HEPKE STAM DRAAGT EERSTE FRIESCHE ZEILSCHOOL OVER Raad IJlst stemt onder protest voor acht belastingverhogingen „GEBREK AAN SLAAP MIJN ENIGE BEZWAAR” f „Wij mogen in tijd goedheiligman de zwarte Piet uithangen!” Sint Nicolaas voor 't laatst in Cruyce broedershof SNEKERg^KOERIER de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER AD EEL Officieel Orgaan en van «ma 0 IJLST f S 50.000 loten extra In dit nummer o.a. x. I Wat doen wij hier nu eigenlijk nog? I 'I KB RB j Enveloppen voor „Kom over de brug" 11 december bezorgd f A Autoradio gestolen 1 Simon Hoekstra schiet ONS naast Be Quick ’28 Sneek in grote moeilijkheden Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o SBS 2 boekt enge zege op Djempol 3 en de Bij graven van greppel Vice-admiraal Maas in Nijemirdum na hartaanval overleden Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD de -I De j Verschijnt: maandags en donderdags Bij ministeriële beschikking is aan de Vereniging van Sneker maken lieden toestemming verleend om, in de Sinterklaasaktie 50.000 loten meer uit te geven. In verband hiermee is de prijzen- schat ook uitgebreid met vijftien prijzen. Er werden nog tien fietsen aange voerd en er liggen nog vijf elek trische dekens te wachten. MAANDAG 4 DECEMBER 1972 127ste JAARGANG No. 97 een een maanden wel zien zitten, blijft dan veelal nauwelijks de helft over. waar mee UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. J. NOOITGEDAGT-ORANJE (AR) .we staan voor ’t blok. K- fc 7 f SNEEKER NIEUWSBLAD En zo kon het gebeuren dat in de lente van het tweede oorlogsjaar een aantal oursisten werd opgevangen bij het paviljoen, dat eigendom was van de vader van Tom Kasemier. Die eng in trek zijnde uitspanning aan het Sneekermeer verzorgde de maaltij den en verschafte de leerlingen slaap plaatsen in een barak, Kasemier, Stam en Wuring hadden alleen met Nog op de zelfde avond zal men via de televisie (van 22.450.30 uur) kun nen zien, of Nederland inderdaad „over de brug” is gekomen. Of de 50 miljoen gulden, die voor de 744 pro jecten van de kerken in de ontwikke lingslanden gevraagd wprdlt, er geko men is. De heer Faber: „Ik heb er volop vertrouwen in; de reacties zijn bijzonder positief. Als wij werkelijk so lidair zijn slaagt de actie tot en met.” De zeilschool, „we hadden hem hele maal naar eigen inzicht opgezet, voor beelden waren er in ons land niet te vinden,” sloeg goed aan. Ieder jaar groeide het aantal namen op de in schrijflijsten. Circa tien jaar lang heer ste er zomers aan de waterkant van het Sneekermeer bij het paviljoen een gezellige drukte van af en aan zeilen de leerlingen, maar toen was het plot seling afgelopen. Dhr. Kasemier ver kocht zijn uitspanning aan iemand uit Leeuwarden, die volgens de heer Stam niks, maar dan ook niks voor de wa tersport voelde. Hij wilde niets met de zeilschool te maken hebben. De heer Stam, die toen al alleen de zeilschool runde, kreeg ruzie en vertrok, enkele dagen voordat de eerste oursisten van het nieuwe seizoen zouden arriveren. Deze moesten toch onderdak hebben en dat werd gevonden in een woonscheepje en een schip dat hij van een vriend kon huren. Later kreeg hij van boer Bootsma aan de Houkesloot de stal tot zijn beschikking „en toen kookten we in de groppe”. Het OBW verleen de als eigenaresse van de grond toe stemming om er een gebouwtje neer te zetten en bij dat ene gebouwtje is het niet gebleven. Er zijn nu slaapbarak- ken, een gezellige kantine en overdek te ligplaatsen voor de zes 16m2-ers, die eigendom zijn van de zeilschool. In het seizoen huurt men er nog tien bij. I Wellerdiedk, die liedjes van vroeger op zijn repertoire had staan, op, „De organisatie van de actie „Kom over de Brug” in Sneek is nu bijna rond”, aldus de voorzitter van comité in Sneek, de heer K. Faber. „De adressen van de leden van de deelne mende kerken zijn aangebracht op de enveloppen, die op 11 december door ongeveer 300 personen in Sneek zullen worden bezorgd.” Zoals in het hele land zullen dus op 11 december ook hier de leden van de protestantse en katholieke kerken een envelop tsuisbe- zorgd krijgen met informatiemateriaal. Op 15 december zullen die enveloppen (nu, naar de organisatoren hopen, goed gevuld „Kom