als raad Sneek met ’t voorstel accoord gaat Na 40-jarig dienstverband bij Firma van der Meulen: VLIEGEN- GORDIJN TEGEN DUIVEN Mej. Hulstra koninklijk onderscheiden snekerWkoerier i. Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER A DEEL van en IJLST f Vandaag uitspraak in zaak Anton B.? Integratie drie plaatselijke kruisverenigingen SINT KOMT ZATERDAG IN SNEEK „SOCIAL HALL" IN FRITTEMAHOF KOST GEMEENTE f8.500 Politieke informatie in „De Meerpaal" MM de Met o.m. Stef de Haas Dit Had verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls in GAASTER LA ND, SLOTEN ex> W SNEEKER NIEUWSBLAD Mejuffrouw A. M. P. Hulstra is gisteren benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De bij de onderscheiding beho rende versierselen werden haar ’s avonds tijdens een druk be zochte receptie in hotel Ha nenburg door burgemeester mr. B. van Haersma Buma op gespeld. Mejuffrouw Hulstra was 40 jaar in dienst van de firma Van der Meulen, waar zij zich in de boekwinkel aan ’t Hoogend voornamelijk heeft bezig gehouden met de ver koop. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD V f SNEEKER NIEUWSBLAD Algemeen maatschappelijk werk krijgt meer subsidie voor Verschijnt: maandags en donderdags DONDERDAG 16 NOVEMBER 1972 127ste JAARGANG No. 92 i tawbu.m fc rMU. om. nMiinumm Bmaausninnnui^ivoo» sanx u ounun ja, dat soort boeken og niet zo bekend hé, zoveel over gespro- i wel gelachen”. genoemde argument niet meer af te zien. „Het verdient subsidiepercentage vanaf begin vorig jaar in principe te brengen op het ni veau van dat van het rijk”, aldus dit voorstel. Zaterdagmiddag zal jong en oud Sneek weer de hoge geestelijke uit. Spanje kunnen begroeten. Om on geveer twee uur arriveert hij per schip bij de Oppenhuizerbrug, en om omstreeks half drie zet Sint Nicolaas bij de Waterpoort voet aan vaste wal. Dan volgt de tradi tionele rondrit door Sneek; de rou te, die de bisschap van Mira en z’n gevolg hebben gekozen, is als volgt Waterpoortsgracht, Zuid- end, Hoogend, Singel, Kleinzand z.z., Jousterkade, Oosterdijk, Wij de Burgstraat, Nauwe Burgstraat, Schaapmarktplein, Grootzand w.z. Hoogend, Oude Koemarkt, Martl- niplein, Wèstersingél, Wijde Noor- derhorne, Kruizebroeder straat, Kleine Kerkstraat en Marktstraat. De stoet houdt voor het stadhuis halt; hier wordt Sint Nicolaas door het Sneker gemeentebestuur ont vangen. We bljjven nog even bij tarieven, want ook de verordening op heffing en in vordering van hondenbelasting wordt gewijzigd. Sinds de laatste verhoging (vanaf ’71) moet voor een „waak hond” 15 en voor een „luxe” hond 20 per jaar worden betaald. In de nieuwe verordening is de belasting voor elke hond jaarlijks 20; voor honden in een kennel, geregistreerd bij de raad van beheer op kynologisch gebied in Nederland, blijft de belas ting 40. per kennel per jaar. Deze verandering houdt verband met de moeilijkheid houders van honden er van te overtuigen, dat hun hond niet uitsluitend voor de bewaking van de woning werd gehouden. „Het bestuur weet zich verzekerd van een eerlijke zetelverdeling van het nieuw te vormen bestuur”, aldus de toelichting. Met nadruk wordt er daar in op gewezen, dat de opheffing van het „Wit-Gele Kruis” niets te maken heeft met een minder goede financiële positie. Het bestuur heeft statutair de bisschop verzocht de baten in de nieu we opzet in te brengen. In deze in ho tel Hanenburg te houden bijzondere al gemene ledenvergadering zal verder on der meer een nieuwe voorzitter worden gekozen. Het bestuur draagt de heer Fr. Roosenstein als zodanig voor. Ruim tien jaar woont het gezin Bjjle- veld aan de Singel en minstens even lang hebben duiven het plein voor de RK kerk tot hun „dam” verkozen. De beestjes willen ook wel eens hogerop zitten en onlangs viel hun oog op de ideale zitplaatsen, die de gevel van het huis van de heer P. C. Bijleveld voor hen bevat. Als dank voor het aange naam verpozen laten ze op de stoep klakkeloos uitwerpselen vallen. Ie dereen weet dat deze vredelievende dieren daar niet zuinig mee zijn. Om die overlast tegen te gaan heeft me vrouw C. Bjjleveld-Ortt stukken vlie- gengordijn aan de versieringen beves tigd. Of het hierdoor komt betwijfelt ze, feit is dat de stoep minder vaak