In tegenstelling tot de Friese situatie: Werkloosheid in Zuidwest hoek vertoont stijgende lijn A.R.P.-ers trokken in een sneltreinvaart door Zuid westhoek van Friesland Thans ex-gedeputeerde Pieter van der Mark: snejkerHkqerïer „Ik haw myn wurk mei nocht enwille dien” en 'n Kwartje voor de Marktstraat Oudste zoon werd doctor Varlaan te Sloten, straks Var-leane, wordt langer Veel schade en weinig buit bij inbraakjes in Sneek Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL van J IJLST BWÏ v'" M gNEEKER NIMRUD 'I Fietser viel J en brak heup In een gesprek met de heer Pie ter van der Mark, die afgelo pen zaterdag officieel uit het college van gedeputeerde sta ten van Friesland is getreden, komt een bepaald zinnetje en kele keren op het tapijt: „Ik haw myn wurk as deputearre altyd mei nocht en wille dien”. «1 de Hei Sawhr Nieuwsblad is een geconbmeerie uHgare van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD f SNEEKER NIEUWSBLAD t i (Vervolg ap pagina drie) (Vervolg ap pagina drie) Verschijnt: maandags en donderdags Verschillende malen is vorige week in Smeek ingebroken. Zo werd veel Het heeft donderdagavond nogal wat voeten in aarde gehad voor de raad van Sloten eruit was wat voor naam de weg naast het Van der Wal’s rusthuis naar de begraafplaats moest hebben. Het college stelde „Pólleleane" voor, maar de heer J. Bouwsma (PvdA) vond dat zo „zode-achtig” en kwam met het voorstel van „Tjalma- leane”, terwijl de heer Tj. de Jong van mening was dat „Hóf- leane” toepasselijker zou zijn. Hij vond de voorgestelde naam niet mooi van klank. De heer H. Roffel (CDA) bracht uitkomst. B. en w. stelden name lijk in hetzelfde voorstel voor de Fries-Hollandse naam van de „Varlaan” te wijzigen in Var-leane. Dit stuitte op geen enkele tegenstand, en toen kwam de heer Roffel met het idee dat bordje gewoon een eindje naar voren te halen, zodat de „Pólle-, Hóf- dan wel Tjalmaleane” eenvoudigweg ook „Varleane” zou heten. Aldus zal geschieden. MAANDAG 17 MAART 1975 130ste JAARGANG No. 22 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADVERTENTIETARIEVEN: 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. an- dat DR blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-4233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. Paniiek vrijdag en zaterdag in de bin nenstad van Sneek. De glemeente had nieuwe parkeermeters binnengekregen en deze werden prompt geplaatst. Die automobilisten die hun trouwe vier wieler kwijt wilden en uit gewoonte een dubbeltje in de automaat wierpen, kwamen tot de ontdekking dat er iets fout zat. De parkeertijdbekorters ac cepteerden de geldstukken wel, maar zonder dat het resultaat een wit vlak was. Parkeerwachter-havenmeester C. Nauta maakte hen snel duidelijk dat voor een half uur stallen men een kwartje kwijt is, terwijl een uur twee kwartjes kost. Voorlopig is dit alleen Sn de Marktstraat het geval. Dat kwam er op neer, dat hij zijn functie als gedeputeerde neerleggen. Een andere manier het „kalmer aan” te doen was er een voudig niet. Omdat zijn werk op het Provinciehuis in Leeuwarden een stuk van zijn leven was, kostte het hem heel wat moeite om een besluit te ne men. Tenslotte zag hij wel in dat je Mevrouw Van der Mark bleek uitstekend op de hoogte met alles waarvoor „haar” gedepu teerde heeft geijverd maar als moeder liet ze terloop met ge paste trots weten, dat haar oudste zoon Thomas Willem vorige week gepromoveerd is tot doctor in de wis- en natuur wetenschappen te Groningen op een proefschrift met als onderwerp de kernenergie. Dat proefschrift kreeg als titel mee: „Studies on the nuclei 33/S, 33/CL and 35/S” - ’t is maar dat u het weet. Dr. T. W. van der Mark is pas 32 jaar. Op zestien-jarige leeftijd slaagde hij voor gymnasium bèta aan het christelijk lyceum in Sneek en ging voor verdere studie naar Groningen. Dat leidde op jeugdige leeftijd tot de doc torstitel en tot een trotse vader en moeder in het ouderlijk huis aan de Leeuwarderweg in Sneek. De vrouwelijke werkloosheid steeg in Sneek vooral in de groepen win kelbedienden en kantoor plus ondetr- derwijs. Een daling liet de catego rie „minder geschikten” zien. In het rayon van het arbeidsbureau Lem mer steeg da arbeidsreserve onder de winkelbedienden, maar daalde het bijvoorbeeld onder het kantoor en