Krappe meerderheid van raad voor fl IJlst heeft een begrotingstekort van f 62.000,- Wassenaar (CHU): Bevolking kan in 1973 weinig geboden worden snekerWoerier de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van IJLST I ui k r voor vervuiling »s I KERSTZANGDIENST „Als artikel 12 gemeente zijn we onder curatele gesteld" Oud-Sneker, nu in Nieuw Zeeland, waarschuwt Friezen M SNEEKER NIEUWSBLAD de In NOS-kerstprogramma A J MUZIEKMAKEND OUD EN JONG WORDT IN GOENGA VERWACHT BURGEMEESTER HOUDT NIEUWJAARSRECEPTIE DM blad venehljnt bovendien donderdags huis-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN m i'ii l COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT) S f SNEEKER NIEUWSBLAD de van woningmarkt In navolging en IIBhi«IIIIIMllBWIIIIIIIIIIIMIIIIIIIMimilllllBII!lK wwwwvwwwvwwwwwwwww»** b.g.g. VWWVWV^VWWVWWVWWWWVW^VW» ander cu- Verschijnt: maandags en donderdags DONDERDAG 21 DECEMBER 1972 127ste JAARGANG No. 102 S. WASSENAAR (CHU) kleinerend Mr. VAN HAERSMA BUMA .waardevol De muziek die ingestudeerd gaat wor den en daarna om vijf uur in de kerk van Goënga ten gehore gebracht wordt, kan van te voren afgehaald worden bij Janet Visser, Scherhemsitraat 24 in Sneek, tel. 4508, en bestaat uit kerst- muziek die door zowel jongeren als o deren gemakkelijk geleerd kan worden. Zij die in het bezit zijn van een mu ziekstandaard wordt verzocht die mee te nemen. In verband met de komende-naar ■wij hopen, voor u prettige - kerst dagen verschijnt het eerstvolgen de Sneeker Nieuwsblad volgende week donderdag, 28 december. Het maandagnummer vervalt dus voor deze keer. Directie en redactie "Sneeker Nieuwsblad" UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730. Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. laten L„ meegedeëid niet mee te willen doen. Het Bouwcentrum te De heer Zijsling, PvdA, wist in welk slop Ijlst zit, nu het als artikel 12-ge- meenite door het leven gaat. „Het der de deel van de Nederlandse gemeenten zit daarin,” verklaarde hij. „Het voor uitzicht in Nederland is daarom niet groot. De mogelijkheden zijn wat IJlst aangaat, maar beperkt.” De heer Zijs ling vroeg zich af, hoe ’t er met de realisering van het bestemmingsplan „De Rat” voor staat. Eén van de pun ten overigens, waarvoor het college van b. en w. in de begroting voor ’73 „urgent” hadden gezet, evenals de stichting van een nieuwe Protestants Christelijke school voor Basisonder wijs. tikel 12-gemeente, „als het ware zijn zelfstandigheid kwijt is” ander cu ratele is gesteld”. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,50 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 8,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 18 ct. per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs De voorzitter, burgemeester mr. B. van Haersma Buma, wees in zjjn ant woord op het feit, dat het college bij de besprekingen omtrent het on derzoek steeds op twee punten, name lijk de prijs en de waarde, gelet heeft. De burgemeester was ervan over tuigd dat de onderzoekingen, hoewel er niet altijd een passend antwoord op de vragen zal worden gegeven, wel een aantal waardevolle indicaties zul len aangeven voor het verder te voe ren woningbouwbeleid. De kosten zou den volgens hem niet gedrukt kunnen worden, ook niet als bijvoorbeeld „Su- dergo” dit karwei zou opknappen. Het probleem is namelijk dat dergelijke onderzoeken erg arbeidsintensief zijn, en hierin gaat veel geld zitten. „We moeten dit nu eenmaal aanvaarden”, aldus de heer Van Haersma Buma, die opmerkte dat de kosten worden toegevoegd bij de plannen voor stads uitbreidingen. De vrees, dat bewoners