SNEEK BRACHT LUIDKEELS HULDE BIJ ONTSCHEPING SINT NICOLAAS s Snitser Frysk Toaniel sil oparbeidzje mei de Krite van Verlichtings- actie ANWB d. SNEKERMKOERIER Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST en A fe Forieningsflagge by it spyljen om utens INWONER UIT SNEEK OP SLAG GEDOOD 0300 Vanaf morgen in Sneek In slippartij bij Groningen: --- --1- R DIRK S. DONKER WORDT VASTE BEIAARDIER LEEUWARDER CARILLON Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls in GAASTERLAHD, SLOTEN e.o Doe’t foarsitter P. Atema fan e Krite Snits sneontomiddei op 'e resepsje fan it 25-jierige sel- skip Snitser Frysk Toaniel yn ’Hanenburg’ sein hie dat der yn it forline spitigernóch nea folie kontakt west hat tusken dizze twa forienings, neamde regisseur Abe Brouwer fan it SFT dat in boppeslach. „Mar dit is it bigjin fan it oparbeid- zjen mei de Krite” sei hy der fuortdaliks efteroan. W SNEEKER NIEUWSBLAD tjjjg 1 SfW' WTWWntt*,l|n_** Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en te - 1 t SNEEKER NIEUWSBLAD OM9TBSKKII De X1? Verschijnt: ’ïiaandags en donderdags de gaven die Sneek 25 jier bistean; 96 binne lid fan it boun. te .te MAANDAG 20 NOVEMBER 1972 127ste JAARGANG No. 9^ Sinterklaas, zijn natuur volgend, wil de eerst de kinderen die op vijf decem ber vijf jaar worden een paikje geven, alvorens het dagelijks bestuur van de gemeente Sneek toe te spreken. Nog een beetje struikelend over de moeilijkhe den van de Nederlandse taal (zo sprak hij over de moeilijkheden die hij altijd ondervindt bij het opzetten van zijn „oogglazen” in verband met zijn „be haring”) kregen Astrid Simone Haak uit Sneek en Gerben Walsweer uit Uit- welüngerga een presentje. De heer Donker is al vaste beiaar dier in Sneek, Groningen, Dokkum en Joure en is onder meer daardoor erg bekend. De leraar kerkorgel aan de Sneker muziekschool is in de leer ge weest bij Leen ’t Hart en Peter Bak ker. Hij behaalde het einddiploma van de Nederlandse Beiaardschool en ver overde als eerste beiaardier de prix d’excellence. In 1969, 1970 en 1971 ein digde hij als eerste in het Internatio naal Beiaardconcours te Hilversum, waar hij in 1969 ook werd onderschei den met de prijs voor de beste impro visatie. De ANWB heeft geconstateerd, dat de verlichting van personenauto’s in slech te staat verkeert. Enkele cijfers: vo rig seizoen controleerden drie équipes 20.183 auto’s. Bij 94 procent moesten 1 of 2 koplampen afgesteld worden; bij 25 procent stonden 1 of 2 koplampen te hoog gericht en bij 34 procent van het totaal aantal gekeurde auto’s wer den mankementen aan de verlichting constateerd. De ANWB is naar aanlei ding van deze gegevens dan ook van mening, dat de bond in het belang van de verkeersveiligheid moet door gaan met de verlichitingsactie. wmwnADrninTmuDjt «jrooa srax m csssrazssx De heer Dirk S. Donker uit Sneek is benoemd tot stadsbeiaardier van Leeu warden. Het ligt in de bedoeling dat hij iedere vrijdag een uur lang het ca rillon in het koepeltje van het stad huis zal bespelen. Wanneer hjj zijn eer ste uitvoering zal geven is nog niet be kend, aangezien het klokkenspel nog niet in zijn geheel in de koepel, die pas gerestaureerd is, is opgehangen. Wethalder H. A. Scholten, dy’t üt nam- me fan it gemeerd ebistjür spriek, sei yn it earst fan de resepsje, dat it Snitser Frysk Toaniel in eigen plak yn Snits hat. „It hat in protte dien foar de Fryske kultuer en foar de Fryske tael. Dêrfoar üs heritlike tank.” De hear Scholten, dy’t net went is Frysk to praten, sei dat er him in eksamenkandidaet fielde. Ik stean hjir De opkomst by dizze resepsje haldde net oer, mar hwat der allegear sein is yn dizze gesellige gearkomste stie foar it sulveren bistjür fan it Snitser Frysk Toaniel tige heech. Foarsitter G. Fritsma koe der alteast yn syn tankwurd mar muoilik wurden foar fi ne. Dat wie foar de oanwêzigen wol to bigripen, hwant der is op de