Kulturele Raad Sneek kapt niet met’t toneel WAS HET EN TOEN CARNAVAL IN HEEG (Aard)gas-kraan blijft voor Folsgare gesloten Twaalf voorstellingen zijn reeds vastgesteld IJLSTER BRUG IN 1974 12.371 KEER OMHOOG sneker>(kqerier de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van IJLST WSNEEKER NIEUWSBLAD „Uit de Marktstraat" Vormingsprogramma van C.D.A.-federatie ■BW In dit nummer is als bijlage opgenomen (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). Hei Soeker NiewsbU k ern jico.hiai.mle rijm n. NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NEUWSBLAD e. de Eiii iEl' E- t) I ii; SNEEKER NIEUWSBLAD ran A Gisteren hield de Vereniging van Dorpsbelang in Jutrijp-Hommerts voor de 65 plussers van de twee- lingdorpen een speciale bejaar denmiddag. De vereniging, waar van de heer A. Tiemersina uit Jutrijp voorzitter is, nam dit initiatief om ook ’s winters iets voor de ouden van dagen te kun nen doen. Al langer dan 25 jaar organiseert men ieder jaar een reisje en sinds enkele jaren is daar dan de winterse bejaarden middag bijgevoegd. Op het pro gramma stonden onder andere zang en het vertonen van een film die in 1967 in de dorpen is ge maakt en die de Vereniging van Dorpsbelang had kunnen aanko pen. De middag werd besloten met een broodmaaltijd. (Foto Studio Ger Dijs). Verschijnt: maandags en donderdags Bij het oude gemaal aan De Domp liggen op het ogenblik een paar hele grote ijzeren buizen, die vroeger een functie hadden in het bemalingssysteem. Het schrootbedrijf Schoo en Bakker zal ze één dezer dagen weghalen en tot stukken schroot verwerken. Het gemaal werkt al lang niet meer maar het gebouw en het sluiswachtershuisje zijn niet buiten dienst. De Sneker padvinders hebben er hun home. (Foto Studio Ger Dijs). Het grote probleem bij de opname van Folsgare in het aardgasnet is dat de kosten per aansluiting bijzonder hoog zijn. In april van het vorig jaar besloten de aandeelhouders dat deze tot een maximum van 1600 gulden per stuk wel gerealiseerd mogen worden, Folsgare even wel kwam op 6000 gulden. Middels de subsidie wilde men de onren dabele top zover mogelijk terug dringen. DONDERDAG 30 JANUARI 1975 130ste JAARGANG No. 9 ADMINISTRATIE Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-4233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Groot zand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 12,per halfjaar (bij vooruitbetaling) UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 ADVERTENTIETARIEVEN 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls in GAASTERLAND, SLOTEN e.o In een bijeenkomst met Gedeputeerde Staten heeft de kring van Friese Gasdirecteuren „gevochten” voor de aansluiting van Folsgare, Mirns, Schettens en enkele andere dorpen met dezelfde problemen, maar het plan (het ging om een bedrag van 1,5 miljoen) werd niet overgeno men door de dagelijkse leiding van de provincie. Daarmee weken G.S. af van de lijn die hun collega's in Groningen en Drente hebben gevolgd. „Een spijtige zaak”, aldus de heer C. H. C. Ek, directeur van Westergo. Wandelaars langs het Rasterhoff- bad zullen gedacht hebben dat Sneek een tweede overdekt zwem bad erbij heeft gekregen. IJdele hoop, want de „overkapping” over één van de baden is bedoeld om werklieden van de uit Deven ter afkomstige firma Mulder- Bouwaf onder „werkzame” om standigheden de wanden van het bad van een zogeheten coatlaag te voorzien. Een proces dat voor de tweede maal uitgevoerd wordt en bedoeld is om het water een meer blauwe kleur te laten krijgen en hinderlijke