Ulster brandweer familiezaak S. O. de Vries zag zoon commandant worden I I IJ Officieel Orgaan en van Oudemirdumer Amerikanen Kinderen uit Jutrijp-Hommerts op de bres voor Bangla Desh NIEUWE BEGRAAFPLAATS IN HET GEBIED DE HARSTE Verkeerslichtinstallatie op het kruispunt Lemmerweg de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST snekebHSQERIEB I I II j II VOORSTEL AAN DE SNEKER GEMEENTERAAD 1 Hr, B i I ■Mi COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD de HL Hal S—U NiamnbM is («J-rk ite" w. HIEOWE SNEEKEt COUUNT, I Oilfl Jfc II j.v 1; (Vervolg op pagina 19). i k’’ i 3 13 Al'- Margaret Hofstra en haar klasgenootjes van de vierde klas van de Van Haersma Bumaschool in Hommerts hebben het gevoel dat de mensen uit Jutrijp en Hommerts hen niet vertrouwen. Ze zijn name lijk met een actie voor Bangla Desh bezig en daarom zijn ze aan het collecteren geslagen. Maar vaak menen de mensen waar ze aankloppen, dat ze het voor hun eigen zakgeld doen. En dat is niet zo. Op school heeft meester De Boer hen over wat er in Bangla Desh allemaal ge beurd is verteld en in groepjes hebben ze daarover verder gepraat. Ze hebben poppetjes gemaakt en met een mevrouw van het Leger des Heïls gebeld. Deze vertelde dat ze het beste een inzameling konden houden voor hulp aan dat gebied. Dat doen ze en zelfs leggen ze hun spaarcentjes er voor aan de kant. In totaal hebben ze nu al f 253,27 bijeengebracht. Verschijnt: maandags en donderdags kruispunt Lemmerweg-Frieswijk- ver- een ingrij- het Lemmerweg-west is het plan bespro ken. Deze stelde zich positief op en toonde begrip voor de moeilijke finan ciële positie van die gemeente Sneek. keersliehtinstaUatie deel moest maken. Dat zal dus gebeuren. licht de DONDERDAG 13 FEBRUAR11*975 130ste JAARGANG No. 13 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-1)233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,234 4235, 2247. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Grootzand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 12,— per halfjaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. Dit blad verschijnt bovendien doaderdags huis-aan «huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o Vader en zoon De Vries achter de tafel mijmerend over de brandweer van Ijlst. Links de heer S. O. de Vries, rechts zijn opvolger E. Dindsdag en woensdag is de Nos in het Gaasterlandse bezig geweest op namen te maken voor de film „Esther”, die 4 mei wordt uitgezonden. Hoofdrolspeler is Henk van Ulsen, verscheidene figurantenrollen worden gedaan door Gaasterlanders. Dinsdag was men in Kippenburg, woensdag in Oudenvirdum, waar het museum diende als lokatie. O.a. leden van de Oudemirdumer zangvereniging speelden figurantenrollen. Samen met an dere inwoners van de gemeente verbeeldden ze een gezelschap Amerikaan se toeristen, die op hun trip door Nederland ook een kijkje nemen in het museum. Henk van Ulsen is daar de beheerder. Dikke pret natuurlijk, want men liep woensdag uitgedost als Amerikanen rond, dat wil zeggen met bonte shirts, camera’s, petten en afschuwelijke zonnebrillen. Op de foto: Henk van Ulsen in gesprek met de toeristen, voor hotel Boschlust. (Foto Studio Ger Dijs). Het was in één van de eerste oorlogsjaren, om precies te zijn in 1942, toen S. O. de Vries gevraagd werd bij de toenmalige burgemeester van Ijlst te komen. „Ik kwam het stadhuis binnen en daar zag ik allemaal mannen zitten. Ik vroeg wat moeten jullie hier. Ze antwoordden: we zijn opgeroepen voor de brandweer! Toen ik aan de beurt was om bij de burgemeester te verschijnen, was het eerste wat ik zei: nou, hier is de brandmeester al. Hij vroeg meteen of ik wel iets voor die functie voelde”. Het was de start van de carrière van de Ulster houthandelaar. RESPECT. Tussen die start en heft officiële