lokwins- ken nei noch wis it ien en oar troch dizze en jinge sein. Derby sloech foar- Het verlichtingscontrolestation, een tent aan de Kanaalstraat, is geopend op: dinsdag van 12 tot 7 uur ’s avonds; woensdag, donderdag en vrijdag van 10 tot 7 uur ’s avonds en zaterdag van 9 tot 12 uur ’s mid dags. Evenals vorige jaren kan ieder een geheel gratis aan deze keuring deelnemen. De heren waren op weg naar Sneek. Door opvriezing was de weg spiegel glad geworden, waardoor de wagen ging slippen. Na een wilde slippartij knalde de auto tegen een lantaarnpaal en werd totaal vernield. De heer Lage- veen werd hierbij op slag gedood, de bestuurder werd uit de auto geslingerd en kwam ongeveer dertig meter ver der op de weg terecht, Hij verkeert bui ten levensgevaar. De schimmel stond al klaar, evenals de vertegenwoordigers van de Vereni ging van Sneker Zakenlieden, de he ren J. Suwijn, voorzitter en D. van der Werf, penningmeester. Deze heetten de Goedheiligman, wiens komst vele inwonertjes van Sneek met kloppend hart hadden afgewacht, hartelijk wel kom. Onder passende muzikale begelei- De ANWB zal ook dit jaar z|jn ver- lichtingsactie in Sneek houden, en wel van morgen (dinsdag) tot en met za terdag. Het doel van deze actie is de automobilisten te overtuigen van een goede voertuigverlichting. Ieder herfst- en winterseizoen zjjn opnieuw duizen den auto’s tijdens slecht zicht bij aan rijdingen betrokken. Volgens de ANWB zijn deze aanrijdingen, en met name de kettingbotsingen, vaak te wij ten aan: het rijden met niet aangepas te snelheid; het te dicht achter elkaar rijden; gevaarlijke inhaalmanoeuvres op de wegen zonder gescheiden rijba nen; een onjuist gebruik van de auto- verlichting én gebreken aan de auto- verlichting. dy’t dêrnei foarsitter Fritsma, frou M. Coers-Hoekstra, frou T. Tammin- ga en de hearen P. Coers en S. en J. Staphorsius binammen hulde die. Doe wie frou Coers-Hoekstra oan bar, en hja bea üt namme fan alle spy 1 jende leden in troch master G. v. d. Heide üt Surhüsterfean makke forienings- flagge oan. Dat moast fansels efkes ütportrettearre wurde. ZEILPET Voor Sneeks’ eerste burger, mr. Van Haersma Buma, had de Sint een zeil pet meegebracht uit respect voor de stuurmanskunst die de burgemeester demonstreert bij de uitvoering van zijn moeilijke ambt. Loco-burgemeester W. G. Baarda, tevens wethouder van so ciale zaken kreeg een maatbeker, waar uit men kon afleiden dat de maat „wel eens vol kon raken” bij sociale zaken. De hoofdpiet viste een rookverdrijver Voor het stadhuis aangekomen, hield de stoet hallt, en steeg de Sint af. Hij werd begroet door burgemeester mr. B. van Haersma Buma en de wethou ders mevrouw D. Y. W. de Graaff- Nauta, de heer W. G, Baarda en de heer H. Pheifer. „Voor ik hier kwam, heb ik een lange' tocht moeten maken door storm en regen. Het weer was bar en boos, maar de hartelijke ontvangst maakt dat allemaal weer goed. Sint is altijd blij weer in Sneek te zijn,” zo begon de kindervriend uit Madrid zijn toespraak tot de grote schare in de Makrtstraat. Hij zei verder dat hij vernomen had van de storm die vorige week de daken der huizen had geteis terd en dat hij daarom wei enige moei lijkheden verwachtte bij het rondgaan over de daken, maar dat hij er on danks dat voor zou zorgen dat ieder kind wat in zijn schoen kreeg. dêrom hwat skrutel, sei de hear Schol ten, en jimme nimme it eksamen öf. Hy kaem der maklik troch. Lykwols forsinde er him doe’t hy sei: dat der folie toanielforienings de 25 jier net helle hiene. De hear A. v. d. Wijk üt Ljouwert, haedbistjürslid fan it Boun fan Fryske Toanielselskippen sei nam- mentlik, dat de measte selskippen al De 28-jarige Pieter Lageveen uit Furmerusstraat te Sneek is in Steande op dizze foto fan lofts nei rjochts: Foarsitter G. Fritsma, pong- halder P. Coers, mej. R. Posthumus, bistjürslid E. Hamtnega, karkommisje- lid frou