geschrobd behoeft te worden. (Foto Studio Ger Dijs) De verordening op heffing en invorde ring van markt-, weeg- en stalgelden (veemarkt) dateert van oktober ’67. De geldigheidsduur daarvan is beperkt tot begin volgend jaar. En werden, ter dekking van de kosten van overkap ping op de veemarkt vorig jaar de in de verordening gestelde tarieven ver hoogd, een aanpassing van tarieven aan het gestegen prijspeil heeft sinds ’68 niet meer plaatsgehad. Dat wordt nu tijd, oordelen b. en w„ mede met het oog op de te treffen voorzieningen ten behoeve van de veemarkt. De raad gaat zich dinsdag eveneens bezighouden met een deel van het be stemmingsplan „Tinga-Duinterpen”, waar 162 eengezins- en 24 bejaarden woningen zijn gepland, met bijbehoren de parkeervoorzieningen. Ook is in dit voor een aange- ver- verzor- aan de Het vonnis werd evenwel aangehou den, omdat Anton een getuige, de Amsterdamse student Johan Meis, liet opdraven, die verkltarde de nacht, dat de postroof plaats had gevonden, met B. te hebben zitten schaken. Toen de zaak in Zuitphen diende had B. met geen woord over deze getuige gerept, maar dat kwam volgens hem doordat hij na zijn arrestatie in een „stress situatie” had geleefd en zich niet alle voorvallen meer herinnerde. Bij de laatste zitting in Arnhem, die ander halve dag duurde, werd besloten een psychiatrisch onderzoek te laten in stellen, aan de hand van de uitslag daarvan zal er misschien vandaag vonnis worden gewezen. In ons eerst volgende nummer hopen we aan de zit ting van vandaag uitgebreid aandacht te besteden. Zij stellen daarom voor ’t marktgeld per dag als volgt vast te stellen: voor éénhoevige dieren en rundvee van 9 maanden en ouder per stuk 3,50; rundvee, jonger dan 9 maanden, uitge zonderd nuchtere kalveren en varkens per stuk 2,nuchtere kalveren en schapen 1,50; lammeren, tussen 1 januari en 1 juli aangevberd, biggen van minder dan 25 kilo, bokken en geiten 0,75; voor het reserveren van ’n hok 15 per jaar. Het wefeg- geld: éénhoevige dieren of rundvee, be halve kalveren, per stuk 1kalve- ren, varkens, schapen en ander vee 0,50 per stuk, en voor wat verder nog wordt aangeboden een dubbeltje per 10 kilo. Stalgeld: éénhoevige die ren en rundvee, kalveren uitgezonderd, 6,en ander vee 3,per stuk. Vanmorgen om tien uur is er het gerechtshof in Arnhem een begin gemaakt met de zaak Anton B. uit Sneek, die ervan wordt verdacht een aandeel te hebben in de overval op het Apeldoornse postkantoor, waarbij 900.000,werd buitgemaakt. Begin dit jaar werd hij door de Zutphense rechtbank tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld, toen de zaak in hoger beroep diende hoorde de Sne ker koopman zes jaar met aftrek van het voorarrest tegen zich eisen. „De overgang van U ambtelijke naar het zakelijke vlak viel niet mee”, zo zegt mejuffrouw Hulstra, „dat lag na tuurlijk voor de hand, maar ik ben reusachtig opgevangen en heb nooit spijt van die stap gehad”. De oude winkel kan natuurlijk niet vergeleken worden met de huidige moderne kan- toor-boekhandel. Niet alleen is het ver- koopoppervlak flink vergroot, ook de boekenvoorraad en de keuzemogelijk heid is in die veertig jaar dat juf frouw Hulstra, die de pensioengerech tigde leeftijd overigens al ruim gepas seerd is, aan het Hoogend doorbracht, enorm uitgebreid. Tijdens de oorlog is het volgens juffrouw Hulstra echter wel feens voorgekomen dat er op alle rekken geen enkel boek meer te vin den was. „Maar de oude mijnheer Van der Meulen, een uitstekend zaken man, wist dan wel weer ergens wat op de kop te tikken. Alleen op de laatste dag van de oorlog, ik herinner het me nog goed, waren we helemaal uitver kocht, toen hadden we niets meer”, vertelt mejuffrouw Hulstra, die nog een grappig voorvalletje aanhaalt uit die tijd. De instellingen voor algemeen maatschappelijk werk in Sneek krijgen, wan neer de gemeenteraad volgende week dinsdag zijn goedkeuring hecht aan het voorstel van het college van burgemeester en wethouders, voortaan een hoger subsidie. Momenteel wordt door de gemeente hoogstens 40 pro cent van de kosten gesubsidieerd. De argumentatie was destijds, dat men de instellingen ook zelf de verantwoordelijkheid voor het beschikken over voldoende geldmiddelen wilde