VRIJWILLIGERS TELEURGESTELD: Volgende zomer op zelfde voet doorgaan Hegemer timmerman wilde bakker worden MILIEUTUIN - VUILNISBELT Ons nieuwe feuilleton IJLST snekeRMkoerier Thijs Gunther: 30 jaar lang „op f ytske” naar Gaastmeer de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en Officieel Orgaan van Sneker familie wint f 100,- met A.H.-actie Gemeente-ontvanger W. S, Overzee legt zijn functie neer i K MEEKER NIEUWSBLAD A. H AiJ lllllillllllillIHBlIIIIIIIWMIlllllllllllllllMIIIIIH Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan - huls in GAASTERLAND, SLOTEN ex> JW De vragen waarop men de afgelopen zomer van de Ad viesgroep Sneek een antwoord verwachtte zijn in aantal veel al ook in gewicht over het al gemeen niet schokkend ge weest. Dit heeft de groep vrij willigers, die veel krisissitua- tes verwachtte, teleurgesteld. Toch zal men naar alle waar schijnlijkheid de volgende zo mer op dezelfde voet door gaan. Dit is de voornaamste conclusie uit het eindverslag dat de Adviesgroep dezer da gen heeft uitgebracht ■I llllllllllllillBIBBIIIIlilIBBIIIIIIBIIIIIIIIIIIffllIlllffllIlllllllUllllilllImiB Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en de I e fan hawn, dat ik gjin bakker wurden bin”, zegt Thjjs uitzien Redaktie. (Foto Studio Ger Djjs) ook niet I De bedoeling Vragen aan de Adviesgroep zijn niet schokkend geweest Verschijnt: Maandags en donderdags DONDERDAG 12 OKTOBER 1972 127ste JAARGANG No. 82 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. SNEEKER NIEUWSBLAD ntcwHAOVimnakUD^ mix bh amiMi Zijn functie bij de afdeling Financiën zal worden overgenomen door de heer E. Kapma, het werk dat hij als ge- meente-ontvanger deed zal door de heer J. Booi gedaan worden Tijdens een op vrijdag 27 oktober van 16.30 tot 18.00 uur in het Stadhuis te hou den receptie bestaat de gelegenheid af scheid van de heer Overzee te nemen. Door Albert Heijn aan heit Leeuwen burg is voorts ruimte beschikbaar ge steld aan Sneker muziekkorpsen voor het tentoonstellen van hun bekers, lin ten, vlagjes en andere in de wacht ge sleepte prijzen. Deze maand en in de maand november zijn de „wapenfei ten” van Advendo te bezichtigen. Daar na komt een andere muziekvereniging aan de beurt, welke is nog niet be kend. De Adviesgroep is, zoals bekend, ont staan uit een werkgroep, die voor de zomermaanden een sleep-in wilde in richten met daaraan gekoppeld een hulp-verleningspost, die vergelijkbaar zou zijn met JAC of Release elders. Na overleg met b. en w. bleek dat het inrichten van een sleep-in vooralsnog niet te realiseren zou zijn, maar het college stelde wel een ruimte binnen de oude huishoudschool aan de Lem merweg beschikbaar en hier werd van af 16 juni tot en met 13 augustus een hulpverleningspost ingericht, die con stant iedere avond werd bemand door één van de 40 vrijwilligers. De opzet was hulp te verlenen aan die groep niet alleen jongere mensen, die op een of andere manier in een zodanige pro bleemsituatie is gekomen, dat hulp of informatie van buitenaf gewenst is. De familie Rosenstein uit de Kiel- straat is de eerste winnaar in Sneek van een prjjs uit de landelijke appel en ei actie van Albert Hein. Zij won nen 100,door het insturen van een bepaalde combinatie tekens die ach ter op de kassabonnen van Albert Heijn staan, en een mop over een appel en een ei. De moppen worden beoordeeld door o.a. Max Tailleur. Dinsdagmorgen werd het bedrag in de kantine van Albert Hejjn door de assi stent bedrijfsleider, de heer A. Hooge- veen aan mevrouw T. Rosenstein over handigd. Van het personeel ontving zij een bloemetje. Gedurende de wintermaanden zou de Adviesgroep aanvankelijk opgesplitst worden in e en viertal werkgroepen, maar nu heeft men besloten de gioep als één geheel te laten optreden en in overleg met de heer Pietersma (dien stencentrum), zal er bekeken worden hoe de groep gedurende de winter maanden hulp kan verlenen. Plannen voor de zomer van 1973 gaan dus zo als gezegd, veel lijken op wat er