M. Coers-Hoekstra, twadde foarsitter P. S. van Dijk, karkommisje- lid frou T. Tamminga, skriuwer S. Staphorsius, eare-foarsitter P. Lantin- ga, bistjürslid M. Visser en bistjürslid J. Staphorsius. (foto Studio Ger Dijs) uit de zak voor mevrouw D. Y. W. de Graaff-Nauta „tot steun in haar strijd tegen de milieuverontreiniging”. De heer H. Pheifer, wethouder van gemeentewerken kreeg een ,l,ichtje in de duisternis” (een zaklantaarn). Voor de heer H. A. Scholten, die helaas niet aanwezig kon zijn, had de Sint een mi- ni-autoped meegebracht, „die noodt tot trimmen”. Ook de' gemeentesecretaris K. Koster werd bedacht, en wel met een voeten bankje, „want als je altijd werkt, wil je je ook wel eens ontspannen.” Di- rekteur van gemeentewerken, de heer G. J. de Boer, ontving een nieuwe meetlat, daar de oude inmiddels wel versleten zou zijn en korpschef S. Bos een bladwijzer, zodat hij kan zien waar hij is gebleven met de lessen die hij geeft over de nieuwe Algemene Po litie Verordening. Voor de adjudanten D. J. Brouwer en J. Jorna kwam er een vingerhoed en een loupe uit de zak „om zich beter te kunnen krabben en om een ruim oog te hebben bij het op lossen van politionele problemen. De (afwezige) heer D. Rentenaar direc teur van gemeentereiniging ontving een affiche: „Friesland is mooi, houe zo,” als voortdurende inspirator de stad schoon te houden. Sint Nicolaas bij zjjn aankomst voor het stadhuis. Achter hem leden van de Landelijke Rijvereniging de Water- Poorters. (foto Studio Ger Dijs; de de nacht van vrijdag op zaterdag om on geveer kwart over twaalf bij een ver keersongeluk op rijksweg 43 ter hoog te van de Martinihal te Groningen om het leven gekomen. H|j zat als pas sagier bjj de heer J. A. Staal (26), eveneens uit Sneek, in de auto, heer Staal werd zwaar gewond. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Sank: Raiffeisen- en Amro- bank. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. ^779, L. Jellema, redakteur. f°TOREDAKT!E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half iaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 et. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bi) kontrakt lagere mm-prijs De kriich fan it boun hiene de léste kear 64 selskippen oan meidien; it Snitser Frysk Toaniel hat der yn it forline nea by west. Us karmasters kinne harren ufet mear konsentreazje op „Freule Frouke’ Fonnis”, dat woansdei en tongersdei yn Amicitia spile wurdt, sei de hear V. d. Wijk, mar hja soene it yn febrewaris ’73 noch wol bioardielje kinne. De hear V. d. Wijk wie der, bigryplik greatsk op, dat it Boun fan Fryske toanielselskippen op dit mêd it great- ste boun yn Nederlan is. Dat it Snit ser Frysk Toaniel sahwat 1200 styp- jende leden hat, neamde hy in „uni cum’ „dér stean jimme mei foaroan,” sei de hear V. d. Wijk. De heer Suwijn had voor de heer en mevrouw Hamersma een fruitmand en een bos bloemen meegenomen. Dit om de dank van de Vereniging van Zakenlieden te onderstrepen voor de perfekte manier waarop de heer Ha mersma de haren van de Sint ver zorgt, wanneer hij na de lange reis verwaaid in Sneek aankomt. Wegens ziekte kon de heer Hamersma zelf niet aanwezig zijn. In de hal van het stadhuis bedankte burgemeester B. van Haersma Buma de Bisschop van Mira voor „de mil- u altijd uitstrooit.” Dit jaar goedgeefsheid van de Sint zich over het gebied van de cultuur uitgestrekt: de gemeente Sneek heeft enige tijd ge leden het schilderij van oud Sneek (ge ding van „Jong Advendo” ontscheep-1 maakt door Beerstraten) kunnen aan- ten de zwarte pieten Zich en zette Sint i kopen, het Fries Scheepvaartmuseum Nicolaas zich in het zadel van zijn f en de vereniging Oud Sneek hebben trouwe viervoeter om een begin te kun- i een flinke som geld ontvangen even- nen maken met de traditionele rijtoer als de Sneker muziekverenigingen en door de stad. I het Dorpshuis Ysbreehtum. Leden van de Titus