SOCIALISTISCH RAADSLID GAASTRA MEENT: Balletleerlingen Sneker Muziekschool traden op voor bewoners Nij Nazareth KWARTEEUW CHRISTELIJK LYCEUM snekerHkQESIer I '•I I 1 I Officieel Orgaan en van SINDS 1968 MET TWEE ULO's IN SCHOLENGEMEENSCHAP de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL en IJLST Geen gemeentelijk subsidie Kerst-inn In de toekomst gebouw bij Bogerman College? ajjB NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT. DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD IIIIIIIMIIIMIIIIIIIIIMIIWIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH I 1 J 5^ Hoofdprijs-winnend lot in Nieuwe Weme af gegeven? ^SMEEKER HIEIIWSB1AD «I Programma aangepast aan smaak bejaarden en de Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van «■Z** Stoppen met bevorderen recreatie in Gaasterland (Foto Studio Ger Dijs) we ziekschool. Het Verschijnt: maandags en donderdags C. GAASTRA (PvdA) bevolking primair DONDERDAG 14 DECEMBER 1972 127ste JAARGANG No. 100 UITGEVERS Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1(233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon lf23!f 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN ex» J. B. COENDERS (KVP) leken Is de hoofdprijswinnaar in de Sint Nicolaasloterij van de Vereniging van Sneker Zakenlieden nog onbe kend, het vermoeden bestaat, dat het betreffende lot (nr. 485530) in de drankafdeling van de Nieuwe Weme aan het Grootzand is af ge geven. Het zou, zo deelde een Sne ker die slechts twee nummers van het "beruchte” lot afzat ons mee, gegeven zijn aan een dame, die een dochter bij zich had. In totaal zijn nu nog vijf prijswinnaars niet be kend. Dat is vrij weinig, vergele ken met vorige afleveringen. Vit de prijzenpot van vorig jaar wer den bij voorbeeld twee reistassen en één verrekijker nooit af gehaald; een week of zeven geleden zou ie mand uit Emmeloord nog tot de ontdekking zijn gekomen in de prijzen te zijn gevallen. Het is in Sneek wel een uitzondering, dat de hoofdprijswinnaar zich in dit sta dium nog niet gemeld heeft. Ook mevrouw W. T. Spoelstra-Post- mus (FNP) vond dat de bestem mingsplannen zo gauw mogelijk rond moeten zijn. Dit vooral met het oog op de realisering van goedkope wo ningbouw, wat onontbeerlijk is wan neer Gaasterland als woongebied wil fungeren. „We willen met man en macht proberen onze dorpen van in woners te voorzien, daarom moeten er goedkope woningen komen,” zo zei ze en vond daarmee aansluiting bij de heer J. Bangma (ARP), die ook ten spoedigste een beleidsnota voor het woningbeleid tegemoet wil zien. De ruilverkavelingswegen in de ge meente worden volgens hem te smal, nu het melktransport zich toe gaat spitsen op het tankvervoer. SNEEKER NIEUWSBLAD daar dat men ’t gebouw van de Lucas Fockens Ulo .links’ liet liggen, temeer omdat in dat zelfde jaar aan heit Bo german College aan de Hemdijk een tweede verdieping was toegevoegd. Be zwaren als onvoordelige exploitatie, grote roosterproblemen en ’n moeilijke materiaalvoorziening nam het bestuur daarbij op de koop toe. Echter, niet mensen op het alle nieuwkomers konden in dit com plex worden gehuisvest, zodat naast de Ulo-school aan de Lindenlaan de nood- barak uit '67 gehandhaafd moest wor den, en een jaar later nog eens een dergelijk onderkomen - op het binnen plein gebouwd werd. men. Het moet niet zo zijn dat ze zeg gen „we weten helemaal niet waar we naar toe moeten, dan gaan we maar naar Gaasterland.” We moeten hier een dusdanige sfeer scheppen, dat de lolbroeken zich hier niet thuis voelen,” aldus Gaasterlands burgemeester H. L. Sixma baron van Heemstra in zijn beantwoording aan de raad. De ruil verkavelingswegen in de gemeente ba ren naar zijn zeggen ook het college van b. en w. zorgen. Toen ze aange legd werden had men nog geen idee over de ontwikkeling van het melk- tankvervoer. De burgemeester zag ook wel in dat er iets gebeuren moet, want anders zijn de bermen tot modderpoe len omgetoverd. Op een vraag van de heer Bangma, antwoordde de voorzit ter dat het mogelijk is, dat in 1974 het water in het noordelijke deel van de