350 ton oud papier ging aan IJlsterkade verloren JONGETJE (6) VERDRONKEN snekerWoerier L Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL van en Brandweerfeest eindigde abrupt i Motorrijders gewond bij botsing tegen lichtmast IJLST College van Sneek geeft 'n toelichting op miljoenenzaak in persconferentie NIEUWE SNEEKEK COURANT, SNEEKE8 COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD A In Woudsend Schaatsmorgen voor leerlingen van scholen Wymbritseradeel w m <h y gWEEKpt NIEUWSBLAD^ Aangezien de man-in-de-straat er zo zoetjesaan geen touw meer aan vast kan knopen is het beslist geen overbodige luxe, dat burgemeester en wethouders van- Sneek volgende week een persconferentie geven om in een toelichting op hun raadsvoor stel voor de vergadering van dinsdag 18 maart eens duidelijk uit de doeken te doen hoe de vork in de steel zit inzake de mil joenen-verbouwing van het Amicitia Theater tot wat al iro nisch genoemd is een „Cultuurpaleis” - en op de waarschijn lijk nóg belangrijker inhoud van de overeenkomst tussen de gemeente en Miedema B.V. over het in de toekomst te voeren culturele beleid en de verdere exploitatie van „de bioscoop”. Er staan in ieder geval her en der nog enkele hinderpaaltjes. f* KM t SNEEKER NIEUWSBLAD 1» Hinderpalen op weg naar een Cultureel Centrum Verschijnt: maandags en donderdags MAANDAG 3 MAART 1975 130ste JAARGANG No. 18 FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Grootzand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-11233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank të Sneek. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. Anders: hoe krijgt de gemeente waar voor het vele geld, dat er in een Cul tureel Centrum gestoken wordt als de B-V. het beleid niet geheel of gedeel telijk uit handen zou willen geven? ADVERTENTIETARIEVEN 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. Dit Had varsehqnt bovendien doadardags huis>aan-hais in GAASTERLAND, SLOTEN ex» V Donderdagmiddag is stagnatie opge treden in de bouw van de brug in Woudsend. Terwijl personeel van het bouwbedrijf Kingma in Woudsend bezig was beton te storten, bezweek een deel van de bekisting met als ge volg dat het - gelukkig - nog niet ge harde materiaal verdween naar een plaats waar het niet behoorde te lig gen. Onmiddellijk werden maatrege len genomen ter voorkoming van het harden. Men begon met een water spuit het mengsel weg te spuiten. Om een uur of half zes kwam er ver sterking van de vrijwillige brandweer van Woudsend. Het weggespoten mengsel werd met 'n draglaine weg gehaald en later afgevoerd. De oor zaak van het bezwijken van de be kisting is waarschijnlijk niet meer te achterhalen. Er verdween zo’n 40 ku bieke meter beton. Men hoopt de schade beperkt te houden tot ’n week achterstand. Geruchten in Woudsend als zou men nu een maand achterop geraakt zijn met de werkzaamheden, blijken ongegrond. De verwachting is dat er vrijdag weer gestort kan wor den. Rechts op de foto ziet men de verwrongen stalen bekisting. (Mid den met de brandspuit in de hand) H. Dijkstra van de Woudsender brandweer. De foto is van Studio Ger Dijs. Woensdag organiseert de Kulturele Rie van Wymbritseradeel een schaatsmorgen voor de klassen 4, 5 en 6 van de 16 lagere scho len in de gemeente. Natuurlijk moet men daarvoor naar Heeren- veen en voor het vervoer worden een aantal bussen ingezet. In ijsstadion Thialf aangekomen neemt CIOS de leiding over, spe ciaal voor wat betreft de uitvoering van het schaatsprogramma. Verder wordt toezicht gehouden door de heer M. Westra uit Gaastmeer en de voorzitter van de sectie sport, de heer J. Nauta. De inspectie van het Lager Onderwijs verleent de vereiste me dewerking, en met betrekking tot de verkeersveiligheid verleent de rijkspolite, groep Wymbrtseradeel, assistentie. RUSTIG Normaliter trekt een brand veel be langstelling, het was echter opvallend dat er vrijdag maar weinig toeschou wers zich op de IJlsterkade verza melden. Dat was waarschijnlijk het ge volg van het feit dat er maar weinig Eind vorige week zijn er stroken lood ontvreemd van het dak van het stati onsgebouw van de NS in Sneek. Ook werden een aantal huizen in de Noor- derhoek met een bezoek van inbrekers „vereerd”- Erg veel wordt er niet vermist. De politie heeft deze zaken in onderzoek. Bij het spelen op een zandbult is za terdagmiddag tegen half vijf de 6-jari- ge Gerard Kornelis Hofstra uit Woudsend in het water van de Ie ge rold en verdronken. Terwijl de mannen van de Sneker brandweer met hun echtgenotes, verloofdes en vriendinnen in café-restaurant Piso hun traditionele feestavond hadden, brak er aan de IJlsterkade brand uit. De politie, waar de melding binnen kwam, twijfelde in eerste instantie aan de waarheid van het bericht, het kon een geintje zijn van iemand die middels een loos alarm het avondje van de spuitgasten wilde verstoren, maar al spoedig was duidelijk dat er echt wat aan de hand was. Het normale alarmeringsysteem behoefde niet in werking gesteld te worden. Eén telefoontje naar Piso was voldoende. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 12,per halfjaar (bij vooruitbetaling) In de St. Vituskerk te Blauwhuis concerteerden vrijdagavond het Chr. Muziekkorps „Eendracht maakt macht” uit Oudega W en het Interkerkelijk Mannenkoor „Edoza” uit Sneek met solistische medewerking van de alt Caroline van Hemert. (Voor verslag zie verder in dit blad). Foto Studio Ger Dijs. Men mag rustig stellen, dat de menin gen over deze zaak zijn verdeeld. Dat waren ze een aantal jaren terug en dat zijn ze blijkbaar nog. Overal. Bij de burgerij en naar gebleken is ook in de raad, diie er overigens een beetje an- niet dat kraan van de firma met pech een nabije was een lek in een olieleiding gecon stateerd. Door de lage papierprijzen bevond zich op het terrein een buiten gewoon grote voorraad papier. De fir ma is verzekerd. De Suzuki kwam met grote snelheid door de bocht, uit de richting van de Bolswarderweg. Van de kant van het Spitaal naderde een Renault-6, met de 63-jarige H. P. uit Sneek aan het stuur. De auto reed een stukje het kruispunt op waarop de uit de bocht komende motor de voorkant van de auto schampte. De motor vloog daar op tegen een lichtmast. De beide jon gelui bleven korte tijd bewusteloos lig gen. De motor werd volkomen ver nield. Hoe zal er een „gekwalificeerde lei ding” een advies-, beheers- of hoe-dan-ook-commissie van zeven man, met daarin onder meer de heer J- Miedema jr. gewrocht kan wor den met weinig kans om bij het voe ren van een exploitatie- en cultureel beleid in een conflictsituatie terecht te komen of minder te botsen dan in het verleden het geval is geweest. Eén van de allerminst eenvoudige perikelen van deze ingewikkelde en veelomvat tende materie. Enkele andere puzzels passeren nog de revue. Krap acht jaar geleden produceerde een Commissie culturele accommoda ties” een lijvige discussienota. Er volgden vergaderingen, bespreking in klein comité, er werd alom overleg gepleegd en het kwam tot een hoorzit ting. Tenslotte werd de nota in de ge meenteraad behandeld- Discussies over de discussienota. Pagina’s notulen werden er volgepraat. De meningen bleken uiteenlopend. Toch viel er een besluit. Na schorsing van de vergade ring werd men het eens over twee din gen. A: „het college uit te nodigen te bevorderen dat een ontwerp voor een met N.V. Miedema aan te gane over eenkomst, o-a. inhoudende een te voe ren cultureel beleid, aan de raad wordt voorgelegfd”; en B: „het colle ge machtiging te verlenen voor het maken van een eenvoudig schetsplan voor de verbouwing van Amicitia tot een in te richten Cultureel Centrum”. De woorden „voor de verbouwing van Amicitia” werden op verzoek van wet houder Scholten aan punt A toege voegd. Over de oorzaak van de brand valt nog weinig te zeggen. Het vuur be gon in een hoek van de papierberg aan de straatkant. Omwonenden ver klaarden dat zij evenwel op meerde re plaatsen vuur hadden gezien. De mogelijkheid dat het ontstaan is door een weggeworpen sigaretten peukje werd vrijwel uitgesloten ge acht. Aan opzettelijk brandstichting wil men nog niet geloven. Er ging zo’n 350 ton papier ter waarde van 75.000,verloren. Het werd za terdag afgevoerd naar het terrein van gemeentereiniging, terwijl het nodige zand werd gestort. Dit ter voorkoming van een opnieuw oplaai en der vlammen- De kans bestaat namelijk dat het vuur in de balen van samengeperst papier nog weken doorsmeult. ders uit ziet dan toen het principe besluit werd genomen om verder te praten over, en te werken aan, plan nen voor de verbouwing van Amicitia tot een Cultureel Centrum. „Men” zegt: het is geld stoppen in een put, die in de toekomst wel eens bo demloos kan blijken. Probeer de toe gekende subsidie te (mógen) gebruiken voor een nieuwbouw gemeentelijk Cul tureel Centrum of voor een ander wen selijk project. De andere „men” stelt daar tegenover dat dat zomaar niet kan en dat het stom zou zijn om drie miljoen gulden ACW-subsidie „over ’t net te laten vliegen”, mede in verband met de werkgelegenheid. Met dat spelletje zou men nog urenlang door kunnen gaan...... Dat de inzichten ver schillen hoeft niet rampzalig te zijn want uit botsingen