JUFFROUW EDENS 40 JAAR ONDERWIJZERES snekerMkoerier Wf „Loopbaan rijk aan ervaringen ■KIL de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en i Uitslapen was er niet bij Medisch kindertehuis viert na-oorlogs 25-jarig bestaan IJLST Officieel Orgaan van ■ij Mi B k 'J Altijd „goed voer en warme stal" in Rijs •j> .j IWïJrJ Vijf NS-stations Leeuwarden-Staveren gaan dicht r S. AVONDCURSISTEN AAN MEESTER VISSERSCHOOL MAAKTEN UITSTAPJE DH blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN ex> toil 1'- Efcl Ba Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, ■R COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en de KXVWMDI. ,Mooi Gaasterland’ beleefde ■i stormachtige ontwikkeling fl B> S (Foto Studio Ger Dijs) niet uit het oog te verliezen: „Mooi Gaasterland” voltooit zijn 25-jarige na- de voornaamste aanleiding is geweest, de heer kind zichzelf moet kunnen zijn in A M.ff- Verschijnt: maandags en donderdags de klas, kan zijn.’ DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1972 127ste JAARGANG No. 78 s - van Reitsum achter Dokkum. Via Murmerwoude J~ - - ningin Wilhelmina School werkt. ■iwuWwiwiiimm nmx m amum oorlogse periode, én de zusters van de al genoemde orde (in de volksmond ook wel de „geultjes” genoemd) zijn even lang aan het tehuis verbonden geweest. Zonder hen was het niet mogelijk geweest, dit werk doen, en met nadruk stelt de heer P. H. Vuister, als econoom aan het oord verbonden, dan ook, dat dit laatste de receptie te beleggen. f SNEEKER NIEUWSBLAD In „Mooi Gaasterland", waarvóór hier de directrice, zuster Laeta en de adjunct-directrice, zuster Mary poseren, werden tot een jaar of 10 geleden alléén kinderen van leden van de katholieke vakbewe ging opgenomen. Sindsdien speelt de geloofsovertuiging geen rol meer. heit kind, en daar ben ik ook heel erg voor. Daarom liet ik ze woordjes uit de kranit knippen, waar ze verhaaltjes van konden leggen. Het was overigens wel eens moeilijk om mijn ideeën te verwerkelijken, want het materiaal was er niet en dan moest ik alles zelf maken. Zaterdag vond weer de traditionele schoolreis plaats meit de jongens en meisjes van de Avondschool van de Meester Visserschool. Om 7 uur startte het gezelschap met de bus van Sypersma vanaf de Oude Koemarkt. Half 9 werd in Balkbrug de koffie ge- nutigd en kort daarop bracht men een bezoek aan de skelterbaan in Raalte, waar velen trots hun rondjes draaiden. Hierna ging het richting Hel lendoorn, waar de jongens en meis jes zich enige uurtjes naar hartelust vermaakten in de mooie speeltuin. Voor de middag stond een bezoek aan Apeldoorn op het programma, waar men o.a. ’n tijdlang op de markt ver toefde. Na nog een bezoek gebracht te hebben aan het hertekamp in Epe, ging het richting Friesland. In Lange- zwaag werd in een uitspanning de laat ste „afzetter” gebruikt. Hier werden de dorstige kelen nog eens gelest en gingen tevens bij een fleurig muziekje nog een uurtje de „beentjes van de vloer”. Om 10 uur ’s avonds was het gezelschap weer terug in Sneek, vol daan over de prachtige reis. Zaterdagmorgen werd de heer D. Gaastra, zeilmaker, wonende aan de Skatting te Heeg, op een tamelijk luidruchtige manier uit zijn slaap gewekt. Bij de ver bouwingswerkzaamheden aan de Boerenleenbank naast zijn huis, wordt een kraanwagen gebruikt. Doordat de grond ter plaatse nogal week is, is de ma chine gekanteld, met als gevolg dat hij met een enorme klap op het dak van de woning van de