CdK RIJPSTRA HEKELT Opruiming REKLAMEUITWASSEN Film ,Skütsje’ in première Streekmuziekschool Balk verbouwd en uitgebreid Werkloosheid groeit ook in Zuidwesthoek IJLST snekerWqerïer ver Vraag naar arbeidskrachten onder de behoefte Onbekende jongeman stal zater dagmiddag versterker uit fabriek Ml if de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van Opening laat op zich wachten >9 I Vernielingen Verdwijning motoren uit jachthoven Domp opgelost na arrestatie van drie Groningers „MORGENROOD0 NAAR EUROPEES CONGRES VAN ZANGERSBONDEN 1 B »1 ill de WgEEKER NIEUWSBLAD^ De streekmuziekschool in Balk plaatsgevonden, betreuren de is klaar, maar de opening zal nog op zich laten wachten. Half december immers kwam een wandalende burgemeester H. L. Sixma baron van Heem stra in botsing met een fietser en dat had voor hem een her senschudding tot gevolg. En ’n opening zonder de burgemees ter van Gaasterland wil men niet. Dat de officiële inge bruikname nog niet heeft directie en de leerkrachten, maar niet erg. De school kan gebruikt worden en dat is het belangrijkste. Voordat 1974 1975 werd kon het gebouw aan de Pypsterstikke weer betrok ken worden. COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en Hei Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, - F® R s SÉ 2 f SNEEKER NIEUWSBLAD In verband met de halfjaar lijkse opruiming zal het Snee- deze week ker Nieuwsblad niet op donderdag 16, maar een dag eerder op woensdag 15 januari verschijnen. In ver band daarmee dienen adver tenties zowel als redactionele kopij uiterlijk dinsdag 12.00 uur te zijn ingeleverd. De uitgever. -- - 1-“WWlf - Verschijnt: maandags en donderdags De muziekschool aan de Pypsterstikke te Balk. MAANDAG 13 JANUARI 1975 130ste JAARGANG No. 4 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-1/233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1/231/ 1/235, 221/7. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Grootzand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ADVERTENTIETARIEVEN 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Eén ding is evenwel nog niet gebeurd, Graag hadden de mannen van ge meentewerken gezien dat de voorgevel ook nog gespoten zou worden opdat het gebouw qua kleur steen één een heid zou vormen. Dooi’ de weersom standigheden moest dit tot nu toe ach terwege blijven. De taaie oppervlake die de school nu beslaat is 300 m2. Wanneer nu nog de Pypsterstikke ver beterd is, de krotten gesloopt, dan zai het daar een fraai stukje Balk gewor den zijn. STIJGING IN DE BOUW In de bauw deed zich zowel in het rayon Sneek als ini het nayon Lem mer de grootste stijging voor. Sneek noteerde eind november 95 werkloze ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 12,per halfjaar (bij vooruitbetaling) ONGESTOORD LESGEVEN Begin vorig jaar kwam er evenwel uitzicht op verbetering voor directeur P, Bakker en zijn staf. De ACW-subsi- die kwam af en de zaak kon aanbe steed worden. Het lesgeven werd tijde lijk gedaan in de landbouwschool in Balk. Onderwijl begon hoofdaannemer Postma uit Bakhuizen met de verbou wing en de nieuwbouw. Niet alleen de twee lokalen die de school oorspronkelijk had, werden ver beterd. Naar een ontwerp van de dienst gemeentewerken in Gaasterland kwam er ook nog een uitbreiding bij. Er werden drie lesboxen aangebouwd, lokalen voor Algemene Muzikale Vor ming en voor Ensembles, terwijl aan de straatzijde een balletzaal met spie gelwand werd gerealiseerd. Eigenlijk werd er meer bijgebouwd dan er eerst Door de politie van Sneek is proces verbaal opgemaakt tegen de 23-jarige handelaar M. L. uit Groningen en zjjn beide plaatsgenoten E. B., een 25-jari- ge magazijnbediende, en de koopman A. O. (23). In het weekend van vier en vijf mei van het vorig jaar hadden zij een bezoek gebracht aan de jacht haven De Domp en daar hadden zij drie buitenboordmotoren gestolen. Omwonenden hoorden het glasgerinkel bij de fabriek aan de Valkstraat. Zij waarschuwden direct de politie die op de Oosterkaide een bromfietser ontdek ten die zich verdacht gedroeg. De die naren der Hermandad zetten de ach tervolging in. Op het Kleinziand kwam de bromfietser te vallen. Hijzette het op een lopen en kon niet meer achter haald worden. Bij do bromfiets, die gestolen bleek van de Marktstraat, vonden de agenten een geluidsverster ker die afkomstig Was uit de fabriek. AFBREUK AAN SFEER Hij vond vooral da reclame op het