Zuidwesthoekschippers in deining SCHUTTEVAER MOET BAKENS VERZETTEN In Sloten alleen jongens geboren L. van Beek, voorzitter van ’t Nut: Balkster van het jaar snekerWkoerier Wi de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van en IJLST JW III ■l Ekstra subsidzje foar nije bibeloersetting IISr I COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en de Sloten 13 (vervolg op pagina drie) V (vervolg op pagina drie) WSNEEKER NIEUWSBLAD Wymbritseradeel 41 Hel Sneeker Nieuwsblad is eea gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, Ijlst 31 Gaasterland +18 Sneek 67 j. i t t SNEEKER NIEUWSBLAD er om Vrijdag is het vrachtschip, dat enkele weken geleden na en korte maar felle brand in de Woudvaart zonk, boven water gehaald. Het was een obstakel voor de scheepvaart en men wilde bij de provincie niet het ri sico lopen dat een ander schip, ondanks de verlichting, op het wrak zou stoten. Het duik- en bergings bedrijf „Energie” uit Drachten werd er bij gehaald en nadat donderdag een grote drijvende bok op de plaats des onheils gearriveerd was, even voor de brug in de zuidelijke rondweg, kon vrijdagmorgen een begin met de lichting worden gemaakt. Een duiker ging het ijskoude water in en bevestigde de kabels. Tijdens dit karwei haalde hij nog een oude fiets, met een bijna driehoekig voorwiel, boven water. Insi ders verzekerden dat er nog wel meer van dat spul te vinden zou zijn in het 1,70 m. diepe vaarwatertje naar de Brekken. Rond een uur of elf begon het schip met de boorden boven water te komen. Het werd een kwart slag gedraaid zodat het haaks op de vaarrichting lag en nadat flink wat water eruit geloosd was, zette men het ’s middags op de wal. Het wrak is verkocht door de gemeente Sneek aan een sloper, die het schip tot schroot zal verwerken. De opbrengst wordt aangewend om de kosten van het lichten te betalen. Verschijnt: maandags en donderdags De heer Bierman ontrolt de oorkonde, en leest voor wat er op staat. De heer Van Beek (rechts) kijkt toe. Op zijn revers de medaille, behorende bij de ti tel „Balkster van het jaar”. Over het algemeen is de bevolking in het rayon waar het Sneeker Nieuwsblad verschijnt, in het afgelopen jaar toegenomen. Sneek boekte een winst van 67, Wymbritseradeel een toename van fl, IJlst kreeg er 31 inwoners bij en in Gaas terland kon men een aanwas konstateren van 18 zielen. Sloten verloor inwoners, 13 in totaal. Een opvallend feit in deze gemeente was dat er alleen jongens gebo- werden, 11 in totaal. ekstra subsydzje takend fan 2000, foar noch in léste taelkundich byslyp- Deputearre steaiten fan Fryslan hawwe oan de Yntertsjerklike kommisje foar GROTE VERANDERINGEN Naar het gevoel van de Zuidwesthoek moeten in het systeem van werken en in de mentaliteit van de top van de ver eniging grote veranderingen plaatsvin den; anders verliest „Schuttevaer” het vertrouwen van de schippers. heeft. Die andere 2500 leden zijn mensen die nauw bij de scheepvaart zijn betrok ken - onder meer de reders. Hoewel er bij de schippers al enige tijd wat broeide kwam het onbehagen tegen de gang van zaken bij de leiding van „Schuttevaer” duidelijk aan de opper vlakte na de motivering van de heer S. Syperda uit Grouw voor zijn bedanken als secretaris van de afdeling Zuidwest hoek. MAANDAG 6 JANUARI 1975 130ste JAARGANG No. 2 AD VERTEN TIETARIE VEN 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. EOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Grootzand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 ADMINISTRATIE Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-1/233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1/231/ 1/235, 221/7. