25 jaar bij Wit-Gele Kruis VOORZITTER RASTERHOFFeerst gemeenten opheffen en getijkwaardige partners formeren HOGE PA IJSELIJKE ONDERSCHEIDING VOOR WIJKVERPLEEGSTER LANDMAN I de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL IJLST en a. SNEKERWOERIER KFS en RFB vrezen overspoeling door recreanten Officieel Orgaan van 7 Engelse Baptistenpredikant brengt bezoek aan Sneek In dit nummer o.a.: Flinke schade bij botsing op kruising GEVALLEN FIETSER (17) GESCHEPT EN DODELIJK GEWOND „UW WERK IS NIET TE VERWOORDEN" jiiiiiiiniiiiiiiiiiffliiiiiiiffliiffliffl Zondag onder Nijland J PTT geeft vlagzegel uit van 25 cent DUITSER RESTAUREERT KERKORGEL: f 154.000 AUTO GESTOLEN IN OUDEGA (W.) DR blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND. SLOTEN e.o WSNEEKER NIEUWSBLAD I BRC-volleybaltoumooi Derde nederlaag van Sneek in Leeuwarden Eerste overwinning ONS op Go Ahead K. Spankerweekeinde op het Heegermeer Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en f SNEEKER NIEUWSBLAD Juwwe M AIW—MiiaMAPjfe «kvoca mm bn cmbhmuckn VOCB on- L. RASTERHOFF democratie Vervolg op pagina 5 I Gewestvorming is voor Sloten geen punt: vóór Verschijnt: maandags en donderdags De heer J. Bouwsma (PvdA) stelde, dat hij voor dit laartste zou zijn, wan neer een gewest een schijf wordt tus sen de gemeente en het provinciaal be stuur. Waarop de heer Rasterhoff uit viel: Heb toch oog voor de werkelijk heid in het probleem van het lokale bestuur. De taken, die gemeenten op bepaalde gebieden hebben te vervul len, eisen nu eenmaal technische hulp middelen. Hiervoor zal men de ogen toch niet kunnen sluiten. Je bent, denk aan de vuilverwerking, de schoolart sendienst, de dienst van openbare wer ken, dingen die in klein verband niet In dé nacht van zaterdag op zondag is de niet afgesloten Renault 10 Major van de heer E. Kolk uit Oudega in diens woonplaats gestolen. De auto stond op straat, en kon zonder sleutel gemakkelijk worden gestart. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. MAANDAG 25 SEPTEMBER 1972 127ste JAARGANG NO. 77 „Van harte geluk gewenst. U hebt het verdient”, sprak pastoor A. P. Braak* huis nadat h'j de jubilerende wijkverpleegster C. E. Landman vrijdagavond de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice had opgespeld, en huar de daarbij behorende oorkonde had uitgereikt. Vrienden van het slachtoffer uit Hart- werd hadden zaterdagavond van Haije vernomen, dat deze zich niet goed voelde, en dat hij naar huis zou gaan. Zij zijn hem later in de nacht voorbij gereden, en keerden, toen het tragische ongeval net had plaats gehad. ia opgespeia, en nuar (Foto Studio Ger Dijs) De heer J. P. de Vries, die 20 jaar lang bestuurslid van de afdeling is ge weest, noemde een dergelijk feest een zeldzaamheid. „Het Wit-Gele Kruis is hier heel eenvoudig, heel sober begon nen. Met kracht van het ziekenhuis. Maar de werkzaamheden breidden zich steeds uit - er moesten wijkverpleeg sters komen. Er zijn eerst twee ge weest, maar dezen zijn snel vertrok ken. Zuster Landman solliciteerde, en werd aangenomen. En wanneer ik nu deze 25 jaar overzie mag ik zeggen: Het Wit-Gele Kruis is gelukkig, dat ze deze zuster heeft benoemd”, merkte de heer De Vries op. „Als ik het woord liefde uitspreek, dan is zuster Landman dat geweest. Zij heeft naast haar werk veel verricht, ik denk aan de administratie, wat steeds onder de dekmantel is gebleven. Zij is een voor beeld geweest. Wat u, zuster Land man, allemaal hebt gedaan, is niet on der woorden te brengen”. Donderdagavond hebben afgevaardig den van het Kristlik Frysk Selskip en het Roomsk Frysk Boun in hotel Boon stra te Balk een discussieavond met genodigden gehouden. Het probleem dat gesteld werd was: hoe vangen wij de recreatie in Friesland, die een veel te grote vlucht neemt, op. Men was bang dat door het uitvoeren van grote projecten zoals „Wyldemerk” in Gaas- terland, het eigene van het Friese landschap en de Friese mens verlo ren zou gaan. Op deze vergadering, ge leid door de heer L. H. Bouma, voor zitter van het KFS, kwam duidelijk naar voren dat alle aanwezigen von den dat er iets aan gedaan moest wor den, maar de