Wethouder Baarda bestemming „Cruycebroedershof”: Chr. Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Gaasterland bestaat 25 jaar Druk bezochte herdenkingsbijeenkomst snekerWkoerier I ■MunnHB Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL van en Géén melklokaal aan voorgevel boerderij S. de Jong, Oudega W. I 1 IJLST ill f13.500 jaarlijks is voor volle 100% verantwoord Nieuwe algemene politieverordening van Sneek FRACTIELEIDER AR, MR. W. AANTJES IN SNEEK EN WOUDSEND WSNEEKER NIEUWSBLAD rn f 10.000 provinciale bijdrage voor dorpshuis IJsbrechtum j i la llllllllllllllllllllflllllllllllfflllllw GEDEPUTEERDE STATEN TOT GEMEENTERAAD: IIIBBIIIIIIIIBBIIIIBIBIIBIIBIIIIMBMI ■i jjirfwaWa Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN ea> Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD glIllllllMIBHIlllllllllllllMIIIIIIIIIIIBIIBIIIBM en de mvwo f SNEEKER NIEUWSBLAD AANZET TOT SOCIALE SUPERMARKT WMMWWWWWWWWWmvWVMW b.g.g. Verschijnt: maandags DONDERDAG 23 NOVEMBER 1972 127ste JAARGANG No. 94 jierliks 13.500 nou noch gjin i Vanavond, vrijdag en zaterdag kunnen pluimveeliefhebbers hun hart, ophalen in de veemarkthal. Daar heeft de konijn- en pluimveevere- niging „Sneek en omstreken” haar jaarlijkse keuring georganiseerd, die vandaag heeft plaatsgevonden. De hoenders die vorig jaar door de pseudo-vogélpest niet meedongen naar de prijzen zijn nu met 130 stuks vertegenwoordigd. Op de foto een indruk van de keuring van gisteren. (Foto Studio Ger Dijs). Goede opvangmogelijkheden dreigen, aldus de nota van het Sneker presidi um, voor licht-gehandicapten die niet al in een gezinsvervangend tehuis zijn opgenomen en vallen in de leeftijdsca tegorie van 40 tot 65 jaar, in de toe komst te ontbreken, doordat het be stuur van de stichting, die in Sneek de bouw van een gezinsvervangend te huis verzorgt zich op het standpunt sitelt dat hierin personen van ouder dan 40 jaar moeten worden toegelaten. De bejaardenoorden hanteren bij het opna- meb'eleid de norm van 65 jaar. De raad van de gemeente Sneek heeft een nieuwe algemene politie verordening vastgesteld. Deze ver ordening zal, nadat enkele maat regelen voor de uitvoering zullen zijn getroffen, over korte tijd in werking treden. Om iedereen met de belangrijkste bepalingen op de hoogte te brengen wordt in een rubriek in het donderdagnummer steeds een bepaald onderwerp in het kort behandeld. Voor meer in formatie kan men terecht op de vierde afdeling van de gemeente secretarie (Marktstraat 17, bene den). ^too» bkbsx m «nuiu WETHOUDER W. G. BAARDA .onbehoorlijk. Door drie dames (mevrouw Hielke- ma, mevrouw Feenstra en mevrouw De Vries) werden vervolgens de meest opvallende gebeurtenissen in het 25-jarig bestaan van de afdeling Gaasterland naar voren gebracht. Het zou te ver voeren hier vrij diep op in te gaan; wel moet gesteld wor den, dat de leden steeds trouw op de vergaderingen verschenen. Ver schillende aanwezigen maakten ver volgens van de gelegenheid gebruik een gelukwenswoord te spreken. De heer B. Albada, voorzitter van de af deling Gaasterland van de CBTB opende de rij. Hij zegde nog een ca deau toe. Vele anderen beklommen na hem het spreekgestoelte, en over handigden hierbij een geschenk onder couvert. Hieruit vloeit volgens g.s. voort, dat „met het oprichten van bouwwerken en het uitvoeren van werkzaamheden in die gebieden de nodige zorgvul digheid in acht moet worden geno men”. Naar hun mening zouden hier verschillende nadelen kunnen worden omzeild, als het lokaal tegen de westgevel gebouwd zou worden. Het verlies van twee staanplaatsen voor vee zou dan aan de achterkant van het bedrijf opgevangen kunnen wor den. Na deze stroom van felicitaties wierp de spreekster op deze avond, mevrouw Kramer-Bruggenkamp, een