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. VIT GEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o te weinig activiteiten voor de jon geren waren gepland, ’t Haske stelde daar toen iets tegenover, en men be sloot ook ieder jaar de meest verdien stelijke Balkster te kiezen. Bevolking Zuidwesthoek vertoont ’n lichte stijging Zou het zover komen dan blijft er van de oude „koninklijke” weinig meer over want van de tienduizend schippers in Nederland zijn er slechts duizend lid van „Schuttevaer”, die in totaal 3500 leden Mw.J m fnUi. MO. VTNM«nU*(Ml MUI -...WBlMW’ In Sloten is de teruggang duidelijk te wijten aan het grote aantal vertrok- ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 12,per halfjaar (bij vooruitbetaling) wnaniiwimii'j wni omhmw In de jaarvergadering van de afdeling Zuidwesthoek van „Schuttevaer” werd zaterdagmiddag in hotel Ozinga te Sneek een besluit in die zin genomen. Bij de bespreking van het komende congres werd voorgesteld „om géén voorstellen te doen, omdat het hoofdbe stuur er toch niks mee doet”. Iedereen bleek achter dit voorstel-van-géén-voor- stellen te staan, maar al zoekend naar een op het congres te geven motivering kwam men tot de afspraak om eerst in de bijeenkomst van de vier Friese af delingen van „Schuttevaer” te proberen één vuist te maken, één Friese lijn te bepalen voor een aan de orde stellen van het beleid van het hoofdbestuur. Er vertrok uit Wymbritseradeel 1 man meer dan dat er geboren werd (43 mannelijke geboortes tegen 44 vertrek- kenden). Wat het aantal vrouwen be treft: er kwamen 53 ter wereld tegen een vertrek van 11. Het geboorteover schot bedroeg 96 tegen een vertreksal- do van 55- De bevolking van Wym britseradeel bedroeg op 1 januari van het vorig jaar 11-102 (5.664 mannen en 5.438 vrouwen). Momenteel bestaat de bevolking van Wymbritseradeel uit 5.663 mannen en 5.480 vrouwen; een to taal van 11.143. VAN ONDEREN OP In de vergadering te Sneek gaf men er de voorkeur aan om de eenheid in de al oude koninklijke „Schuttevaer” niet op het spel te zetten. Een landelijk verband is nu eenmaal zeer belangrijk om succes te kunnen boeken. Wel moet er „van onderen op” bij het hoofdbestuur op worden aangedrongen de bakens radi- kaal te verzetten en de koers ingrijpend te wijzigen in de richting van meer doelmatigheid. Men wilde in Sneek echter niet zover gaan als in Zeeland, waar vorige week de afdeling De Bevelanden zich bijna had losgemaakt van „Schuttevaer”. Dat kon slechts op het nippertje door persoonlijk ingrijpen van bondsvoorzit ter mr. J. C. W. van Dam worden voorkomen. Die verscheen ter elfder ure met een aantal tegenstanders van opheffing ter vergadering waardoor een voorstel tot afsplitsing nèt geen tweederde meerderheid haalde: ne gentien tegen tien stemmen! ken inwoners- 22 mannen en 17 vrou wen gingen naar elders en daar ston den maar 8 mannen en 15 vrouwen als nieuw ingekomen tegenover. 11 mannen werden er geboren, terwijl 5 mannen en 3 vrouwen overleden. Dit resulteerde in een geboorteoversihot van 3. De bevolking van Frieslands kleinste gemeente kwam hierdoor van 713 op 700 eind 1974. De keuze voor de Balkster van het jaar is gemaakt door een actiecomité van ’t Haske en het bestuur van de dorpsvereniging Balk Vooruit. Het initiatief ertoe is ontstaan tijdens de Lichtweek Balk, toen men van de ztfde van de jeugdsociëteit vond dat De heer L. van Beek (57) is zaterdagavond in de jeugdsociëteit ’t Haske in Gaas- terlands hoofdplaats, uitgeroepen tot Balkster van het jaar, dat wil zeggen: van het afgelopen jaar. Deze eer viel de heer Van Beek, die voorzitter van de Treem- ter is, zitting heeft in verschillende plaatselijke besturen en directeur is van de openbare Mavo, ten deel voor zijn werk bij het departement Gaasterland-Sloten, van de Maatschappij tot het Nut van het Algemeen. De heer Van Beek is al ver scheidene jaren voorzitter van