vraag was, wat. „Je kunt de mensen niet tegenhouden bij de Afsluitdijk en Lemmer.” In het kader van een door de Evan gelisatie Commissie van de Unie van Baptisten Gemeenten in Nederland ge leide campagne van bezinning op de evangelisatie in deze tijd, zal de En gelse baptistenpredikant Rev. Bryan donderdag 28 september a.s. in Sneek een ontmoeting hebben met predikan ten, kerkeraadsleden, leden van evan- gelisatiekommissies van de Baptisten gemeenten in Friesland. Rev. Bryan, die voor hij theologie studeerde werk zaam was in de showbusiness, is door de Britse Baptisten Unie vrijgesteld voor evangelisatie-instruktie. De bijeenkomst voor kerkeraadsleden etc. wordt ’s middags gehouden, ter wijl er ’s avonds om acht uur een bij eenkomst in de baptistenkerk te Sneek wordt gehouden waar alle Friese bap tisten worden verwacht. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 11, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-19 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. meer uitvoerbaar zijn, aangewezen op deskundigen. Op tal van gebieden moet je samenwerken. En die samenwer king is willekeurig. Er zal méér sa men moeten worden opgelost, zoals het schoolzwemmen. En doe het dan in een gewest, waar al deze taken ko men, terwijl er nog een aantal zaken voor de deur staan. Een gewest, dat op democratische wijze wordt samen gesteld, zodat ook de burgerij invloed heeft op het geheel, zo zei de heer Rasterhoff, namens de meerderheid van b. en w Voor de frankering van drukwerken tot 20 gram zal vanaf 1 november a.s. de in juli uitgegeven bijzondere postze gel „400 jaar Nederlandse vlag” op al le Nederlandse postinrichtingen ver- krijbaar zijn in de nieuwe waarde van 25 cent. Met ingang van dezelfde da tum zal de oorspronkelijke vlagzegel van 20 cent nog slechts verkrijgbaar zijn op de postinrichtingen met een zgn. filatellelokat, alsmede bij de Fila telistische Dienst van PTT. De zegels zullen zich uitsluitend onderscheiden door de waarde-aandulding. De geldig heidstermijn voor Jde frankering is on bepaald. Voorzitter J. van Kleef, uit Leeu warden, van de provinciale bond: „Daden blijven tegenwoordig vaak achterwege; dit in tegenstelling met woorden. Maar u, zuster Landman, blinkt juist uit in daden. En de wei nige woorden die u gebruikt, zijn woorden van liefde en mededogen. Uw loon ligt in een andere wereld, die later komt. Ik hoop, dat u nog vele, vele jaren zult werken ten be hoeve van zieke mensen, ten behoeve van de naaste. Werk, waarvoor God u zal Ionen. En het maakt niet zo veel uit, onder welk kruis dat werk wordt verricht”, aldus de heer Van Kleef, die zuster Landman nog een geschenk onder couvert toezegde, en haar, namens de nationale federatie, de zilveren speld van het Wit-Gele Kruis opspeldde. Erg lang is er in deze ruim twee uur durende bijeenkomst niet gesproken over de ontwerp-structuurschets voor de bestuurlijke indeling van gedepu teerde staten. De heer Tj. de Jong (Gemeentebelangen) voelde noch voor het meerderheids- noch voor het min derheidsstandpunt veel. „Ik vind het hele gewestvormingswerk niet nood zakelijk,” zei hij, „maar mijn me ning is niet zo belangrijk. Wanneer ik dan toch de minst slechte van de twee moet kiezen, dan kies ik het meerder heidsstandpunt. Als het echter van bo venaf wordt opgelegd, voel ik er wei nig voor. Ik zou wel willen, dat dbor de gewestvorming de gemeentelijke herindeling bevorderd wordt.” Dit zag de voorzitter nu niet één twee drie zo zitten. Maar naar zijn oordeel was er nog wel een derde mogelijkheid: zeg gen, dat er helemaal geen behoefte is aan een gewest. Het meerderheidsstandpunt in het college van b. en w. van Sloten („er is wel behoefte aan een gewest, dat in de toekomst een inwonertal tussen 75 en 100 duizend inwoners moet hebben, en waaraan taken als gezondheidszorg, brandbestrijding, sociale werkvoorziening en muziekonderwijs toegekend moe ten worden”) wordt gedeeld door alle raadsleden, zo bleek donderdagavond in de zitting van de vroedschap bij de stemming over het voorstel. Waarnemend burgemeesterf L. Rasterhoff, die over deze materie in het Sloter presidium een