terugblik over de laatste 25 jaar; zij greep te en donderdags hebben. En hier zijn goede gebouwen, merkte de FNP-er op. Deze benade ring was, volgens de heer Baarda ver keerd. Hij ging nog even in op de vraag van de heer Postma of dit ge bouw ooit een tehuis wordt, zoals De Meerpaal in de afgelopen zomer vol gens hem was geweest. De heer Post ma had geruchten, daarover opgevan gen. „Ik ben niet verantwoording schuldig voor wat ér gezegd wordt”, zei de wethouder, en zolang ik wet houder van sociale zaken van Sneek ben, hoef je daar niet bang voor te zijn”. Vóór deze feestelijke avond werd be sloten, vond er nog een huldiging plaats van 12 leden, die al 20 jaar lid van de afdeling zijn, én van mevrouw T. de Vries-Verloop uit Oudemirdum, die de afdeling een kwart eeuw trouw is ge bleven. In de bloemenhulde werd ook mevrouw De Ruyter, werkster van het eerste uur, betrokken. Het eerste be stuur bestond uit: presidente mevrouw Akkerman-Van Hout, secretaresse me vrouw De Ruyter, penningmeesteresse mevr. Van der Meer en de leden me vrouw Van der Goot en mevr. Van der Baan. Het huidige bestuur is als volgt samengesteld: presidente mevr. Elgersma-Boersma, secretaresse mevr. M. v. d. Goot-Boersma, mevr. Bokma- Stegenga, mevr. Boersma-Mulder en mevr. Baukema-Lootsma. PRECEDENT Dan moet echter wel een en ander in een nieuw bestemmingsplan worden vasitgesteld, zo vervolgen g.s. „Wij vestigen er de aandacht op, dat in het verleden in gevallen als dit slechts vrijstelling werd verleend voor zover de al bestaande afwijking van de rooi lijnnorm daardoor niet werd vergroot, dus b.v. voor zijwaartse uitbreiding”. Hier doet zich dit volgens gedeputeer de staten niet voor. „En als dit zou worden toegestaan wordt een prece dent geschapen dait de weg opent onder meer landschappelijk en keerstechnisch onaanvaardbare Gedeputeerde Staten van Friesland hebben besloten uit de post op de provinciale begroting voor voorzie ningen op maatschappelijk, sociaal- cultureel en sociaal-hygiënisch ter rein een subsidie van 10.000,— be schikbaar te stellen in de kosten van de bouw van het dorpshuis It For- midden te IJsbrechtum. De totale kosten van het dorpshuis zullen rond 75.000,bedragen. Gedeputeerde staten van Friesland hebben geen aanleiding kunnen vinden een verklaring af te geven van geen bezwaar tegen de bouw van een melk lokaal aan de noordkant van de boer derij van de heer S. de Jong in Ou dega (W). Zjj schrijven dit in een brief aan de gemeenteraad, die zich, zoals bekend, op 20 oktober met 9 tegen 6 stemmen heeft uitgesproken voor de bouw van het tankstation te gen de voorgevel. Burgemeester B. W. Cazemier van Wymbritseradeel wees er toen echter reeds op, dat door de ze uitslag de bouwvergunning nog niet was verleend, omdat g.s. in dezen nog moest worden geïnformeerd. De fractieleider van de AR in de Tweede Kamer, mr. W. Aantjes uit Utrecht brengt maandag een bezoek aan Sneek en Woudsend. Mr. Aantjes heeft ’s morgens een bespreking met Sneker zakenlieden in restaurant Van der Wal. Om 12 uur spreekt hij in de kantine van de verzekeringsmaat schappij „Woudsend” met personeels leden van deze onderneming, ’s Mid dags om half drie kunnen in de poli tiek geïnteresseerde vrouwen uit Sneek en omstreken, opnieuw in Restaurant Van der Wal, een gesprek met de Utrechtenaar voeren, terwijl de AR- med'ewerkers om half 6 aldaar door de heer Aantjes worden begroet. Om 8 uur ’s avonds tenslotte is in de Oos- terkerk aan de Leeuwarderkade een grote verkiezingsbijeenkomst, waarbij op teevee’s het eveneens die avond plaats hebbende debat van mr. B. W. Biesheuvel en drs. J. M. den Uyl ge volgd kan worden. Mr. Aantjes is des gevraagd bereid op het voor de beeld buis vertelde in te haken. De toegang bij alle samenkomsten is vrij. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. VOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen 8,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs De nota van het college van burgemeester en wethouders van Sneek over de bestemming van het huidige „Cruycebroedershof” is dinsdag in de ver gadering van de gemeenteraad over het algemeen goed ontvangen. Het in de toekomst in dit gebouw onderbrengen van: een pensiontehuis voor hen die lichte begeleiding nodig hebben; een ruimte voor de werkzaamheden van de „Stichting Dienstencentrum Sneek” én de huisvesting van een federatief bureau voor instellingen op het gebied van gezinszorg en maatschappelijk werk werd van verschillende zijden toegejuicht. Met name, toen wethouder W. Baarda, reagerend op een „beneden de maaitse” opmerking van de heer H. Postma (FNP) had uiteengezet, dat het pluspunt van deze nota juist is, dat het maatschappelijk werk in de Waterpoortstad nu geconcentreerd wordt, terwijl men vandaag de dag nog naar diverse gebouwen voor in lichtingen of wat dan ook moet gaan. „Dit is een aanzet tot een soort so ciale supermarkt” aldus verantwoordde de heer Baarda samengevat zijn uitlatingen. Bij het voorstel tot vaststelling van het bestemmingsplan „Tinga-Duinter- pen-sectie I”, waarin 162 eengezinswo ningen, 24 bejaardenwoningen met par keervoorzieningen en ’n rioolwaterzui veringsinstallatie zijn gepland gaf de socialist D. Berg te kennen, dat de le den van de ruimtelijke ordening, hoe wel zij met dit plan instemmen, graag eerder hierin waren gekend. Zoals voorgesteld werd besloten grond aan de Sjarketorenstraat te verhuren aan de NV Lankhrost Touwfabrieken; hier zal parkeergelegenheid worden gecre- eterd. De heer R. Tuinstra merkte over het openstellen van winkels op 27 en 28 november ’s avonds nog op, dat het standpunt van de plaatselijke af deling van het CNV afwijkt van het landelijk beleid van deze vorganisatie. Niettemin zei de heer Postma in twee de instantie: Twee jaar hebben we moeten modderen met veel te weinig gezinsverzorgsters. We hadden te wei nig geld. Door de fusie van instellin gen van maatschappeiyk werk en ge zinszorg wordt er nu twee ton „for- griemd”. Dat geld moet besteed wor den aan hen die dringend hulp nodig rug tot 1938. „In die tijd,” aldus me vrouw Kramer-Bruggenkamp, „kwam er andere inzichten t.o.v. de taak van de vrouw. Zij was steeds gezien als de persoon, die haar taak vindt in het gezin, en wat daarbuiten gebeurde was in zekere zin onbekend terrein voor haar, waarmee de vrouw zich niet hoefde te bemoeien.” Hierin kwam ech ter verandering, toen de vrouwen zich evenals de mannen organiseerden. In Friesland werd eerst een organisatie in het leven geroepen van en voor plat telandsvrouwen, speciaal voor boerin nen. Die enge grondslag werd echter in de loop der jaren veel breder ge maakt. voor ver- ont- wikkelingen”. In het ontwerp bestem mingsplan wordt het merengebied ten westen van Oudega en Gaasitmeer on der meer als landschappelijk van na tionale betekenis geschetst. „Dit plan moat kosje, wyslt it 3.500 kostet. Hwat tocht jimme, hwa soe dizze ünnedige mearkositen straks bitelje moatte” stelde de heer Postma verder. Het was als een waarschuwing bedoeld, verklaar de hij. Deze uitgave is voor de volle honderd procent verantwoord; het is zoveel geld wel waard, antwoordde de heer Baarda, waaraan mevrouw W. Unema-Ehlhardt soortgelijke woorden toevoegde. („Die 13.500 leggen wij er graag op toe voor de ze mensen”). Volgens het vigerende bestemmings plan, aldus het college van g.s. in zijn brief, geldt ter plaatse ’n voorgevel- rooilijn van 40 meter uit de as van de weg. Het melklokaal was gepro jecteerd tegen de voorgevel van de boerderijhet heeft een diepte