deze afdeling. De heer Syperda noemde een rijtje voor beelden van contacten met het hoofdbe stuur, die hem „tot ergernis” waren. On danks het feit, dat hij er op had geatten- deert had „Schuttevaer” bijvoorbeeld ge woon „vergeten” mee te praten over de nota watersportrecreatie van gedepu teerde staten van Friesland, terwijl de beroepsschippers toch nauw betrokken zijn bij een samenspel tussen schippers en pleziervaarders. Wel zal de Zuidwesthoek een brief aan het dissidente De Bevelanden schrijven waarin men laat weten, dat men een aantal bezwaren van de Zeeuwen deelt - sommige ook niet - maar dat men een uittreden uit „Schuttevaer” niet de juiste oplossing vindt; men schiet er niets mee op. jen fan de tekst. vLykas bikend is hat de provinsje foar de nije bibeloersetting yn ’t Frysk in dizze nije oersetting in tal jierren sub- sydzjes forliend ta in bidrach fan nou meiïnoar 75.000, Op vrijwel alle fronten bleef IJlst aan de positieve kant van de score. Er was een geboorteoverschot van 23 (24 jongens en 17 meisjes werden er ge boren; er overleden 6 mannen en 3 vrouwen), terwijl er een vertreksaldo van 1 te constateren valt. Dit ont stond doordat zich 60 mannen en 62 vrouwen vestigden in IJlst, waarte genover een vertrek van 59 mannen en 64 vrouwen stond. De totale bevol king kwam daarmee op 2.369. He<t aantal vrouwen in IJlst nam toe met 12 (van 1.156 naar 1.168) het aantal mannen met 19 (van 1.182 naar 1.201). In IJlst werden 12 huwelijken vol trokken, terwijl 1 echtscheiding werd geregistreerd. Wil de wal het schip straks niet krakend keren dan zal het hoofdbestuur van de Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer” de bakens dras tisch moeten verzetten. De laatste jaren is de boot namelijk keer op keer gemist. Mét de drie andere Friese groepen wil de afdeling Zuidwesthoek tot één standpunt komen inzake het koersen naar ingrijpende structuur wijzigingen en een slagvaardiger beleid van de 125-jarige „Schutte vaer”. Op 1 januari 1974 telde de gemeente Gaasterland 7021 inwoners. Dat getal is opgebouwd ui 3535 mannen en 3486 vrouwen. Er werden 126 geboortes aan gegeven (68 jongens en 58 meisjes), terwijl er 56 mensen overleden (32 mannen en 24 vrouwen). Er vertrok ken 26 mannen en 26 vrouwen meer dan in Gaasterland kwamen wonen. Het aantal inwoners per 1 januari 1975 kwam daardoor op 7039, zijnde 3545 mannen 3494 vrouwen. De blijde boodschap, die tot het al lerlaatste moment geheim was gehou den voor de Balkster van het jaar zelf, en voor zijn plaatsgenoten, werd bekend gemaakt door de heer R. Bier man, de voorzitter van da jeugdad- viescommissie. Deze was het ook die de heer Van Beek de medaille, beho rende bij zijn uitverkiezing, opspelde, en een oorkonde overhandigde. Tevens deelde hij mee dat de voorzitter van ’t Nut, het ere-lidmaatschap van het Haske ten deel viel. „Ik ben er verlegen van. Ik dacht dat er heel wat mensen zijn die meer ver dienstelijk zijn, zoals Eppie Bleeker en Jappie van Dijk”, aldus de heer Van Beek. Ook de heer Bierman acht te hij een heel goede kandidaat voor de titel. Naderhand lichtte de heer Van Beek nog toe dat hij ijdel genoeg was de onderscheiding een eer te vinden. Sneek boekte volgens de voorlopige opgaaf een winst van 67. Dit cijfer kwam tot stand doordat er een ge boorteoverschot van 124 was, tegen een vertrekoverschot van 57. De be volking kwam van 27.783 op 27.850. Het aantal vrouwelijke inwoners be draagt momenteel 14.241, terwijl er 13.609 mannen in Sneek geregistreerd staan. Een goed begin van het „jaar van de Vrouw”. Er werden in Sneek 201 mannen en 192 vrouwen geboren. Het aantal huwelijken in de Water- poortstad bedroeg 223, terwiil er 31 maal een scheiding werd geregi streerd. -• -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1