BURGEMEESTER: HUIZEN WORDEN NIET MINDER WAARD NA 46 JAAR BIJ GEMEENTE OP NON-ACTIEF I Koninklijke onderscheiding werd een principiële kwestie voor W. Overzee IJLST I ■Lui wil y«h de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER AD EEL en BROMFIETSER BREEKT BEEN Officieel Orgaan van f dill GESTOLEN UIT AUTO EN KLEUTERSCHOOL BM-er omgeslagen, Duitser verdronken flH i i Vanmorgen in Hommerts Zaterdag op Slotermeer GESLAAGD DH blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN WSNEEKER NIEUWSBLAD Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de IHfe 081^ BW;--' f SNEEKER NIEUWSBLAD is soortgelijk station gebouwd. Er (vervolg op pag. 9) WWVWVWVWWtWWVMWVMWWVWWMWMMMWWMWVMMWWVW (foto Studio Ger Dijs) b.g.g Bosbeplanting rond station N. zal (veel) bezwaren wegnemen Verschijnt: maandags en donderdags MAANDAG 30 OKTOBER 1972 127ste JAARGANG No. 67 In Delfzijl-Oost is, naar de verkeers- planoloog vertelde, 4 jaar geleden een niet gaan overdrijven,” vond voorzit ter Van Haersma Buma. plichtsgetrouw ambtenaar, die hjj zag als een gebouw. „Ik bedoel hier de Nederlandse bank, solide en betrouw baar”. De heer en mevrouw Overzee moesten tenslotte vele handen drukken. Donderdagmiddag werden door de po litie alhier aangehouden de 16-jarige T. S. en de 15-jatóge A. S,, die het vori ge weekend uit een observatietehuis te Groningen waren weggelopen. De jon gens hadden een in Leeuwarden gesto len bromfiets in hun bezit en verder bleken zij in de nacht van maandag op dinsdag jd. te hebben ingebroken in de Bolwarkscihool, waarbij een bedrag van plm. 50,werd buitgemaakt. EOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 l BONN EM ENTEN Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling i Heit ongeval gebeurde ongeveer 50 me ter uit de wal onder Ypecolsga. Het ge zelschap, dat de boot van enkele Duit se vrienden uit Balk gebruikte, was op weg van Woudsend naar Balk. De boot is omgeslagen omdat de gehele beman ning op één kant zat, waardoor het schip water schepte. De Duitsers zijn daarna naar de kant gezwommen, maar daar aan gekomen werd de 25-jarige student Ernst Konietsny uit Gladbeck vermist. Er werd uren lang gewacht, maar dit bleek tevergeefs. De waterpo- litie werd gewaarschuwd en men is aan het dreggen gegaan, tot nu toe zonder resultaat, f Vanmorgen om vjjf minuten voor zeven heeft de heer F. Bergsma uit Wouds end bij een verkeersongeval in Hom merts een been gebroken. Hij is opge nomen in het Sint Antonius Ziekenhuis in Sneek. y*1*!* 41 YnntnsnAsm uur Zaterdagavond om ongeveer half acht is er op het Slotermeer een BM-er, met aan boord vijf Duitsers, omgesla gen. Eén van de opvarenden hierbij ver dronk, de waterpolitie is nog aan het dreggen, maar het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Haersma van een goede vriend van de heer Overzee, een tuinbank gaf. hoek. De heer Van Haersma Buma noemde hem een man van weinig woorden maar met vele gedachten. MVWWWWMWWtWWMMWWWWMUtVWMVWMMMMWVWWWVWWW maar de mensen vinden het nu heer lijk”) had moeten geven: Het geluid zal ongeveer zijn als het gebrom hier nu in de zaal. Wat terstond ander maal geroezemoes opleverde Nog vooruitlopend op hetgeen later naar voren zou worden gebracht (auto’s zul- zei de heer Dijksterhuis, dat de hier len in de Groen van Prinsterer- en de Thorbeckestraat worden geparkeerd) geplande parkeerruimte voor 26 auto’s ruimschoots groot genoeg zal blijken te zijn. „Wat biedt Nederland op watersportgebied?” Deze vraag had den de beroemde televisie-entertainer E. H. Eric, Tetsuya Chiba, manager van de Japanse jachthaven Aburatsubo, en uitgever van een vooraanstaand watersportblad en cameraman Bin Kato in hun koffer toen zij vorige week voet op Neerlands bodem zetten. Zij ondernamen een excursie in nauwe samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme, en na inschakeling van de KLM en ANWB, en namen tal van watersportplaatsen, begeleid door een gids van het Nationaal Bureau voor Toerisme, onder de loupe. De diverse mogelijkheden op het terrein van de Watersportrecreatie in Nederland zullen in 't land van de rijzende zon ruimschoots publiciteit krijgen. Oók Sneek en Heeg hadden de toeristen in hun overladen programma verwerkt. Zo werd donderdag in de Waterpoortstad onder meer jachtverhuur- bedrijf Moedt met een verzoek vereerd, terwijl het gezelschap vrijdag met de bij jachtwerf Piersma in Heeg liggende aak „Dolfijn” (uit 1868) het Friese water op zijn geweest Natuurlijk werden evenvaak filmopnamen gemaakt. De Japanners logeer den in Leeuwarden, reisden gisteren naar