Eind januari 654 mannen in Zuidwesthoek werkloos Burgemeester Mumsen gaf startsein bouwactiviteiten! I IJLST snekerHKQERïE-R van Sneker schoot in cafévloer Dichtspijkeren van lege huizen in de Priorstraat is noodzakelijk de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en I JI lil 1% llii liiix Antwoord op vragen Progressief Sneek De Rat IJlst herbergt 229 huizen I Limburgse juwelendief in Sneek aangehouden Weer inbraakjes met weinig buit en veel zinloze vernielingen Licht herstel voor Sneek en Lemmer M MEEKER MIEUWSBLAO Ui ODDHBlIillllH UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIBIIIIID x Hd Sneehr Nieuwsblad is een gee ^beerfe uigare van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en de MHMIHI ïS o f SNEEKER NIEUWSBLAD vorige (Vervolg op pagina 3). Verschijnt: maandags en donderdags MAANDAG 17 FEBRUAR11975 130ste JAARGANG No. 14 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Grootzand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 12,per halfjaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-1,233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN e.o Van Heelsbergen en Jansen B.V. uit Arnhem, gemeentewerken en de ge meente IJlst zitting hadden. Eind januari waren 654 mannen in de Friese zuidwesthoek opgenomen in de geregistreerde arbeidsreserve. Dat waren er 224 meer dan in oktober 1974 en 123 meer dan in januari van het vorig jaar. Dit blijkt uit cijfers die gepu bliceerd zijn door het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in de pro vincie Friesland. Sneek telde op 31 januari 425 werklozen, Wymbritseradeel en Gaasterland elk 101, IJlst 18 en Sloten 9. De geregistreerde werkloosheid steeg ten opzichte van vorig jaar oktober voor heel Friesland van 5710 naar 10.287. Dit is 9,4 procent van de mannelijke beroepsbevolking. Op een verregend bouwterrein in het plan de Rat gaat de eerste paal voor de woningen de grond in. Met helm burge meester Mumsen. Onderzoekend kijkt burgemeester Mum sen naar een tafeltje, blijkbaar heeft hij nog iets vergeten. De heer S. O. de Vries R heeft het zilveren kruis al op de revers en neemt het doosje waar het kleinood in opgeborgen kan worden in ontvangst. (Foto Studio Ger Dijs). geen belegger financiering van het Er is momenteel een werkgroep bezig om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden en problemen die zich voordoen inzake huisvesting van de nu in het gebied wonende gezinnen. De huurders zullen binnenkort voor een informatieve bijeenkomst worden uitgenodigd. Voor het verhuren aan werkende jongeren en studenten van de af te breken huizen voelen b. en w- weinig, omdat het slechts een kwes tie van enkele maanden zou zijn. Op verzoek van haar collega’s uit Brunssum heeft de Sneker politie vrij dagmorgen de 28-jarige A. v. K. uit Geleen aangehouden. De Limburger werd gezocht in verband met diefstal van sieraden. Voorts moet hjj nog enige maanden gevangenisstraf uitzit ten. Hij logeerde bij een in de water- poortstad wonend familielid. Centraal in de opzet van het plan staat het gezin, aldus de burgemees ter. Nu komt het geheel tot ontwikke ling, de huizen worden gebouwd, in een volgende fase zullen de groenvoor zieningen, de vertidhing en de bestra ting aan de orde komen. Hiervoor zijn gedetailleerde tekeningen gemaakt. De plannen werden ook door het architec tenbureau ontworpen. Ieder type straatsteen, iedere lantaarnpaal, ieder struikje staat vast. „De Ra.t wordt een woonwijk die qua schaal en qua sfeer past in IJlst.” Het zal een wijk zijn die niet geïsoleerd zal liggen, maar erbij hoort. De kwaliteit van de woningen zal zodanig zijn dat de toe komst met een gerust hart tegemoet gezien mag worden. Ook de kantine van de voetbalvereni ging ONS is bijzonder in trek bij lieden die op vernieling uit zijn. In de nacht van donderdag op vrijdag werd de ruit van de toegangsdeur tot de kantine totaal vernield. Geld was niet aanwezig. Enig snoepwaar verdween. De schade aan en in de kantine