van Haer sma Buma in Sneek,” zo zei de heer Jonkers. Degeen die het langst de brand in de pijp kon houden was de derde prijswin naar van vorig jaar, de heer S. Land man (Sneek) met 73 min. verbrak hij het rekord dat de laatste keer op 66 min. was gebracht. Door steeds heel voorzichtig te lurken bracht de heer J. Visser (Sneek) het met een tijd van 71 min. het tot de tweede plaats, ter wijl het brons voor de heer S. Brou wer (Sneek) bestemd bleek, die zijn goudse pijp, gevuld met 3,3 gram Voortrekker tabak 68 min. aan de praat wist te houden. De „zuinige” ro kers ontvingen van de heer H. Sltuur- op een Butz Choquin pijp. Uiteraard nam het gevecht om de eer van de „langste sigarenroker” te zijn de meesrte tijd in beslag. Door minie me trekjes te nemen en de zaak flink nat te houden, kon de heer J. Visser (Sneek) zijn sigaar 133 min. intaot houden. Met een respectabele tijd van REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 Zoals gezegd, men was alom van mening, dat het open jeugdwerk door moest kunnen gaan. Of in de Meerpaal, of in het gebouw Frede- hiem aan het Kleinzand, was toen de keus. Toen deze viel op Frede- hiem lag voor de gemeente de weg vrij voor aankoop van het pand aan de Kleine Palen. „Wat krijgen we nu? Wel, belangrijk is, dait dit ge bouw subsidiabel is. Het open jeugd werk stagneert nu niet. Juist nu een fase van een opleving in dit werk. Het bedrag is door deskundigen ge taxeerd.” Het voorstel werd aange nomen, met een aantekening van de heer D. de Vries, die geacht wilde worden tegen gestemd te hebben. Hij zei: „Er is een te groot verschil. Het hoofdbestanddeel, dinsdagavond tijdens de zitting van de gemeenteraad van Sneek, vormde het voorstel van het college van b. en w. tot verwerping van de motie van de PvdA-PPR, CPN en D'66 tegen het voorgenomen bezoek van de burgemeester aan de Japanse stad Kurobe. Dit voorstel werd, na debatten in drie ronden, met 13—8 verworpen. De tegenstemmers, alle leden van de drie bovengenoemde fracties, zetten uitvoerig uiteen waar om zij zich tegen deze visite, op uitnodiging van de directie van de rits- sluitingenfabriek Yoshida, kanten. In het advies van het Sneker presidium was gesteld, dat het Sneker gemeentebestuur de bevordering van de indus trie als één van zijn belangrijke doelstellingen voor ogen staat. En in dit kader streeft, aldus de toelichting in het voorstel, het gemeentebestuur naar het scheppen van een gunstig industrieel klimaat, en het onderhouden van goede relaties met de verschillende bedrijven en vestigingen in Sneek. Enorme blauwe rookwolken vulden maandagavond ’t Singeltsje. De heer H. Stuurop had voor de 26e maal een wedstrijd sigaren- en pijproken geor ganiseerd. Dit gebeuren, waaraan zo’n 35 mensen mee deden, stond in het te ken van het 35-jarig bestaan van de Stuurop. Dit feit maandag al her dacht. J. Calf uit Sneek speelde het klaar, om van een sigaar van 10,2 cm. een peuk over te houden van 1,7 cm. met daarop een askegel van 8,5 cm. Hg sleepte hiermee een relswekker en een doos sigaren in de wacht. Met 2 mm. minder, (8,3) werd de heer A. Stroband uit Sneek tweede en met een kegellengte van 8,1 cm. bleek de heer J. Faber (eveneens uit Sneek) de op twee na voortreffelijkste „verasser”. Hierop stelde de burgemeester, dat het al voor zijn komst was, dat de raad zei: geen al te grote uitwisselingen. „Dit is geen discussiepunt. De heer Rasterhoff is niet als particulier, maar toch wel uit hoofde van zijn ambt naar Japan geweest. Ook dit echter is hier geen punt van gesprek,” zei de voor zitter, die wel wilde aantekenen, dat de heer Yoshida al een jaar geleden hem had uitgenodigd. „Maar hoe moet je zo’n uitnodiging nu waarderen? U legt hei accent op wat wordt aange boden. Het gemeentebestuur daaren tegen ziet op de inhoudelijke beteke nis in het aanvaarden van zo’n uitno diging. Het standpunt van b. en w. is dit niet te zien als een geschenk wat moet worden aangenomen. Yoshida is een wereldconcern (met vestigingen in 13 landen Red.), en het zou uit het oogpunt van het gemeentelijk, het in dustriebeleid onverstandig zijn, dit af te slaan. Het feit, dat Kurobe zuster stad van Sneek is, is een onderge schikt aspect, hetgeen óók wel buiten En, ^zostelde de discussie geplaatst kan worden,” aldus de voorzitter. f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1