dit jaar reeds gerealiseerd is. vraag aan een hulpverlener niet direkt kon worden opgelost. Hoewel de vrijwilligers van de Advies groep teleurgesteld zijn over het aan tal aanvragen, laat men zich hier in het verslag tamelijk optimistisch over uit. Er wordt gesteld dat het verschijn sel dat er weinig zware problemen voor kwamen, ook elders in Sneek, waar men voornamelijk jongeren een op vang biedt, is gesignaleerd. „Dit en het feit dat de Adviesgroep slechts enkelé maanden oud was, waardoor er van enige reputatie nog geen sprake kan zijn, wijst er naar onze mening op, dat een veertigtal hulpaanvragen wel licht voldoende is om te kunnen stel len, dat het geen luxe is om ook in 1973 op dezelfde voet door te gaan,” aldus het eindverslag, waarin ter ar gumentatie werd aangevoerd dat men enkele serieuze problemen heeft weten op te vangen en op een goede manier heeft kunnen door verwijzen en dat is zonder meer waardevol geweest. Het werkmodel van de groep heeft goed ge- funktioneerd en vooral de bereidheid van jongere en oudere vrijwilligers zich in te zetten noemt het verslag be moedigend om volgend jaar door te gaan met de Adviesgroep Sneek. dezelfde werkplaats zjjn werk heeft gevonden, eerst bij „baas” G. G. de Groot, nu bij W. Leenstra. „Ik haw der nea spyt De heer W. S. Overzee, chef van de afdeling Financiën der Secretarie en tevens Gemeente-ontvanger, zal per 1 november, wegens het bereiken van de pensioengerechtige leeftijd deze functies neerleggen. Hij is dan 46 jaar in dienst van de gemeente Sneek ge weest, waarvan 10 jaar als Gemeente ontvanger. Gedurende de zomermaanden is er, hetzij via de telefoon hetzij recht streeks, ongeveer 40 maal een be roep gedaan op de Adviesgroep. De meeste vragen kwamen van jongere mensen, hoewel er incidenteel ook wel eens een oudere over de drem pel stapte De meesit voorkomende vraag was die naar slaapplaatsen en hierdoor fungeerde de groep als een verlengstuk van de VW en dat was bepaald niet volgens de opzet. Uit het aantal aanvragen is, zo stelt men in het rapport, wel gebleken dat het overnachtingsvraagstuk in Sneek niet geheel adekwaat kon worden aangepakt zolang in dit toeristisch centrum voor de alternatieve vakan tiegangers geen sleep-in bestaat. „Ik kaem altyd op’e fyts, waer of gjin waer. Ik bin ek wolris roun, dat wie tocht ik yn’e winter fan ’47. Mins- Vakantie was er vroeger bij. Toen Thijs op 11-jarige leeftijd de lagere schoolbanken doorlopen had, moest hij direkt de handen uit de mouwen steken, want er moesit brood op de plank komen. „De freeds kaem ik fan skoalle enmoan- i deis wie ik al oant wurk. Ik waerd feint bij Kees Caspersma üt Heech en fortsjinne 1,50 yn’e wike. Doe’t ik 17 jier wie, kaem ik wyks mei I yn ryksdaelder thus, mar dér moas- ten jo dan ek noch in ein foar fytse, hwant ik hie doe in baes yn Top- penhuzen. Moams om kertier foar seizen stapten jo op. Jouns moasten jo hurd wer nei hüs, fluch in hap- ke ite, en dan wer fuort, hwant ik siert op’e jounsskoalle yn Snits „Doe’t ik fan skoalle kaem woe ik bakkersfeint wurde, Myn omke yn Waldsein hie in bakkerij en dat like my ek wol moai ta. Mar üs heit woe’t net lije en hy sei dat ik mar nei de timmerbaes moast, nou en sa is’t sahwat kommen, moatte jo rekkenje”. Dit zijn de woorden van Thijs Gunther uit Heeg. Thijs wordt volgende week woensdag 65 en zal het tinunermansvak dan voorgoed de rug toe keren. „Nou ja, sa nou en dan ris in putsje Meer dan 30 jaar lang fietste de Hegemer timmerman naar Gaastmeer, waar hjj al die tijd in één en ken, minsken, hwat lei er doe in snie. Mar ik bin yn dy 30 jier nea tolet west. Nou ja, nea, de keren binne op de fingers to tellen”, en zjjn baas, de heer Leenstra, kan dit bevestigen: „Hg was altyd op tijd. Is het hard waai de stond Gunther een kwartiertje eer der op, nee, te laat was hij nooit. Als het erg slecht weer was hebben we wel gezegd dat hij thuis kon blij ven, maar nee hoor, Gunther kwam, „op ’t fytske”, naar Gaastmeer”. Een