is evenwel groot. Pogingen om de woningen in de Prior straat in normale staat (maar dan leegstaand) op de sloop te laten wach ten stranden „doordat op zeer korte termijn de ramen worden vernield en de leidingen er worden uitgesloopt. Dichtspijkeren van de ramen is geen fraai gezicht en komt de leefbaarheid inderdaad niet ten goede”. Hondsmoe keerde vannacht om drie uur de Drum- en showfanfare van ADVENDO terug uit het Franse Cannes, waar men letterlijk gehóór had gegeven aan een uitnodiging om op te treden in het kader van het „Feest van de bloeiende mimosa”. Uit Nederland namen nog een stuk of drie korpsen en majorettenpelotons deel, terwijl er uiteraard ook Fransen optraden. Klapstuk van de veiling waren de verrichtingen van de Nederlanders - met name van de Fiëstagirls uit Bergen op Zoom en ADVENDO. Op de foto van studio Ger Dijs ziet men deze twee groepen tijdens hun show op zaterdag in een voorstadje van Cannes. Zondag volgde het grotere werk in het volle stadion van Cannes. Ten opzichte van oktober vorig jaar betekent de stijging van 40 naar 101 in Gaasterltad een percentuele toena me van precies 5. In januari vorig jaar waren in deze gemeente 78 werk lozen geregistreerd, zijnde 6,4 procent van de mannelijke beroepsbevolking- Ook in Sloten nam de werkloosheid toe. Ten opzichte van begin vorig jaar kwam er één bij, maar ten opzichte van oktober verdrievoudigde de stand. Dit lijkt evenwel erger dan het is. Oktober kende drie werklozen. In pro centen uitgedrukt was eind vorige maand 6 procent zonder werk. Op ongeveer dezelfde manier zal de Priorstraat onder handen genomen worden. De huizen aan de oostzijde (de dichtgespijkerde) vormen de eerste fase van het afbraakplan. Het is de bedoeling met het slopen te beginnen zodra door het leegkomen bloksgewjjs des mogelijkheid daartoe aanwezig is. GEZIN CENTRAAL Burgemeester Mumsen toonde zich bij zonder ingenomen met het feit dat nu een aanvang met de bouwwerkzaam heden was genomen. Al sinds 1968 was men met de realisatie van het plan bezig. In eerste instantie wilde de ge meente met een Friese combinatie in zee, maar deze kon vinden voor de plan. Uiteiindielijk kwam men in con tact met de Kinkelder in Arnhem, die daar wel in slaagde. Vele aanwijzin gen en aanpassingen volgden, terwijl voortdurend overleg werd gepleegd in een bouwteam waarin naast het Gel derse bedrijf het architectenbureau De 25-jarige Sneker koopman F. H. heeft zichzelf zaterdagnacht verraden. Om een uur of half twee trok hij in een dronken bui een revolver en schoot daar mee door de vloer van café Gaasterland aan het Martiniplein. Enkele uren daar na werd hij door de politie in zijn woning aangehouden. Bij huiszoeking bleek dat hij eigenaar was van een cylinderrevol ver en van drie vuurbuksen. Deze wa pens zijn door de politie in beslag geno men. Na uitvoerig verhoor mocht hij gisteren weer naar huis; wapens armer en een proces verbaal rijker. Dit antwoord geven b. en w. van Sneek op de schriftelijke vragen, die in de vorige vergadering van de raad werden overlegd door de heren B- Holtrop en W. de Boer van Progressief Sneek. Wat deze zaken betreft is het college het dus met de vragenstellers eens. Maar men ontkomt nu eenmaal niet aan de noodzaak om planken en spijkers te hanteren. In overleg met de provinciale directie voor de volkshuisvesting en de bouw nijverheid is een plan opgesteld voor verbetering van de woonsituatie in ’t gebied Kloosterdwarsstraat-Priorstraat. In dat kader zijn de huizen aan de oostkant van. de Kloosterstraat ge sloopt. De vrijgekomen grond is ge bruikt voor parkeerhavens en groen voorziening. De woningen aan de west kant zijn gebruikt voor de opvang van de bewoners van de overzijde. Daar toe zijn de huizen opgeknapt, of sa mengevoegd voor grote gezinnen. Het is echter de bedoeling ook de uitster vende Kloosterdwarsstraat later te slopen. Gekroond met een helm en gelaarsd heeft burgemeester H. W. F. Mumsen van IJlst in een modderig