onderwijzend personeel. brak, kwamen de problemen ten aan zien van de werkgelegenheid, de in dustrialisatie en da woningbouw aan de orde. Burgemeester B, van Haer- sma Buma drong er bij de kamerle den op aan in het beleid van de sprei ding van rijksdiiensten niet a®e aan dacht op Groningen te richten. Leeu warden en Sneek zijn ook goede vesti gingsplaatsen. „Als het gaat tussen Groningen of niets, dan maar Leeu warden”, voegde hij er mysterieus aan toe. Het heel licht teruglopen van de werkloosheid in de rayons van de Geweste- lijke Arbeidsbureaus in Sneek en Lemmer, die gezamenlijk de zuidwesthoek bestrijken, heeft zich in februari niet doorgezet. Dit blijkt uit onlangs gepu bliceerde cijfers van het Districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening in Leeuwarden. De stand in Sneek is nu 585 mannelijke werklozen (6,6 procent van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking). Ten opzichte van januari betekent dit een toename van 0,2 procent oftewel 18 werklozen. Lemmer bleef percentueel gelijk (8,4), maar steeg met 4 werklozen. Momenteel staan in Sneek 112 werkloze vrouwen geregistreerd en in Lemmer 55 (een daling van 4). ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 12,per halfjaar (bij vooruitbetaling) Vrijdag hebben een aantal kamerleden van de Anti Revolutionaire Partij samen met partijvertegenwoordigers uit de Provinciale Staten en bestuurs leden, een rondreis gemaakt door Friesland, ’s Morgens werd een bezoek ge bracht aan het college van Gedeputeerde Staten en was de hele equipe te gast bij burgemeester en wethouders van Leeuwarden, ’s Middags werd de groep gesplitst. Een deel, onder wie fraktievoorzitter mr. W. Aantjes, trok naar de zandgronden, terwijl andere ARP-ers hun opwachting maakten in Sneek. EOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Grootzand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 De ARP-kamerleden luisteren naar het betoog van burgemeester B. van Haers- ma Buma. Tweede van links met kopje in de hand H. A. de Boer, daarnaast J. van Houwelingen en mevrouwJ. van Leeuwen. Verder links (gedeeltelijk zichtbaar) wethouder mevrouw D. Y. W. de Graaf-Nauta, wethouder TL. A. Schol ten, naast mevrouw van Leeuwen wet houder mevrouw W. Unema-Ehlhardt, gemeentesecretaris G. Middeldorp, de CDA-raadsleden J. D. Brouwer en R. Reinsma, mevrouw A. Spanninga-Jonk- man en de heer A. Gerrits (raadslid) Achter de tafel de heer C. H. C. Ek. (Foto Studio Ger Dijs). VERTRAGING Het gesprek in het pand aan de Al- masitraat duurde overigens niet lang. De groep, waartoe de kamerleden me vrouw J. van Leeuwen, H. A. de Boer, J. van Houwelingen en M. W. Schakel behoorden, was al met een vertraging van een half uur in Sneek gearri veerd. Dat had ook gevolgen voor de bezichtiging van Landustrie. In snel treinvaart ging het onder leiding van directeur S. B. Bos en chef-fabricage J. Westerhof door de fabriek. Op het hoofdprogramma stonden ver der een diapresentatie en een gesprek met de ondernemingsraad. Omwille van de tijd werd besloten om de dele gatie maar weer op te splitsen: een aantel mensen gingen dia’s kijken ter wijl anderen, onder wie mevrouw Van Leeuwen een gesprek voerden met de ondernemingsraad. Zij toonde zich zeer geïnteresseerd in het reilen en zeilen van dit college. Het werd haar duidelijk dat de mogelijkheden van een dergelijk college binnen de wet vol doende aiangégeven zijn, alleen de werknemers weten er vaak geen ge bruik van te maken. Verbaasd toonde zij zich over het feilt dat de jonge werknemers vaak slecht gemotiveerd zijn. De 28-jarige automobilist G. de J. uit Sneek was diezelfde dag rond vier uur betrokken bij een ongeval in Bols- ward waarbij een dode viel te betreu ren. De J. reed met zijn VW-kever op een kruising de in Bdsward zeer po pulaire 83-jarige E. Bakker aan. Bak ker sloeg al fietsend zonder richting aan te geven raar links af. De J. kon hem niet meer ontwijken. schade aangericht in de Convent school aan de Oude Dijk en de Klim op aan de Dr. Kuypertaan, In beide scholen werd een uitzetraam gefor ceerd. Er was geen geld aanwezig. Door het openbreken van deuren en laden, werd voor ongeveer zeven honderd gulden schade aangericht. Wederom daalde de vraag naar perso neel. Sneek boekte in januari 45, eind februari was dat aantal 43. Er zijn in Lemmer aanzienlijk minder va catures voor mannen: de boeken wer den in januari afgesloten met 85, eind vorige maand kon 59 genoteerd wor den. Ook voor vrouwen is er mindier emplooi. Sneek: j>anuari 8, februari 6; Lemmer: januari 15, februari 9. Over^ heel Friesland gerekend daalde de arbeidsreserve zowel bij de mannen als bij de vrouwen enigszins. Was het aantal geregistreerde mannen in janu ari 10.287, in februari bedroeg dat aantal 10.249. Een daling dus van 38. Procentueel was er evenwel geen enke le verandering. 