Gevarieerd menu voor komende zomerseizoen GROENE KRUIS wil ’t pand intern goed verbouwen HHH en Provinsje jowt f 2H000,- foar de fornijing Frysk liete-repertoire HIMMELDEI VOOR ALLEN I I Sneek Promotion wil uit de kinderschoenen l7\'^ Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER ADEEL en ULST Bp*»* „Uit de Marktstraat" TWÏÏ Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde nügave f In dit nummer is als bijlage opgenomen (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). Centrale verwarming is in Balkster wijkgebouw nodig Amsterdammer, schuldig aan diefstal te Sneek, in Weesp aangehouden COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD de snekerWQERIER ea de va NIEUWE SNEEKER COURANT, 4,ty wwvmmvvvwwwwwvwwwmvm t' (Vervolg op pagina 9). (Vervolg op het ^3113'. een een DONDERDAG 3 APRIL 1975 13Oste JAARGANG No. 27 UITGEVERS.' Drufcfcery H. Doevendans b.v. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 FOTOREDAKTIE Studio Ger Dijs, Grootzand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ADVERTENTIETARIEVEN 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. Verschijnt: maandags en donderdags ORIËNTEREN Vorig jaar november werd DR blad varscMnt bovendien donderdags bals- aan «huis *n GAASTERLAND, SLOTEN e-o „Verbetering van het therapeutisch-, leef- en en vergelijkbare instellingen van - gen L. - den nagegaan in hoeverre dragen aan de mate i- Nog even en het is zover. Op 19 april om negen uur 's morgens start de Himmeldei, de grote schoonmaakdag waarvan men vooral niet het idee moet krijgen dat men de hele dag bezig zal zjjn. Het gaat maar om een paar uur. Iedereen kan trouwens meedoen al was het maar door eigen voor- of achtertuin, of een perkje in de buurt eens goed onder handen te nemen. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 12,— per halfjaar (bij vooruitbetaling) Sneek Promotion, die dit jaat de kinderschoenen wil ontgroei- van deze zomer georganiseerd, ge- zullen worden. Bij het op z’n waarde schatten van ideëen werden onderwerpen samengesmeed, i werkklimaat in ziekenhuizen vervangende huisvesting door het aanbren- in die instellingen van (objecten van) beeldende kunst; waarbij zal wor- i beeldende kunst in dergeljjke instellingen kan b(j- - waarin patiënten, verpleegden, verzorgden en de staf zich betrokken voelen bij „de wereld buiten” en wellicht waar het de pa tiënten betreft aan het genezingsproces.” f SNEEKER NIEUWSBLAD - Er zijn nog geen contactadressen voor de gebieden: Lemmerweg west, Sperk- hem Tuindorp, en ’t gebied ten Oosten van de Leeuwarderweg tot de spoor baan, Die laatste drié contactadres- sen zijn hard nodig en iedereen die zich daarvoor opgeeflt bij de retaigings- conitroteur, tel. 1644 stadhuis Sneek, is meer dan welkom. „WATERPOORTERS” Op vrijdag 6 juni zullen er opnieuw een aantal Waterpoorters worden be noemd. Het aanwijzen van de „boot van het jaar” volgt op vrijdag 1 au gustus. Gedurende het seizoen zal de „Prins Willem Alexander” op zijn vaartochten met chronisch zieken en kele keren in Sneek ontvangen worden. Bovendien maken kunstwerken op be paalde punten het oriënteren in de vaak kale, eindeloos lijkende gangen, gemakkelijker. Deputearre steaten fan Fryslan hawwe bisletten in subsydzje fan 2.000,— to jaen oan de komponist J. Slofstra, dy’t dwaende is it repertoire fan it Fryske liet to fomjjen. De hear Stafsltra hat by mear as hün- dert Fryske teksten