GEEN ONBEHAGEN Opening ,,’t Bolwerk” begin september Nut van ’t Sociaal Cultureel Centrum nu gaan bewijzen I Diep riolering snekerWkoerier Comité in Oppenhuizen wil brug over ’t Gés „verleggen” I f de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van en IJLST I I RHYTHM STARS WORDT ONDERSCHEIDEN Straks opstakel in Hollegracht? GOED INITIATIEF 5 Wi-- COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD ^^UKERNIEUWSBLAD^ 1 en de Het Sateker NtamHad is tea gecremeerde uitgave v« NIEUWE SNEEKER COURANT. f SNEEKER NIEUWSBLAD Ulster huurders verenigen zich!! wor- het (Vervolg op pagina 19). (Vervolg op pagina 19). (Foto Studio Ger Dijs). o Verschijnt: maandags en donderdags Dit is de zogenaamde NAM-brug waarover men thans toegang heeft tot het gebied ten noorden van ’t Gês. De brug kan geopend worden voor de scheepvaart. Op dezelfde plaats komt straks - zo is aan gedupeerde staten voor gesteld - een vaste brug met een doorvaarthoogte van 2.65 meter plus FZP, een doorvaartbreedte van zes meter en een wijdte tus sen de leuningen van acht meter. (Foto Studio Ger Dijs). Het voorstel van b. en w. wijkt enigszins af van het plan van de heer De Vries, maar in principe ging men met idee ak koord. De CDA-er had in zijn initiatief voorstel gevraagd het bedrag te bestem men voor verbetering of uitbreiding van speelgelegenheden voor de jeugd. Dat laatste kwam het college minder oppor- tuum voor omdat de speelgelegenheden in de stadsuitbreidingen ten laste worden gebracht van het grondbedrijf. Vandaar dat voorgesteld wordt de 28 mille te be waren als een appeltje voor de dorst en later een beslissing te nemen in het ka der van de planning. aan aan in de WOENSDAG 15 JANUARI 1975 130ste JAARGANG No. 5 FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Grootzand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-4233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. VIT GEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. Dit blad vanchijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEH ex> Donderdagavond zal zo goed als zeker in het Wapen van IJlst de oprich ting plaats vinden van een vereniging van huurders, een belangengroe pering zoals ze overal als paddestoelen uit de grond rijzen. Meestal wor den ze uit onbehagen, uit een soort machteloosheid geboren, maar dat is in IJlst beslist “niet het geval. Na een enquête waarin de behoefte aan een dergelijke vereniging werd gepeild, kwam men tot de conclusie dat het toch wel belangrijk was dat de huurders van de woningen der gemeente en de woningbouwvereniging zich bundelenmet zijn allen staan we ster ker, zo was de algemeen heersende gedachte. Sinds eind vorig jaar ós een werk- lende pluimage” met uiteenlopende in groep bezig een openingsweek voor te teresses werken ééndrachtig samen om bereiden. Vijftien „vogels van verschil- de Sneker bevolking van dinsdag 2 tot Burgemeester en wethouders van Sneek hebben een initiatiefvoorstel van het raadslid B. de Vries (CDA) over geno men om de verkoopprijs van de woning aan de Schoolstraat 36 (f 28.000) niét toe te voegen aan het eigen kapitaal, Het zal gereserveerd worden. In Sneek concentreren de werk zaamheden ten behoeve van de centrale riolering zich momenteel op de Looxmagracht. Dat is eerder dan men aanvankelijk had gepland. De Westersingel kwam onlangs ge reed en als vervolg daarop zou de Badhuisgracht onder handen geno men worden en de „oversteek” naar de Zwarte Weg worden gemaakt. Dat zou betekenen, dat het verkeer richting Parkstraat voor een bepaal de periode gestremd zou moeten worden. Een onmogelijke situatie, want de rondweg om Sneek zal later in gebruik worden genomen, dan in de bedoeling lag. Een ver- keersomleiding was derhalve niet realiseerbaar. Om niet teveel achter op te raken, werd besloten de Badhuisgracht voorlopig over te slaan en eerst de Looxmagracht aan te pakken. Aanleiding was een kwestie die in fe bruari vorig jaar speelde in het be jaardencentrum Nij Ylostins. De hu ren gingen daar plotseling met 20 pro cent omhoog, een gevolg van een on rustbarende stijging van de bijkomen de kosten. Mevrouw M. A. Wijbenga- van der Meulen, de huidige PvdA- wethoudster, kwam daar tegen in het geweer. (Inmiddels heeft de kwestie zich in de meeste gevallen geruisloos opgelost; een hogere huursubsidie compenseerde de meerkosten.) ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 12,per halfjaar (bij vooruitbetaling) dat op de werf van Popma vaak gro tere schepen (soms met vaste mast) van inibouwmotoren worden voorzien. De angst voor .insnoering” is bij het comité ook ingegeven omdat de ge meente Sneek (op haar grondgebied) wel eens een brug zou kunnen leggen over het Gês aan de kant van de Houkesloot ter ontsluiting van het ge bied waarin de boerderij van Wiersma ligt. Overigens zullen gedputeerde sta ten daarvoor in de (verre?) toekomst In de dorpsgemeenschap Oppenhuizen-Uitwellingerga leeft het onbehaaglijke gevoel, dat men overstelpt wordt door een enorme hoeveelheid plannen en dat men vrijwel machteloos staat omdat er „veel wordt beslist door weini gen over velen”. Men is over het algemeen gebelgd over wat lijkt op een gang van zaken van „óver ons maar niet mét ons”. De gramschap richt zich met name tegen een vaste brug over ’t Gês tegenover de Verbindings weg. Ook het plan van een brug over de Hollegracht in De Graverij zint lang niet iedereen. Het lijkt er op, dat men ons stap voor stap wil insluiten zo redeneert men in dit tweelingdorp van Wymbritseradeel. Een soort „Aktie- comité” vertolkte gisteren deze gevoelens nog eens tegenover vertegenwoor digers van de pers. te geven het eind In de Vrijdagavond kwart over negen zullen de drumband en ’t majorette-peloton van de Rhythm-Stars een serenade brengen aan Prins Peer I, die op dat moment recepieert in restaurant On der de Linden. Het voltallige Hof van de Carnavalsvereniging De Oeletoeters zal daarbij aanwezig zijn. Het majo- rette-peloton was zaterdag 11 januari in Assen op een instructiedag en wist in de later gehouden wedstrijd beslag te leggen op de eerste prijs. De Asser Ook vond men dat de omweg voor de veehouders aan de „overkant” van ’t Gês met name die dicht bij ’t Op wonen te lang zou worden. De ga- GROOTSTE BEZWAREN Eén van de grootste bezwaren in de brief uit Oppenhuizen - Uitwellingerga aan G.S. is, dat enkele bedrijven (Pop ma en Dijkstra) alleen bere kbaar zou den zjjn via de omweg Houkesloot en ’t Op en niet langs de kortere weg van de Oosterbrugsloot. ADVERTENTIETARIEVEN 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. Het sociaal cultureel centrum „’t Bolwerk” in de voormalige Bolwerkschool begint steeds duidelijker vormen aan te nemen. Werknemers van de Friso B.V. zjjn druk bezig de verbouwing uit te voeren; de nieuwsgierige bezoeker kan al onderscheiden wat ongeveer waar komt. Maar niet alleen binnen het grote pand, („soms vind ik het wel eens wat te groot” aldus projectleider Koos Hoozemans van de Stichting Sociaal Cultureel Werk Sneek) maar ook daarbuiten wordt stevig over de toekomst van de ruimte aan het Bolwerk gewerkt. Camavalsverenigjing zou dfe meisjes ter gelegenheid van deze eerste plaats on derscheiden, maar door een klein on geval, één der meisjes overkomen, heefti dit geen doorgang kunnen vin den. Dat de meisjes zeer teleurgesteld wa ren valt te begrijpen en daarom heeft de Asser Carnavalsvereniging de Oele- itoeters verzocht in hun plaats de on derscheidingen uit te reiken, hetgeen dus vrijdag zal gebeuren. VOORLICHTING Deze vragen werden middels een for mulier ter kennis gebracht van de mensen die „over de brug” wonen. In Oud-IJlst duidt men daarmee de be woners van de vooral nieuwere stra ten aan. 450 formulieren werden in de bus gestopt of persoonlijk aangebo den; een honderd vijftig tot honderd- vijfenzeventig werden terug ontvangen. Op een tachtig hiervan werd ingevuld dat de oprichting van de vereniging zou worden toegejuichd. Er waren zelfs enkele Ulsters bereid een be- stuursfunktie in de nieuwe vereniging te gaan bekleden. Deze staan dan ook op de convocatie voor de vergadering als kandidaat vermeld. De heer Van der Spoel ziet voor de vereniging beslist wel een taak weg gelegd. Dat een concurrentiepositie ten opzichte van de Woningbouwvere niging „Ijlst” zou ontstaan, gelooft hij niet. Naar zijn mening is het uiltgangs- Binnen de Partij van de Arbeid IJlst bleef mevrouw Wijbenga huurproblematiek behartigen. Toen zij evenwel in de raad gekozen werd, stootte zij dit onderdeel af en werd de heer H. van der Spoel, beheer der van het postkantoortje in IJlst, ermee belast. Toen ontstond de iet wat gekke situatie dat een eigen- woning-bezitter aan het werk ging voor huurders van woningen. Maar dat was ook wel weer verklaarbaar vanuit de socialistische achtergrond van de heer Van der Spoel. Tijdens de affaire rond Nij Ylostins was