over de Brug” vraagt één procent van het jaarinkomen wor den opgehaald. Maar hier tégen stemmen geeft voor IJlst geen oplossing, sprak de heer Zijsling, één van de onder-protest- stemmers. Wat de rioolrechten betreft, de richitlijh van het ministerie vermeld de een tarief van 66,„Dat is al Veel; 't is mooi genoeg,” stelde me vrouw Nooitgedagt-Oranje. De vier gul den extra was, zo verduidelijkte de voorzitter, noodzakelijk geweest, „want als je inderdaad wat wilt gaan doen, kost dat geld.” Mevrouw Nooitgedagt bleef op haar standpunt staan. De heer Grondsma was het daarmee eens, maar bij stemming (het voorstel 66 aan te houden kwam van de heer Rijp- ma) bleken de andere vier raadsleden het collegevoorstel aan te hangen, „We hebben geen ruimte om bepaal de losse flodders af te schieten. Waar haalt u de rest dan vandaan?” Deze vraag van de burgemeester bleef onbe antwoord. VOORBEELD De hondenbelastingverhoging van 40 Ondanks zijn drukke werkzaamheden door het gehele land, vond Sint Nico laas donderdagavond toch tjjd de be woners van het Cruycebroedershof te bezoeken. Hij doet dit ieder jaar, zo dat het kon gebeuren dat sommige mensen hem al voor de zeventigste keer zagen, omdat ze hun hele leven in dit gebouw gewoond hebben. Ge huld in een nieuwe mantel en gevolgd door een zeer levendige Piet besteeg de Goedheiligman het podium. WEINIG GOEDE INSTRUKTUERS „Het is bepaald moeilijk om goede in structeurs te vinden. De meesten zijn te slordig. Ze kunnen dan misschien wel zeilen ,maar ze moeten het ook op de leerlingen over kunnen dragen en dat valt wel eens tegen,” meent de heer Stam na meer dan 30 jaar zeil- schoolervaring. In de loop der jaren heeft hij bij het aannemen van instruk- teurs een procedure gevolgd, die aar dig voldoet en goed rendement ople vert. De lieden die zich aanbieden wor den met de Paasdagen vóór het nieu we seizoen in de zeilschool ontvangen en daar wordt de toekomstige zeilin- strukteur op zijn prestaties, mentali teit, omgangsvormen en dergeljjke be keken. Van de meestal 25 jongelui die een baantje op het water in de zomer- ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. - Hij zeeg onder luid en toepasselijk ge zang van de bejaarden en het perso- i neel neer op de voor hem klaar staan- de zetel. Piet torste een supenmarktar- retje, gevuld met surprises mee naar i boven, immers „Meneer Baarda wil i van het Cruycebroedershof een socia- i le supermarkt maken,” riep de Sint I uit. Daarmee was hij meteen op het terrein van de op handen zijnde ver huizing naar het Frittemahof beland. Piet had er wel eens gelogeerd en ver telde enthousiast van zijn bevindingen aldaar. De bisschep van Mira remde het elan van zijn zwarte knecht enigszins door de aanwezigen te vertellen dat Piet al tijd wat overdreef, „maar,” besloot hij „mooi is het er wel.” Nadat Sinter klaas met achterlating van vele goe de gaven vertrokken was, traden Jaco- ni met zijn sprekende eend en Han De heer Kroon, barkeeper in bar-dan- cing „De Lichtboei” kwam gistera vond tot de ontdekking dat zijn auto radio gestolen was. Hij had zijn wa gen geparkeerd op het Waagplein. Er was een portierraampje ingeslagen, waardoor men zich toegang tot de au to kon verschaffen. De politie stelt een onderzoek in. De heer Stam is een oude rot in ’t vak, want vanaf 1941 heeft zijn leven al les te maken gehad met de water- en in ’t bijzonder met de zeilsport, In dat jaar zag namelijk de „Eerste Friesche Zeilschool” het levenslicht. Genard Wuring, Hepke Stam en Tom Kase mier hadden in Sneek en wijde omge ving al naam gemaakt als zijnde goe de zeilers en bij dit drietal kon men te recht met allerhande vragen op zeil- gebied. Ook waren de heren genegen praktische instrukitie te geven. In de oorlog, „we hadden tijd, geld en eten genoeg”, aldus de heer Stam, besloten de hantstochtélijke zeilers een school op te richten. De oud-vice admiraal J. B. M. J. Maas uit Den Haag is vrijdagmiddag om ongeveer half vijf op het erf van zjjn tweede woning aan het Heidepad onder Nijemirdum na een hartaanval overleden. De heer Maas, die afgelopen zomer met groot verlof is gegaan, had sinds 1970 een weekend woning in Gaasterland. Binnen afzienbare tijd wilde hij deze