GOUDEN EREMEDAILLE VOOR JUF. J. M. EDENS VAN DER GOOT (CHU) IN RAAD GAASTERLAND: v I I SMKEB‘rfK<B8IEB I I „Ik draag hem in verbondenheid met mensen die hem niet krijgen” I I B en IJLST I i 1® de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van Schooljeugd te gast bij Sneker brandweer W8nS^™lap |r I s i B I w ILy 4 I II GESLAAGD fj DH blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAHD, SLOTEN m «IIIIIBIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIBIIHIIIffllIlllM en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ««■■■■lil 'f - f SNEEKER NIEUWSBLAD w» 95 om 1 ?i".£ Q Afwijzing woningbouw G.S. doodsteek voor Nijemirdum Verschijnt: maandags en donderdags Vanmiddag om twee uur heeft de commissaris van de koningin in Friesland mr. H. Rijpstra de offimële opening verricht van het wooncentrum „Nij Ylostins” in IJlst. Twee jaar geleden, om precies te zijn op 19 oktober, had hij de eerste paal van dit complex bejaar denwoningen in expirimentele vorm in de grond geheid. Het door architectenbureau Van Manen en Zwart uit Drachten ontworpen project omvat 59 bejaardenwoningen die afwisselend in één of twee woonlagen zijn opgetrokken. De huizen zijn onderling verbonden door overdekte wandelgangen. De appartementen, die reeds allemaal ver huurd zijn, bestaan uit een aangepaste zitkamer, slaapkamer, keu ken, douche en wc en een bergruimte. In het .dienstencentrum” is naast een recreatiezaal, wasserette en knutselruimte ook nog een centrale keuken van waaruit eventueel ook maaltijden kunnen wor den verstrekt. Alle woningen staan door middel van een telefoon in de verbinding met een centrale, die altijd bemand is door het beheer- dersechtpaar. Het wooncentrum, dat bijna drie miljoen gulden heeft gekost en gebouwd werd door bouwbedrijf Friesland NV te Leeuwar den, wordt bevolkt door 80 bejaarden. Éénentwintig appartementen worden bewoond door echtparen, de rest door alleenstaanden. De opzet van het wooncentrum is dat de bejaarde zo lang mogelijk zelf standig blijft, maar dat hjj indien nodig op directe hulpverlening kan rekenen. (Foto Studio Ger Dijs) DONDERDAG 5 OKTOBER 1972 127ste JAARGANG No. 80 UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. I O. v. d. GOOT doodsteek Loco- burgemeester W. G. Baarda speldt de jubilerende juffrouw Edens de gouden Eremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau op. (Foto Studio Ger Dys) De heer I. Zijlstra (CHU), vroeg zich het nut van raadslid af, als de beslis singen toch in hogere instanties worden genomen. Hij wilde de schuld in deze kwestie overigens niet helemaal op GS schuiven. „We hadden al lang een bestemmingsplan moeten hebben, want dan hadden we tegen deze beslissing in beroep kunnen gaan. Nu komen we niets doen. Ik vind dit duidelijk een gebrek aan beleid in deze gemeente. De fout ligt ook bij ons zelf,” en hier mee kon burgemeester H. L. Sixma baron Van Heemstra het wel eens zijn, maar hij wees erop dat het zeker een „Wij zijn mensen die nog wat ver trouwen hebben in onze medemens en bovenal in die mensen die onze be stuurders zijn, hoewel dat vertrou wen zwaar op de proef gesteld wordt wanneer blijkt dat deze be stuurders geen eigen visie kunnen op brengen maar door dik en dun slaafs opvolgen de regels hun gedic teerd door planologen-sociologen. Het Nijemirdum is de laatste jaren sterk achteruit gegaan. Er gingen 20 wonin gen verloren aan de recreatie en er is een lijst van 15 woningzoekenden. De vereniging van Dorpsbelang heeft daar om in overleg met de woningstichting een plan gemaakt voor de bouw van 12 woningen, die door een lage grond prijs niet erg veel huur behoefden op te brengen. Het plan werd door de raad goedgekeurd en doorgestuurd naar GS en nu na vijf maanden wachten zit men in Nijemirdum weer op de nul lijn. Dit valt volgens de heer Van der Goot, die aanvankelijk in een lyrische beschouwing (die de heer G. H. Over diep PvdA de opmerking ontlok te: it liket wol in pornografisch forhael) de gevoelens van de Nijemirdumers vertolkte, vooral te betreuren omdat het hier een plan betrof dat ook voor de minder financieel draagkrachtigen bestemd was. „Maar voor GS schijnt dit