miuzyk foar soto- stim en piano skreaun, In part fan dizze muzyk wurdt biwurke foar mfagd koar en foar ynstumintael-fo- kale groepen. i Ter gelegenheid van ’t Europees Monumentenjaar 1975 zullen morgen avond tijdens een bijeenkomst in het Sneker stadhuis door het Old Burger Weeshuis Venetiaanse Kroonluchters aan het gemeentebestuur worden overgedragen. De sfeer van de raadzaal is weer geheel achttiende eeuws, want er is een aangepaste verflaag aangebracht. Het is overigens vijftig jaar geleden dat de restauratie van het stad huis werd voltooid. Er zullen vrijdagavond wat speeches worden afge stoken, er zal gemusiceerd worden en in de kleine raadzaal is een kleine expositie van schilderijen en andere afbeeldingen die betrekking hebben op het Sneker stadhuis. De foto laat zien hoe de kroonluchter er uit ziet. Th. Warns, Stationsstraat 3, Hemdijk; Mevr. N. de Bakker-Smith, Meliere 22, Noorderhoek ten N.O. v. d. Leeuwar- derweg; H. van der Meuten, J. Bonga- straait 4, Lemmerweg oost; Steenaart, Stationsstraat 42, Ten westen van die Westerstagel; Mevr, J. Drost-Reitsma, Zeitetraat 30, Ten oosten van de Leeu- warderweg; B. Hültrop, Gudsiekop 59, De Domp; Mevr. D. Y. W. de Graaff- Nauta, Loëngasteriaan 360, Stadsfenne; D. van de Werf, Zeitetraat 7, Meren kliFOflillW'*. Het gaat om de omgeving waarin wij samen wonen. Daarom zal er samen, georganiseerd, aan het werk gegaan moeten worden. De Milieuraad heeft de organisatie op ztoh genomen. De ondtesrstaiande adressen zijn bereid om als contactadres te fungeren. U kunt bij hen terecht om te vertellen dat u ook meedoet. Men kan er meer in formatie vragen en bespreken welk karwei u heit beste past. Bootbezitters en anderen dte mee willen helpen om de meren en kanalen onder handen te nemen kunnen bij de heer D. van der Werf terecht. Krijgt ’t Sneker ziekenhuis kunstwerken aan de muur? ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-4233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. In een aantal plaatsen ging men er ook toe over kunstwerken, voor schilderij en en tekeningen, in ziekenhuizen en dergelijke instellingen op te hangen en het effekt was dat het niet alleen „sfeerverbeterend” werkte, maar het bleek ook een positieve invloed uit te oefenen op het therapeutisch klimaat. De initiatiefnemers hopen voor hun doel gebruik te kunnen maken van in de eerste plaats dte kunstwerken die door de gemeenten aangekocht zijn in het kader van de Beeldende Kunste naars Regeling (ook wel Kontrapres- tatieregeling genoemd). Deze werken zwerven meestal als een wisselkoltek- tie langs openbare gebouwen en scho len, maar komen in neglen van de tien gevallen niet geregeld onder ogen van het publiek. Voorzitter J. Jongstra ziet de goed keuring beslist wel zitten. Er moet wat gebeuren. Vooral een centrale ver warming is nodig, zo vertelt hij. Mo menteel worden de verschillende ruim ten met aparte kachels warmgestookt. Twee draglines zijn momenteel be zig langs de Jutrijpervaart bij IJlst perskaden aan te leggen. Daartus sen zal straks de baggerspecie worden gespoten die door een zo genaamde cutterzuiger (een zuiger met snijkop) wordt opgebaggerd. Het vaartuig is momenteel nog be zig in de Janesloot bij het Koevor- dermeer. Niet alleen de Jutrijper vaart zal door Jos Mulder en Zn BV uit Heiloo op 1.50 meter diepte on der Fries Zomerpeil worden ge bracht, ook de beide Dijgrachten in IJlst krijgen een beui^ De kre