Bezoekersaantal hoger Botsing na slip op RW43 Groei in belangstelling voor Gaasterland eruit Sneker college wil ook man in Raad voor Sport Sneker huismoeder bij ongeval om het leven ggl te de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van P, v. d. Mark verlaat college G.S. w Bazar in de Aquinoschool IJLST SNEKERlsfKOERIER ■MJ ■g Monteur liet zuster tjes teveel zien ILu ■lp s lil d FFIï 111! COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD ea de V J Sgg tg MB/ I MAANDAG 10 FEBRUARI 1975 f SNEEKER NIEUWSBLAD 130ste JAARGANG No. 12 aana (Foto Studio Ger Dijs) (64,7 Een zonovergoten carnavalsoptocht Verschijnt: maandags en donderdags In de voormalige Thomas van Aquinoschool aan de Hooiblok- straat in Sneek is vrijdag en zater dag een bazar gehouden door de natuur- en padvindersgroep „John F. Kennedy”. Het was overigens niet alleen een bazar, maar ook een rommelmarkt. Belangstellen den, en die waren er veel, konden aan allerlei spelletjes om leuke prijzen meedoen. Een succes was onder meer het ringwerpen zoals op de foto te zien is. De op brengst van het festijn komt ge heel ten goede aan de kas van de groep. Zwart van de kijkers was het zaterdagmiddag op het Schaap- marktplein toen daar de carnavalsoptocht voorbij trok. Ook ver der langs de route oogstte de stoet veel belangstelling. Dat werd in de hand gewerkt door het mooie winterweer met een lekker zonnetje, dat het kleurrijke gebeuren overgoot. Op de foto van Ger Dijs, die het wat hogerop had gezocht, ziet u de wagen met de Prins met z’n page en een paar van zijn secondanten. In de opengesperde muil was door de makers (onderwijzers en leerlin gen van de Detailhandelschood) een troon geplaatst, maar de Prins verkoos de ruimte om te kunnen dansen en zingen. Vandaag gaat de Prins met zijn gevolg op bezoek in de diverse bejaardentehuizen en dinsdag volgt er nog een visite aan enkele kleuterscholen. De gemeenteraad zal dinsdag 18 fe bruari de „tegens” en „voors” tegen elkaar moeten afwegen; heeft in ie der geval het laatste woord in deze zaak door het al of niet akkoord gaan met de voorgestelde wijziging van de verordening op de Raad voor Sport. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Grootzand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 zen. Het college wil nu ook deze zaak gelijktrekken en alle raden de moge lijkheid geven een voorzitter „uit hun midden” te benoemen. ADVERTENTIETARIEVEN 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-1/233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1/231/ 1/235, 221/7. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. VIT GEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. Het besluit vian de heer Van der Mark om zijn fuhktie als gedeputeerde neer te leggen houdt verband met zijn ge zondheidstoestand. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis» aan-huis in GAASTERLAND. SLOTEN e-o na- de de gladheid heeft vrijdagmorgen haar een on- De belangstelling voor het doorbrengen van één of meerdere dagen in Gaas terland is vorig jaar opnieuw gestegen. Ten opzichte van 1973 hielden 3.257 mensen meer verblijf in deze gemeente. In procenten uitgedrukt betekende dit een stijging van 11,6. Toch valt dit percentage tegen wanneer het groeigetal van 1972 naar 1973 in aanmerking wordt genomen- Toen kwam 30,4 procent meer naar het bosrijke gebied in de Friese Zuidwesthoek. Het gemeentebe stuur van Gaasterland, verklaart de terugloop met een maximale bezetting van het aantal kampeerplaatsen in het hoogseizoen en de niet zo gunstige weersomstandigheden van het vakantietjjdvak van vorig jaar. JULI TOPMAAND Ook het aantal overnachtingen steeg en daar heeft de gemeente Gaaster land het meeste belang bij. Het bete- Burgemeester en wethouders van Sneek verlangen de bevoegdheid om een mannetje als hun vertegenwoordiger te