door nliet-IJlster deskundigen ge adviseerd: richt een huurdervereni- ging op- Een aantal mensen van ver schillende politieke kleur, leeftijd en confessie kwamen de heer Van der Spoel in zijn aktiviteiten helpen en langzamerhand kreeg het idee meer vorm. De heren P. Bijlsma, F. Fop- ma, G. Kloostra, Van der Spoel en D. Statema besloten een enquête te hou den voordat zij definitieve stappen zou den gaan nemen tot het oprichten van de vereniging. indieners van het bezwaarschrift ven als alternatief een tunnel of het leggen van de brug meer naar Westen: tussen de gereformeerde kerk en de boerderij van Joust ra, ongeveer midden in het dorp Oppenhuizen. In een toelichting geeft men toe, dat de doorvaarthoogte van 2.65 meter boven Fries zomerpeil wél het passeren van zelfs de meeste kruisers toelaat, maar punt verschillend. De woningbouwve reniging is eigenaresse van woningen, de eventuele leden van de nieuwe ve reniging zijn huurders. Dat hoeft niet te botsen met het feit dat huurders van woningen van de woningbouwve reniging lid van de al bestaande groep moeten zijn. en met zaterdag 6 september een ge varieerd programma aan te bieden. In verschillende werkgroepen worden plannen besproken, verworpen, op kos ten bekeken, enfin, het bekende werk. In het rudlverkaveliingsplan Hommerts- Jutrijp-Oppenhuizen, dat een jaar of vijf geleden werd aangenomen, was sprake van twee beweegbare bruggen over ’t Gês. Eén aan het begin en één aan het eind. In de plaats van heft oorsproskelijke plan voor diie twee bruggen kwam later het idee van één vaste brug tegenover de Verbindings weg; op de plaats waar nu de be weegbare NAM-brug ligt. De gemeente Wymbritseradeel heeft intussen aan gedeputeerde staten de benodigde toestemming voor het leg gen van die vaste brug gevraagd om dat het hiér een provinciaal vaarwa ter betreft en GS aan dergelijke zaken haar fiat moet geven. Er is gelegenheid geweest om bezwa ren in te dienen- Dat is gebeurt. Het was de enige weg want tevoren waren de belanghebbenden in Oppenhuizen niet gehoord, aldus het aktiecomité, waarin vertegenwoordigers zitten van Dorpsbelangen, het recreatiecomité en het bedrijfsleven. Mét het verzoek om toestemming tot het leggen van de vaste brug op de plaats van de NAM-noodbrug zijn die bezwaarschrif ten door de gemeente Wymbritseradeel doorgezonden aan gedeputeerde staten, die binnenkort ’n beslissing zullen ne men. Die pijlers zijn ontspanning, kreati- viteit, dienstverlening en actie, in willekeurige volgorde, omdat men hoopt dat het een evenwichtig ge heel wordt en diat niet het een de ander overheerst. Binnen die vier POTEN WAAROP ZAAK Een goede definitie geven van sociaal cultureel werk is bijzonder moeilijk, er zijn er honderden, vertelt Koos Hoozemans, en Willem Haarsma, sta giaire bij de stichting, valt hem daar in bij. Je zou bijvoorbeeld kunnen stel len dat s.c.-werk een uitgebreidere vorm van open jeugdwerk naar bo ven en naar onder qua leeftijd is, maar ook die Vlag dekt de lading niet helemaal. Beter is het daarom waarvoor het centrum van het Bolwerk bestemd is. verschillende ruimten kunnen activitei ten plaats vinden die elders nauwelijks of helemaal niet aan bod komen. Dit klinkt vrij algemeen en om de zaak nog wat te concretiseren heeft de staf van de SSCWS een aantal poten ge timmerd waarop het werk in het cen trum moet rusten. Dat er behoefte aan een organisatie is, bleek al op de avond dat de formulie ren werden rondgebracht. Verschillen de malen werden de „rondbrengers” binnen genood om klachten aan te ho ren en de woning te bekijken. De klachten zjjn genoteerd en het te for meren bestuur zal moeten gaan bekij ken wat er mee gebeurd. Volgens de heer Van der Spoel zal er beslist een spreekuur moeten komen waarin de klachten bij het bestuur kunnen den gedeponeerd en toegelicht. Een andere taak voor de vereniging ziet hij in het geven van voorlichting over de rechten en plichten van de huurders. Een avond waarop uitgezet wordt door deskundigen wat er alle maal gaat gebeuren in het plan de Rat kan ook door de vereniging wor den georganiseerd. Daar weet nog niet iedere Ulster het juiste van en er bestaat beslist interesse voor. Het door de vereniging aankopen van een stuk grond en het daarop deels door eigen krachten bouwen van woningen, wat elders wel is gebeurd, ziet hij voorlopig niet zitten. WiTOmWf r iWmwJ .teWW

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1