NOG GEEN B. EN W.-ER IN RAAD VOOR SPORT Open-dag op Cronenburgh JL en Voorstel voorlopig teruggenomen 77-1 Officieel Orgaan van u i De Meer en Castelein weigeren betalen van herstel walbeschoeiing ggW I Hl F iSf Ui HL -WÉ «■■iSa i de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL en IJLST lts» N «SB ■Jjju: im im Ht I L I' i*" Sjblr ■ssÉli - ijlfj Gemeente Ijlst duelleert voor rechtbank met twee inwoners ar_~ m de ./■.-I I I 't-'j Ha SxA« NieowiMad is jKomU—Je NIEUWE SHEERER COURANT, SHEERER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD de SNEKERWKQERIER 1 1 Nachtelijk vuurwerk in de raad van Sneek - --J I al- 'WKW (Vervolg op pagina 11). BBS Verschijnt: maandags en donderdags een voor DONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 130ste JAARGANG No. 15 UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans b.v. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 FOTOREDAKTIE Studio Ger Dijs, Grootzand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ADVERTENTIETARIEVEN 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prys. ’Wtii: H Dit blad verschijnt bovendien doaderdags hals-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Over deze dichtgespijkerde hui zen in de Priorstraat stelde de heer B. Holtrop van Progressief Sneek vier weken geleden vragen aan b. en w. van Sneek. Hij bleek dinsdagavond waardering te heb ben voor het tempo waarmee het college had gereageerd maar minder voor de strèkking van het antwoord. Wethouder D. Berg vond de aanblik ook geen fraai gezicht maar het is noodzakelijk want anders wordt de zaak ver nield. De huizen worden spoedig afgebroken en het is de moeite echt niet waard ze eerst nog voor een zacht prijsje te verhuren aan werkende jongeren of studenten, zoals de heer Holtrop wilde. (Foto Studio Ger Dijs). ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 12,per halfjaar (bij vooruitbetaling) Er was dinsdagavond beslist al het nodige verhapstukt in de gemeente raad van Sneek toen er nog een soort politieke zevenklaper in de raad zaal ontplofte. Het bommetje droeg het opschrift „Amicitia’, had als afzenders de heren W. de Boer en B. Holtrop van Progressief Sneek en bleek gedateerd 18-2-’75. Alleen dat laatste kwam niet overeen met de werkelijkheid want het was intussen al de negentiende. Om precies te zijn: de onmenselijke tijd van twee uur in de woensdagochtend! Lijkt het niet voor de hand liggend om eerst eens te peilen of de raad in nieuwe samensitelling nog wel ge lukkig is met het nu bekende, onbe kende schetsontwerp, aldus zette de - Enkele pupillen van het dagverblijf Cronenburgh bezig in het handenarbeidverblijf. Buurtbewoners zullen volgende week woens dagavond daar een kijkje kunnen nemen. Tijdens een rondleiding zal men allerlei eigengemaakte spullen zoals macramé-tassen, tekeningen en vlechtwerk onder ogen krijgen. In de gymzaal zal een door de leiding geproduceerde film over een werkkamp op Ameland, die daar in de zomer van het vorig jaar werd opgeno men, voor de liefhebber worden vertoond. (Foto Studio Ger Dijs). Hoe over enige tijd de zaak zal uitpakken is nog niet te bezien maar voorlopig komt er géén vertegenwoordiger van b. en w. in de Raad voor Sport. Een voorstel om dat mogelijk te maken werd in de gemeenteraad na een uur praten ingetrokken „om het college de tijd te geven alle suggesties nader te overwegen en een standpunt te bepalen”. „Maarzo stelde burgemeester Van Haersma Buma dinsdagavond, „we komen er binnenkort op terug”. ADMINISTRATIE Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-4233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4334 4235, 2247. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. I Volgende week woensdag (26 februari) zal er in Cronenburgh, het dagver blijf voor geestelijk gehandicapten aan de Jancko Douwamastraat te Sneek, een open-dag worden gehouden. Dat open-dag is niet helemaal korrekt, want het kijkerspubliek zal alleen in de avonduren van kwart voor zeven tot half negen de gelegenheid krijgen een bezoekje af te leggen. Direkteur L. G. Wiarda vond een hele dag niet nodig, tenslotte is het gebeuren eigenlijk alleen bedoeld voor de bewoners van de Noorderhoek en dan met name voor degenen die in de direkte omgeving van het dagverblijf wonen. De Cronenburgh-leiding besloot hiertoe om te trachten de akseptatie door de buurt te vergroten. Niet omdat er zich moeilijkheden hadden voorge daan, alles-behalve, maar alleen omdat een goed kontakt tussen pupillen leiders aan de ene kant en de buurtbewoners anderzijds een eerste ver eiste is om te komen tot een zekere vorm van integratie van de geestelijk gehandicapte in de maatschappij. Wiarda: „Het is ook daarom dat zo’n gebouw als Cronenburgh niet mid den op de hei staat, maar in een woonwijk. Men kan naar buiten, bijvoor beeld om boodschappen te doen. Daarvoor is het hier een ideale omgeving. Het brengt de geestelijk gehandicapte tussen de meer normale mensen. De doelstelling hier is ook deze mensen zo lang mogelijk in de maatschappij te laten funktipneren”. Ook binnen de muren van Cronenburgh werkt men er aan het de pu pillen zo plezierig mogelijk te maken. Handenarbeid, gymnastiek, zwem men, maar ook het „zichzelf kunnen redden” aan tafel, bij het douchen enz. zijn zaken die zo al de revu passeren. Om daar nu ook voor de buitenstaander enig inzicht in te krijgen, werd er tot deze open-dag-opzet besloten. W. DE BOER (Progr. Sneek) bommenwerper Aanleiding is geweest dat genoemde heren geweigerd hebben hun voortuin tjes langs de Stadsgracht (beiden wo nen aan die Galamagracht) aan de ge meente IJlet te verkopen. De walbe- schoeiinig diende evenwel verbeterd te wonden, De gemeente heeft dit karwei laten uitvoeren en presenteerde de bei de heren de rekening. Zijl weigerden deze te betalen. Later hebben ze nog een dwangbevel gekregen. staten kortelings officieel financiële medewerking hadden toegezegd. F Hij deed nog de suggestie om bij de eerstvolgende verkiezingen niet twee „gewone raadsleden te benoemen maar één wethouder en één raadslid. Van de heer B. Holtrop kwam nog het idee, dat de wethouder geen voorzit ter van de Raad voor Sport zou mo gen zijn. Dat ging nog verder dan het voorstel van het college, dat zegt, dat de voorzitters van functionele raden door die raden zélf aangewezen kun nen worden. n f - „Is die uniformiteit nu wei zo’n drin gend motief”, vroeg de heer J. Jon kers van de PvdA zich af. De Raad voor Sport draait goed en diverse le den ervan zouden zich gegriefd kun nen voelen door te stellen dat het nog beter zou gaan als er een vertegen woordiger van b. en w. in zou zitten. De heer J. Ytsma (CDA) - met me- deraadslid Jonkers lid van de Raad voor Sport - onderschreef echter het standpunt van b. en w. Hij wilde ook dat aftredende leden slechts éénmaal herkiesbaar zouden zijn. TIENTAL VRAGEN In de commissie voor algemene za ken waren de fractievoorzitters al in grote lijnen op de hoogte gesteld van de bedoeningen van burgemeester en wethouders. De heer De Boer wilde de zaak liever in het openbaar bepra ten. Hij stelde daartoe om te begin nen een tiental vragen en knoopte daar het verzoek aanvast om die, mét de antwoorden van het college (dus eigenlijk de hele Amicitia-kwestie), maar direct ter discussie te stellen. Zónder de deuren te sluiten. In eerste instantie leidde het rotje tot paniekerige toestanden en een korte, krachtige, maar allerminst begrijpe lijke woordenwisseling. Althans voor degenen, die niet achter de schermen konden kijken. De exacte schade is waarschijnlijk pas aan het licht ge komen in de erop volgende besloten zitting. Denkbaar is ook, dat in de nabije of Verdere toekomst nog scherf jes gepeuterd moeten worden uit di verse hoeken, gaten en lichaamsdelen. Zoals later bleek had het college de raadsleden vóór het begin van de open bare vergadering! (om half acht) ver zocht om „straks even na te blijven” omdat in een besloten vergadering mededelingen zouden worden gedaan inzake de verbouwing van het Amici tia Theater, waarvoor gedeputeerde De heer Jonkers kreeg steun van de de heer A. Gerrits van het CDA die zich in principe duidelijk achter b. en w. wilde opstellen maar het toch maar beter vond de zaak aan te houden, te bekijken en te bepraten omdat de goede verstandhouding tussen het college, de raad en de Raad voor Sport schade berokkend