laten dragen. Nu met ingang van 1 januari ’71 het rijkssubsidie van 45 op 47 werd gebracht concludeerden b. en w. van Sneek, dat heit zo net genoemde argument niet meer gebruikt kan worden om van een verhoging af te zien. „Het verdient aanbeveling het Een forum bestaande uit „voorman nen” van de VVD, D’66, PPR, KVP, AR en de PvdA zal volgende week donderdagavond zitting nemen in „De Meerpaal”. Voor de PvdA komt drs. Stef de Haas uit Bolsward, kandidaat tweede kamerlid. Na een inleiding van elk forumlid, zal er onder leiding van een discussieleider van gedachten ge wisseld kunnen worden, om op die ma nier de jonge kiezers, van wie men hoopt dat ze in grote getale in „De Meerpaal” aanwezig zullen zijn, een stuk informatie mee te geven, aan de hand waarvan zij eventueel hun stem kunnen bepalen. Veertien november 1932 was voor juf frouw Hulstra de eerste werkdag bij boekhandel Van der Meulen. Daarvoor is ze enkele jaren onderwijzeres ge weest, maar het viel in die tijd niet mee vast aan een school te worden verbonden. Ze werd dan ook steeds in een tijdelijk dienstverband aangeno men en toen de laatste school waar ze werkte wegens een onvoldoende aantal leerlingen de deuren moesten sluiten, besloot ze naar een andere werkkring uit te zien. Boekhandel Van der Meulen vroeg juist een winkel- an nex kantoorbediende en juffrouw Hul stra solliciteerde met sukses. e verkoopster in de volgens juffrouw Hul- aatste jaren, wel ge il trad ze meer advi- sgenwoordig het geval hiervoor is volgens sen de meer kritische :t koperspubliek, dat geïnformeerd is door raire gidsen, ’t Geven door de verkoopsters een beetje naar de schoven, hoewel er lig naar haar mening „De mensen verwach- s dat je alles weet lat zij zoeken, maar k. Het valt niet mee i, hoewel ik veel lees, derne boeken liggen lemaal en dat is nu schil. Ik wil nog wel ran, maar op een ge- noet je er uit stappen, de kloof te groot.- „Er kwam eens een vrachtrijder, die ’n bodedienst onderhield met een van de dorpen uit de omgeving. Hij stap te bij ons de winkel binnen en vroeg vol zelfvertrouwen naar het boek „Het zevende deel van de levende mens”. Nou, daar hadden we nog nooit van gehoord. Mijnheer en ik as aan en haalden de e bode keerde onver- ïzug en even later 1 door de mijnheer het boek mee had niet, het sexuele le ns? Die vrachtrijder plan (sectie I) een terrein rioolwaterzuiveringsinstallatie wezen. De raadsleden zullen er moedelijk weinig moeite mee hebben het voorstel om aan g.s. te vragen het presentiegeld voor het bijwonen van raadsvergaderingen en zittingen van de afdelingen van de raad en door de raad ingestelde commissies te verhogen. Deze vergoedingen bedragen resp. 30 en 15 en worden per 1 januari ’73 40 en 20. In zjjn vergadering op maandag 27 november zal het bestuur van het „Wit-Gele Kruis”, afdeling Sneek de leden een toelichting geven op het be sluit de drie plaatseljjke kruisvereni gingen op te heffen, en te komen tot een integratie daarvan. Na verschil lende besprekingen met het „Groene Kruis” en het „Oranje-Groene Kruis” is, zo laat het „Wit-Gele Kruis” zjjn leden weten, in navolging van de pro vinciale ontwikkeling hiertoe besloten. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4Z35, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. ^°Orn r ?5150-izs« b.g.g. öi/u, l,. Jellema, redakteur POTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling 1 Postabonnementen f 8,— per half jaar (bij vooruitbetaling; ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs In het in aanbouw zijnde gingstehuis „Frittemahof” Leeuwarderweg wordt een aan onge veer 150 personen plaats biedende gemeenschapsruimte, een „social hall” gecreëerd waarin het open be- jaardenwerk en wijkwerk kunnen plaats vinden. Al bij de eerste steen legging is gezegd, dat „Frittema hof” geen afgesloten geheel wordt, maar dat dit nieuwe tehuis ook voor de wijk een wezenlijke functie moet krijgen. Welnu, de bxtra-investerin- gen (de „social hall” zal ongeveer 8.500 kosten) kunnen niet ten laste van de bouw van het tehuis komen. B. en w. stellen daarom voor dit be drag beschikbaar te stellen. - M 4^'5 r- 1W - h is. Als oorzaak bovendien beter

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1