Amsterdam, om van daar uit de Zuid Hollandse en Zeeuwse wateren nog in ogen schouw te nemen. Deze trip was aanvankelijk in de zomer gepland, maar de organisatie bleek zoveel voeten in de aarde te hebben, dat uitstel noodzakelijk was. Men ging er van uit, dat ook in dit jaargetijde de mogelijkheid een beeld te vormen van de watersportaccommodaties in Nederland bestond. VIADUCT Deze achtte het alternatief van de zaal (aanleg in het Zwettteplan) wel „begrijpelijk”. „Maar de stadsrond weg als zodanig staat nog niet op de kaart en ’t is de bedoeling, dat daar in bij het spoor een viaduct komt. En geen overweg.” Directeur De Boer van gemeentewerken zei in antwoord op ’n vraag van mevrouw A. Fritsma-Lan- gius dat het in dfe bedoeling ligt een voetpad van het verlengde der Thor beckestraat naar het station aan te leggen. En verder, dat de weinige au to’s, die vanuit de Goeman Borgesius- UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-n.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2241. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. IDVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs De bezwaarden hebben, om beslagen ten ijs te komen, twee dagen vóór de ze door een koffiepauze onderbroken bijeenkomst, een vergaderinkje belegd, waarbij geconcludeerd werd, dat niet zij allen, maar een aantal van hen de bezwaren zou toelichten. Dat deze be zwaren, na het voorwoord van burge meester Van Haersma Buma en de heer R. Dijksterhuis uit Amersfoort, als verkeersplanoloog in dienst bij NS, deels „schade” hadden opgelopen, leek niet uitgesloten. Vooral toen de heer Dijksterhuis uiteen zette, waarom het station als dit bij een overweg gepro jecteerd moet worden. „De meeste mensen, die er van gebruik zullen ma ken wonen aan weerszijden van de spoorbaan. Gaan we zitten waar géén overweg is, dan krijg je een overweg extra, wat extra gevaar zou inhouden. De Goeman Borgesiuslaan is een be langrijke wijkstraat; voor de overweg erin behoeft niet vaak gewacht te wor den.” In de nacht van donderdag op vrijdag is men door het uitnemen van een ruit uit de toegangsdeur, binnengedrongen in het pand van Looper op de hoek Kruizebroederstraat - Hooghuistersteeg. Er werd vergeefs getracht een kassa open te breken. Geld was overigens niet aanwezig. Er wordt niets vermist. Uit één in de Marktstraat geparkeerd staande auto van de Duitser M. Pheif- fer uit Essen werden in de nacht van zaterdag op zondag 5 sloffen sigaretten enige muziekcassettes en een jack ont vreemd. In het afgelopen weekend werd ingebroken in de kleuterschool aan het Kaatsland. Men drong binnen door het uitsneden van een ruit. De buit bedroeg enkele guldens. In Assen slaagden zaterdag voor heit diploma kandidaat-oefenmeesiter van de Nederlandse Volleybal Bond de he ren D. Berg en J. Stiensitra, beiden uit Sneek. Zij verkregen hiermee het recht volleybalverenigingen uitkomende in de eredivisie te trainen. Oud-burgemeester L. Rasterhoff noemde zijn vroegere medewerker een REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779, L. Jellema, redakteur „En het heeft Hare Majesteit de Ko ningin behaagd u te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau”, aldus burgemeester Van Haersma Buma, (links) maar uit principe wei gerde de heer Overzee (rechts) deze West- onderscheiding, (foto Studio Ger Dijs) plaats voor 40 auto’s, maar er staan nooit meer dan 4 per dag. „Het ge bied, wat door de halte hier bestre ken zal worden omvat globaal 5000 in woners. Dait is een reële aanname; het betekent ongeveer 1500 gezinnen. Dan moet je een schatting maken hoe veel forenzen bij hen zitten. Wel, van de 6 mensen zal dat er 1 zijn, wat be tekent: in totaal 250 mensen. De vraag is dan: hoeveel mensen zullen per trein reizen. Laten we zeggen de helft: 125. Ongeveer een derde tot een kwart zal per fiets komen. Niet meer dan 13 mfensen zullen per auto komen; dat is een reële benadering,” zo zei de heeer Dijksterhuis. „Uw uitgangspunt is verkeerd, meende de zaal, want je moet rekening houden met een gewel dige toevoer. „Men moet natuurlijk Bij de foto: De heer S. Hettinga, melkboer uit de Groen van Prinstererstraat, één van de bezwaarschrift-indieners sprak op de hearing de vrees uit, dat door een grote toevoer van auto’s de plaatse lijk 4.5 meter brede straten geen geen doorgang meer zouden geven. De gemeentesecretaris, de heer K. Koster, sprak van een uitstekende ver houding en prettige onderlinge samen werking, waarbij hij er vanuit is ge gaan dat de heer Overzee als zijnde z’n vervanger, steeds ’t recht heeft ge had om