van meningen is al vaker iets goeds tevoorschijn gekomen- Dat alles gebeurde in de raadsverga dering van 16 mei 1972. In die tijd werden de verbouwingskosten begroot op anderhalf miljoen gulden. Thans schat men die op een kleine vier mil joen. Met alles er op en er aan, als de zaak klaar is. Aangezien de tijden tegenwoordig snel gaan heeft de dis cussienota van 1969 óók al een tikkel tje historische waarde gekregen. De politie van Sneek heeft proces-ver- baal opgemaakt tegen de 27-jarige bouwvakker K. L. uit Sneek, die zon dag met een geleende Ford-Transit op de Bolswarderweg en de Worp Tjaar- dastraat tegen twee personenauto’s botste en daarna doorreed. Later werd hij gepakt en toen bleek dat hij was doorgereden omdat hij geen rijbewijs had. Zijn speelkameraadjes riepen direct om hulp, maar voordat er iemand kwam aanrennen om het jongetje uit het water te halen bleek het al te laat want ook mond-op-mond-beademing baatte niet meer. Rondom de jaarwisseling 1973-1974 kwam de zaak Amicitia weer in een stroomversnelling, en in openbaarheid, toen de gemeenteraad moest beslissen (Vervolg op pagina 3). Rond een uur of half twee was het grootste leed voor de brandweermen sen, die onder het uniform in hun beste pak gekleed waren, geleden. Een aantal slangen werd ingerold en men ging zich beperken tot het nat houden van de af te voeren papierbalen. In middels waren er al echtgenotes ge weest die droge kleren brachten, ter wijl er ook een hartige hap was ge haald. De dames hadden wel nog even door gefeest, maar de echte uitgelaten stemming was verdwenen. De dames na.. 't; wel even stevig gemoppj; Vertelde één van hen die nog even kwam kijken naar de inspanningen van haar man en zijn collega’s. Zij had haar tas vol met prijzen uit verloting. „Als ik nog op ben en er is brand, dan moet ik even kijken- An ders ben je geen goede brandweer- vrouw, nou”. „LANG EN GELUKKIG” Eén van de hamvragen is wel of een huwelijk-op-voorwaarden tussen Ge meente Sneek en Amicitia Theater een redelijke kans heeft op een „en ze leefden nog lang en gelukkig”. En hoe dient dat contract er uit te zien. Is er „überhaupt” een contractueel vast te leggen samensmelting mogelijk tus sen de belangen van de gemeente, die het (ook culturele) welzijn van de door haar bestierde bevolking moet behartigen zonder er financieel beter van te worden, en die van Miedema B.V., die het eerste best wil maar er ten tweede wat aan wil (moet) verdienen. Binnen zeven minuten na de melding (rond twintig voor twaalf) was de eerste wagen bij de plaats des on- heils, het afvalstoffenbedrijf Stahlmann tegenover de Detailhandelsschool. Het vuur was zichtbaar in een aantal ba len papier die tegen een hek aan de straatkant lagien. Duidelijk was dat er meer blusmatemeel moest komen om de zaak onder controle te houden. Er lag op het terrein zo’n 700 ton oud papier. Vrijwel alle spuiten werden in stelling gebracht, ook het waterkanon kwam actie. Brandweermensen met perslucht- apparatuur doken de dichte rookwol ken in om zo dicht mogelijk bij de brandhaard te komen. Vrij snel werd besloten om een groot aantal ba len achter de vuurhaard weg te halen om op die manier de schade te be perken en uitbreiding van de vuur haard te voorkomen. In eerste instan tie kwam daarvoor Roel Haanstra, personeelslid van Stahlmann, met een vorkheftruck in actie, later werd dit door Gerrit Bijl overgenomen. Het verwijderen van de papierbalen had sneller kunnen gebeuren, ware het vrijdag de hydraulische naar garage was gebracht. Er Een botsing tussen een motorfiets en een auto op het kruispunt van de Worp Tjaardastraat en de Napjus- straat leidde zondagmiddag om twee uur tot twee gewonden. De 19-jarige bestuurder van de motor, M. B. uit Westhem, werd met een zware her senschudding in het St. Antoniuszie- kenhuis opgenomen. De eveneens 19- jarige duopassagier R. F. uit Blauw huis kwam er beter af en kon na be handeling in de polikliniek naar huis teruggaan. Het echtpaar Hofstra (J. C. Nagel- houtstrjitte 6) had drie kinderen. Naast Gerard waren er nog twee meisjes van negen en één jaar- De heer Hofstra is afdelingschef bij de verzekeringsmaatschappij Woudsend 1816. vuur was te zien. Zo nu en dan loei den de vlammen wel boven de aan grenzende loods van de firma H. F- van der Werf uit (dit gebouw liep enig brand- en waterschade op), maar dit kwam maar sporadisch voor. Er was wel een zware rookontwikkeling. Onder de belangstellenden bevonden zich korte tijd burgemeester B. van Haersma Burna en hoofdïnspecteur- korpschef S. H. Bos. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1