dieten daarvoor zijn goedgekeurd door de gemeenteraad. De werk zaamheden worden uitgevoerd on der supervisie van ingenieursbu reau Oranjewoud dat het ruilver- kavelingsplan Hommerts-Oppenhui- zen uitvoert. Omdat de vaarten rond IJlst toch gebaggerd werden, besloot het Ulster College de Dij grachten ook maar op diepte te laten brengen. Dat kon mooi in één moeite door. een kamer erbij maken voor de dokter, terwijl eventueel ook nog wat kleed- hokjes zullen worden gemaakt. „Veertig jaar Sneekweek” had men zich gedacht als naam voor een ten toonstelling tjjdens de zeilweek in het Fries Scheepvaart Museum. Dit plan wordt bestudeerd door het Sneekweek- comité. Over de „grenzen” zorgt Sneek Promotion voor een presentatie over Sneek op de permanente landbouw- manifestatie in De Flevohof te Dron- ten in de Flevopolder. Dat gebeurt in het kader van het Monumentenjaar 1975. Deze week werd te Weesp door de po litie aldaar op verzoek van de ge- meenite-pblitie in Sneek de 21-jarige Amsterdammer P. H. aangehouden, dte zich in begin februari schuldig maakte aan het plegen van diefstal van geld en goederen uit twee wo ningen van kennissen van hem uit Sneek. De man werd naar Sneek overgebracht en na verhoor wegge zonden. De zaterdagen 14 en 21 juni zijn ge reserveerd voor rommelmarkten met streetparades. De organisatie daarvan is gedelegeerd aan de christelijke mu ziekvereniging Harmonie. Een aantal zaken moest als „voorlo pig onuitvoerbaar” worden aange merkt. In die map-toekomstplannen werden ondergebracht de initiatieven als wippodium, een busdienst naar het Sneekermeer, een miniatuur Water poort in Madurodam en een toiletac- commodatie in de stad. Het is niet de opzet deze suggesties ten eeuwige dage in de ijskast te laten liggen. Zo dra men een gaatje tot verwezenlij king ziet zullen die kwesties opnieuw worden aangesneden. Op de werklijst staat ook een apart nummer van het gemeentelijke voor lichtingsblad „Uït de Marktstraat”, speciaal gewijd aan recreatie in en om Sneek- (Vervolg op pagina 9). Na rijp beraad stelde Sneek Pro motion het volgende menu voor de komende zomermaanden samen: op vrijdag 1 augustus een vlootschouw. Vorig jaar was dat gebeuren al een succes. Het zal nu verder worden uitgebouwd door het Sneekweek-co mité, dat verder zorgt voor een zeil- nacht op donderdag 7 augustus. GEEN KAPITAALSLASTEN Het Groene Kruis in Gaasterland telt zo’n 1400 leden- Zij zitten verspreid over de gehete gemeente. Alleen in Bakhuizen is het Wlt-Gele Kruis ge concentreerd, maar dat is wel logisch. Bakhuizen is immers een sterk Rooms Katholiek georiënteerde gemeenschap- Sloten werd door beide wijkverpleeg sters in dienst van het Groene Kruis, de zusters A. Postma-Hengelaar en J. van der Goot-Drenth, ook „bewerkt”. Mevrouw Van Everdingen en de heer Van Tuiinen willen in eerste in stantie in ’t Sint Antoniusziekenhuiis in Sneek aan het werk- Ze hebben al een gesprek gehad met de algemeen coördinator, de heer G. F. Disse, en deze stond bijzonder positief tegen over de plannen. Ook de Personeels- raad en het bestuur van het zieken huis voelen er veel voor. Voorlopig denken beiden aan het plaatsen van kunstwerken in de nieuwe vleugel- Deze leent zich, vooral wat de zalen betreft, het beste voor dat doel. Een aantal dinsdagse marktdagen zul len worden omgevormd tot een „Dis- kedei”. Aan de vormgeving van de kraampjesdagen wordt gewerkt door de Vereniging van Sneker