heer Gaastra terechtkwam. „Ik ben nog nooit zo vlug uit mijn bed geraakt’wist Gaastra na afloop te vertellen, ’s Middags kon de kraan weer recht getrokken worden door een takel van Internationaal Transport bedrijf PAX uit Leeuwarden. De schade bedraagt enkele tienduizenden gul- dens- (Foto Studio Ger Dijs) „Het belangrijkste van mijn werk heb ik altijd de kinderen gevonden, natuurlijk „mijn” kinderen in het bij zonder. Je hebt als onderwijzeres een heel verantwoordelijk beroep, daar ben ik me altijd sterk van bewust ge weest. Er is ook een gevaar aan verbonden, want je wordt eigenlijk nooit zodanig door de inspecteur of heit hoofd bekritiseerd, dat het je wart doet. Dat kan ook niet, want dezen kunnen niet de hele dag bij je in de klas zijn, en van de kant van de kinderen wordt nooit kritiek uit geoefend. Over het algemeen kan ik wel zeggen dat ik een loopbaan, rijk aan ervaringen heb gehad.” Echter, ook de mogelijkheden van de moderne tjjd laten juffrouw Edens niet onberoerd. Ze maakt met de kinderen excursies, die veel waardevol materi aal opleveren. Een middagje postkan toor, waar de kinderen werden voor gelicht over giro, telefoneren en post verzenden, resulteerde in het sturen van een pakket aan de kinderen van een instituut in Zeist, waar een boe- kenbon in zat en voor ieder een si naasappel. Een telefoon ontbreekt sindsdien niet meer aan het lesmate riaal, en de leerlingen hebben geleerd een gesprek te voeren via zo’n appa raat. elk jaar maakt ze een reis naar het buitenland, waarvan ze een grote hoe veelheid onderwijsmateriaal mee te rug neemt voor „haar” kinderen. „Vroeger was tijd iets waar alleen de juffrouw maar aan mocht denken. Het begrip werd dan ook helemaal niet door de kinderen gehanteerd. Mijn hob by van de laatste tien jaar is gewor den de kinderen de begrippen ruimte en tijd bij te brengen. Daarom heb ik ook een klok in de klas hangen, zo dat ze zelf kunnen zien hoe laat het is. Ze moesten natuurlijk wel eerst leren klokkijken. Een woordenboek was ook iets waar het kind eertijds geen weg mee wist. Dit werd hooguit in de zes de klas gebruikt. Nu heb ik woorden boeken in de klas, en de leerlingen kunnen ermee werken óók, Het al fabetisch opzoeken hebben ze geleerd met een telefoonboek.” UIT GEVERS Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. EOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs jaMi In de loop der jaren is er heel wat veranderd. „Ze klagen tegenwoordig wel eens over de grote klassen, maar ik vind dat het wel gaat. In Vriesche- lo had ik klassen met 50 kinderen, dat is nu gedaald tot ongeveer 34.” Juf frouw Edens heeft altijd wel een beet je anders dan anderen les gegeven, maar daarom niet minder goed. „Ik heb nooit zozeer volgens methodes ge werkt, omdat ik vind dat je het mees te plezier in je werk hebt, als je je eigen initiatieven kunt ontplooien. Dat neemt niet weg dat je van een ander niet veel kunt overnemen. Bij de taal les laat ik de kinderen nooit domweg een verhaaltje uit een boekje over schrijven; ze moeten zelf iets beden ken, dat spreekt hen veel meer aan.” Oud-leerlingen kunnen zich vast nog wel de bekende knikkerdoosjes herin neren. „Ik moest de kinderen leren de getallen te splitsen, bijvoorbeeld acht is drie en vijf. Dat deed ik met rond jes op het bord.” Tot één van de leer lingen door de suggestieve kracht die ervan uitging op het idee kwam die rondjes te verwerkelijken. Het resultaat was een wrijfwasdoosje