installeren in de Raad voor Sport, de enige functionele raad waarin dat niet het geval is. Uit een oogpunt van uniformiteit acht het college deze uitzonderingspositie van de Raad voor Sport onwenselijk. Ook niet bevredigend en onjuist voor een goede coördinatie in de beleidsvoorbereiding. De Raad voor Sport heeft zich intussen reeds uitgesproken tégen het streven van b. en w. op dit punt, De Raad voor Sport is verder van oordeel, dat men zónder de aanwe zigheid van een lid van het college vrijer lean discussiëren. Burgemeester en wethouders stellen daar tegenover, dat nog nooit is ge bleken, dat het zitting hebben van een lid van het college in de overige dén kunnen zelf hun voorzitter kie- raden tot moeilijkheden of frustraties heeft geleid. Integendeel - zo stellen b. en w. - het goed functioneren van de raden is er door bevorderd. In de nacht van vrijdag op zaterdag is weer inglebroken in het kantoor van de Agrarische Unie. Wijs ge worden door een vorig ongenood be zoek had men geen geld achtergela ten. De inbreker brak een stalen kist open, maar vond daar niets van zijn gading. Er werd enige schade aan gericht. De eerste slachtoffers geëist- Bij geval tussen de Horsebrug en de af slag naar de pont over de Langweer- dervaart raakte de Opel Rekord van de Sneker R. de Wit (25) in een slip juist toen van de richting Heerenveen H. J. Huitema (36) uit Drachten derde. De Opel schoot dwars over weg en werd daar gegrepen door Taunus van de heer Huitema. Wie b. en w. in de Raad voor Sport willen benoemen wordt niet met na me in het voorstel gezegd. Dat is een kwestie van het college. Hoogst waarschijnlijk wordt het één van de wethouders, want in het voorstel aan de raad wordt gesteld: „Het is ons inziens noodzakelijk, dat ook aan déze raad een lid van het college wordt toegevoegd”. (Dat de Raad voor Sport geen vertegenwoordiger van b. en w. in de gelederen heeft vloeit voort uit het feit, dat ze in wezen een voortzetting is van de par ticuliere Sportraad). Voornaamste punt van weerstand bij de Raad voor Sport is, dat in vele gevallen adviezen moeten worden ge geven over zaken, die al in het col lege aan de orde zijn geweest. Een vertegenwoordiger van b. en w. zou dan bij de behandeling van een be paalde aangelegenheid niet meer ge heel onbevooroordeeld tegenover de materie staan. om, i MMMK K ---a— Gisteren is door de Sneker politie pro ces verbaal opgemaakt tegen de 25-ja- rige monteur W. K. uit Leeuwarden. De Friese hoofdstedeling hield zich zondagavond op in de omgeving van het ziekenhuis en het verpleeghuis. Ie dere keer als zich een onschuldig ver pleegstertje liet zien, liet hjj ook wat zien. Dit kon niet getolereerd worden en K. kreeg schennis van de openbare eerbaarheid ten laste gelegd. De heer P. van dier Mank te Sneek heeft de voorzitter van die Provinciale Staten van Friesland laten weten, dat hij tot zijn spijt zijn funktie ais lid van het college van gedeputeerde sta ten niet langer kan waarnemen. In verband daarmee zal de heer Van der Mark met ingang van 15 maart 1975 deze funktie neerleggen. De heer Van der Mark, die op 9 oktober 1910 te Oudega (Wymforitsenadeel) werd ge boren, werd in 1954 lid van de Provin ciale Staten van Friesland voor de A.R.P. Sedert 1962 is hij ilid van het college van gedeputeerde staten, waar in hij de portefeuille onderwijs en culturele zaken beheert. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 12,per halfjaar (bij vooruitbetaling) Uit de cijfers kan ook opgemaakt worden dat het seizoen voor de pensi ons loopt vanaf april tot november, voor de zomerhuisjes een maand lan- (Vervolg op pagina drie). Mevrouw J. de Wit-Peea (48), die bij haar zoon in de auto zat, was op slag dood. Haar oudste zoon, het gezin telde zes kinderen in de leeftijd van 25 tot 10 jaar, raakte zwaar gewond. Ook de 32-jarige timmerman H. Siet- sma uit Drachten die bij de heer Hui tema in de auto zat, kwam om het leven. De andere inzittenden van de Taunus, bestuurder Huitema en de 29- jartge Anne de Haan werden beiden ernstig gewond. Het was een grote ravage. De rampen wagen van de Sneker brandweer moest te hulp geroepen worden om de auto’s die totaal vernield waren, uit elkaar te halen- Er ontstonden files in beide richtingen. Tot in Sneek stonden auto’s te wachten tot ze de onheils- plek konden passeren. Ondier de 31.974 mensen die Gaaster land bezochten, waren 2.308 buitenlan ders. De meesten waren, wat te ver wachten was, afkomstig uit West- Duitsland. Daarna kwamen de Belgen en op de derde plaats de Zwitsers. Het grootste deel van de Nederlan ders kwam uit Friesland, daarna de mensen uit de randstad en op de vier de plaats Gelderlanders. Op de vijfde plaats de Groningers. Hat Smelter Nieuwsblad is een gecombimerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, De topmaand was uiteraard juli, toen de bouwvakvakantie plaats had. Toen werden 140.266 overnachtingen geboekt, zijnde 41,2 procent van het jaartotaal. De kampeerterreinen staan aan kop, gevolgd door d.e bungalows, de kampeerboerderijen en de pensions- Kleine verschuivingen in de ranglijst deden zich in de ove rige maanden voor, maar de positie van de campings bleef onaangetast. OPENBAARHEID Het Sneker college wil nog enkele wijzigingen aanbrengen in de veror dening op de functionele raden. Deze hebben betrekking op de openbaar heid. De Milieuraad heeft reeds de mogelijkheid om te besluiten zijn vergaderingen in ’t openbaar te hou den. B. en w. vinden dat ook in de verordeningen op de Culturele Raad, de Raad voor Sport, de Raad voor gezondheidszorg en de maatschappe lijke dienstverlening plus de Raad voor jeugd- en jongerenwerk, een soortgelijke bepaling behoort te wor den opgenomen. De reacties op dit voornemen van het college waren bij de raden posi tief. Wel voelde men in het algemeen slechts voor openbaarheid als de aan de orde te stellen onderwerpen zich daartoe lenen. Vanuit de Culturele Raad en de Raad voor Sport werd echter wel gesteld, dat openbaarheid van ver gaderingen de mogelijkheid tot vrije gedachtenwisseling belemmert en niet bevorderlijk kan zijn voor de eerlijkheid in de discussies. In dit verband merken b. en w. op, dat ze van plan zijn de kwestie van de openheid van de commissieverga deringen in het algemeen binnenkort aan de orde te stellen. Daarbij kan dan op alle facetten worden inge gaan. In de verordening op de Raad voor jeugd- en jongerenwerk en de Culturele Raad is nog bepaald, dat de door het college aangewezen ver tegenwoordiger als voorzitter moet optreden. De andere functionele ra- Gistermiddag om kwart voor vier vond op de kruising Liaukemastraat- I Pieter Sikkesstraat een aanrijding plaats tussen een automobilist en een bromfietser. De berijder van het rij wiel met hulpmotor, de 18-jarige Ma theus Kooiistra, verleende geen voor rang aan de 39-jarige W. de Wit, hovenier van beroep. Bij dit ongeval verbrijzelde Kooiistra zijn rechterbeen. Hij is overgebracht naar het St. An- toniusziekenhuis. kent immers, door de heffing van een toeristenbelasting, een stijging van de inkomsten. In 1972 werden er 294.763 overnachtingen genoteerd, in 1973 410.953 (een stijging van 116.190 zijnde 39,4 procent) en vorig jaar 422.317 (ten opzichte van het daaraanvoorafgaande jaar een stijging van slechts 2,8 pro cent). Vond de grootste groei in 1973 nog plaats op de kampeerterreinen procent), nu zorgde de jachthaven voor de sterkste stijging (406 procent!). De belangstelling voor de gemeubi leerde hulzen, de zomerhuisjes, de bungalows en de tweede woningen liep terug. De gemiddelde verblijfsduur daalde ietsje van 14,3 dagen naar 13. I f i - v i «s. - it.:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1