Recreatieschap Sneeker Meer akkoord ff Gaasterlandse lokaties NOS-film Esther Hedzer Meeter nieuwe schipper Eernewoude sbkerWkqerier Caravanterrein in erfpacht bij „Recreatie Nederland” SKS neemt maatregelen tegen reklameuitwassen de gemeenten SMEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van ULST fi POLITIE VERIJDELT INBRAAKPOGING Verpleegster werd door zon verblind COUtAXT, DHMOUTS NEUWSBUD Botsing onder Oppenhuizen X. (Foto Studio Ger Dijs). WSNEEKER NIEUWSBLAD en de Uitzending zondag 4 mei Het SMeUr Niemnbld is eeo gewafaM* aügaee m NIEUWE SNEEKER COURANT, H 1 f SNEEKER NIEUWSBLAD VWlWlWHWmWWmHWWWWt de een sem”. geschiedenis. (Vervolg op pagina 3). Hedzer Meeter is de nieuwe schipper van Eernewoude. Deze 27- jarige binnenvaartschipper, zoon van Lodewijk, volgt daarmee Jacob Zwerver op. Hij vaart al jaren op het schip van Hüzum. De laatste jaren zat hij op het achterdek aan de grootschool. Voor het Eernewouder skütsje zal verder een compleet nieuwe beman ning moeten worden gezocht Hedzer Meeter is dit jaar de jong ste schipper van de vloot en vermoedelijk is hij de eerste schip per die op zo’n jeugdige leeftijd het helmhout in handen krijgL Het programma voor het seizoen 1975 ziet er als volgt uit: 12 juli Grouw, 14 juli Drachten Veenhoop, 15 juli Eernewoude, 16 juli Terhorne, 17 juli Langweer, 18 juli rustdag, 19 juli Staveren, 21 juli Elahuizen, 22 juli Woudsend, 23 juli Lemmer (Leeuwar den), 24 juli Lemmer, 25 juli Sneek. Verschijnt: maandags en donderdags Het bleken later te zijn de 16-jarige H. J. uit Joure en de 17-jarige A. H. «iist Sneek. Da Snekier deed nog een dienst van MAANDAG 27 JANUARI 1975 130ste JAARGANG No. 8 de nodige gemeente komen. De ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon (15150-4233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. RBDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Grootzand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 12,per halfjaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. is. de names NOS bekend. Dtt blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTER LA ND, SLOTEN e.o vergeefse poging om te ontkomen door in het water te sprangen. De jongens zijn na verhoor in de loop van zater dag aan de ouders „teruggegeven”. Ook de diefstal uit die vitrine van ju welier Van der Woude aan het Groot- zand is opgelost. De politie heeft pro- ces-verbaal opgemaakt tegen de 19-ja- rige K. G. uit Sneek, die verblijft in een tehuis in Drente, Tijdens ’n week endverlof had K. G. in de nacht van 5 op 6 januari van dit jaar de vitri ne stukgeslagen en enige gouden en zilveren sieraden weggegrist. Het gesto- lene werd in beslag genomen. De Sneker politie betrapte vrijdaga vond twee jongelui, die bezig waren de toegangsdeur te forceren van per ceel nummer 15 aan de Zoutepoel, dat door een Duitse familie als twee de woning wordt gebruikt. Zo’n honderd jaar geleden besloten de vroede vaderen van Sneek een overkluizing te laten aanbrengen over het open water lopend van De Wip, Schaapmarktplein, links af richting Kleine Kerkstraat, paral lel lopend dus met de Peperstraat, Gedempte Neeltjeshaven tot aan de Badhuis gracht. Dat gebeurde en eigenlijk wel tot ieders tevreden heid, want het water was door een millieuonterende vervuiling nu niet bepaald welriekend meer. Het water bleef echter wel in open verbinding staan met De Wip en de Badhuisgracht, tot dat men tien jaar geleden ook daar een eind aan maakte. Wie nu denkt, dat een kijkje nemen in deze „griezelgrot” voorgoed verleden tijd is, heeft het mis. Timmerlieden, bezig het pand hoek Gedempte Neeltjesha- ven-Kleine Kerkstraat van een nieuwe vloer te voorzien, stootten op een hol klinkende, ongeveer drie meter in doorsnee zijnde „buis", hakten er een gat in en lieten vervolgens onze fotograaf temidden van bijna versteende spinnewebben en adembenemende gassen in een halve meter dikke zandlaag zakken om deze in staat te stellen dit historische gegeven op de gevoelige plaat vast te leggen. --WfMMw:- LSC heeft zijn lichtinstallatie. Althans een nieuwe, Dat werd ook wel hoog tijd, want de oude installatie voldeed niet aan de gestelde eisen, De lichtsterkte was onvoldoende, bovendien waren de masten te laag. Daarin is dus nu verandering gekomen, al zal het nog zeker een veertien dagen du ren eer de