met een schot je, aan de zijden waarvan knikkers verdeeld moesten worden. Ook de let terdozen zullen nog niet vergeten zijn: kartonnen letters in een doos waar de kinderen woordjes van kunnen leggen. PROGRESSIEF „Ik ben altijd erg vooruitstrevend ge weest. Nu is het normaal, dat je de kinderen in groepjes laat maar toen dat nog niet zo 1926 een stormachtige ontwikkeling had ondergaan. Met de grootst moge- lijke moeite (de heer Vuister: „er heeft een ontzettend gevecht om rechtsherstel plaatsgehad”) kon de in de oorlog onder beheer van door Duit sers aangestelde commissarissen staande katholieke standorganisatie t complex weer in handen krijgen. Toen dat zover was, rees echter de vraag: Waar moeten we aanstonds met de talrijke „oorlogskindertjes” naar toe; en in het westen van het land was vreselijk honger geleden. „We wer den wel gedwongen de poorten weer te openen”, meent de heer Vuister. „Maar de grootste moeilijkheid was: wie runt nu de zaak?” FAMILIES De vraag hoeveel kinderen juffrouw Edens „afgeleverd” heeft, kan niet dadelijk beantwoord worden. Dat komt doordat ze vaak met de leerlingen „overging” naar de volgende klas, zo dat ze niet elk jaar veertig nieuwe kin deren kreeg. Het getal zweeft tussen de 1000 en de 1250. Een respectabele hoe veelheid. „Heel leuk is, dat ik vaak kinderen in de klas heb, van wie ik de ouders ook heb gehad, en de broers en zusters niet te vergeten.” Waar schijnlijk zal de receptie die maandag Het personeel van het medisch kindertehuis „Mooi Gaasterland” in Rijs heeft morgen alle reden te jubileren. 29 september 1947 namelijk bleken ze ven zusters van de congregatie M.S.C. uit Tilburg bereid het aan het begin van de laatste oorlog stop gezette werk voort te zetten. Een eenvoudig rekensommetje leert, dat dit op de dag af een kwart eeuw geleden is, en „dus” aanleiding genoeg om feest te vieren. Vanaf ’s middagsh alf drie bestaat in het nabij staande restaurant „Het Rijsterbos” gelegenheid geluk wensen aan te bieden, maar wie dat pas goed wil doen, dient twee dingen nu nog te UITBREIDINGEN Eenmaal van start gegaan liep de zaak zwaar uit de hand, d.w.z. „het regende bleekneusjes”, zegt de heer Vuister. Kinderen, overwegend uit gro te steden als Utrecht, Arnhem, Olden- zaal en Enschede, „zwaar ondervoe de kinderen, die op alle mogelijke ge bieden te kort kwamen”, brachten zes weken in „Mooi Gaasterland” door. werken, - was, liet ik de goede leerlingen de minder goe de al helpen. Vooral bij het lezen was dait erg effectief. Bovendien bevorder Dat de erkentelijkheid ten opzichte van de congregatie M.S.C. groot was, en stellig nóg is, laat zich raden. Maar hoe is nu dit sinds oktober ’70 medische kindertehuis in Rijs „ver zeild” geraakt? Wel, het was in 1925, toen de Utrechtse diocesanenbond er sterk over dacht wat aan de arbei derskinderen, de „bleekneusjes” te doen. Bestuurslid Michiel Visser uit Balk kreeg opdracht, hier en daar zijn voelhoorns eens uit te steken; hij was in het noorden des lands uiter mate bekend. Waar kun je iets be staands kopen, waar zo’n 25 kinderen in kunnen worden ondergebracht?, was de vraag, waarmee hij rond liep. Aan de Leise Leane in Rijs bleef hij staan bij een villa, en of deze toen al „Mooi Gaasterland” heette, och, zo belangrijk is het eigenlijk niet. Dit in drukwekkende pand werd eigendom van de katholieke vakorganisatie. Van uit een klooster in München werd een aantal zusters aangetrokken, en het werk