gemeente gezuiverd kan worden. De Luts zal dan geen open riool meer zijn zoals nu het geval is en waar tegen de heer Bangma bezwaar maakte. Het programma moest uiteraard inge kort worden: de indruk van het kun nen der balletleerlingen dat in Amici- tia getoond werd en een hele avond in beslag nam, moest nu in een uurtje worden geshowd. Lerares Anneke van den Akker maakte van deze noodzake lijkheid handig gebruik door het geheel aan de smaak van de inwoners van het centrum aan te passen. Vooral de jongere kinderen werden ruimschoots voor het voetlicht gehaald, „want ou dere mensen zijn altijd zo vertederd wanneer ze een optreden van de klein tjes zien.” Na de kerstvakantie staat er nog één uitvoering op het program ma, en wel in Bolsward. (Foto Studio Ger Diisl Waar nu het Postkantoor gevestigd is, stond eens dit gebouw, waarin van ok tober 1958 tot december 1956 het Christelijk lyceum was ondergebracht. Daarvóór was men gehuisvest in twee lokalen van de Christelijke kweek school, lokalen in het toen nog be staande gebouw van Christelijke Be langen, in de consistorie van de Noor- derkerk en in een café-ruimte aan d< veemarkt. Toen in ’50 de rijks HBf verhuisde, verhuurde de gemeente di oude schoolgebouw aan de Westersin gel aan de Vereniging voor Christelij ke VHMO. Het leerlingentotaal groei de echter in enkele jaren van 60 tc 400, zodat er toch weer lokalen bij ge huurd moesten worden. De piannei voor nieuwbouw hadden ondertusse’ vastere vormen aangenomen. Als het aan de burgemeester en wet houders van Sneek ligt zal geen ge meentelijk subsidie worden verstrekt in de kosten van de aanstonds gedu rende drie dagen in de Jan van Nas- sauschool aan het Oud Kerkhof te houden „Kerst-inn”. Het college is van mening, dat „hier niet zozeer een taak ligt voor de gemeente, maar meer voor de kerken en verenigin gen.” Het Sneker presidium stelt de gemeenteraad, volgende week dinsdag weer in zitting bijeen, dus voor af wijzend op het subsidieverzoek te be schikken. „Toekenning van een ge meentelijk subsidie naast de kostelo ze beschikbaarstelling van de loka liteiten, wordt niet op haar plaats ge acht”, aldus de toelichting. „Wil de scholengemeenschap volkomen tot haar recht komen, dan moet naast het bestaande hoofdgebouw de ba rakken niet meegerekend een twee de gebouw op kleine afstand geplaatst worden, zodat alles in elkaar zou over lopen,” aldus dr. P. Greep, sinds eind ’48 rector van het Bogerman College, dinsdag tijdens een persconferentie. „Misschien dat dit in de toekomst nog eens gerealiseerd zal kunnen worden. Maar een mogelijkheid op korte ter mijn (6 of 7 jaar) zie ik er, gelet op de huidige moeilijke financiële positie en de achterstand in scholenbouw, niet in zitten. Tenzij men overgaat tot het bouwen van een noodgebouw, dat zo’n 20 jaar zou kunnen blijven staan. Maar een echt gebouw erbij, nee, dat zie ik niet,” zo zei de heer Greep ons des gevraagd. Vervolg op pagina 17 Is 1972 voor de scholengemeenschap een belangrijk jaar, 1968 is dat ze ker ook geweest. De bundeling van de 3 scholen, toen, had als doel de door stroming te bevorderen. Oftewel: de kinderen zo soepel mogelijk in het goe de spoor te laten komen. Spreiding over drie gebouwen in Sneek juichte ’t nieu we bestuur nu niet bepaald toe, van meente Gaasterland. Het socialistisch raadslid wilde verder stappen onder nemen om er L. - - „Ik vraag nu voor de derde keer: maak alstublieft de bestemmingsplan nen zo gauw mogelijk klaar. We pra ten nu al drie jaar lang, er moet nu eens wat concreets uit de bus komen,” aldus de heer I. Zijlstra (CHU). In een beschouwend betoog over de planolo gie merkte hij op dat men bij de behan deling van de begroting van ’71 ge vraagd had naar een stimulering van de particuliere en de sociale woning bouw. Blij met de inmiddels tot stand gekomen planologische commissie had men hier vorig jaar weer op aange drongen. „Nu zijn we aangeland bij de begroting voor ’73 en iedereen wil wo ningbouw, maar er zijn nog steeds geen bestemmingsplannen. Waar moe ten de mensen bouwen, grond hebben we niet,” zo zei de heer