twee, vijftien meter hoge masten „de lucht in gaan” en in werking treden. De masten zullen dan een plaats hebben ge vonden aan de zijkant van het trainingsveld van het Sportpark en wel zo dicht mogelijk tegen de afrastering gelegen, opdat de be woners van de Leeuwarderweg geen hinder meer ondervinden van het felle licht. De kosten van deze vernieuwing bedragen ne genduizend gulden. LSC heeft eenderde uit eigen middelen kun nen fourneren, de rest heeft de gemeente als renteloos voorschot bijgepast. Op de foto: mensen van installatieburo Hiemstra, ge holpen door een tweetal LSC’ers, bezig de masten te vervoeren. BOUWVERGUNNING Hoveling b.v. zal voor de jachthaven een bouwvergunning moeten aanvra gen, mèt een verklaring van geen be zwaar van gedeputeerde staten, om dat de vormgeving van de passenten haven nogal afwijkt van die in ’t be stemmingsplan. UITSLUITING Ook de schippers en de bemannings- De 22-jarige leerling-verpleegster M. J. uit Groningen werd gistermorgen op weg naar Heerenveen door die zon ver blind waardoor zij in onzachte aan raking kwam met de 73-jarige H. P. van der W. uit Oranjewoud. De verpleegster reed op de verbin dingsweg bij Oppenhuizen en wilde linksaf slaan, richting Heerenveen. Zij werd door de zon verblind, het was kwart over elf, en zag daardoor de grijze Opel Kaptem van Van der W. niet. Deze probeerde nog door naar links uit te wijken een botsing te voorkomen. Dat lukte niet. Er ont stond enige materiele schade, er de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het stacaravanterrein bij het Paviljoen Sneekermeer, dat met ingang van het komende seizoen in gebruik kan worden genomen, zal in erfpacht in han den worden gegeven van Recreatie Nederland b.v. Het heeft steeds in het voornemen van het Recreatieschap Sneeker Meer gelegen de exploitatie van Pottenplan II waarvan het nieuwe stacaravanterrein deel uitmaakt in handen te geven van Nederland b.v., die in dit gebied ook de camping De Potten en het terrein voor dagrecreatie exploiteert. Joden, waarvan alle patiënten plus de personeelsleden in 1943 naar Duitsland werden gedeporteerd. Eén van de verpleegsters was verloofd met een man die de oorlog overleefde en deze ziet nu, dertig jaar later, in hallicu- naties zijn verloofde op verschillende plaatsen terug. De hoofdrollen worden gespeeld door José Reuter en Henk van Ulsen. Hjj kwam hiermee de kritiek tege moet die de commissaris van de ko ningin in de provincie Friesland, mr. H. Rijpstra, tijdens de eerste voorstel ling van de film „Skütsje” had geuit. „De Sintrale Konunisje Skütsjesilen is fan doel hurdere ófspraken to meit- sjen mei de sponsors om ütwaeksen yn ’e reklame to forhoedzjen”. Dit deel de de waarnemend voorzitter van het dagelijks bestuur van het skütsjesi len, de heer K. O. Schouwstra uit Beetsterzwaag zaterdagmiddag in ho tel Hanenburg de verzamelde kom missies, eigenaren en schippers mee. leden van de skütsjes, die over vrachtschip beschikken, zullen moeten oppassen. In voorgaande jaren werd soms vanaf de volgschepen buitenspo rige reclame gemaakt, onder meer met enorme vlaggen en borden die over de lengte van het ruim liepen. Die mensen zullen niet meer door de SKS op een skütsje worden toegelaten en houdt de eigenaar zich niet aan deze opdracht, dan kan in het uiter ste geval het skütsje dat de onver laat aan boord heeft van de wedstrijd worden uitgesloten. De NOS zendt zondag 4 mei de speel film „Esther” uit, naar een idee van Dick iunie» ook het verhaal van „De Vi buweh” leverde. Enkele van de filmlok.ties zijn in Gaasterland. Afgelopen donderdag heeft men daar eens rondgekeken, en het zit er dik in dat o.a. het VVjldemerk-terrein, café Het spreekt vanzelf dat de aanwe zige schippers en bemanningsleden niet al te best te spreken waren over dit plan, waarvan de realisa tie voor de komende wedstrijden reeks nog helemaal niet zeker Siete Meeter gang er tijdens rondvraag dan ook verder op in. Hijn informeerde naar de gang van zaken tijdens het maken van een re- klamefilm met ene meneer Graita- ma voor een zeker merk Beeren- burg, waaraan ook bemanningsle den meewerkten. „Sa krije wy de narnme dat wy. net drinkers mar süpers binne. De measten fan üs, dat dear ik rêstig to sizzen, nimme mar twa of trije stokjes foar de wedstryd”. Kippenburg en het museum in Oude- mirdum als