PTT-merels vierjonyen! Jeugdsociëteit ’t Haske wil jaarlijks ’n verdienstelijke Balkster voor het voetlicht Auto knalt in Nieuw jaarsnacht tegen gevel SNEKERfefKOERIER Jaarwisseling sloot stukje „Lemmerboof’-traditie af! Jeugdhaven sluit tijdelijk ,P. Jelleshüs’ 1 NIEUW VOOR |OUD IN OUDEGA 1 van I I Bi M Officieel Orgaan en de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I l/ Z I® 11 b r T I COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD I M 1 f? i S pl I r 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNE i .1 (Vervolg op pagina drie). I (Foto Studio Ger Dijs). tWWWWWWHWWHMWWVWVtW 3.«: r Tijdens de jaarwisseling verdween ook een stukje Sneker historie, een brokje traditie, in het al gauw wazig achter ons liggende. Het typische overslagbe- dryf-anncx-kantoortje van de vroegere Verschijnt: maandags en donderdags Het gebouwtje met zijn halfronde neus aan het zuidelijke begin van de Rienek Bockcmakadc mag uitblazen van vele janen intense bedrijvigheid en rusten op de lauweren van een druk transport- gebeuren, te water en te land. Bodehuis Martini zal vanaf heden de belangen van SBS behartigen. DONDERDAG 2 JANUARI 1975 130ste JAARGANG No. 1 FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Groot zand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-4233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4'234 4'235, 2247. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. SPECTACULAIR De bewuste vergadering van dit jon gerenbestuur werd gehouden naar aanleiding van de Lichtweek in Balk, ADVERTENTIETARIEVEN 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Ook in de Schoolstraat moesten ruiten het ontgelden. (Zie foto van Ger Dijs). Rond één uur knalde een auto tegen de voorgevel van de papiergroothandel Hettinga aan het Hoogend in Sneek. Van dit pand dat vrijwel recht tegen over de brug naar de Oude Koemarkt staat, blijkbaar heeft de bestuurder van de auto vergeten de bocht te nemen, werden de deur en een grote winkelruit vernield. De schade bedraagt ruim twee duizend gulden. De zwaarbeschadigde auto werd door de inzittenden, die er als een haas vandoor gingen, achter gelaten. Zo’n veertig jaar geleden 1 bouwde de Lemmerboot het opslagloodsje met kan toor. Het kwam te staan in de punt van het plantsoentje, op de hoek van de kade. Aan de andere zijde van het perkje stond ook een pakhuisje. Die twee gedeelten werden in 1949 in ver band met de bouw van de nieuwe Lem- merwegbrug samengetrokken. En dat samentrekken mag u dan letterlijk ne men. Kort daarna werd het vrachtver voer per boot gestopt omdat het eco nomischer bleek om te rijden met vrachtauto’s. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 12,per halfjaar (bij vooruitbetaling) nu nog nog in het stadje aan de Luts woont. Hij mag ook in het afgelopen jaar vertrokken zijn, hij moet evenwel in de periode dat hij inwoner van het dorp was veel voor de gemeenschap gedaan heb ben. Aan de andere kant kan het ook iemand zijn die bijvoorbeeld iets spectaculairs heeft gedaan, een mensenleven gered of iets derge lijks. RETOURTJE MOKUM Namen van schepen als Stanfrfes, Sneek VII, Groninger Beurtvaart en De Hunze verdwenen al spoedig uit de dagelijkse verhalen van wat oudere Snekers, waaronder er nog waren die wel eens een retourtje Amsterdam met de Lemmerboot hadden geno men. De man die zaterdag onderscheiden wordt, krijgt een medaille en een oor konde tijdens een gezellige bijeen komst in het Haske. Ieder die de be kendmaking wil meemaken, is wel kom. En angst voor keiharde muziek behoeft men niet te hebben, want in een ander zaaltje van ’t Haske zal met het „oudere” publiek rekening worden gehouden. Nieveen-Lemmerboot, de latere „Gro ninger Stoombootmaatschappij” en tot de laatste snik van ’74 nog van „Stan- fries, Van der Boom en Van der Schuyt” (SBS), is gesloten. Dat kon vroeger, want de boten voe ren - met vracht en een beperkt aantal passagiers - naar Mokum, Rotterdam, Uitrecht, Groningen en het Twentse. De Rienek Bockemakade was in die tijd een centrum van activiteiten op tran sportgebied- overslag, bevrachting, op slag, beurtdiiensiten en een weinig ad ministratie. f SNEEKER NIEUWSBLAD Toen organiseerde ’t Haske een te kenwedstrijd voor de jeugd, een bal- lonwedstrijd (de uitslag wordt zater dag bekend gemaakt), een popavond en nog het een en ander. Dit uit on vrede met wat er voor de jeugd in het oorspronkelijke programma ge pland was. Men herinnert zich waarschijnlijk de foto in de krant van 19 de cember van een merelnest met vier eieren in de tuin van de directeur van het Sneker post kantoor aan de Westersingel. De eerste fase van de riskante on derneming is met succes afgeslo ten Dinsdag kwamen de vier ei