algvormlng tegen te gaan. Naast deze werkzaamhe den, die ongeveer een maand in beslag zullen nemen, ligt het ook in de bedoeling de voegen tussen de vloersegmenten met kunsthars dicht te maken om zodoende de onderliggende laag teer geen kans meer te bieden „er tussen uit te knijpen”. Geruchten als zou de Kulturele Raad voornemens zijn met ingang van ’t komend seizoen de toneelaktiviteiten in het Amicitia-theater te stop pen, blijken uit de lucht gegrepen te zijn. De raad heeft voor het seizoen 1975-1976 al weer twaalf voorstellingen gepland. „Uiteraard wordt er wel eens gesproken over waarom er doorgaans weinig bezoekers naar de to neelvoorstellingen komen”, aldus verklaart de secretaris, de heer A. Schurer, desgevraagd, „en je vraagt je wel eens af of het nog wel zinvol is, maar het stoppen van de toneelvoorstellingen is nog geen enkele maal overwogen.” Uiteraard is er een Prins carnaval en een Raad van elf. Tjeerd Veen- stra uit Heeg. beroepschauffeur, is op democratische wijze door de leden tot prins gekozen; zijn naam is Brats 1. De costuums voor alle hoge carnavalpieten zijn door café De Watersport gekocht van een zus tervereniging in Noord-Brabant en worden voor het feest beschikbaar gesteld. Inmiddels heeft men van de dorpelingen verschillende reakties ontvangen die varieerden van „mee doen” via „kat uit de boom kijken” tot „afwijzen”. bijzonder, nam af. Een uitzondering vormde dé Ylostinsschool waar in au gustus vijf leerlingen meer de Lessen volgden. Ook de bouwverguningen die afgegeven werden, namen in aantal af 6 voor nieuwbouw tegen 38 in "73 en 8 voor verbouw of verbetering tegen 21 in het jaar daarvoor. En werden minder misdrijven ge pleegd. Het topjaar 1973 had een to taal van 19; voor 1973 liep dit aantal, terug tot 15. Verkeersongevallen met dodelijk afloop waren er niet, met li chamelijk letsel) ook niet, materiële schade kwam voor bij 12 verkeerson gevallen. Er brak geen enkele maal brand uit. De woningvoorraad nam vorig jaar ook toe. Eind 1973 waren er 732 wo ningen. Een jaar later 747, vijftien meer dus. De belangstelling voor het wonen in IJlst schijnt over zijn hoog tepunt te zijn. Ultimo 1973 waren er 133 gezinnen (uit IJlst en daarbuiten) dte een woning wensten, op 31 de cember werden er slechts 58 geteld. 43 daarvan waren van buiten Ijlst afkomstig en 15 wilden in hun stadje 'n andere woning betrekken. Oorzaak voor de drastische verlaging van dit cijfer is evenwel de sanering van de lijst woningzoekenden in november. Het aantal leerlingen van de kleuter en lagere scholen, zowel openbaar als De toneelvoorstellingen in het Amici tia-theater trekken, op enkele uitzon deringen na, doorgaans weinig belang stelling. De uitkoopsommen stijgen en en daaruit vloeit voort dat de ge- gemèente, die het nadelig saldo van de voorstellingen garandeert, meer moet bijspringen. „Heeg is *s winters veel te stil”, vonden de vaste bezoekers van café De Watersport in Heeg. Men besloot er iets aan te doen, en op een zondagmid dag in november werd besloten een carnavalsvereniging op te richten. On der aanvoering van de eigenaar van het café, de heer P. A. H. Toen, werd de vereniging „De Heegumer Brêgewippers” in het leven geroepen, met als resultaat dat reeds 75 Hegumers zich brêgewipper zijn gaan noemen. Za terdagavond vieren zij in café De Watersport hun eerste eigen dorpscarnaval. Folsgare kan de aansluiting op het aardgasnet wel vergeten. Er zijn geen centen beschikbaar voor deze aansluiting en die zullen er ook wel niet komen. Naar aanleiding van een aktie