kon, na de kerkelijke inzege ning van de „vakantiekolonie” in ’26, beginnen. haar interesse: op 5 juli van dit jaar voor de akte Du.ts LQ Volgens het huidige hoofd, de heer J. Wolthuizen, weet ze van geen ver moeidheid en staat ze voortdurend open voor nieuwe ideeën in het onder wijs. Alle cursussen die in verband met haar werk op haar weg kwamen, heeft ze gevolgd. „Ik had gewoon het lef niet om ze niet te volgen. Zo weet ik nog de eerste les van de zangcursus die ik bij meneer R. J. Sipkens ge volgd heb. We moesten toen op de maat „Altijd is Kortjakje ziek” klap pen.’ Maar ook andere dingen hebben 1-- - slaagde ze Zondag is het op de kop af 40 jaar geleden dat mejuffrouw Jantine Maria Edens (60) voor het eerst voor de klas stond. Dat was de tweemansschool van Reitsum achter Dokkum. Via Murmerwoude en het Groningse Vriesche- a*”.ze ln Sneek, waar ze inmiddels zevenentwintig jaar aan de Ko ningin Wilhelmina School werkt. Destijds werd ze beoemd door de heer „Lv a’ het toenmalige hoofd van de KWS. „De achtergrond van mijn werken is al die jaren geweest, dat het kind zichzelf moet kunnen zijn in Ik eis dat van mezelf, omdat ik er prijs op stel dat ik dat ook Het was, zo gezegd, na de oorlog een dubbeltje op z’n kant met het als kin dertehuis voortbestaan van „Mooi Gaasterland”. Wat men in ’45, nadat de landsstand (een organisatie van de NSB) het complex had ingenomen, terugvond, was niet meer dan een gebouw, dat zo leek het dienst had gedaan als varkensstal. Men peinsde er in dat jaar over het werk niet te vervolgen; werk, dat sinds Met ingang van zondag 8 oktober wor den de N.S.-stations van Workum, Hindeloopen, Koudum- Molkswerum en Mantgum gesloten voor de verkoop van plaatsbewijzen. Dat gebeurt ook met het station in Staveren. Met in gang van maandag 2 oktober a.s. kan men in deze plaatsen reeds de trein kaartjes kopen bij de PTT-kantoren en/of postagentschappen kopen. Dat geldt ook voor treinabonnementen en treinkaartjes voor 65-plussers. Ook wat betreft het station in Sneek staan veranderingen op stapel. Het NS-station in de Waterpoortstad sluit binnenkort ’s avonds om zeven uur de loketten. Voor de zondagavond maakt men een uitzondering en naar groeps chef S. Gielstra ons meedeelde, zal op die avond de loketten tot ongeveer tien uur geopend zijn. Het station in Sneek zal dus niet, zoals de andere plaatsen in het baanvak Leeuwarden-Staveren, onbemand zijn, maar er zullen toch mensen verdwijnen. Over het gehele baanvak zullen 21 man naar elders worden overgeplaatst. Van ontslag is geen sprake. Zo gaan er mensen naar Arnhem, Hoogezand, Groningen en Heerenveen. Voor sommige meensen betekent de evorplaatsing zelfs een promotie. Voor dit allemaal tot stand kwam, is er veel over gesproken. Er was een begeleidingscommissie, die al les rsret het personeel heeft doorge- sprokén. Uiteraard heerste er, toen de reorganisatieplannen bekend gemaakt werden, bij het personeel een zeker spanning. Naar men ons van de zijde van de N.S. meedeelde, is alles naar ieders tevredenheid opgelost. De bewaakte overwegen bij de sta tions in de omgeving zijn vervangen door zogenaamde ahobs, de automati sche halve overwegbomen. De reizi gers kunnen ook bij de conducteur van de trein(en) hun plaatsbewijs kopen. Wat de treinenloop betreft, daaraan verandert niets. juffrouw Edens houden wordt, druk bezocht worden. je daarmee de zelfwerkzaamheid van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1