uit Wymbritseradeel en IJlst niet mee zouden willen werken, achtte hjj onge grond. „Een bewogen en enigszins onrustig jaar ligt nu achter ons,” zo meende de heer Wassenaar. Evenals vele an deren repte hij over de start van de reconstructiewerkzaamheden van Oud- IJlst, „het mini hart van de stad.” Hij voorzag, wat de ruimte voor scho lenbouw, c.q. -uitbreiding betreft moei lijkheden, en brak een lans voor ver betering van de sportaccommodatie in IJlst. Wethouder K. Frankena kon zich hiermee, getuige zijn overigens niet beantwoorde suggestie „deze be schouwing is wel een applausje waard” wel verenigen. Traditiegetrouw zullen mr. B. van Haersma Buma en zijn echtgenote een receptie houden op nieuwjaarsdag. Een ieder zal dan van ’s morgens half twaalf tot half één ten stadhuize in de gelegenheid zijn het Sneker burge- meestersechtpaar de hand te druk ken. een struikelblok, resultaat niet opwegen tegen de kosten, voorstel tenslotte aan- W OWM-I 0i«m> tm h RMMiM IMU, WTNMtmUNR m LMT --- - .«MimtWIH en dit was voor Volgens enkelen De gemeente IJlst heeft voor het volgend jaar geen sluitende begroting. Ter dekking van het tekort van 62.000, dat inclusief een som van 19.919 op de post „Onvoorziene Uitgaven” is onstaan, zal opnieuw een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds moeten worden aangevraagd. Oók vorig jaar hakte men met dit bijltje; het „nadelig saldo” was toen vrijwel gelijk. Het was maandagavond tijdens de begroitingsvergadering dan ook alleszins te verwachten, dat over deze gang van zaken tijdens de algemene beschou wingen door deze en gene het een en ander zou worden gezegd. Het CHU- raadslid S. Wassenaar kwam daarbij tot de slotsom, dat „we de Ijlster bevolking in het komend jaar weinig kunnen aanbieden. Voor het college is het kleinerend met zo weinig geld een goed en verantwoord beleid te voe ren”, zo sprak de heer Wassenaar. Hij zei te hopen, dat de komende rege ring niet ziende blind en horende doof zal zijn. De heer Jonkers zei in tweede instan tie dat het hem nu, na de beantwoor ding door de burgemeester, niet zo zeer om de kosten ging, maar hij vroeg zich nogmaals af, of het resul taat niet achterhaald wordt. „Ik ben bang, dat de resultaten, wanneer ze bekend worden, geen waarde meer heb ben. Ik ben van mening dat de toe komst wordt bepaald door de tech niek en niet door onderzoek. Dit zal geen effect hebben”, zo zei de heer Jonkers. De FNP-er Postma wees er nogmaals op „dart de kospriis him to swier weagert. Ik bitwiifel it of de üt- komsten it bedrag wol wurdich binne”. Na stemming bleken D. Berg, B. de Vries, J. Nienhuis, W. G. Baarda, mevrouw D. Y. W. de Graaff-Nauta, mevrouw B. Lampe-de Vries, D. de Vries, H Kuipers, R. van Akker, H. Pheifer, B. Scholten en A. Gerrits ak koord te gaan met het voorstel van b. en w. Tegen waren E. de Jong, C. Meijer, J. Jonkers, mevr. W. Unema- Ehlhardt, W. van Dijk, H Postma, R Tuinstra en J. P. de Vries. Op initiatief van een aantal derde jaarsstudenten van de Christelijke Pe dagogische Akademie te Sneek kun nen zjj die een muziekinstrument be spelen, of graag zingen, gezamenlijk hun hobby uitoefenen in Goënga. Op tweede kerstdag, ’s middags van half twee tot half vijf kunnen ze terecht bij de familie Van der Meer, Goënga no. 11. Iedereen die het leuk vindt te zin gen of te spelen in een groep met men sen van alle leeftijden wordt daar ver wacht. Het is mogelijk er in gezins verband naar toe te gaan. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4^53 3779, L. Jellema, redakteur. EOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 en wel bekend zijn. Hij vroeg zich af of het onderzoek niet goedkoper door bijvoorbeeld „Sudergo” zou kunnen worden uitgevoerd en met deze opmer king vond hij aansluiting bij de heer H. Kuipers (GCP), die overigens over tuigd was van het nut van dergelijke enquêtes. „Als je ziet naar De Domp, waar de woningen nu al slecht ver huurbaar zijnaldus de heer Kuipers. De heer C. Meijer, CPN, zou ook liever het geld in heit verbeteren van het huidige woningbestand stop pen. Hij was er helemaal niet voor dat Sneek ook de omliggende dorpen onderzoekt. Sneek gaat duur onderzoek instellen naar de regionale SPORTACCOMMODATIES „Wanneer we als artikel 12-gemeenrte niet doen wat ons wordt opgelegd, staat er, met het oog op subsidies, een sitok van hogerhand achter de deur,” beweerde mevrouw Nooitgedagt. Om niet in mineur te besluiten consta teerde zij, dat het contact, dat er met de bevolking zeer zeker is, een gege ven is om het in ’73 zo goed mogelijk te doen. In zijn antwoord op één en ander zei burgemeester Mumsen, dat met betrekking tot het bestemmings plan De Rat, bepaalde factoren, waar bij de steeds voortgaande inflatie, een rol hebben gespeeld.” Maar volgend jaar moeten we, ook met het oog op de sociale woningbouw, daarmee be ginnen. Was de heer R. Rijpma (Vrije Kie zers) verheugd over ’t feit, dat „na een zware lijdensweg” de reconstruc tie van Oud-IJlsit toit uitvoering is ge komen, het plan „De Rat” laat naar zijn mening te lang op zich wachten, „en belemmert onder andere de ver betering van de sportaccommodatie en scholenbouw”. De heer Rijpma zag echter de niet sluitende begroting niet als een obstakel. Voor mevrouw J. Nooitgedagt-Oranje (AR) stond het wel vast, dat in IJlst geen geld over de balk wordt gegooid, en dat er geen luxe aan gemeente-gebouwen is. Wel was zij van mening, dat IJlst, als ar- Evenals vorige jaren zal er ook dit jaar in de Christelijke Gereformeer de kerk (Julian astraat) weer een Kerstzangdienst worden gehouden met samenzang, koorzang, meditatie en declamatie. De dienst vindt plaats op Tweede Kerstdag en be gint om half tien. Een ieder die mee wil zingen van de Vreugde van het Kerstfeest is van harte welkom. „Voordat het besluit daarover geno men wordt,” zei de heer Zijsling verder, „zou ik willen stellen: ge zien de ontwikkeling van IJlst zal ook de openbare lagere school eens moeten uitbreiden. En heit gaat om gemeenschapsgeld, we moeten voor uit zien.” Hij pleitte daarom voor één basisschool in IJlst, althans bei de vormen van onderwijs onder één dak. „U lokt daarmee het idee van het college uit,” zo reageerde burge meester H. W. F. Mumsen hierop. „Er zijn diverse mogelijkheden en variaties mogelijk; met het idee twee scholen onder één dak heeft het college geen moeite.” De voorzitter verklaarde over dit onderwerp ten slotte, dat besprekingen met de schoolbesturen nog gaande zijn. De NOS-radio zendt maandagavond van 20 minuten voor acht tot 5 mi nuten voor twaalf ’n kerstprogramma uit, dat handelt over Nieuw Zeeland en zijn inwoners, bij wie zo’n 40.000 Nederlanders. Kees Buurman en Ben Dingerdis hebben tien dagen in Nieuw Zeeland rond gezworven, en daarbij verschillende oud-Nederlan- ders aan het woord gelaten. Een van hen is de heer Cor Geldof, die 20 jaar geleden vanuit Sneek naar Nieuw Zeeland is geëmigreerd, en momenteel als leraar aan een tech nische school in Krist Church werk zaam is. In het gesprek met Kees Buurman vertelt de heer Geldof on der meer 6 jaar geleden en dit jaar nog een bezoek aan zijn geboorte stad te hebben gebracht. De laatste keer ging hij daarbij onder meer even het Sneekermeer op. De heer Geldof is toen, zo zal uit de uitzen ding