niet belangrijk te zijn. Waarom goedkoop als het ook duur kan?” Met deze woorden nam zij de medail le in ontvangst, waarna de heer J. P. Unema, inspecteur van het onderwijs nog het woord voerde, vóOr de drom men bezoekers die op het schoolplein stonden te wachten, gelegenheid kre gen de jubilaresse te feliciteren. Getooid met een zwaar gouden han ger aan een dito ketting die zij van de leerlingen gekregen had en haar pas verworven medaille drukte juffrouw Edens de handen van ruim 300 men sen die haar gelukwensten. De mees ten kwamen niet met lege handen, en in een oogwenk was de trap naar het vierde lokaal herschapen in een bloe menzee, waarvan de aanblik veel over eenkomst vertoonde met het bordes van paleis Soestdijk op koninginnedag. Van alle bezoekers wist de jubilares se zich nog de naam te herinneren, en vaak ook nog waar ze gezeten hadden. „Middelste rij, tweede bank van ach teren rechts”, riep zij op een gegeven ogenblik uit, en de oud-leerling in kwestie onderschreef dit feit ten volle. Tijdens de ’s avonds gehouden beslo ten koffiemaaltijd werd haar van de zijde van het personeel en de ouder- commissie nog een tuinameublement aangeboden. Tevens ontving zij uit handen van de heer J. Wolthuizen, hoofd van de Koningin Wilhelmina- school, de Eremedaille verbonden aan de KWS, met de daarbij behorende oorkonde. Deze medaille werd enkele jaren geleden voor het eerst uitgereikt aan de heer Y. Plat, toen deze af scheid van de school nam. is nuttig dat bestuurders van tijd tot tijd weten dat ze zelfstandig moeten beslissen en daar is deze kwestie een schoolvoorbeeld van,” zo meende de heer Van der Goot, die b. en w. wees op het feit dat ze er voor had den moeten zorgen dat de bestem mingsplannen ook voor de kleine dor pen al lang klaar hadden moeten lig gen. „Ze zijn te laat gekomen. In uw ijver het grote te bereiken, heeft u het kleine verwaarloosd.” I I Twintig leerlingen van basisscholen uit Sneek zullen volgende week zaterdag middag te gast zijn bij het Sneker brandweerkorps. Zij zyn de prijswin naars van een wedstrijd welke werd gehouden in het kader van de brand- weerdag 1972. Op de scholen zijn door de Sneker spuitgasten toen tekenin gen uitgedeeld, waaruit men vijf oor zaken waardoor brand kan ontstaan, moest zoeken. De bedoeling van de ac tie was de jeugd er al vroeg bij te bepalen dat een (brand)ongeluk in een klein hoekje zit en dat steeds al het mogelijke gedaan moet worden brand te voorkomen. jaar duurt voordat er in een beroep uitspraak wordt gedaan. Hij merkte op dat er nu een bestemmingsplan voor Nijemirdum in voorbereiding is, maar' dat moet de wettelijke proce dure nog volgen. Hij betreurde het dat GS de woningbouwkwestie nu met één zinnetje hebben afgedaan aan de hand van een advies van de z.g. artikel 8- commissie (ook één zinnetje). zei Gaasterlands raadslid O. van der Goot (CHU) dinsdagavond tijdens een langdurige raadsvergadering. „Het dorp is gekwetst en teleurgesteld door dit noodlottige besluit van GS. Deze af wijzing betekent de doodsteek voor het dorp,” aldus de heer Van der Goot. De stemming in Nijemirdum is tot het nulpunt gedaald nu bekend is gewor den dat GS het plan om er 12 huurwoningen te bouwen heeft afgewezen. Het enige bouwterrein dat Nijemirdum heeft mag niet bebouwd worden omdat „het fraaie karakteristieke landschap” dit volgens GS niet toelaat. „Ik vind het verschrikkelijk dat de hoop van jonge mensen op een huis door een paar regeltjes schrift van GS te niet wordt gedaan zonder een duidelijke moti vering. Er wordt bovendien nog bij gesteld: wacht maar tot het bestem mingsplan klaar is, maar als die jonge mensen in Nijemirdum zoals wij we ten wat wachten op een bestemmingsplan betekent zouden ze direct maar aanvragen voor Talmahiem”, zo zei Gaasterlands raadslid O. van der Goot (CHU) dinsdagavond tijdens Er zijn 3177 tekeningen uitgedeeld, waarvan er 1973 weer zijn ingeleverd. In de leeftijdsgroep van 5 tot 9 jaar hebben 696 kinderen alle fouten gesig naleerd en in de groep van 9 tot 13 jaar hebben 575 kinderen een goede oplossing ingestuurd. Door loting zijn uit elke leeftijdsgroep tien prijswin naars aangewezen. Opvallend