tjes uit. Tijd voor het rondsturen van geboortekaartjes heeft de familie P.T.T. Merel nog niet ge had, want het is werken geblazen om het kroost van de nodige snavelkost te voorzien. Tot nu toe zit het de door het zachte weer wat uit hun natuurlijke doen ge raakte vogels aardig mee. Er is nog voldoende babyvoeding voor handen. Alles hangt nu af van het weer van de komende drie weken. Blijft het „huidige weertype” aan houden dan zijn de mereljongen wel zelfstandig, maar o wee als ’t gaat vriezen en sneeuwen! We houden u op de hoogte. i De vernielingen zijn aangericht door bezoekers die niet tot de vaste ’clan’ van de Jeugdhaven behoren. De voorzitter van de Jeugdhaven, de heer Tj. de Jong: „Die mensen zijn altijd al tussen de wal en het schip gevallen, en als ze wat hebben, dan zijn het de besten niet. Het waren geen vaste bezoekers De laatste drie heren die in het kan toortje de scepter zwaaiden waren J. ten Cate (nu 70 jaar), S. Horius 'en W- van der Ley. De heer Van der Ley fungeerde de afgelopen vijf jaren als ’expeditiechef’. De sluiting van het kan toor betekent voor de 63-jarige, dat hij voor de eerste keer in z’n leven werkloos is. Wie wordt de Balkster van het jaar 1974 Zaterdagavond zal het antwoord op deze vraag gegeven worden tijdens een bijeenkomst in de jeugdsociëteit ’t Haske in Gaasterlands hoofdplaats. Het initiatief tot deze „onderscheiding” is genomen door het actiecomité van de jeugdsociëteit. De leden ervan, vertelt Piet Tamminga, zijn op een avond met het bestuur van Balk Vooruit om de tafel gaan zitten, hebben een aantal personen die veel voor Balk hebben ge daan de revue laten passeren en zijn zo gekomen tot de kandidaat die gehul digd gaat worden. In de buitenwijken van Sneek heerste een gezellige sfeer. Dat kon niet ge zegd warden yoor het traditionele trefpunt der bewoners van de Water- poortstad: het was nogal kil op de Oos- terdijk. Er was vrijwel geen verlichting, wat aan de feestvreugde blijkbaar af breuk deed. Etalageruiten werden hier en daar ingedrukt. Bij het modemaga zijn van Eringa sneuvelde een ruit van 1500 gulden, V. en D. en Zandstra-sport aan het Schaapmarktplein kregen ook schade, terwijl aan de Suupmarkt slij terij Groenhout het moest ontgelden. De overgang van 1974 naar 1975 is in de Zuidwesthoek over het algemeen vrij rustig verlopen- In de dorpen werden de nodige spullen verplaatst en er werd zeer veel vuurwerk afgestoken. In Ijlst bijvoorbeeld werd op de Overkluizing een loopbrug geplaatst, terwijl het raadhuis met borden werd gesierd. Uiter aard kwam weer de „bruggenkwestie” daarbij om de hoek kijken. Het „heech- hout” over de gracht in het oude centrum van het Stedeke werd geblokkeerd. Van deze verkiezing wil men een jaarlijkse gebeurtenis maken. De „Balkster van het Jaar” hoeft ove rigens niet persé iemand te zijn die Het jongerencentrum de Jeugdhaven is tijdelijk gesloten in verband met vernielingen die vlak voor de kerst zijn aangericht. Het herstel daarvan kan wel enigè dagen duren, vandaar de sluiting; mén verwacht overigens vlak na nieuwjaar weer open te kun nen gaan. Zoals bekend heeft de Jeugdhaven voor enkele maanden een onderdak gevonden in het Piter Jelles hüs, tot de verbouwing van het eigen lijke centrum aan de Rienek Bocke makade gereed is. Verzamelaars van dorpsfoto’s doen er goed aan dit plaatje van een rijtje woningen aan de Breksdyk in Oudega (W) uit te knippen, want over enige tijd gaan de huizen tegen de vlakte. Het betreft hier acht vooroorlogse woningwetwo ningen, die zo zoetjesaan hun tijd gehad hebben. Vijf ervan staan al leeg en voor de huurders van de andere drie wordt ijverig naar een passend onderdak gezocht. Van die drie kunnen er waarschijnlijk twee binnenkort ook verhuizen. Dan is het wachten nog op het vrijkomen van een geschikte woning voor het laatste gezin. De plannen voor nieuwbouw van de woningstichting Wymbritseradeel, Hennaarderadeel en Wonseradeel (de drie gemeenten werken dus in één woningstichting samen) liggen al klaar. Ook de financiering is rond. Als alle acht huizen aan de Breksdyk zijn ontruimd zal direct met het afbreken worden begonnen. Daarna kan ook zo spoedig mogelijk gestart worden met de bouw van zes nieuwe woningen. In Oudega hoopt men, dat het ene zo snel mogelijk op het andere zal volgen want ook een dorp schendt zijn aangezicht als het zijn neus schendt. „We hadden het er in het actiecomité over wat we op Oudejaarsavond zou den gaan uithalen, maar toen vonden we dat het beter was maar ifets se- rieuzers te doen. We hebben eejh aan tal mogelijkheden bekeken en toen is de verkiezing van de Balkster van het jaar eruit gerold”. rif#’ %X' X XXX-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1