Zijlstra. Het was 1 september dit jaar precies een kwart eeuw geleden, dat de toen malige „Vereniging voor Christelijk Voorbereidend Hoger en Middelbaar onderwijs” het Christelijk Lyceum stichtte. In die dagen genoten 60 leer- REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1(283 b.g.g. 3779, L. Jellema, redakteur ROT O REDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bi] kontrakt lagere mm-prys Ruim 70 bewoners van het gemeente lijk bejaardencentrum Nij Nazareth werden maandagavond in de conversa- tiezaal vergast op een balletuitvoering van de leerlingen van de Sneker mu- optreden werd hun gratis aangeboden en bestond uit ge deelten van de uitvoering die onlangs in Amicitia gegeven werd. Mevrouw Jorna-Strikwerda, de moeder van een der leerlingen, was op dc gedachte ge komen dat het wel aardig zou zijn wanneer de opvoering, waar een jaar op gestudeerd is, nogmaals plaats zou vinden, om het relatief vele werk dat ervoor verzet is een beetje te compen seren. Natuurlijk nam de directrice van Ny Nazareth, mej. S. Hamstra, dit aanbod met beide handen aan. lingen, verdeeld over twee eerste klassen, onderwijs in de Christelijke Kweek school aan de Parallelweg. Er is sindsdien veel héél veel veranderd. Het leerlingenbestand nam hand over hand toe; verscheidene malen moest nood gedwongen van onderdak worden geruild, en toen begin augustus 1968 de nieuwe Wet op het Voortgezet Onderwijs, de „Mammoetwet”, van kracht werd, werd een scholengemeenschap in het leven geroepen, waarin naast het lyceum de twee Christelijke Ulo-scholen werden opgenomen. Eén en ander onder leiding van de in februari van dat jaar opgerichte Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs te Sneek. Om nu nog eens op het aantal leerlingen terug te komen, de scholengemeenschap (voor christelijke Mavo, Havo en VWO) herbergt vandaag de dag een slordige 1400 stude rende jongeren Pastoor J. B. Coenders (KVP) wees er op dat Friesland, als men de ge- westvorming afwijst, voor alternatieven moet zorgen, „voordat een minister zich in het hoofd haalt die wet er door te drukken.” De bestuurbaarheid heeft naar zijn mening ook in Gaasterland nogal wat te wensen over gelaten. De heer Coenders merkte op dat de raad zich bepaald machteloos voelde ten op zichte van de planologen, „maar wat mag men anders verwachten van een raad die bestaat uit leken?” Om een herhaling van de „kwestie Nijemir- dum" te voorkomen, wees de fraktie- voorzitter van de KVP er met klem op ervoor te zorgen dat de bestemmings plannen voor de dorpen gereed komen. Ook hij wilde, zij het op iets meer ge matigde wijze dan de heer Gaastra, bij de rijksoverheid aandringen op een verbetering van de financiële verhou ding. „We moeten nu met kunst en vliegwerk de touwtjes aan elkaar kno pen en dat kan zo niet doorgaan.” Ver der heerste er volgens hem bij de be volking een groeiend onbehagen over het toenemen van het tweede woning- bezit. Dit probleem moet naar de me ning van de heer Coenders goed aan- gepakt worden, want wat moet men met een dorp dat louter uit tweede woningen bestaat? „In Gaasterland moeten aantrekken die gesteld zijn landschap en de sfeer. De recrean ten moeten hier gericht naar toe ko- „We moeten stoppen met het bevorderen van de recreatie, want die be vordert zich zelf wel. Er komen genoeg mensen naar Gaasterland. Er is geen behoefte aan een bevordering van de voorzieningen in kwantitatieve zin, we kunnen alleen wat doen aan de kwaliteit. De accommodatie moet verbeterd worden. Ik ben van mening dat we al te ver gegaan zijn. We moeten bewust zeggen niet meer, maar wel beter. Vóór alles wil ik even wel de belangen van de bevolking primair stellen, daar een heel eind ach teraan komt de recreatie.” Dit zei de heer C. Gaastra (PvdA) dinsdag bij de algemene beschouwingen tijdens de begrotingsvergadering van de ge- in de Tweede Kamer op aan te dringen de financiële ver houdingen tussen rijk en gemeente te verbeteren. „Het helehuidige systeem moet over de kop gegooid worden, zo gaat het niet langer.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1