Zakenlieden. Op een nog nader te kiezen dag (of dagen) zal Sneek Promotion weer spuit- voetbalten en reddingsdemonstraties op touw zetten in samenwerking van de Sneker Brandweer. een plaatsje in het ziekenhuis waardig wordt geacht, zal selectief te werk worden gegaan. Er zal beslist geke ken worden naar de kwaliteit (het is immers ook een Visitekaartje), terwijl de aard van de afdeding in ogenschouw zal worden genomen. Er wordt bijvoor beeld geen hallucinerend schilderij op een psychiatrische afdeling opgehan gen. Verder wil men er een bepaalde uni- ten met aparte kacneis warmgeswoKi. pagina 9). I Het plan voor de verbouwing behelst VOLDOENDE WERK? Misschien dat dat op deze manier wel lukt. Er zal veel afhangen van hoe de gemeentebesturen zullen reage ren op het verzoek van mevrouw Van Everdingen en dte heer Van Tuinen. Binnenkort gaan de brieven de deur uit. Maar al reageren ze positief dan is nog de vraag of er wel voldoende werk voorhanden is om de zaak volle dig aan te kleden- Waarschijnlijk, zo vertelt Jan van Tuinen, zal er ook een beroep moeten worden gedaan op par ticuliere collecties. Bij het uitzoeken van het werk dat Met deze voorlopige doelstelling is een werkgroep bezig gegaan het Ziekenhuis-Kunstprogramma te verwe zenlijken. Voor een landelijke actie is naar schatting 4,5 ton aan guldentjes nodig; Maria J. van Everdingen uit Loënga en Jan van Tuinen uit Hom- merts hopen het voorlopig heel wat goedkoper te doen. In eerste instantie zelfs pro deo. Beide zijn Beeldend Kunstenaar en beide zijn geïnteres seerd in hoe kunst, geplaatst in weinig poëtische omgeving als ziekenhuis, overkomt. Het Groene Kruis in Gaasterland wil haar wijkgebouw in Balk intern ver bouwen, terwijl men ook een centrale verwarmingsinstallatie wil laten aan brengen. De gemeente Gaasterland is verzocht om de gebouwensubsidie te verhogen, terwijl men verder een ga rantie voor een geldlening van 20.000,— wil hebben. Vanavond zul len de vroede vaderen van Gaaster land zich over een voorstel van bur gemeester en wethouders dienaangaan de buigen en hopelijk voor het Groene Kruis zal er een positief antwoord uit de bus komen. De Stichting en. heeft uit een waslijst van zeventig punten een selectie gemaakt toeristische activiteiten en initiatieven, de stlmuleerd of gecoördineerd van de grote hoeveelheden uitbesteed of bijgeslepen. l in Noord Hollandse Bergen een werkcon ferentie gehouden naar aanleiding van „Kunst in het ziekenhuis”, of „kunst aan het voeteneind” zoals ergens werd gezegd. De arts D. Granaat uit dat met twee Er moet btehooriijk wat gebeuren, maar de Himmeldei ’75 zou best wel eens kunnen stagen. Om u een voor beeld te noemen: De Jachthaven-ve reniging De Woudvaiart. heeft toege- zegid de héte Woudvaairt onder handen te nemen. Mei it provinsiaiei siuibsydzje wolle deputearre steaten tomjilbte kommie yn de kosten dy’t fotrboun binne oan it starten fan (fit projekt, lyk as dy foar de publisiteit en foar it for- mannichfaldigjen fan de téksten. Dêrmiei maat, dizze aksje „Lietebar” harsels bidrippe kinne, neffens de hear Slofstra. gezegd. De arts D. Granaat uit plaatsje (naast zijn praktijk is kunstschilder) had samen met kunstbroeders het initiatief tot deze konferentie genomen. Al enige tijd was Granaat bezig met het plaatsen van kunstwerken in ziekenhuizen. Zijn plan nen hebben heel wat reaktie gewekt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1