achtergrond voor de op- zullen fungeren. Wanneer de aan het werk gaat is nog niet Met Hoveling b.v. te Amsterdam, die de aandelen van de B.V. Pavil joen Sneekermeer heeft overgenomen, werd een grondruil aangegaan. Hove ling b.v. wil op de plaats van het vroegere paviljoen een café-restaurant bouwen, een snelbuffet, een woonhuis, een servicewerkplaats voor kleine re paraties aan pleziervaartuigen en de eigen verhuurvloot, een verkooppunt voor motorbrandstoffen en een kan toorruimte. Pas op langere termijn denkt men aan hotelbouw. Voorts heeft Hoveling b.v, het plan de in het bestemmingsplan opgenomen passan ten jachthaven zelf te realiseren en te Die hardere afspraken zullen onder meer, zo ging de vervanger van de zieke A. Brinksma uit Heerenveen verder, bestaan uit een verbod rekla me te maken vanaf een half uur voor de wedstrijd tot na de finish van het laatste schip- Ook tijdens de loting in Grouw en tijdens de prijsuitreiking zal door geïnteresseerde bedrijven geen propaganda voor hun product meer mogen worden gemaakt. Contracten en afspraken, voorzover die door eigena ren en wedstrijdorganiserende commis sies worden gemaakt, moeten ter goedkeuring aan de SKS worden voor gelegd. ..It klinkt wreed”, aldus de heer Schouwstra, „mar it is need- saeklik oars giet de saek nfei de blik- exploiteren. Nu géviel het, dat Hove ling b.v. een stuk grond in handen heeft, dat het Rrecreatieschap nodig heeft voor de kampeerhaven en dat het Recreatieschap grond in bezit heeft, dat te zijner tijd nodig is voor de hotelbouw. Over een ruiling werd zonder al te veel moeite overeenstem ming bereikt. Het Recreatieschap zal iets toe moeten betalen. Het verhaal is gebaseerd op een wer kelijk gebeurde geschiedenis. In Amersfoort was namelijk voor de oor log een psychiatrische inrichting voor De bouwvergunning, met voorwaarden, zal van de Wymbritseradeel moeten heer Cazemier kon wel vertellen, dat „zijn” gemeente geen bezwaar zal hebben tegen het afgeven ervan. Tus sen de kampeerhaven en het terrein van het Recreatieschap en de passan- tenhaven van Hoveling zal een behoor lijke groen-afscheiding moeten komen. De heer De Boer was bang, dat een deel van het terrein voor winterop- slag van boten zou worden gebruikt maar de heter Cazemter meende, dat de gemeente Wymbritseradeel voorwaarden wel zo zal opstellen, dat van een grote opslag geen sprake kan zijn. Dat de B,V. Paviljoen Sneekermeer (in casu Hoveling b.v.) de hotelbouw en het optrekken van appartementen op de lange baan heeft geschoven, stemde de heer R. Tuinstra tot tevre denheid. Er was nogal wat bezwaar tegen en met name de (dure) apparte menten en de heer Tuinstra achtte de oplossing in de gegeven omstandig heden de beste. De heer Tuinstra informeerde ook nog naar zijn nota over de „Kol- meerstoestand”. De voorzitter kon hem zeggen, dat de nota onderwerp van gesprek zal zijn bij het op een rijtje zetten van alle pros’ en con tra’s van deze kwestie. Het algemeen bestuur van het Recre atieschap gaf tenslotte fiat aan de be groting van baten en lasten voor het jaar 1975, die eindigde op een totaal van 185.379,—. Tussen het Recreatieschap Sneeker Meer en Recreatie Nederland is over eenstemming bereikt over de voor waarden het caravanterrein in erf pacht te geven. Het algemeen bestuur van heil Recreatieschap ging vorige week met de overeenkomst akkoord. Dat gebeurde nadat de voorzitter, burgemeester B. W. Cazemier van Wymbritseradeel, een aantal vragen van de heer W. de Boer over onder meer de erfpachtscanon, had beant woord. Hij kwam ook even terug op de zaak van de buitensporige vlaggenreklame. ,,Ik krij fan Heineken foar it skütsje silen foar ieder bemanningslid in krats je bier en in flagge. Wy hawwe I ófpraet dat dizze flaggen net tidens de wedstryd yn ’e mast komme. Mar ik haw ek fan Boalsert foar elk folg- skip in gemeenteflagge krigen. Sa kin elkenien sjen hokker skippen by üs skütsje hearre- Soe dat ek net hwat foar de oare skütsjes wêze?” De heer Schouwstra voelde er wel voor. Hij verduidelijkte dat de bezwaren van de SKS niet zo zeer gericht zijn tegen de vlaggen die de meeste vrachtschepen aan de voormast voe ren (die ook nog als oriëntatiehulp- middel voor de stuurman doen), maar tegen de vlaggen buitensporige afmetingen. s f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1