Zwerfkei (7 ton) opgediept Bisschop bezocht Sneek MS Voortvluchtige Sneker bij inbraak in Kampen gepakt Aeisykjen afhankelijk stellen van het voorjaar Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL van en WEL EEN BAR-DANCING Aanrander in Sneek gepakt IJLST SNEKERt^KOERIER „OUDE" PAND MINKEMA n - J NIEUWE VARIATIE IN WYMBRITSERADEEL: I COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD de woonplaats. f (vervolg op pagina drie) 33 3 i>n JU) Kievitsei voor eerste burger van Gaasterland (vervolg op pagina drie) vember vorig jaar ontsnapte, werd in de nacht van donderdag op vrijdag in Kampen ge grepen. Een employé van het Algemeen Ziekenfonds IJsselmond bespeurde wat vreemds in het kantoor van het fonds aan de Vloeddijk. Hij alarmeerde direct de politie van zijn Anton B. zit weer in de cel. De Sneker inbreker, die in Veenhuizen een straf van vijf jaar uitzat voor zijn aandeel in de kraak van de kluis van het Apeldoornse hoofdpostkantoor (hij ontkent overigens nog steeds dat hij zich daaraan schuldig heeft gemaakt) en in no- Hei Seeeker NiemnMad b ee> gecambitwde eüyave vae NIEUWE SNEEKER COURANT, ■l f SNEEKER NIEUWSBLAD ANTON B. ZIT WEER i BBHE men Hommerts k’’ 15 5 15 «VM Ml4k »MI|<I Ml «MMMMMH sur Verschijnt: maandags en donderdags FOTOREDAKTIE Studio Ger Dijs, Grootzand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 Vrijdagavond is door de Sneker politie de 30-jarige W.B. aangehouden in ver band met aanranding van eer. 20-jarig meisje uit Baarderadeel. Zij verbleef als oppas in een woning. De man zal voor de officier van justitie worden geleid- B. zat in Esserheem in Veenhuizen de straf uit, die hp ougelegd had ge kregen naar aanleiding van het kraken van de kluis van het hoofdpostkantoor in Apeldoorn. B. heeft evenwel altijd ontkend dat hij dit stukje vakwerk, zoals het door deskundigen werd geka rakteriseerd, heeft geleverd. waarover dan stemming geweigerd zal worden tot het inrichten van de vroegere winkel tot een bar-dancing. Daarop werd de koop gesloten. MAANDAG 24 MAART 1975 130ste JAARGANG No. 24 ADVERTENTIETARIEVEN 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-^233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. Dit blad verschijnt bovendien donderdags hois-aan-buis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Monseigneur J. Moller, de bisschop van Groningen, bracht zaterdag middag een bezoek aan de „Marktdag” van het dekenaat Sneek van de Rooms Katholieke kerk in het recreatiezaaltje van Cruycebroeders- hof. Op het landelijk pastoraal overleg werden destijds de punten on derwijs, gezin, werk, vrede en de derde wereld in de vastenactie aan de orde gesteld. Ze werden de bezoekers meegegeven om te overdenken in het kader van de plaats van de christen in de huidige consumptie- en prestatiemaatschappij. In het dekenaat Sneek werden de diverse onderwerpen door werkgroepen uitgediept en deze groepen „verkoch ten” zaterdag hun resultaten op de Marktdag, die uitstekend bezocht werd. Verder waren er in het zaaltje stands van onder meer Pax Christi en de Wereldwinkel. Mgr. Möller vond, dat de marktdag ge zellig was ingericht en dat men veel voorbereidend werk had verricht. De bisschop poneerde verder de stelling, dat de rijke landen een deel van hun welvaart zullen moeten af staan aan de derde wereld. Gebeurt dat niet goedschiks dan kan men daartoe wel eens kwaadschiks worden gedwongen. Op de foto van Studio Ger Dijs maakt pastoor A. Braak huis van de Sneker parochie van de Heilige Martinus de bisschop van Groningen attent op de foto’s van de stand over het onderwijs. Er werd ook een film vertoond over het bezoek van mgr. Bluysen aan BraziUië. Sneek krijgt er wèl een nieuwe bar- dancing bij! Het pand Kruizebroeder- straat 71 