permanent gaan bewo nen. De heer Maas, 58 jaar, was vrijdag middag op het erf van zijn woning bezig met het graven van een greppel. Door de vele regen van de laatste da gen ondervond hij op zijn erf nogal wat hinder van wateroverlast en via een greppel wilde hij dit kwijt raken. Zijn vrouw vond hem voorover liggend naast zijn schop en waarschuwde di- rekt een dokter. Deze kon slechts de dood konstateren. In IJlst worden per 1 januari volgend jaar niet minder dan acht belasting tarieven opgeschroefd: de straat-, honden-, vermakelijkheids-, drank- ,en ho- recabelastingen, de precario-, riool- en begrafenisrechten en de personele belasting. Eén en ander houdt verband met het begrotingstekort over 1973 van 62.000 en de mogelijkheid om in aanmerking te komen voor een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds. Deze verhogingen hebben vrij dagavond in de twee uur durende raadsvergadering heel wat (gespreks)- stof doen opwaaien. Van verschillende zijden werd protest aangetekend: „we moeten eigenlijk tegen stemmen, maar waar blijven we dan. Ja, zo is het toch,” merkte de heer Zijsling (PvdA) eens op. „We staan voor het blok,’ vond mevrouw J. Nooitgedagt-Oranje (AR) op zeker ogenblik. En de heer Grondsma: We hebben het maar te accepteren. Burgemeester H. W. F. Mumsen verklaarde, dat het begrotingstekort de enige reden is geweest, om De tarieven voor de straaltbelasting werden verhoogd tot 27 procent van de kadastrale opbrengst voor gebouwde en tot 13.5 procent van ongebouwde eigendommen; die van de vermakelijk heidsbelasting werd met ongeveer 10 procent opgeschroefd; die voor de drank- en horecabelasting werden per 50 liter omgezette sterke drank of deel daarvan resp. gebracht op f 5,50 bij het uitoefenen van een horecabedrijf, dat bedrijfsmatig alcoholhoudende drank voor gebruik ter plaatse verstrekt, op 3,30 bij uitoefening van een slijters- bedrijf en f 5,50 bij het anders dan be drijfsmatig en anders dan om niet voor gebruik ter plaatse verstrekken van al coholhoudende drank; de hondenbelas ting werd 44 per jaar per hond; de tarieven van de precario- en begrafe- de instruktie te maken. In die eer ste jaren had men de beschikking over 6 boten van de meest uiteenlo pende types.” Zo leste men in 16m2, een midzwaard jolletje, stalen schouw en zowaar een Staver- se jol. Nu heeft de „Eerste Friesche Zeilschool” de beschikking over zes tien 16m2-ers en evenveel instruk- teurs. „We hebben heit eens meegemaakt, dat er acht goede krachten overbleven, maar die wilden uit principiële overwe gingen niet op zondag varen en onze cursussen beginnen altijd op zondag middag. We waren toen weer even ver.” De „Eerste Friesche Zeilschool” kan nu overigens beschikken over een team van instrukteurs, die voor het grootste deel oud-leerlingen zijn. „Kijk,dan weet j e wat je hebt en die mensen kennen jouw manieren. De leerlingen zijn trouwens wel' erg ver anderd in al die jaren. Als je vroeger bij de ontvangst zei dit mag niet en dat mag niet, dan was dat goed, dan namen ze dat van je aan. Maar zo is het tegenwoordig niet meer. Je moet altijd zeggen waarom’ dit of dat niet mag. Daarnaast moet het nu wel vier weken duren voordat iemand klaar is voor de eisen die de ANWB en de KNWV stellen, vroeger haalde men het diploma in twee weken. Het verschil zit hierin: toen had je veel cursisten die afkomstig waren uit zeilensfamilies nu krijg je landrotten.” Friesland haalt naar de mening van de heer Stam teveel mensen aan, waar door men het predikaat „rust”, de provincie dan zo graag schermt, wel kan vergeten. De men taliteit op het water ontwikkelt zich daardoor volgens hem ook in ongunsti ge richting, ’t Is een oud gebruik dat de opvarenden van de schepen op het water elkaar groeten, maar dat wordt tegenwoordig ook steeds vaker achter wege gelaten. „De mensen willen zich niet eens meer in de watersport ver diepen. Ik ben bang dat de provincie wat teveel mensen hier heen haalt, We hebben heit programma voor de zeil- school ook al om moeten gooien, het skütsjesilen wordt voor ons een nacht merrie. We kunnen straks nergens meer heen. We varen niet op zater dagmiddag en zondagmorgen, ’t Is in de Houkesloot dan veel te druk en met een