zou kunnen worden als bij een stemming grote verdeeldheid zou blijken. ANDERE GEDACHTEN Eerst was ik voor het voorstel van b. en w- zo bekende de heer H. Phei- fer (VVD), maar de laatste dagen heb ik zoveel gehoord, dat ik nu ge loof, dat het voldoende is als twee raadsleden deel van de Raad voor Sport uitmaken. Na lang heen en weer gepraat stelde de heer Jonker concreet: „Neem het voorstel terug, bepraat de zaak~ nog eens. Twee inwoners van IJlst, de heren drs. S. T. Castelein en J. de Meer, hebben een civiele procedure tegen de gemeente IJlst aaingespannen. De zaak diende vrijdag 7 februari voor de Ci viele Kamer van de Leuwarder Ar rondissementsrechtbank en zal waar schijnlijk 15 april verder behandeld worden. „Onze politieke groepering” - aldus ontstak de heer De Boer het nachte lijke vuurwerk - „wordt steeds onrus tiger over de kunst en vliegwerkme- thediek, die momenteel gebruikt wordt door het college in de zaak rondom het Amieitia-project”. De Raad voor Sport voerde als voor naamste tegenargument aan, dat lid van het college in de Raad Sport niet onbevooroordeeld tegenover problemen kan staan waarover hij als lid van b. en w. al een standpunt heeft bepaald. over »Amicitia-plan« f SNEEKER NIEUWSBLAD Hij wilde weten: of het juist is, dat b. en w. inderijd hebben toegezegd géén verdere stappen inzake Amicitia te nemen vóórdat de raad het schets- plan en de ontwerp-overeenkomst heeft goed gekeurd. Waarom wordt het plan - dat al een paar weken klaar is - niet ter inza ge gelegd en nü in bespreking gege ven. Is het juist, dart men in het nieu we Amicitia Theater ruimten wil op nemen voor kreaitiviiteitsbeoefenimg en is daarover met de staf van het Bol- werkprojekt overleg gepleegd. Wederom lieten de heren Castelein en De Meer na de rekening te voldoen, maar zij spanden daarentegen een ci viele procedure aan bij de rechtbank in Leeuwarden. „We doen dit om het principe”, aldus de heer De Meer, die vertelt dat men tegen het besluit van de raad tot overname van de tuintjes bezwaar heeft gemaakt „Wij vechten voor ons recht.” Voor de gemeente IJlst treedt als advocaat op mevrouw mr E. N. J. Smit uit Leeuwarden, terwijl mr. J. de Goede uit Drachten de zaak behandelt voor beide bewo ners van de Galamagracht Is er onderzocht of een aantal kul- turele evenementen niet opgenomen kunnen worden in de Bolwerkaktivi- teiten zodat een kultureel centrum Amicitia van drie en een half mil joen gulden nagenoeg overbodig wordt. Heeft het college al opdracht gegeven (of gaat men dat doen) aan de architekt om het plan bestek- klaar te maken - met het oog op de fatale ACW-datum van 1 juli 1975 - zonder daarvoor aan de raad toestemming te vragen? Gaat leen dat al 50.000 kosten? Burgemeester en wethouders wilden uniformiteit brengen in de verordenin gen op de functionale raden. Men acht te het onbevredigend, dat het college in de Raad voor Sport niet vertegen woordigd is, terwijl dat in alle ande re raden wel het geval is. Een uit zonderingspositie voor één van de ra den achtte men niet juist. Ook zou een vertegenwoordiger van het college een goed functioneren van de Raad voor Sport bevorderen en zou een nog bete re coördinatie mogelijk zijn. Oók met de Raad voor Sport, want erg elegant was het niet de Raad voor Sport advies te vragen over iets dat b. en w. toch al wilden”. Vlakbij het begin van de Pollewei in Tirns staat een fraai houten bord. Men wordt gevraagd niet te snel te rijden en met name de bakker en de P.T.T.-ers worden worden verzocht zich daaraan te houden. Volgens de heer K. Bootsma, voorzitter van Dorpsbelang Tirns, is dit „stekje Under wetter” een gevolg van de jaarvergadering van de vereniging. Toen werd de tekst van het bord verwerkt in een op rijm gesteld jaaroverzicht. Feit is in ieder geval dat de verharde weg, waaraan de familie H. A. Terpstra, J W. A. Matla en H. Krop wonen, door het waterschap onderhouden wordt, waarvoor de genoemde heren een financiële bijdrage leveren. Zij hebben er dus alle belang bij dat de weg niet al te snel slijt. De vraag is evenwel of de bakker en de postmensen zich wel aan het verzoek houden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1