af scheid dat vrijdagavond in het Mien- stópshüs zal plaats vinden, zit een pe riode waarin die heer De Vries altijd met bijzonder veel plezier zijn werk voor de Ijlster gemeenschap heeft ge daan. Vooral de prettige sfeer bin nen het korps, „wij zijn jongens onder elkaar” heeft hem alltijid veel deugd gedaan. Ze bleven hem (altijd zien als de commandant en hadden respect voor hem omdat ze Wisten dat bij hem ten alle tijde de veiligheid van zijn mannen voorop stond. Ook het samen spel met de collega’s uit andere plaat sen verliep in een prettige sfeer. Een van de weinige durvers gooide het bij een voorstel om vier huizen te te bouwen bij de wijk Zoutepoel de 12-jarige vrouwelijke wethouder voor de voeten: „Dat bouwt maar, breidt maar uit en pikt maar in”. Dat ge beurde gisteren in de jeugd-gemeenteraadsvergadering in het Sneker Stadhuis. De wethouder slikte de kritiek zondermeer. Ondanks de in structies van voorlichtingsambtenaar H. E. van der Winden begreep ze nauwelijks, dat het haar taak was een voorstel van b. en w. te verdedigen. Het was ditmaal dan ook een praktische les in „gemeentebesturen” voor de brugklassen van de detailhandelschool, jongens en meisjes van twaalf jaar, eigenlijk wat té jong om de zaken onmiddellijk te doorgronden. Vaak was de steun nodig van de loco-burgemeester, mevrouw D. Y. W. de Graaff-Nauta. Het stemmen scheen de jongeren aan te trekken. Wanneer er maar een gaatje was ging men tot stemming over bij deze les in alge mene vorming in het kader van de gemeentelijke voorlichting. (Foto Studio Ger Dijs). Het straat-Scherhemstraat krijgt een keersliehtinstaUatie, maar pende reconstructie van het knoop punt zal voorlopig achterwege blijven. Deze oplossing zullen b. en w. komen de dinsdag aan de raad voorleggen. ten van vader op zoon deel uit van de blusgelederen. Ook in het gezin van de heer De Vries is da>t zo. Zijn zoon is per 1 januari tot comman dant van het 16 man sterke korps be noemd. Hierachtsch gezien zou de heer R. Snijder commandant zijn geworden, maar deze zag er gezien zijn leef tijd vanaf. Deze „erfopvolging” betekent ook dat er nu een sterk theoretisch geschoold iemand, uiteraard met de nodige prak tijkervaring, aan het roer is gekomen. E. de Vries heeft alle brandweercur- sussen plus de kaderopleiding doorlo pen. Voor de heer De Vries ligt dat even anders. Toen hij begon, waren er enkel instruotieavoniden en meer niet. Wel stelde men nadrukkelijk, dat van de voorziening in ieder geval een ver- uit- Per 1 januari van dit jaar moest hij zijn functie neerleggen. Tot 60 jaar mag men bij de brandweer zijn, daar na kan men vanachter de hekken het werk van da ex-collegia’a gadeslaan. „Maar al was de maximum leeftijd hoger geweest, dan tóchwas ik er mee opgehouden. Als je jong bent, be gin je er met veel elan aan. Maar op den duur krijg je een inzinking. f SNEEKER NIEUWSBLAD Na de oorlog kwam eerst een periode vol verandering. De vrijwillige BB werd opgericht en in overleg met bij voorbeeld de commandanten uit ver schillende kleine plaatsen werd wel eens geoefend. Toen de noodzakelijke reglementering kwam, ging het alle maal wat minder soepel. Er moes ten wel eens 20 korpsen tegelijk uit rukken naar een bepaalde plaats om gezamelijk te oefenen en dat viel niet altijd in goede aarde. De verkeerslichten zullen worden af- steld op drie fasen. In de eerste zal het verkeer op de Scherhemstraat en de Frieswijkstraat mogen doorrijden. In de tweede fase springt het op groen voor het verkeer op Lemmerweg. De derde fase zal wor den gereserveerd voor de voetgan gers, De installatie is verkeersafhan- kelijk. Dat wil zeggen, dat het licht automatsch op groen springt als er van de '„andere kant” geen aanbod van verkeer is. Het betekent dus: niet langer wachten dan nodig is. Na veel wikken