zal op korte termijn als zo danig worden ingericht door de heer C. Falck, die in Lemmer reeds de bar- dancing Viking exploiteert. De heer Falck heeft de schriftelijke bevestiging van de medewerking van burgemeester en wethouders van Sneek nog niet in huis, maar hem is wel meegedeeld, dat hem geen toe- Aan burgemeester H. L. Sixma baron van Heemstra van Gaasterland is het eerste kievitsei aangeboden, dat gevon den werd on zijn gemeente- De vinder was de heer D. Dijkstra van de Mient- wei in Hemelum, die me* het aanbie den van het eitje aan de eerste bur ger van de gemeente een oude traditie handhaafde. De punten, die de gemeenteraad van Wymbritseradeel als praatstof uit de agenda lichtte, lagen in de sportsector: gymlokaal (of -zaal)vissen en aei sykjen. Wat dat laatste betreft kwam men niet tot het betuigen van adhesie- zonder-meer inzake „de" brief van Idaarderadeel om tot 12 april te mogen eierzoeken. „Grouw” krijgt de volgende variatie te horen: dat géén nieuwe sluitingsdatum van bovenaf vastgesteld dient te worden zonder inspraak en dat de datum tekens afhankelijk moet worden gesteld van de weersomstandig heden een vroeg of een laat voorjaar. De verkoop van het pand door de heer Minkema aan de heer Falck kreeg de zer dagen definitief zijn beslag. Lange tijd heeft alles nog „vastgezeten” op het hangijzer of de heer Falck al of niet ontheffing zou krijgen van de di verse (nieuwe) verordeningen van de Drankwet in Sneek en of hem ’n (ver)- bouwvergunning zou worden verleend. Friesland beslissen in Den immers Diezelfde avond is ingebroken in de woning van de familie Sj. Kampen in de Johan Willem Frisostraat in Sneek. Men drong binnen door een gedeelte lijk openstaand raam. Er is ’n bedrag van enige honderden guldens ont vreemd. De bewoners waren op het moment van de inbraak afwezig. Het college van Sneek kon er blijk baar, ook met de nieuwe Drankveror- dening in de hand, niet omheen de vergunning te verlenen. Eigenlijk komt het besluit van b. en w. enigszins als een verrassing wan het is bekend dat het college in feite niet veel voelde voor uitbreiding van het aantal hore- ea-gelegenheden in Sneek en dan met name niet voor nog een bar in de bin nenstad. 900.000,—. Bij die inbraak in Apeldoorn werd zo’n negen ton buitgemaakt. Het ge beurde in de nacht van 30 op 31 janu ari 1971 en een saillant detail is dat het hoofdpostkantoor op slechts een honderd meter van het politiebureau ligt. B. werd na veel speurwerk door de politie aangehouden. Rechercheurs volgden hem zelfs tot op Mallorca. Bij deze inbraak was nog een ande re Sneker betrokken. Deze bekende. Anton B. hield echter voortdurend vol dat hij onschuldig was. De Sne ker dumphandelaar durfde het zelfs aan om samen met de Zutfense Offi cier van Justitie op een persconfe rentie te verschijnen. Een noviteit in die geschiedenis van het Nederlandse rechtswezen. Tegen zijn veroordeling door de Zut fense rechtbank tot vier jaar gevange nisstraf (de éis was een half jaar meer) ging hij in beroep. In Arnhem werd hij door het gerechtshof tot vijf jaar veroordeeld. Waarschijnlijk is daar aan zijn strafblad, hij had al meerdere inbraken op zijn naam staan, meestal samen met anderen gepleegd, niet vreemd geweest. B. probeerde via een student die verklaarde in de nacht van de inbraak met hem geschaakt te heb ben, zijn onschuld nog aan te tonen- De nieuwe eigenaar zal spoedig met de verbouwing laten beginnen. Hij zal de zaak uitsluitend exploiteren als bar- dancing. Zjjn opzet is ondermeer om een aantal bekende bands en artisten in het nieuwe etablissement te laten optreden- Burgemeester B. W. Cazemier vroeg zich af of de Bond van Vogelwachten niet eerder had moeten inhaken op de situatie en pas onder druk terug is ge gaan