Brandsmagroep een onderdeel van de zeeverkenners, hielpen de politie met het vrijhouden van de weg. Dat was geen overbodige luxe, want de vele, veile mensen die van de aankomst getuige waren ge weest, hadden zich door de stad ver spreid en zich gevoegd bij degenen die zich al enige tijd tevoren langs de rou te hadden opgesteld. De menigte drong sterk op in de hoop een versnapering uit handen van één van de pieten te ontvangen en om de Goedheiligman be ter te kunnen zien. Breed grijnzend en af en toe vervaarlijk met de roe zwaai end strooiden de zwarte knechten pe pernoten en taai-taai, hetgeen menige knieval ten gevolge had. Dit laatste echter niet om de schenker te bedan ken, maar om het op te rapen. De stoet werd voorafgegaan door Rhythm Stars”, in het kielzog van de hoge Spaanse gast, die aan weerszo den geflankeerd werd door een hoofd piet, reden praalwagens mee met aan sporingen om toch vooral in Sneek te kopen. Oök de in de Sint Nicolaasaktie te winnen auto’s, „Jong Advendo” en het Stedelijk Muziekcorps, en leden van de Water Poorters deden aan de optocht mee. Earefoarsitter P. Lantinga wie tige bliid, dart it Snitser Frysk Toaniel 25 jier bisocht hat foar sa min mooglik finten sa goed mooglik toaniel to jaen. Der binne lykwols neffens de bear. Lantinga folie alden, dy’t it net mear sjogge. „Mar yn dat plak is de jon- gerein kommen, en dat is moai. 'As ik ris yn ’e seal kom, binne it allegear- frjemde minsken foar my. En sa moat it ek wêze”, sei de hear Lantinga, al de taspraek fan de niisneamde hear Atema oan. Hy hie de ütnoeging foar de resepsje „öfgryslik” op priis steld, en wie fan bitinken, dat dit foar de ta- komst wolris hwat ynhalde kin. „It kontakt hwat der west hat moatte wy fordjipje”, sei de foarsitter fan ’e Kri te Snits, „en jimme hawwe derfoar de earste stap dien. Faeks binne der mooglikheden yn ’e takomst gauris meiinoar to praten.” Het leek of heel Sneek zich zaterdagmiddag om half drie rond de Kolk bij de Waterpoort had verzameld om Sint Nicolaas te verwelkomen. Hon derden vaders met een telg op de schouders, moeders met kinderwagens en natuurlijk jongens en meisjes, die van opwinding iedereen voor de voe ten liepen, politieagenten veel werk bezorgden en de „slagorde” in „Jong Advendo” verstoorden, brachten gesteund door dit tamboer-, trompetter- en majorettenkorps luidkeels hulde aan de hoge geestelijke uit Madrid, toen deze stipt op tjjd aan boord van de „Spanje” van het rondvaartbedrijf M. Harder de kolk binnen voer. Geëscorteerd door drie roeiboten bemand door leden van de Greate Pier-groep van de Sneker zeeverkenners, maakte de Sint, die zich met zjjn uitgebreide gevolg op het bovendek had verzameld, een „ererondje” over de Geeuw alvorens een prachtig paars geschoeide voet op Sneker bodem te zetten. over de stad had de BLOMMEN Fan de Snitser Skotsploech wiene de hearen K. Koopmans en F. C. v. d. Zwaag oanwêzich, en wylsit de hear Koopmans fan alles en noch hwat op- ikkere, kaem de hear V. d. Zwaag al mei in Fryske krüdkoeke nei foaren, dy’t hja under it safolste hantsjege- klap oferrikten. Yn ’e rin fan ’e re sepsje fortelde foarsitter Fritsma noch dart yn ’e seal blomstikken stiene, dy’t hja krigen hiene fan de sjongforie- nings Excelsior en Morgenrood en fan it Boun fan Fryske toanielselskippen. Fierders hie it bisitjür fan de firma Miedema in tasizzing krigen. Doe’t hy efkes bommelde fan it jild, sei de hear Fritsma, dat forskate leden yn harren wyk de fiif goune jierliks by de leden ophelje, en dat it tal sltypjende leden net allinne birikt is troch it bistjür, mar wis en seker ek troch it wurk fan de leden. Ta bislüt: op dizze srtylfolle resepsje wiene ek inkelde leden fan Rhythm Stars oanwêzich, lykas de hear Op den Dries üt Snits, dy’t yn de takomst it Snitser Frysk Toaniel ad- vys jaen sil. bïfessjwsa» u -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1