en wegen hebben b- en w. van Sneek als plaats voor de aan leg van een nieuwe begraafplaats gekozen het gebied begrensd door de Harste, de rijksweg 43 richting Bolsward en het tracé van de toekomstige noordwestelijke rondweg. Het college stelt de raad voor in deze zaak een principebesluit te nemen en een krediet beschikbaar te stellen van ruim tien duizend gulden voor het maken van een ontwerp door het Ingenieursbureau „Oranjewoud”. FAMILIE AANGELEGENHEID Over een tekort aan vrijwilligers heeft men in Ijlst overigens nooit te klagen gehad. Je zou zelfs kunnen stel len dat het in het stedeke een fami lieaangelegenheid is. De Bakker’s, de De Vriessen en de Zijlstra’s, ze maak- De heer De Vries volgde in die oorlogsjaren de heer G. Spijksma op. Er kwam in MIst een nieuwe brandspuit, want tot 1942 had men in Ijlst gewerkt met een oude Ford met magneetontstekening. De ze vernieuwing bracht met zich mee dat het vergrijsde korps uit die ja- ren ook verjongd moest worden. Met hem kwamen onder meer de brand meester F. Lanting en M. Troelsitra. Deze twee behoren al enige jaren meer tot het korps. Het kostenverschil tussen het grote plan en het kleine is vijftig procent. Met een verkeerslicht en reconstruc- I tiewerkzaamheden van ondergeschikte aard is een ton gemoeid. Het grote werk zou 200.000 gaan kosten. Het college heeft vopr het minder kostbare plan gekozen in verband met de financiële positie van de gemeente, die tot de grootste terughoudendheid noopt bij het op zich nemen van nieu we lasten. Uit een oogpunt van ver keersveiligheid kan met 100.000 een bevredigende situatie worden bereikt. Met een afvaardiging van de commis sie kruispunt” van de wijkvereniging Je wordt bedrijfsblind. Je kan geen leuke oefenankjes meer in elkaar zet ten. En dlan is de tijd gekomen om er mee te stappen.” vingen op hei huidige kerkhof. Voor de aanleg op het gebied tussen de Harste en Franekervaart zou men ei genlijk ook de beschikking moeten hébben over het Kl-station „It Heale bislach”. Inderdaad ia de vereniging van plan in de toekomst het bedrijf op te heffen in het kader van de schaalvergroting. Men wil dan in Sneek een laboratorium met dienst woning aanhouden. Verbouwing tot aula van het station is echter bijna ónmogelijk. Nog enkele zaken (zoals het openhou den van groene wiggen) werden be trokken in de overwegingen van b. en w., die tenslotte de keuze lieten val len op het gebied tussen rijksweg en de Harste. Het college merkt in het voorstel nog op, dat wat da geluids hinder betreft veel zwaar verkeer straks de rondweg zal ga a a volgen. Er zijn echter goede mogelijkheden om die geluidshinder sterk terug te dringen, onder meer door het aan brengen van een beplanting op een aarden wal. Reeds in het ontwerp structuurplan van 1962 L gedacht aan de aanleg van een nieuwe begraafplaats in het gebied tussen de weg naar IJsbrech- tum, de Harste en de Franekervaart, direct voorbij de zuivelfabriek. Deze terreinen zijn inmiddels bestemd voor de vestiging van een inrichting voor psychiatrische geriatrie (geestelijke ouderdomszorg). Voor de aanleg van een nieuwe begraafplaats lenen zich de er direct bij aansluitende terreinen tussen de Harste en de Franekervaart, en het gebied tussen de Harste en de rijksweg 43 naar Bolsward, Voor beide gebieden is er van uitge gaan, dat er gelegenheid moet zijn voor de bouw van een aula. Beide terreinen ook worden begrensd door de nieuwe noordwestelijke rondweg. Het voordeel van het terrein tussen Frane kervaart en de Harste is dat het iets rustiger gelegen is. Het gebied tussen de Harste ligt gunstiger ten opzichte van de stad, met name voor de in gang en de plaats van de aula, die ook gebruikt kan worden voor begna- «44 ;|l 1 |j t I; ^$8 j 1 O m ■^5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1