wel blijken, geschrokken, of be ter: door de vele buitenboordmotoren afgeschrikt. In dit programma steekt hij dan ook een waarschuwen de vinger op naar alle Friezen, om er toch vooral voor te zorgen, dat Friesland een schone provincie blijft. De heer Geldof doet dait, in dit door Joop van Zijl gepresenteerde pro gramma, in de memmetael. Cor Gel dof is een zoon van de heer J. Gel dof die vroeger een schildersbedrijf uitoefende in de Prins Mauritsstraat. Doen de gemeente en de sportvereni gingen veel aan de accommodaties, we hebben het in ons achterhoofd in het plan De Rat iets op accommodatiege- bled tot uitvoering te brengen,” al dus de heer Mumsen, die tenslotte stelde, dat men de recreatie „nauw lettend” in de gaten zal moeten hou den. In de memorie van toelichting bij de begroting noemden b. en w. van IJlst het afwijzen van een ver zoek om toekening van een verf ij- ningsuitkering bodemgesteldheid een van de oorzaken van het begrotingste kort „Wat is de reden voor die afwij zing geweest? Is die richtlijn die de minister daarbij hanteert niet een flop,” vroeg socialist Zijsling zich af. Burgemeester Mumsen kon „met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid” zeggen, dat in tegenstelling tot Noord-Holland in Friesland nog ner gens een dergelijk subsidie is gegeven. van drie andere Friese kerngemeenten zal Sneek een onder zoek laten instellen naar de woningmarkt in eigen stad en in de woonker nen binnen een straal van vijf a zes kilometer, te weten IJsbrechtum, Scharnegoutum, Oppenhuizen, Uitwellingerga en Jutrijp-Hommerts. Ook de situatie in IJlst zal worden bekeken. Sneek zal het onderzoek zelfstandig uitvoeren, de gemeentebesturen van Wymbritseradeel en IJlst hebben -Utrecht zal met het karwei worden belast. Hiermee gaat een bedrag gemoeid van 73.200,— verschillende raadsleden dinsdagavond van hen zou het Met twaalf stemmen voor en acht tegen werd het genomen. Twee weken hebben leerlingen van de schildersafdeling van de Algemene Technische School Sneek en omstre ken gewerkt aan een wanddecoratie, voorstellende enige mensen die met sport bezig zijn in een omgeving die alles met kerst te maken heeft. Het werkstuk meet 5 x 2*/t meter en werd vanmorgen door de betreffende leerlin gen en hun leraar, de heer M. van Vemde aan de heer Bijlsma, beheer der van de sporthal aangeboden. Het is de bedoeling dat het schilderij elk jaar omstreeks kerst door de heer Bijlsma in de hal wqrdt opgehangen, dit om de sfeer te verhogen. Het ont werp is van de heer S. Veenstra ad- De heer H. Postma, (FNP), zei het eens te zijn met Wymbritseradeel IJlst, als die zeggen dat de kosten de baat overtreffen. Sneek zou er volgens hem ook niet zoveel profijt van trek ken. Met de kosrten „liket it er net op”, meende de FNP-er, die aandrong op het aanvragen van een nieuwe prijsopgave. Ook de heer B. de Vries (GCP) plaatste ’n vraagteken bij het rendement van ’t onderzoek. Hij had 't gevoel dat b. en w. gedeelten van Wymbritseradeel en IJlst erbij wilden betrekken met het oog op de toe te kennen subsidie. De heer De Vries vroeg zich af, nog afgezien van het feit of de inwoners uit de omliggende plaatsen wel mee willen werken, of het geld van het onderzoek niet beter gebruikt kan worden voor het bewoonbaar maken van het oude wo ningbestand in Sneek. Dat .zou volgens hem meer voldoening geven. Het on derzoek leek ook de socialist J. Jon kers „vrij duur”. Bovendien zijn naar zijn mening de resultaten veelal door de tijd achterhaald, voordat ze goed uit Sneek, leraar schilderen en ju net-directeur van de ATS. L 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1