van 19 tot 12 april- De veran derde cultuurmethoden zjjn volgens de burgemeester de grootste oorzaken van de teruggang van stand van de weidevogels. Het eerste gras wordt te genwoordig al heel vroeg gemaaid om dat men er geen hooi van maakt maar gebruikt om in te kuilen. Er wordt dan zelfs wel eens 's nachts ge maaid en dan maken de cyclomaaiers vele slachtoffers omdat de vogels dan veel vaster op het nest zitten. Bij de werkzaamheden aan de tunnel onder het Prinses Mar- grietkanaal bij Uitwellingerga is men aan de zuidoostkant van de brug gestuit op een enorme zwerfkei, die door gletsjers naar onze contreien is gevoerd in de ijstijd, toen het noordelijk half rond bedekt was met enorme ijs massa’s. De steen werd gevon den op het diepste punt van de kuil, die gegraven moet worden voor de aanleg van de hellende toevoerweg naar de eigenlijke onderwaterdoorgang. Door om vang en soortelijk gewicht bij de berekening te gebruiken kwam men tot de slotsom, dat de kei ongeveer zeven tot zeven-en- een-halve ton moet wegen. Bij diepgaande graafwerkzaamheden komt men wel vaker dergelijke „gepolijste” rotsblokken tegen maar deze is wel uitzonderlijk groot. De kei ligt thans bij één van de direktieketen van Rijkswaterstaat. Grote kranen moesten er aan te pas komen om het gevaarte te vervoeren. De ge meente Wymbritseradeel heeft gevraagd erover te mogen be schikken. Misschien kan men hem gebruiken voor een of an der gedenkteken zoals dat op het Reaklif Toen deze arriveerde verliet Anton Juist met een mede-dader het pand. OnmiddelUjk zete het duo het op een lopen- De achtervolging werd ingezet. Na een eerste sommatie gaf B. zich over. Zijn maat ontkwam. Achteraf bleek dat de brandkast van •t AZIJ gekraakt was. De opbrengst van de noeste nachtelijke arbeid was overigens maar gering: vijfhonderd gulden. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld 7,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 12,per halfjaar (bij vooruitbetaling) Vanmorgen zat Anton nog vast in het politiebureau in Kampen. Hij heeft, al dus een woordvoerder van de recher che aldaar, een volledige bekentenis af gelegd. Vanmiddag wordt hij voor geleid bij de Officier van Justitie in Zwolle. Hij zal verder ongetwijfeld nog nader aan de tand gevoeld wor den over zijn escapades tijdens zijn „vogelvrijheid”. Uit een onderzoek naar de broeder ij op de ijsbaan te Hommerts was Bergsma gebleken, dat er van de eer ste broedsels in de regel niets te recht komt Minder kievitten komt vol gens hem niet door het eieren rapen. „LYRISCH” Met de twee vorige sprekers was de heer I. Bergsma (FNP, Hommerts) het niet helemaal eens. Dat verhaal over het niet-rapen van de eieren klonk hem ’lyrisch’ in de oren. In élke raad komen de sentimenten over het aeisykjen even naar voren. Punt één voor hem was, dat zelf beter kan een staatssecretaris Haag, die meent dat wel op 2 februari kan beginnen met zoeken „Een echte Friese sport en een kunst”, noemdle die heer F. Attema uit Oudega het Ijdpaeisykjen, maar de CDA-er betwijfelde of het wel zo spor tief was om de eieren te rapen. „Zoe ken, kijken en afiblijven”, zou volgens hem dé vogelstand ten goede komen. Ook de cyclomaaier verschijnt al vroeg en maakt een boel kapot. Als overgang naar een vroegere datum leek hem 12 april voorlopig wel in orde. Verder kunnen we in Friesland de zaak zelf wel regelen, aldus de heer Attema. Wat dat laatste betreft viel zijn partijgenoot H. Jorritsma hem bij- Maar hij stond er op om di rect naar de vastgestelde 5 april te rug te gaan. Jorritsma kreeg dan ook aantekening tegen de „12 april” van Idaarderadeel te hebben gestemd. Dat was ook het geval met de heer C. D. Ketelaar (CDA-Blauwhuis).

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1