uitbreidingsgebied de Rat donderdagmiddag de eerste paal voor de 44 woningwetwoningen de grond in geheid- Dat gebeurde in aanwezigheid van vele genodigden en belanghebbenden, die evenwel vluch tend voor de neerstriemende regen snel de behaaglijke warmte van het „Wapen van IJlst” opzochten. In het plan de Rat komen onder meer naast de 44 woningwetwoningen in totaal 133 premiewoningen, zowel huur als ver koop, terwijl verder nog 37 woningen tussen de woningwetwoningen en de premieverkoopwoningen zullen worden ingebouwd. De bedoeling is het totale plan in 2*/s tot jaar te voltooien- Over 11 maanden hoopt men met de bouw van de woningwetwoningen klaar te zijn. hem door bouwbedrijf IJlst verzorgd. Zoveel mogelijk X den Ulster voor t van 226 gulden per maand bedragen. Hier komt evenwel 11 gulden bij. Het be stuur van de woningbouwvereniging IJlst, besloot tot deze verhoging om dat extra warmte-isolerende maatre gelen zullen worden getroffen. Hierdoor zullen de toekomstige bewoners kun nen rekenen op lagere stookkosten. Het idee hiervoor was afkomstig van de gemeenteopzichter Zijlstra. Wymbritseradeel boekte net als Gaas- terlanri 101 werklozen. Dit is 5,2 pro cent van de afhankelijk beroepsbevol king. In oktober waren er 71 werklo zen in de gemeente rondom Sneek (3,7 procent) en in januari 1974 69 (3,6 procent). Wymbritseradeel is de enige van de vijf waar in oktober het cijfer hoger lag dan in januari van j het vorig jaar. I In IJlst werd ten opzichte van janua ri 1974 een „vooruitgang” geboekt van 6. Dit betekende een procentuele stij ging van 1,4 procent. (In de eerste maand van het vorig jaar bedroeg de arbeidsreserve in IJlst 12). In oktober telde MIst 11 werklozen (2,5 procent). De vorige week zijn er weer enkele inbraakjes gepleegd, die de dader(s) echter weinig buit opleverden. Wel werd veel schade aangericht. In de nacht van donderdag op vrijdag én de daarop volgende nacht was het zwem bad een gewild object. De eerste nacht werd enig koffiegeld van het perso neel ontvreemd, een niet noemens- waardig bedrag, het volgende bezoek leverde in het geheel niets op. Wel sneuvelden in totaal vtff ruiten, wat ’n beduidende schadepost betekende. Sneek kent in de ZWH het grootste aantal werklozen, 7,1 procent van de mannen zit zonder werk. In oktober was dfit percentage 5,1 (305 gere- gistreerden) en in januari 1974 6,1 (364). Sneek blijft hiermee echter beneden het Friese percentage (9,4), maar boven het landelijke (5,5). De bouw van dit type, ontworpen door dé archltekt van het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisves- ting in De Bilt, wordt onder super - visie van De Kinkelder b.v. in Am- door bouwbedrijf Wiersma uit wor- -bedrijven «geschakeld, schilderwerk, electra etc. De huur de woningen zou oorspronkelijk De bouw van de koopwoningen zal in april starten. Subsidié hiervoor, althans voor de eerste 80 is inmid dels afgekomen. Vrees voor leeg stand van de woningwetwoningen bestaat er volgens de voorzitter van de Woningbouwvereniging IJlst, de heer C. de Voogd van der Straten („ik draai nog maar een paar we ken mee”) bij de vereniging die de opdracht tot de bouw gaf, niet. „We kunnen wel stellen dat we meer dan de helft nu ai zouden kunnen heb ben verhuren. En daarnaast begint in IJlst het besef van doorstro- mingsbehoefte te leven.” De belang stelling is zeer groot. Voor de koop woningen blijken veéi gegadigden uit Smeek te zijn. Als je snel het terrein van Staalbouw Nauta BV in Heeg passeert, lijkt het of er een punt van een capsule gebouwd wordt. Het bedrijf aan de Skatting houdt zich echter in het geheel niet bezig met ruimte- vaartavonturen. De punt die vorige week gemaakt werd, is het dak van een cementsilo die in Drachten komt te staan. H. Schilstra (op de begane grond) en A. Huitema (op de ladder) waren er vrijdag druk doende mee. Onder de punt komt nog een „tunnel”. In totaal wordt de silo zo’n 25 a 26 meter hoog. ■■■f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1