van dorpsbewoner^ in juni diende het Intercommunaal Gasbedrijf Westergo twee maanden later de aansluiting in bij de Provinciale Commissie Werkgelegenheid ten einde subsidie te verkrijgen in het kader van de werkloosheidsbestrij ding. Nu is het niet zo dat men de zaken direkt al op dezelfde grootse wijze als in het zuiden des lands aanpakt, maar het is de bedoeling dat dat vol gend jaar wel gaat gebeuren. De tijd van voorbereiding was te kort om be jaarden, zieken en kinderen allemaal een aparte middag aan to bieden. Daarom beperkt men zich voorlopig tot een feestavond alleen voor de le den van de vereniging. Echter, dat is al heel wat wanneer men bedenkt dat j van verschillende andere zijden in Heeg ai enkele jaren wordt gepro- i beerd een carnavalsvereniging op te richten, zonder resultaat evenwel. RONDRIT Het programma voor zaterdag is als volgt: Prins Brats 1 en zijn gevolg meren omstreeks half negen ’s avonds af aan De Syl, vervolgens maken ze op een verlichte vrachtwagen een rondrit door Heeg en om een uur of negen wordt het gezelschap onthaald in café De Watersport, waar het feest dan van start kan gaan. De mu ziek wordt verzorgd door het Garden Trio. Degenen die mee willen doen, en derhalve lid moeten worden van de Heegumer Brêgewippers, kunnen zich tot half negen opgeven in het café. (Vervolg op pagina 19). Wanneer er iets definitiefs uit de bus komt, valt moeilijk te voorspel- f len. „Het kan nog wel jaren duren, maar het kan ook wel plotseling op vrij korte termijn rond komen. Dat hebben we gezien bij het Bolwerk- project. Dat zat ook al de nodige tijd in de pen tot er plotseling een subsidiestroom begon te vloeien. We wachten af.” Het schema bestaat uit drie onderde len. Deel 1 zijn werkgroepen voor de binnenstad en de wijkopbouw. De groep voor onderdeel 2 zou moeten bestaan uit mensen die graag nader betrokken willen warden bij 't reilen en zeilen vian het gemeentebestuur. In deze werkgroep kunnen problemen in dat vlak doorgesproken worden met de leden van de raadsfractie va» het CDA. Onderdeel 3 is bedoeld om in groepen de algemene actuele politiek te bestu deren. Het ligt in hfet voornemen dat te doen in een aantal avonden (24 fe bruari, 10 maart en 17 maart) met een weekend op vrijdag en zaterdag 21 en 22 maart als afronding van het ge heel. In IJlst heeft het vorige jaar de brug 12.371 maal opengestaan. Dit bljjkt uit de jaarcijfers die het ge meentebestuur van het stedeke begin deze week publiceerde. 902 maal pas seerde een vrachtschip de brug, voor de rest passeerden 11.469 pleziersche- pen de brug. In totaal kwamen 267 schepen meer dan in ’73 door de brug. Het bestuur van de federatie van ARP, CHU en KVP is van plan om werk- en studiegroepen te vormen. Voor diverse onderdelen van dit vor mingsprogramma kunnen zich niet al leen leden van deze partijen opgeven maar ook zij die niet zijn aangesloten bij één van de „bestanddelen” van het CDA. De uitbouw van het Amicitia-theater tot een cultureel centrum zit nog steeds in de molen. Regelmatig vin den er vergaderingen plaats maar er zit nog niet echt schot in de zaak- Wel heeft de gemeente een tijd gele- den het pand naast het theater aange kocht, maar pas wanneer met een verbouwiné-uitbreiding van het thêa- ter wordt begonnen zal dit gebouw bij de huidige ruimte getrokken worden. Alleen van het achterste pakhuis 1 maakt Amicitia incidenteel wel ge bruik. Ook de firma Zandstra heeft de bergruimte achter drogisterij Er ven Meijer in gebruik. l® i ij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1