9,4 procent werd zowel eind januari als ultimo februari bere kend. In 1974 waren deze cijfers res- prectievelijk 6,3 en 6,1. De daling onder de vrouwen was iets groter. 72 om precies te zijn. (Van 1434 naar 1362). Dat betekende 0,2 procent wan de geregistreerde vrou wen minder. Een-groot aandeel in deze terugloop had Harlingen waar de be drijvigheid in de visverwerkende in dustrie. toenam. Zij wenden niet in het stadhuis van Sneek ontvangen, maar in heit gebouw van het Interkommunaial Gasbedrijf Wesfergo. Diu vond zijn oorzaak in het feit dat men in de raadszaal van het gemeentehuis restauraitiewerk- zaamheden aan het uitvoeren is. De kleine raadszaal was wegens ’n trouw partij niet beschikbaar. Tijdens de ontvangst, die werd bijge woond door het op één na voltallige college van burgemeester en wethou ders, alleen de heer D. A. Berg ont- HULPVERLENING Nadat in Koudum gesproken was over de problemen met de ruilverkaveling in Koudum, waarin door CRM een aantal landschapsparken geclaimd is, kwam de groep weer terug naar Sneek. In hotel „de Wijnberg” wacht te een groep mensen die nauw betrok ken is bij de organisatie van de regi onale hulpverlening in die Zuidwest hoek. Het is dan ook niet zo, dat de heer Van der Mark het bijltje er b(j neer legt omdat hij geen voldoening meer zou hebben in ztfn werk als gedepu teerde. Een drukbezette gedeputeerde, die zich bezig pleegde te houden met de Friese en Nederlandse cultuur, het onderwijs, de zorg voor de monumen ten en alles wat met die drie dingen te maken heeft. In 1966, en later nog eens een keer, was hij door de dokter al tijdelyk „uit de roulatie” genomen omdat hij last had van „hartzwakte”, zoals hij dat zelf noemt. Niet lang ge leden kreeg hij weer een „waarschu wing” en toen gaf de dokter hem het advies om het kalmer aan te doen. De arbeidsreserve ondier de mannen nam in vrijwel alle beroepsgroepen toe. Alleen het horecapersoneel ver toonde een scherpe daling. Waren er in januari 44 werklozen in deze be roepssector bekend, in februari waren het er 37. De grootste stijging kwam voor onder de losse arbeidiers. Vorige maand 42 tegen januari 30. Ook I,em mer vertoonde bij de mannen over de hele linie een Stijging. Ook werd ingebroken in het kantoor van de machinefabriek Jedeka aan de Kamerlingh Onnesstraat. Hier ver dween een bedrag van ongeveer 200,—. Minder verdween uit de win kel van de firma Sikma aan de Krui- zebroederstraat. Men kwam binnen door het uitaemen van een ruitje aan de achterzijde van het pand. De politie van Sneek heeft verder proces-verbaal opgemaakt tegen een 55-jarige huisvrouw. Zij maakte zich bij herhaling schuldig aan winkeldief stal in een supuermarkt in Sneek. De totale waarde van de goederen, die zij in de loop der tijd „verzamelde”, is niet bekend. zou moeten om Vrjjdagavond kwam de heer H. Hes uit Sneek zo ongelukkig te vallen dat hij met een heupfractuur naar het Sint Antoniusziekenhuis moest worden gebracht. De heer Hes (63) overkwam dit ongeval op de kruising Rijksweg 43 (Sneek-Heerenveen) met de Graaf Adolfstraat. Vermoedelijk is h(j met zijn fiets geslipt. Het districtsbureau voor de arbeids voorziening verwacht dat in maart de lichte daling zich zal voortzetten, maar dan wel als gevolg van de sei- zoensmatige veranderingen. Deze zul len evenwel minder sterk zijn als dere jaren. Verwacht wordt wel de bezetting op de Aanvullende Wer ken vanwege het programma 1974-1 zal toenemen. De totale bezetting be droeg eind februari ongeveer 950. (Eind februari 1974 was dat aantal 677). De toename op de werken zal waarschijnlijk minder effect sorteren dan verwacht. Een aantal objecten waar men nu mee bezig is, zal in de komende maanden gereedkomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1