klein rekensommetje wijst uit dat Thijs in die dertig jaar bijna 100.000 kilome ter fietsend heeft af gelegd fa Hg Op 2 december 1941 stapte Gunther voor het eerst de werkplaats van De Groot in Gaastmeer binnen. Het was op een dinsdag, de dag daarvoor had hij bij een andere baas zijn ontslag gekregen. Blij was Gunther wel, want het viel in de eerste oorlogsjaren zwaar tegen om nog ergens werk te krijgen. Voor die tijd werd er nog wel eens een boerderij gebouwd, maar onder de Duitse bezetting was dat al gauw afgelopen. Thijs noemt het zelf een wonder dat hij weer zo snel aan de slag kon gaan. Bij de hulpverleningspost is ook enke le malen geïnformeerd naar drugs en de bijwerking daarvan. Voorts moest een enkele maal worden verwezen naar het Gewestelijk Arbeidsbureau of naar de bestaande instellingen voor al gemeen maatschappelijk werk. Slechts incidenteel kwam het voor, dat de Claire Voordemans, een 28-jarige se- kretaresse, heeft enige tijd omgang met de advokatenzoon Kees Jansoni- des, maar versmaadt hem, als hij op een keer handtastelijk wil worden en trouwt later met een ander: Geert Spaandonk, een aannemer, die zelf bouwwerken uitvoert. Geert’s zuster, Irene, die medicijnen studeert, is ver liefd op Kees en laat veel toe, in de veronderstelling, dat hij haar eens zal vragen met hem te trouwen. Als ze na jaren inziet, dat hij dit vast niet van plan is, maakt ze het na een heftige scène uit. Kees heeft zijn studie opge geven en is in de handel gegaan: hij koopt en verkoopt huizen. Hij heeft vei ne en verdient veel geld. Dit geld zal hem misschien in Staat stellen wraak te nemen, want de versmade minnaar kan het niet verkroppen, dart Claire Geert heeft gekozen en niet hem. Ook Irene is nog niet van hem af. Als Kees zijn wraakplannen bijna rond heeft, ontstaat er een dramatisch ont wikkeling, die niemand had verwacht en waarbij iedereen zo ongeveer be trokken is? Het komt tenslotte nog allemaal rede lijk goed op zijn pootjes terecht. Hoe... dat kunt u vanaf maandag lezen in onze nieuwe feuilleton, waarmee we dan een aanvang maken en u zult met Steeds meer nieuwsgierigheid uitzien naar de verdere vervolgen. De bedoeling van de milieutuin „Fok” op de hoek Offingawiersterleane - Groene Dijk, is de mensen te laten zlten hoe de ontwikkeling van de natuur is in een min of meer ongestoord milieu. Veel mensen waarderen dit en blijven soms staan om de tuin te bewonderen. De laatste tijd komt het echter voor dat er minder „natuurlijke” dingen in de „Fok” aanwezig zijn. Grote hopen zand en stenen, afkomstig van de aanleg van elektriciteitskabels voor lantaarnpalen in de Domp, enorme hoeveelheden rode menie en witte verf (nieuwbouwafval) worden lukraak in de milieutuin gesmeten, met als gevolg dat er op die plaatsen niets meer groeit. Het spreekt van zelf dat er van het ongestoord ontwikkelen niets meer komt. Bij de laatste telling zijn 105 verschillende soorten planten gevonden, als er evenwel doorge gaan wordt met het storten van vuil, zal men binnenkort niet meer behoeven te tellen REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. ROTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (by vooruitbetaling Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bi] kontrakt lagere mm-prijs Dat Gunrther zo lang in Gaastmeer is blijven hangen, mag zeker wel als op merkelijk worden beschouwd, want voordat hij bij „baas” De Groot om werk vroeg, had hij naar zijn zeggen al zeker twintig bazen gehad en dat is niet gering„Ja ju, ft wie froeger net sa maklik. As de baes gjin wurk mear hie, dan stiene jo wer op sitrjit- te. Ik bin oeral wol west. Yn 1936 wurke ik yn Ljouwert. Moams fiif ure stapte ik op’e fyts, hwant sawn ure moast ik op U wurk wêze. Jier- ren der foar bin ik in skoftke yn Hol- lan west. Der wie hjir niks to dwaen en doe bin ik mei in maeit trije wike troch Hollan reizge foardat we what hienen. It wie net maklik”, vertelt Thijs. 'w

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1