amateur aan ’t roer.. Kijk, de instrukteurs zijn goed, maar die kunnen ook niet altijd ingrijpen.” Burgemeester H. ^verklaarde/dat het begrotingstekort de enige reden is geweest, met de voorstellen op tafel te komen. „Maar het is met een bloedend hart, liet hij hierbij niet na te zeggen. nisrechten werden met 12 procent ver hoogd; het tarief heer Hepke Stam gaat de „brug" van de Eerste Friesche Zeilschoot verlaten. Het „roer” draagt hij over aan zjjn hoofdinstructeur de heer Piet Meijer, die de zaak in januari van het volgend jaar over zal nemen. „Mijn enige bezwaar is het grote gebrek aan slaap ’s zomers”, zegt de heer Stam, die het hele seizoen in de weer is, waardoor de nodige nachtrust er vaak bij inschiet. Als je dan wat ouder wordt valt het tegen om de achter stand in slaap in te halen en de heer Stam is nu 62 jaar. Met een beetje weemoed in z’n hart zal hij afscheid nemen van zijn levenswerk, ,,’t Meeste zal ik het kontakt met alle mogeljjke en onmogeljjke mensen missen, maar op een gegeven ogenblik moet je er uit stappen. Daar ontkom je gewoon niet aan,” aldus de Panschipper, die zjjn verdere leven in nauwe ver bondenheid met het water zal sljjten, want hij blijft wonen op zijn kotter. Vervelen zal hij zich voorlopig niet; hij maakt deel uit van verschillende comité’s en verenigingen op watersportgebied en dat bezorgt hem handen vol werk. Bovendien, op een schip is altijd wel wat te doen. HUUUUWUUWUUUUUmUU De motorboten houden zich volgens de heer Stam niet voldoende aan de re gels, sterker nog, de stuurlieden van die schepen weten niet eens dat er regels bestaan. „Ik zou op een zomer se dag niet meer met een houten scheepje de Langweerder Wielen dur ven oversteken. Ze verhuren daar van die grote stalen bakken aan mensen die misschien nog nooit water gezien hebben. Het schip gaat dan met de mensen pp de loop. Weet je ,ze komen voor twee weken naar Friesland, hu ren een schip en gaan varen maar de rest van ’t jaar zien ze nooit weer water,” aldus de Panschipper, die pleit voor een gedegen voorlichting aan deze lieden. Een vaarbewijs, zo als in Duitsland is te doen gebruike lijk, zou hij liever nog niet invoeren, maar ja, als het niet anders kan c van (je rioolheffin- gen werd gebracht op 70,jaarlijks en de heffing van opcenten op de hoofdsom der personele belasting op 270 opcenten. „Een triest vooruitzicht voor 1973”, meende de heer Grondsma. „Ik doe het onder protest tegen de minister, die de inflatie wil tegengaan, en zo’n voorbeeld geeft.” De heer Zijsling: „Nu, in deze week van de goedheilig man, mogen wjj de zwarte Piet uit hangen. Ik wil hier spreken van de Wiegelschrik. Ja, inderdaad.” Burge meester Mumsen: Meneer Wiegel? Nee, dat zie ik niet zo. „Wjj mogen het met z’n allen opbrengen,” reageer de de heer Zjjsling. De straatbelasting was op dat moment aan de orde. De heer S. Wassenaar (CHU) merkte toen op: De gemeenteraad moet dt vanavond wel goedkeuren, want doen we het nu niet, dan komt het volgend jaar wel. Die geljjnde beweging van de artikel 12 gemeenten, het is een bedroevende zaak. We zitten met de rug tegen de muur. Als we alles moe ten verhogen om met de begroting rond te komenasjeblieft.” REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur. EOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 0^150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 op 44 nu bracht vooral de tong van mevrouw Nooitgedagt los. „Vorig jaar is het al met 100 procent verhoogd. Het doel was minder zwerfhonden te krijgen. Welnu, dat doel is bereikt, en daarom ben ik nu tegen”. In deze tijd van inflatie moet dit wel, argumen teerde burgemeester Mumsen. „We moeten de zaak niet terugdraaien.’ Maar de rijksoverheid gebruikt wel eens gelden, naar het oordeel van mevrouw Nooitgedagt, terwijl ze de middelen nog niet eens heeft. „Laten we daarom als gemeentelijke overheid eens een voorbeeld geven. Waarom moeten we meedoen met de grote hoop. We kunnen vanavond toch alleen maar ja en amen zeggen..” Wat doen we eigenlijk hier nu nog, vroeg zij zich even later af, toen de vermakelijkheids belasting punt van bespreking was. „We moeten dit zomaar niet slik ken.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1