hierbij is het grote aantal meisjes. Mejuffrouw A. van der Weg te Ys- brechtum slaagde aan het Gooise Kin derziekenhuis te Huizen voor het diplo ma Ergo Therapeute (CXJ De woningstichting Gaasterland en Dorpsbelang zullen nu een onderhoud met GS aanvragen om te proberen de zaken alsnog recht te trekken en dit zal volgens de heer Van der Goot dan de laatste kans voor Nijemirdum zyn. Hy diende tenslotte nog een motie in, die namens de raad naar GS zou moe ten worden verzonden, en waarin deze haar teleurstelling uitspreekt over de beslissing om reden dat die noodlotti ge gevolgen kan hebben. Leeftijdsgroep 5 tot 9 jaar: Sietze Abma, Jan van Nassauschool; Marja Roosenstein, Bonifatiusschool; Mieke Sijtsma, Willem Lodewijkschool; In grid v. d. Zee, Sperkhemschool; Mar- greet Kroon, Bonifatiusschool; Wilma v. d. Wal, Julianaschool; Wieky Osin- ga, Sperkhemschool; Wijtze Jan Dijk stra, Prof. Gerbrandyschool; Martin Harkema, Gysb. Japiksschool; Regi na Faber, Simon Havingaschool. „Ik acht het niet aanvaardbaar dat GS middels een zinsnede uit een rap port van de planologische commissie op de stoel van de gemeenteraad gaat zitten, want zo is het toch eigenlijk”, meende Joh. Mous (KVP), die de re den van weigering (landschapsschoon) evenmin kon aanvaarden. „Er zijn duizenden mooie plekjes en het gaat hier maar om een klein stukje. Maar ja, we zitten nu met de brokken en we moeten reëel blijven. Nijemirdum is inderdaad vermoord en daarom moe ten we scherper zijn in onze motie.” De heer Mous diende daarop zijn ver sie van de motie van Van der Goot in. De vergadering werd een half uur ge schorst, waarna de beide moties in stemming werden gebracht. De motie van Van der Goot (waarin de raad haar diepe teleurstelling uitspreekt over de weigering en GS er op wijst dat Nijemirdum door de sanering en de recreatie al een flink aantal woningen verloren heeft, en waarin de raad er op aandringt dat alle pogingen aange wend moeten worden opdat dit voorstel opnieuw in overweging wordt geno men) werd tenslotte met algemene stemmen aangenomen, nadat de mo- tie-Mous met 103 was verworpen. Veel mensen waren er maandagmiddag om vyf uur in de hal van de Konin gin Wilhelmina School, getuige van dat loco-burgemeester W. G. Baarda de gouden Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau bij juf frouw J. M. Edens opspeldde. Toen werd namelijk het feit herdacht dat zjj veertig jaar geleden haar loopbaan als onderwijzeres begon. „U hebt een warm hart, niet alleen voor kinderen, maar ook voor andere mensen,” sprak de heer Baarda, waarna hij bij de jubilaresse het kleinood opbracht Het lukte hem niet al te vlot. Zijn verontschuldiging hiervoor was dat hij nooit goed in handenarbeid was geweest, waarop juffrouw Edens ad rem zei: „Dan moet u nog maar eens by mij komen.” „Ik wil deze medaille graag dragen, maar alleen in verbondenheid met de mensen die hem ook verdienen, maar niet krijgen. Ik denk hierbij in de eer ste plaats aan mijn ouders die ons (de broer van juffrouw Edens is meer dan 40 jaar in het onderwijs werkzaam) altijd geholpen hebben. Ik wilde al vanaf mijn kinderjaren dit werk doen, en zij hebben veel voor ons gedaan.” De heer Zylstra wilde tenslotte nog een opmerking kwijt: „We hebben ge faald in ons planologisch beleid en krygen nu de rekening gepresenteerd. GS had het volste recht dit te weige ren, want wc hadden maar eerder met bestemmingsplannen moeten komen. Ze hebben jarenlang „geen bezwaar-ver- klaringen” afgegeven, maar we dien den nooit bestemmingsplannen in. Ik kan me voorstellen dat GS zegt dat het zijn REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Leeftijdsgroep 9 tot 13 jaar: Mieke Boom, Sperkhemschool; Geesje Vis ser, Kon. Wilhelminaschool; Carolien Silvius, Gysb. Japiksschool; Gretha Bijlsma, Dr. Lucas Fockensschool; Sjoerd Stilma, Groen van Prinsterer- school; Bettie Oosterlaan, Eben Haë- zerschool; Auke Buma, Prof. Gerbran dyschool; Carina Bouma, Julianaschool Hinke Greidanus, Sperkhemschool; Kees Cnossen, Johannes Postschool. nu maar eens afgelopen moet -x gSggsgSMyt-. t-StoïS-y I I I I k i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1