Enquête onder katholieken in zuidwesthoek Friesland Neuzen reeds geteld voor de grote finale? IJLST I Ponyclub De Freuleruiters Gaasterland wil 'n manege Mej. I. Hoekstra kreeg medaille NABIJ FOLSGARE VOOR DUIZENDEN VERNIELD 1 - j. SNEKERt^KOERIER I'F t K B ti de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van SS tl Samenwerking plantsoenendienst stadsriolering „ERE ZIJ GOD" KRIJGT VOOR INSTRUMENTEN LENING VAN f 10.000 HR I s I x. J :h|33jJ; de Muziek- harmo- Het Swebr NieomMad k eea gmhheeide eHgawe v» NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Als laatste stormtroepen tegen wel of niet bekende en dubio- haarden van verzet tegen de verbouwing van Amicitia, hebben b. en w. van Sneek een voorstel met negenduizend woorden en enkele cijfers het strijdperk ingezonden. Dat complexe stuk wordt dinsdag 18 maart aan het oordeel van de vroede vade ren onderworpen. Het college heeft vorige week voldoende achtergrondinformatie bij de meeste fractievoorzitters verza meld om de kwestie met méér dan „hoop op zegen” op de agenda te zetten. Toch wil die neuzentellerij nog niet zeggen, dat het geen enerverende zitting kan worden in d_ school, want die naam staat nog niet borg voor een nieuze finale. - w W IKWk f SNEEKER NIEUWSBLAD moeten Geen nieuwe motivatie tVVUWXMWWWHUUUWVWWMW in het voorstel-Amicitia •A? M (Vervolg op pagina vier) kVuuuuuuuvuHuwuuuww Dr. Anne A. Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer, hield vrij dagavond in de Treemter te Balk een lezing over de reis naar China die hij en nog enkele „Nederland se parlenmentariërs” (zoals men in dat verre land werd genoemd) vorig jaar september maakten. Zo waren o.a. de heren Bas de Gaay-Fortman, Andriessen en Van Thijn van de partij. De heer Von deling had een belangstellend en zeer groot gehoor, ongeveer zeventig man. Die aanwezigen weten nu tenminste hoe de Ne derlandse vlag in China eruit ziet, rood-wit-blauw dus, want de heer Vondeling had veel opnames ge maakt van het Nederlandse dun doek, dat als eerbewijs in de Chinese wind waaide. „Als je in de vreemde bent toch altijd weer een gewaardeerd gebaar”, vond de heer Vondeling. (Foto Studio Ger Dljs). Verschijnt: maandags en donderdags le films) moeten goedgekeurd worden door het college. Vermoedelijk de afgelopen zaterdagmiddag hebben enige vernielzuch tige lieden op een drastische manier huisgehouden op het erf van de vorig jaar af gebrande boerderij van de heer B. Lyclama a Nijeholt, even onder Folsgare. Op het erf stond een schuurtje en ook stonden daar duizend draineerbwisjes netjes opgestapeld. Van de buisjes bleef er niet één heel. De dakpannen van het schuurtje werden allemaal stukgegooid en tevens werden de ruiten ingeslagen. Binnenin het schuurtje is het eveneens ruig gegaan, o.a. werden acht smeedijzeren koeraampjes stukgegooid. Voor zover kan worden nage gaan worden twee van die smeedijzeren raampjes en een melkkrukje vermist. De daders zijn tot nu toe onbekend, maar de politie is druk bezig met een onderzoek. Een ieder die inlichtingen kan geven wordt dan ook verzocht zich in verbinding te stellen met de politie van Wymbritseradeel. Dat kan via telefoonnummer 05150-2060. Burgemeester B. van Haersma Buma van Sneek heeft mej. lenke Hoekstra op de receptie, die voor haar gegeven werd in Hotel Hanenburg, de zilveren medaille van de orde van Oranje Nas sau opgespeld. beslist activiteiten Zoals bekend is mej. Hoekstra vijftig jaar in dienst geweest van de firma Eringa aan de Oosterdijk. Ze werd een week geleden 65 jaar en krijgt dus AOW- Op de receptie werd ook het woord gevoerd door directeur A. Erin ga, die zijn dank voor het werk van de jubilaresse onderstreepte met een envelop met inhoud. Van het personeel kreeg ze nog een aantal geschenken voor de huishouding. MAANDAG 10 MAART 1975 130ste JAARGANG No. 20 ADMINISTRATIE Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-4233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. Dit blad verschijnt bovendien donderdag* hal»-aan-hui* in GAASTERLAND, SLOTEN e.o De Gaasterlandse ponyclub De Freuleruiters heeft plannen een manege te realiseren. Alhoewel die plannen nog niet in een vergevorderd stadium verkeren, heeft men op een buitengewone vergadering voor leden en ouders van leden van de vereniging besloten vooreerst een onderzoek in te stellen naar mogelijkheden tot bouw en de