van 5 meter, zodat de afstand tot de as van de weg ongeveer 10 meter zou wor den. „De voorgestelde situatie is dus in strijd met het plan”, aldus g.s. Van deze richtlijnen (deze afstand) kan worden afgeweken. De afstand kan namelijk in het kader van de vrijstel- lingsbepaling van de Wet op de Ruim telijke Ordening verminderd worden tot 10 meter, wanneer het gaat om het vervangen of het uitbreiden van bestaande gebouwen, en wanneer g.s. daartegen geen bezwaar aantekenen. Wethouder Baarda zei, in deze zitting, waarby de heren G. Poiesz en J. Nien- huis wegens ziekte ontbraken, in antwoord op een vraag van de communist C. Meijer (,ik ben niet zo kaartlezerig’) dat de bewoners naast slaapgelegenheden zitkamertjes zullen kunnen gebruiken. Toen echter de heer Postma hierna naar de mogelijkheid informeerde of in dit gebouw in de toekomst een goedkoop verblijf van „simmergasten, dy’t saneamde lichte begeleiding’ nedich hawwe”, komt, noemde de heer Baarda dit een op merking beneden de maat. „Ik weet dat u wel eens grapjes maakt, maar dit vind ik onbehooriyk. U zou in de ze materie enige begeleiding moeten krijgen”, zo reageerde de wethouder fel. Mevrouw Elgersma-Boersma merkte in haar openingswoord onder meer op, dat er in de loop van de laatste jaren een opmerkelijke ommekeer in de ge dachtengang over de plaats van de vrouw in het maatschappelijk leven is gekomen. „Haar plaats moge dan wel het eerst gelegen zijn in het gezin, zij kan zich daarbuiten toch eveneens op velerlei manieren verdienstelijk ma ken,” zo sprak de presidente. Zij be sloot haar openingswoord met een wel kom aan de zaal; dat daarin zoveel mannen aanwezig waren, noemde zij een verrassing. Een speciaal woord van welkom riep mevrouw Elgersma- Boersma toe aan vertegenwoordigsters van de CBTB, verschillende afdelingen van de bond en van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. „In kerkeiyke kringen evenwel kon men zich niet met de grondslag, waar op de neutrale organisatie was geves tigd, verenigen”, zo vervolgde me vrouw Kramer-Bruggenkamp haar boeiende toespraak. Er waren voor aanstaande personen, die dit streven ondersteunden, zoals prof. Diepen horst. In Gaasterland deden o.m. me vrouw De Ruyter en mevrouw Hielke- ma baanbrekend werk. Tijdens de oor log werkte men gewoon door; men kwam by een in de toren van de kerk in Harich of in een schuur ergens in Ruigahuizen. Na de oorlog was er eerst aan alles gebrek, maar meestal werd dit wel opgevangen, doordat ie dereen wat mee nam. Duideiyk zet te mevrouw Kramer-Bruggenkamp uit een, dat er ten opzichte van vroeger heel wat is veranderd. Zij waarschuw de met klem tegen de losheid van ze den, welke men haar inziens tegen woordig vaak aantreft, en wat voor het opgroeiend geslacht een groot ge vaar is. lust in Oudemirdum gehouden herdenkingsavond, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. De toeloop van leden en gasten was bijzonder groot, en het duurde dan ook nogal even, eer alle belangstellenden aan de keurig ver sierde tafeltjes hadden plaatsgenomen. De zaal was tenslotte eivol, en al vóór de opening door de afdelingspresidente, mevrouw Elgersma-Boersma kon men genieten van zang en muziek van de Gaasterlandse jongerengroep „De Dobber”, die al zy het op bescheiden schaal enkele jaren actief is. De elf jongens en meisjes van „De Dobber” traden vóór de pauze nog enkele keren op met het zingen van geesteiyke liederen. Begeleid door een organist en twee gitaristen gaven zij daarbij eveneens enkele negro-spiri- tuals ten beste. Het bestuur van de afdeling Gaasterland van de Christeiyke Bond van Plattelandsvrouwen kan met voldoening terugblikken op de in hotel Bosch- ter gelegenheid van het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1