alles te weten. Misverstanden worden immer uitgepraat, „Er is”, zo zei de heer Koster, „in de afgelopen periode veel veranderd, niet alleen in de begrotingsbedragen, maar ook in het ambtelijk en bestuurlijk milieu. Wij zijn beiden ambtenaren van de oude stempel en schudden daarom wel eens het hoofd over de nieuwe opvattingen van de jongeren”, aldus de gemeente secretaris die zijn scheidende vervan ger namens het secreteri ©personeel een fiets overhandigde. Er waren ove rigens nog meer cadeaus, want de heer A. de Vries, waarnemend chef van de afdeling financiën, schonk twee boeken, terwijl de heer Th. Zandstra, „Daar komt bij, dat de verkeersver bindingen goed moeten zjjn. Welnu, daarom is dit een aanvaardbare plaats,” aldus de heer Dijksterhuis, die stelde, dat het geluid bjj het op trekken van de trein niet meer zal zjjn als wat gebrom. De zaal reageerde prompt met: dat is flauwe kul. En de heer Dijksterhuis, die bij de aanleg van een voorstad-station in Nijmegen ook al eens tekst en uitleg („daar wa ren inderdaad eerst ook bezwaren, Het ongeluk ontstond, toen de in de richting Lemmer rijdende 25-jarige ma gazijnbediende D. van W. uit Wïnsum op de driesprong afsloeg naar Heeg. Hij verleende daarbij geen voorrang aan de naar Sneek op de parallelweg rijdende bromfietser. Van de brom fiets bleef weinig heel, de auto had al leen blikschade. „Dit stemt niet overeen met mijn principes en ik wil er niet van afstappen. Ik zou graag zien dat u hem houdt”. Met deze opmerking weigerde de heer W. S. Overzee vrijdagmiddag na 46 jaar in dienst te zjjn geweest van de gemeente Sneek, de koninklijke onderscheiding (ridder in de orde van Oranje Nassau), waarvan de versierselen hem door burgemeester mr. B. van Haersma Buma op een receptie in het stadhuis op de revers zouden worden gespeld. De burgemeester zei daarop de heer Overzee’s mening te kunnen waarderen en respecteren en schonk hem vervolgens een kofferschrjjf- machine Tjjdens de donderdag in de kleine raadzaal van het stadhuis gehouden hoor zitting over het creëren van een treinhalte ten zuidoosten van de over weg in de Goeman Borgesiuslaan werden vrijwel alle door de zo’n 50 om wonenden naar voren gebrachte bezwaren tegengesproken. Naar de mening van de petitie-indieners zouden hun woningen bij een station in de directe omgeving waardevermindering ondergaan. „Ze kelderen in waarde,” zo druk te de heer B. Castelein zich uit. „Gelooft u dat nu werkelijk?”, aldus rea geerde Sneek’s eerste burger mr. B. van Haersma Buma onmiddellijk. „Ik geloof er niets van. Er zijn toch ook mensen, die juist graag in de buurt van een station willen wonen.” Veel van de door de (volle) zaal te berde gebrachte aanmerkingen, waarvan de meeste ook reeds op het onderteken de bezwaarschrift waren gesteld, liepen een drastische waardevermindering op, toen directeur G. J. de Boer van gemeentewerken opmerkte: Het is de bedoeling het hele gebied in te planten, zodat we een groensingel krijgen. Er is bosbeplanting omheen gepland, waardoor de „vrijdom” ge waarborgd wordt en de auto’s gecamoufleerd staan; en mogelijk zal de ge luidshinder dan tevens kleiner zijn. De heer Overzee, die vrijdag de pen sioengerechtigde leeftijd bereikte, werd „volgens de stukken” in 1926 aangeno men voor een jaarsalaris van 500, Het werk wat de jonge ambtenaar, die volgens de aannemingseisen enigs zins bekend moest zijn meit de „bedie ning ener schrijfmachine”, verrichtte was kennelijk zo goed, dat zijn supe rieuren dit na een half jaar met een forse salarisverhoging van maar liefst honderd gulden per jaar honoreerden. De heer Overzee heeft in de loop der jaren flink promotie gemaakt en kon zijn gemeentelijke loopbaan afsluiten als chef van de afdeling financiën, ter wijl hij daarnaast de laatste tien jaar ook de functie vervulde van gemeente ontvanger en optrad als waarnemend gemeentesecretaris. Zijn baan op „fi nanciën” is nu overgenomen door de heer E. Kapma, terwijl de heer J. Booi zijn werk als ontvanger voort zet. „In deze lange periode heeft u een vertrouwenspositie verworven. U maakt de indruk een rustig, stabiel en niet minder deskundig figuur te zjjn”, zo zei Sneek’s eerste burger. „Achter een onverstoorbaar figuur gaat een ge voelig mens schuil”. De heer Overzee bekleedde volgens de burgemeester zo wel binnen als buiten de gemeente een verantwoordelijke funktie mede door dat het secretariaat van het Inter communaal Gasbedrijf „Westergo” bij hem berustte is hij ook van grote be tekenis geweest voor de Zuid

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1