kosten die aan de exploi tatie verbonden zjjn. De muziekvereniging heeft een tekort aan grotere instrumenten. Men wil tot de aanschaf overgaan van twee bassen, een bugel, een cornet, een grote con cert bass-drum en concert-bekkens. De Kulturele Raad Wymbritseradeel adviseerde 6000 beschikbaar te stel len samen dus 9000 en die af te lossen in zes jaarlijkse termijnen van 1500. B. en w. kwamen tenslotte tot de slotsom, dat het beter zou zijn er totaal 10-000 van te maken en de aflossing op acht jaar te brengen. Dit stellen ze nu voor aan de gemeente raad, die op 20 maart een beslissing zal moeten nemen. ken. Gemiddeld, want naargelang de grootte van de parochies ligt het per centage hiervoor niet gelijk. Er zijn 230 adressen getrokken. ver en het waaronder vallen. Ie doeleinden (anders dan commercië- Dit onderzoek richt zich tot al dege- REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Grootzand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 Naast de drieduizend gulden van een jaar geleden zal de gemeente Wym- britseradeel aan de christelijke mu ziekvereniging „Ere zij God” te Hom- merts nogmaals een renteloze lening verstrekken. Ditmaal van zevendui zend gulden. De tienduizend gulden zullen in acht jaar afgelost worden- Per jaar dus 1250. GELIJKLUIDENDE PRELUDE De reeds zeven jaar aangehouden pre lude tot de zaken waar het thans om gaat, is in het collegiale voorstel vrij wel identiek aan die welke vorige Omdat gezien de snelle ontwikkeling op cultureel gebied diie dertig jaar wel eens te lang kan blijken, is er een opzeggingsmogelijkheid met ruime termijn mèt de nodige waarborgen voor beide partijen. Ook zal bij verkoop van het gebouw de meeropbrengst voor een deel naar de gemeente moeten vloeien. 230 ADRESSEN Uit het totale adressen-bestand van de verschillende parochies, hetgeen 1376 bedraagt, is een zogenaamde represen tatieve en wetenschappelijk verant woorde steekproef verricht, waarbij gemiddeld elke zesde kaart is getrok- Alle personen o<p dat adres, die voor 1 januari 1975 vijftien en ouder zijn, warden persoonlijk bezocht en hen zal wonden gevraagd ’t enquête-formulier dat meer dan 80 vragen omvat in te vullen. Aan de deelnemers zal worden duide lijk gemaakt, dat da door hen inge vulde formulieren strikt vertrouwelijk zullen worden behandeld. De personen, die gevraagd worden aan dit onder zoek mee te doen, blij ven volkomen anoniem. Uit de zes deelnemende pa rochies is een speciale commissie sa mengesteld, die dit omvangrijke werk ter hand zal nemen. De organisatie van dit onderzoek is zodanig opgezet, dat de hele onderneming zelf reeds een impuls kan vormen voor de onder linge betrokkenheid van parochianen en kadergroepen bij de gang van zaken op pastoraal-parochieel gebied. Het ligt in de bedoeling om het uit- eindlijk rsulitaatt van dit onderzoek vast te leggen in een brochure. Aan de hand daarvan kunnen de plaatselij ke katholieke gemeenschappen voor de nabije toekomst een koers bepalen voor het te voeren beleid. De propaganda en publiciteit dient ook opgevoerd. De programmering van de culturele gebeurtenissen wordt reeds verzorgd door een commissie uit de Culturele Raad, bijgestaan door het ambtelijk secretariaat van deze func tionele raad. Er zal meer hulp van deskundigen worden gevraagd. Ook de tekorten van de voorstellingen moeten aangevuld worden en de subsidies aan de plaatselijke verenigingen dienen ver hoogd. Van de verplichting van de ge meente om culturele activiteiten zoveel magelijk in Amicitia te houden, is niet de bedoelng om specifieke wijigkebeur- tenissen naar de centrale accommoda tie te verplaatsen. Het Culturele Cen trum is echt bestemd voor wat grote re manifestaties. Wat de exploitatie betreft merken b. en w. nog op, dat daarover overleg kan plaats vinden in de Commissie van overleg en advies waarvan in de overeenkomst is bepaald, dat ze zal bestaan uit zeven leden: vijf aan te wijzen door de gemeenteraad en twee door Miedema B.V. De tarieven voor de verhuur van Amicitia voor culture nen, die als katholiek bij de burgerlij ke stand van hun woonplaats staan in geschreven; het onderzoek strekt zich met opzet uit tot al diegenen, die zo wel regelmatig naar de kerk gaan als mede tot hen die niet meer of onregel matig naar de kerk gaan. Eind 1973 is er een soortgelijk onder zoek gehouden onder de zich katholiek noemende inwoners van de stad Assen. Vooral het Bisdom Groningen ia be nieuwd wat er voor gegevens uit de nu te houden enquête te voorschijn zullen komen en in welk opzicht een stedelijke bevolking en een overwegend plattelandsbevolking denken en ver langen over dezelfde vraagstelling en in hoeverre hieruit vergelijkingsmate riaal te halen zal zijn. Het onderzoek in deze zes plaatsen van Friesland is in omvang aanzienlijk groter dan dat van Assen. In Assen waren er 290 en quête-deelnemers; aan het thans te houden onderzoek zullen 563 personen deel nemen. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 12,per halfjaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. De gemeente verleent subsidies aan de instanties, die culturele activiteiten in Amicitia organiseren. Daarbij zal met de aan Miedema B.V. te betalen ver goeding (huur, enz.) rekening worden gehouden de band Gemeente-Miede- ma is in dit geval indirect; 3. een op timaal gebruik van de accommodatie is gewaarborgd. Aan de andere kant wordt het recht van Miedema om de bioscoop te blijven exploiteren geëer biedigd; 4. de bewegingsvrijheid van de gemeente wordt zoveel mogelijk be waard en zij neemt geen verantwoor- lijkheid voor de exploitatie-uiltkomsten van Amicitia op zich. Van 14 tot 22 maart 1975 zal er on der de katholieke inwoners van Bak huizen, Balk, Lemmer, St. Nicolaasga, Sloten en Woudsend een onderzoek worden gehouden. De bedoeling hier van is een beeld te krijgen hoe de ka tholiek blijk geeft van z(jn geloof in deze tijd; hoe hij denkt over een aan tal zeer belangrijke en actuele levens vragen; hoe de kerk hem of haar hierbij ten dienste kan z(jn. Het college vat in het naadstuk de kiem van de voorgestelde regeling als volgt samen: 1. de gemeente zorgt voor het gelid voor de verbouwing van het Amicitia Theater tot een Cultureel Centrum en neemt daarvan ook de ren te en aflossing voor haar rekening; 2. er is geen sprake van een jaarlijkse rechtstreekse subiküe aan Miedema. Bij het verplanten van de vier bomen die voorheen aan de Ha- rinxmakade en de Kleine Palen stonden, was de samenwerking tussen de plantsoenendienst en rioleringsaanleg uitstekend. De ge meentelijke plantsoenendienst laat ons weten dat die samenwerking altijd al zo geweest is, en dat daar door al veel bomen gered zijn. MEER KONSEKWENTIES Wel is het duidelijk, dat de gevonden oplossing inzake de verdere exploitatie onder meer nog een aantal financiële konsekwenties en morele verplichtingen voor de gemeente en de burgerij zal meebrengen. Wil het vernieuwde Ami citia optimaal als Cultureel Centrum fungeren dan zal beslist een ver sterking van de activiteiten nodig zijn. Het Centrum zal bij voortduring impulsen moeten geven aan het cultu rele leven in Sneek. Het aantal evene menten zal groter en gevarieerder die nen te worden. Het is overigens niet de eerste keer dat er gesproken werd over een manege. Het feit dat de bouw daarvan nu weer ter sprake is gekomen vindt zijn oorzaak daarin dat het bestuur een gesprek gehad heeft '„met personen die het paard en de paardensport zeer sterk zijn toegedaan”. Bovendien zou de gelegenheid nu gunstig zijn, daar onder de ACW rege ling een vrij hoge subsidie zou kunnen worden verkregen. Daarnaast had men het oog al laten vallen op een geschikt bouwterrein. Dit onderzoek wordt gehouden op ver zoek van het diocesaan pastoraal cen trum van het Bisdom Groningen als mede op verzoek van de dekenale raad, de parochieraden en de pastores van het dekenaat St. Nicolaasga bovenvermelde plaatsen De aanwezigen, allen verzameld in Sybrandy’s Vogelpark te Rijs, waren unaniem van mening dat, wilde de zaak slagen, zowel De Freuleruiters als de Landelijke Rij vereniging Gaasterland en de jonge ponyclub van Koudum moet meedoen. Als alles zich ontpopt zoals b. en w. zich dat voorstellen, zal de gemeente aan Miedema B.V. een renteloze hypo thecaire geldlening verstrekken van drie en een half miljoen gulden. De schuld aan de gemeente zal verder over dertig jaar elk jaar met een der tigste worden verminderd. Dat komt er vertaald dus op neer, dat Miedema rente noch aflossing hoeft te betalen voor die 3.500.000 florijnen. Alleen als door de B.V. in strijd met de over eenkomst gehandeld wordt, verandert de situatie en ontstaat wél de pliching tot het betalen van rente aflossing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1