minderheidsmening had, was van oordeel, dat „aan een evenwichtige opbouw van een te vormen gewest, een herindeling van de gemeenten moet vooraf gaan, en dat dit juist vereist is, om min of meer gelijkwaardige partners in het gewest samen te binden. Gemeenten, waarbij ongeveer de zelfde verlan gens en behoeften over de overdracht van bevoegdheden aan dat gewest bestaan.” Nu wordt er wel gesproken van een licht, en een zwaar gewest. Wat be tekent dat precies,” wilde de heer Bouwsma nog van de voorzitter we ten. „Je kunt het zo zien, zei deze, je kunt licht beneveld en zwaar be neveld zijn Nee, je moet heit ge west zo hebben, dat de democrati sche invloed zo sterk mogelijk naar voren komt. Maar dat komt eerst aan de orde, wanneer er gezamen lijk over gesproken wordt. Heit is echt niet zo, dat een gewest morgen vroeg bij u voor de deur staait. En wanneer men stelt: ik zie geen be hoefte, dan ziet men kortzichtig ten aanzien van het gehele pakket van taken. „De zuster is iemand, met wie je kan praten, aan wie je langzamerhand en ongemerkt, onder de behandeling en de wasbeurt dingen vertelt die je aan niemand anders kwijt kunt; iemand, van wie je morele steun krijgt, en een opmerking die je wat doet en waaraan je terugdenkt. Dit zal vooral de reden zijn, waarom mensen naar u uitkijken. Het zal tegelijk de reden zijn, waarom u geen feest wilt, en geen receptie bij dit zilveren jubileum, omdat u meent, dat publiciteit slecht past bij het intie me karakter van uw werk”, aldus pastoor Braakhuis. „Wij zien niet al leen uw werk, en waarderen dat, nee, we zien en waarderen ook de achter grond, de overtuiging, het geloof, van waaruit dit werk gebeurt. Ik zeg dit, om aan uw voorbeeld te getuigen hoe belangrijk het Is, dat er in een ge meenschap mensen werken met echt christelijk geloof, dat uit het leven en het werken zichtbaar wordt. Een ge loof metterdaad”, zo zei de heer Braakhuis. In de afgelopen nacht, om half 1, zijn op de kruising Muntstraat/Prins Hen drikkade een Mercedes en DAF als ge volg van een botsing flink beschadigd geraakt. De vanuit de Muntstraat na derende K. Laansma uit Lollum ver leende als bestuurder van de DAF geen voorrang aan de op de Prins Hendrikkade en in de richting Heeren- veen rijdende Mercedes, bestuurd door de heer K. Miedema uit Franeker. De DAF werd aan de voorzijde totaal ver nield, terwijl de linker zijkant nogal ingedeukt is. De radiator van de Mer cedes vertoonde na de botsing een lek; de rechter koplamp moet vervangen worden. Besloten werd dan ook dat men eerst eens op papier zou zetten waar de pro blemen op het gebied van de cultuur en het landschap op economisch en so ciaal gebied precies liggen, zodat ie dereen een helder overzicht krijgt van wat er precies mis is. Naar aanleiding daarvan zal dan weer een vergade ring belegd worden, en men hoopt dan spijkers meit koppen te kunnen slaan. Ingezien werd dat men eigenlijk niets anders kon doen dan de verwach te stroom van toeristen zo goed moge lijk op te vangen, en in goede banen te leiden. Voorlopig kon men niet meer doen dan enkele problemen die de recreatie met zich meebrengt aan te stippen. De oudste broer van de jubilaresse noemde het een buitengewoon mooie geste van het bestuur zijn zusters feest op deze wijze te vieren. „Het is vaak zo, dat de paarden, die de ha ver verdienen, die niet krijgen”, moti veerde hij. Zijn zuster, mevrouw Wit- teveen-Landman was „grutsk” op wijk verpleegster Landman, die ook in de familie altijd tijd vond patiënten op te zoeken. „Heit is een reus”, zei zij. De heer T. Witteveen, die de gevoelens van de zwagers vertolkte, gebruikte weer een ander adjectief: Zij is een onbetaalbare kracht, een ongekroonde koningin. Maar het bleef niet bij woor den alleen; na het hoogtepunt van de avond - uiteraard de pauselijke onder scheiding - kreeg zuster Landman na melijk van het bestuur en alle 900 le den van de afdeling Sneek nog een tiendaagse reis naar Wenen aangebo den. De 17-jarige Haije Boersma uit Bols- ward is zondagmorgen, even voor elf uur, in het Sint Antoniusziekenhuis overleden aan de verwondingen, opge lopen bij een tragisch ongeval op de