wedstrij dwaler aanstootgevend. Naar zijn mening zijn het evenwel niet ail- Rond de 250 leerlingen uit Balk en omgeving (in de sitreekmuziekschool nemen de gemeenten Gaasterland, Hemelumer Oldeferd, Workum en Hindeloopen deel) volgen aan de school de lessen. Hoofdzakelijk wordt er individual les gegeven en dat ge beurt in de middag- en avonduren. Er is een accommodatie gekomen die ongestoord lesgeven garandeert. Een uiitvoeringsruimle is niet ge maakt, omdat voor festiviteiten toch uigeweken wordt naar het gemeen schapshuis de Treemter. L. was door de Groninger politie aan gehouden in verband met een aantal andere diefstallen. Hij werd door de Snefcer recherche vorige week ver hoord. De andere twee werden op ver zoek van de politie uit de Waterpoort- stad in de loop van vorige week door hun Groninger collega’s aangehouden. De buitenboordmotoren zijn nog niet achterhaald. Oorspronkelijk was in het gebouwtje eeh gedeelte van de Ulo-schbol onder gebracht, later werd het als noodbe huizing door de christelijke school ge bruikt. Muziekles werd gegeven in soms oude woninkjes en later dan in het nu verbouwde pand. Dat was overigens niet altijd even prettig. Er stonden öliekachels en dat leverde de nodige roet vorming op. Eénmatal sloeg al die roet op het elektronisch orgel waardoor de relais buiten werking raakten en het instrument in revisie moest. leen de outsiders die een graantje pro beren mee te pakken. „Oók de meer direct bij het gebeuren betrokken en mogen bij zichzelf eens te rade gaan of zij moeten doorgaan met het voeren van enorme redamevlaggen op de De werkloosheid onder de mannen in de Zuidwesthoek van Friesland, in het gebied dat onder de verantwoordelijkheid van de arbeidsbureaus in Sneek en Lemmer valt, is in december weer verder toegenomen. Sneek liep op van 457 naar 569, terwijl Lemmer een toename van 352 naar 470 liet zien. De werk loosheid onder de vrouwen steeg in het rayon Sneek van 117 naar 130, terwijl in Lemmer 11 werkloze vrouwen meer staan geregistreerd, waardoor daar het totaal op 70 is gekomen. In Gaastmeer werden zaterdagmiddag de partijen in de derde en vierde ronde van 't Fries damkampioenschap Fries spel gespeeld. Dit ter gelegenheid van 't 25-jarig bestaan van de damvereniging „Stryk op". Op de voorgrond links een van de lijstaanvoerders in de kampioensklasse, H. Walinga uit Oudega (W.). Wedstrijden zo wel als jubileumviering vonden plaats in D’Ald Herberch. Meer hierover elders in dit nummer. (Foto Studio Ger Dijs). vrachtschepen. Het is natuurlijk een gebruikelijke zaak dat vrachtschepen redamevlaggen voeren. Deze hebben zelfs een functie voor de schippers als een soort baken onder bepaalde weers omstandigheden. Maar ook zij zullen moeten bekennen, dat de vlaggen, die tijdens hiet skütsjesilen de schepen tooien, met de beste wil van de we reld niet onder dergelijke scheepsbe- veiliging vallen te brengen. Ik meen en met mij zeer velen dat dit al les afbreuk doet aan de sfeer, die eertijds zo kenmerkend was voor het skütsjesilen”. De heer Rijpstra vond het jammer dat noch de Sintrale Kommisje Sküt sjesilen, noch het provinciaal bestuur (Vervolg op pagina drie). De Commissaris der Koningin in Friesland mr. H. Rijpstra heeft donderdag tijdens de officiële première van de film „Skütsje” ernstige kritiek geuit op een aantal facetten in het gebeuren rond de skütsjesilerjj. „Het is het zoveelste bewijs (het maken van de film, red.) dat het skütsjesilen steeds meer in de belangstelling komt te staan. Dit is des te meer een verheugend verschijnsel, omdat het skütsjesilen goede authentieke Friese folklore is, waar wij bijzonder trots op zijn.” De heer Rijpstra noemde het skütsjesilen een stuk Friesland- promotion van de bovenste plank. „Het is echter de bekendheid en popu lariteit, die de nodige gevaren met zich kan meebrengen. Het is in Neder land nu éénmaal „goed gebruik” dat wanneer een bepaald evenement zich in een grote belangstelling mag ver heugen, de rek lama ztoh daar met grote snelheid meester van maakt. Ook bij het skütsjesilen hebben wij dit in toenemende mate kunnen constate ren en met name in het afgelopen jaar heeft dit tot uiitwassen geleid dte de goede naam dlie het skütsjesilen in die loop der jaren heeft opgebouwd in één keer kan uitwissen. Zo kan de ar geloze televisileikijker het vorig jaar de indruk hebben gekregen,, dat heit skütsjesilen altijd gepaard gaat met drankgebruik; ja, daar niet zonder kan”. In geheel Friesland steeg de geregi streerde arbeidsreseve van. 6980 naar 9680, wat een procentuele toename in- hield van 2,5 procent. 8,9 Procent vAn de manneiijka beroepsbevolking be hoort nu tot de geregistreerde ar beidsreserve. 0,9 Procent hiervan is evenwel werkzaam op aanvullende werken of in sociale werkvoorzienin gen. 3,5 Procent van de vrouwelijke beroepsbevolking heeft geen werk. stond. Speciale voorzieningen om de geluidsisolatie zo goed mogelijk te maken, vooral ten opzichte van de les boxen onderling, werden uiteraard ge troffen. VRAAG BLIJFT LAAG De vraag naar arbeidskrachten blijft laag. In Sneek zijn bij het Arbeidsbu reau 46 vakatures voor mannen be kend en 14 voor vrouwen; in novem ber bedroegen die aantallen 48 en 9. Lemmer kreeg wat meer soelaas: daar steeg het aantal vakatures met 6 voor de mannen (van 81 naar 87), terwijl er 2 maal meer naar een vrou welijke werknemer gevraagd werd (van 4 naar 8). Do totate vraag in Friesland naar mannelijke personeelsle den bedroeg eind december 453 tegen een maand eerder 570. Ook de vraag naar vrouwelijk personeel daalde en wel van 200 naar 172. Het gemengd koor „Morgenrood” uit Sneek is naast twee andere Neder landse en verschillende Europese koren uitgekozen om het Europese congres van landelijke zangersbonden op te luisteren, Het congres, Edoco, wordt gedurende drie dagen in Arnhem ge houden en ’s avonds is er tijd om naar o.a. Morgenrood te luisteren, dat 9 mei optreedt. De andere Nederland se koren zijn „De Stem des Volks” uit Rotterdam en het kinderkoor uit diezelfde Stad. Er werd overigens in de afgelopen dagen in Sneek weer op meerdere plaatsen ingebroken. Zo verdween uit een niet afgesloten geldkistje in het kantoor van de Agrarische Unie aan de IJlsterkade een bedrag van 2900 gulden. Aanmerkelijk minder was de buit in de Middelbare Landbouwschool aan de Lemmerweg. De dader of da ders kwam binnen door een ruit te vernielen: 1,35 en een aantal ge reedschappen werden ontvreemd. Dit gebeurde in de nacht van vrjjdag op zaterdag. In diezelfde nacht werd de sigarettenautomaat van sigarenmaga zijn Piekema aan de Singel openge broken. Enige pakjes sigaretten ver wisselden van eigenaar. De daders ontkwamen in een lichte personenau to. Het districtsbureau voor de arbeids voorziening constateert in de toelich ting op de cijfers dat het aantal werklozen dat momenteel ingeschreven staat, het hoogste is sinds de tweede wereldoorlog. Vergelijkbare aantallen kwamen wat de arbeidsreserve betref! ook voor in de decembermaanden van 1951 en 1952 en van 1957 cn 1958. Toen was er een bezetting van rond de 3000 cn de 2700 personen op de aan vullende werken, nu bedraagt dit aan tal slechts 960. Voor januari wordt verwacht dat de arbeidsreserve nog ruimschoots boven de 10.000 zal ko men in Friesland. (Vervolg op pagina 2). I bouwvakkers tegen eind december 154. In Lemmer stonden 124 werkloze bouwvakarbeiders ingeschreven, hun aantal steeg tot 193. De Zuidwesthoek sluit zich hiermee aan bij de tendens in die provincie. Volgens dia gegevens van het Districtsbureau voor de Ar beidsvoorziening in Leeuwarden kwtam het totale aantal geregistreerde (dus die bij de G.A.B.S’ ingeschreven werk lozen) bouwvakkers van 2337 op 4020. Hierbij moet evenwel bedacht worden dat van dit aantal 141 werkzaam zijn op speciale projecten. (Eind november was dit aantal 155). Een licht herstel viel in de sector handelspersoneel en kantoor- en onder wijs te constateren. Tenminste in het rayon Sneek waar de reserve dlaalde met 3. Dit herstel liet Lemmer niet Zien, hier bleef de stemming in mi neur. Onder die vrouwen vonden in de sector kantoor en onderwijs in Sneek 10 nieuw werk. In Lemmer steeg die reserve met 6; hier herstelde de sec tor huishoudelijk personeel zich enigs zins. Een nog onbekende jongeman is za terdagmiddag omstreeks vijf uur er in geslaagd uit de regenkledingfabriek D. Bolt NV op het Eiland in Sneek een geluidsversterker te stelen. Na een achtervolging die begon op de Ooster- kade en eindigde op het Kleinzand, ontkwam de knaap na achterlating van zijn bromfiets, door een steegje naar de Oosterdijk. In de nacht van zaterdag op zondag zijn weer verschillende ruiten van het gebouw van Gemeentewerken aan de Schoolstraat vernield. De schade be draagt ongeveer 250 gulden. k RA Br t kJ

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1