Trije Dyken onder Nijland. De scholier aan de Detailhandelschool te Sneek is, fietsend naar Bolsward, in de nacht van zaterdag op zondag vermoedelijk onwel geworden, en met de fiets geval len. De vanuit Bolsward naderende Njjlander boekhouder U. Haringa stop te met zijn Fiat. Hij wilde hulp ver lenen. Net op dat ogenblik kwam van Nijland de 20-jarige metaalbewerker Frederik A. van Wolsumerketting in een Morris Minor 1300 aangereden. De ze voerde, in verband met tegemoet komend verkeer gedimde verlichting, en heeft als gevolg hiervan het slacht offer te laat opgemerkt. De Morris schepte Haije Boersma, die ernstig ge wond geraakte. De heer G. Heida, arts te Bolsward, verleende genees kundige hulp, en 1,^4- „±«.1,.- verleende liet Boersma naar het ziekenhuis in Sneek vervoeren. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jell erna, redakteur. BOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150x3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN: 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Het in 1712 door de Berlikumse orgel maker Jan Harmens vervaardigde or gel in de Nederlands Hervormde kerk in Sloten, dat van historische beteke nis is (raadslid De Jong: Dit is één van de belangrijkste monumenten in de stad) is weer aan een opknapbeurt toe. Nederlandse orgelbouwers zijn, zo bleek uit de woorden van de voorzit ter, overladen met opdrachten, reden waarom de Duitser Jürgen Ahrend te Leer werd benaderd. Hij kan zowaït over twee jaar met dit karwei begin nen; een klus, waarmee 154.000 ge moeid gaat. Conform het voorstel werd besloten, dat ook de gemeente ee.n >>s(eentje” in de kosten bijdraagtt, mits óók CRM voor de restauratie uit s rijks kas toekent, en dan het ge meentelijke subsidie 30 procent van de subsidiabele kosten wordt. Twee doch ters van raadslid De Jong gaan de komende drie jaren in „De Poarte” een expositie over het heden en verle den van Sloten inrichten; het lag in hun bedoeling dit steeds van 1 juni tot 16 augustus te doen. Nu wist de heer Bouwsma, dat De Poarte onder meer ook voor gymles wordt gebruikt, waar aan voorzitter Rasterhoff nog toevoeg de, dat het pand ook wel eens goed is voor het bouwen van feesten. „Ja, nu komen er allemaal gevoelige tenen in het spel,” concludeerde de heer De Jong dan ook. Hij zou het prettig vin den, een regeling te treffen. Naar de heer Rasterhoff los liet is de enige oplossing de verhuurperiode in te kor ten, d.w.z. de aanvangsdatum te ver schuiven. Muisstil was het, even over tienen, vrijdagavond, toen pastoor A. P. Braakhuis in de achterzaal van „De Wijnberg” sprak: „U hebt 25 jaar het Wit-Gele Kruis gediend vanuit christelijke overtuiging. U hebt ook in de parochieraad mee gewerkt; bijzonder in het ziekencomité. U hebt de parochie-priesters grote dien sten bewezen door hen te wijzen op mensen, die pastorale hulp nodig hebben. Daarom heben wij allen grote instemming betuigd met het verzoek van het bestuur van het Wit-Gele Kruis om voor u een kerkelijke onderscheiding aan te vragen”. De „spanning” werd gebroken, toen de heer Braakhuis bekend maakte, dat het kerkelijk gezag het werk van „zuster” Landman voor de kruis verenigingen en de parochie Sneek graag wil honoreren met de pauselijke derscheiding Pro Ecclesia et Pontifice, de wijkverpleegster de oorkonde uit Vaticaanstad overhandigde, en haar de medaille opspeldde. Intiem. Het woord is eveneens van toepassing op de wijze, waarop heit zilveren jubileum van wijkverpleeg ster C. E. Landman werd gevierd. Het is al gezegd: de zuster zelf wil de geen feest. Zij heeft er zelfs op aangedrongen bij het bestuur van de afdeling Sneek, vertelde voorzitter F. A. Roosenstein. Deze zei in zijn openingswoordje te hopen, dat zuster Landman niettemin achteraf blij zou zijn, dat het er toch maar van ge komen is. Welnu, het lijdt geen twij fel, dat zulks het geval is geweest. „Mar it hoecht net yn ’e krante hear,” grapte de wijkverpleegster aan het begin van de avond. Reeds toen werd zij bedolven onder de bloemstukjes, hetgeen haar deed op merken Straks wurdt de k earner noch to lyts T 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1