W. Faber volgt H. Kuiper op in raad van Sneek Raad Wymbritseradeel op excursie naar tunnel Verkoop in de stal Vredestempel andermaal in Gaasterland? dl Ongehoorzaamheid van burger in Statencentrale i de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van fi. 'N WISSELING IN DE CDA-FRAKTIE ySHEEKER «aiwsBugi Het loopt nog geen storm voor de Himmeldei (19 april) IJLST SNEKERbfKOERIER 1 r Wip» TALENTENJACHT AR-KANOIDATEN Restant van opbrengst aktie „Beammen foar Gaesterlan" bestemmen voor herbouwplannen Lankreijer opvolger van Bijlsma bij Black Boys Jlllj <k Het Smhr NhomHad k i a a 1 v Ib lil COURANT, DRUFHOUB NIEUWSBLAD e. m NIEUWE SNEEKER COURANT, f SNEEKER NIEUWSBLAD (Vervolg op pagina 19). (Vervolg op pagina 19). !HsSBag ■•2 I I-'JA (Vervolg op pagina 19). Verschijnt: maandags en donderdags DONDERDAG 17 APRIL 1975 130ste JAARGANG No. 31 I UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-4233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4%$ 4 4235, 2247. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 FOTORED AKTIE: Studio Ger Dijs, Grootzand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Stewnebrink Telefoon 05150-5323 ADVERTENTIETARIEVEN 27 et. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. HERRE KUIPER gaande man Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN ex> In verband met het feit, dat de 57-jarige heer Kuiper al een tijdje last had van een te hoge bloeddruk stelde de dokter hem voor de keus: of bedanken voor zijn kerkelijke functies öf voor het lidmaatschap van de Sneker vroedschap. Nu inte resseerde hem het raadswerk èn de sociaal psychologische problematiek in de kerk. Het raadswerk vergde echter de meeste tijd en hij had bij zichzelf eigenlijk al uitgemaakt het kerkelijke werk te zullen blijven doen. De heer Faber is op 11 augustus 1931 geboren in Uitwellingerga. Hij woont nu aan de Zeilstraat in Sneek en is chef de bureau op het kantoor van notaris J. P. G. Mensen. Hij is lid van de Stichting Cultureel Cen trum en was pennningmeester van Op doktersadvies heeft de heer H(erre) Kuiper als lid van de gemeenteraad van Sneek bedankt. Zijn op volger op de lijst van het Christen Democratisch Appèl, de heer W(ietze) Faber, heeft zijn benoeming tot raadslid intussen aangenomen. De heren Kuiper en Faber zijn lid van de Christelijk Historische Unie. Hoewel niet alle raadsleden van Wymbritseradeel volkomen leken op bouwkundig gebied zijn, stond men toch wel even met de oren te oren te klapperen bij de uiteenzetting van Ing. P. van Dijk ever wat er alle maal komt kijken bij de aanleg van de tunnel onder het Prinses Margrietkanaal bij Uitwellingerga. Hoewel de gemeente Wymbritseradeel in feite geen enkele zeggenschap heeft over dit project van Rijkswater staat, gaf men toch graag gehoor aan de uitnodiging van deze dienst om eens een kijkje te nemen in de bouwputten en een uitleg aan te horen in de directiekeet bij de brug. Ing. Van Dijk, projectleider van de Rijkswaterstaat, directie „sluizen en stuwen” In Friesland, gaf toe dat vooral het grondwater Rijkswater staat moeilijkheden had bezorgd. Zo bleek een diepliggende kleilaag niet zó waterdicht te zijn ais men had verwacht. Daardoor is enige schade ontstaan aan enkele oudere huizen en gebouwen die destijds niet erg degelijk gefundeerd zijn. Met een systeem van retourbemaling heeft men kunnen voorkomen, dat de moeilijkheden groter werden. „Men kan nóg zo veel streekproeven nemen, geen sterveling kan met honderd procent zekerheid voorspellen hoe de diverse grondlagen zich bij dieptebemaling zullen gedra gen”, aldus de heer Van Dijk. Het hele karwei zal pas over twee jaar geklaard zijn maar de spannendste fase is over ruim een jaar. Dan z» I het voorgevormde tunnelstuk van 25 meter in het kanaal worden neer gelaten nadat het aan voor- en achterkant is dichtgemaakt en men de hele zaak onder water heeft laten lopen waardoor deze enorme betonnen pijp gaat drijven. Reeds nu dringt men van beide kanten met de bouw van de toevoer gedeeltelijk net kanaal binnen. Er is slechts een doorgang van 25 meter vrijge laten. Het laten zinken van het „onderwatergedeelte” zal slechts een paar dagen in beslag nemen zodat het stremmen van het waterverkeer tot een minimum wordt beperkt. Op de foto inspecteren de raads leden de werkzaamheden. Voorop is ing. Van Dijk (links) In druk gesprek met raadslid M. Nauta, die als „Toppenhüster” op bekend terrein Is. (Foto Studio Ger Dijs). Tientallen auto’s langs de straat en als extra verrassing asfalterings- werkzaamheden vlak bij de boerde rij waar de verkoop plaats vond. Mannen van de Rijkspolitie hielden toezicht om alles zo goed mogelijk te laten verlopen. Op het erf, mod derig door vele klompestappen, staat het materiaal opgesteld dat geveild zal worden: een traktor met maaiapparaat, een hekelapparaat, een mestkruiwagen en nog veel meer. Binnen in de stal is de drukte nog veel groter. Het vee heeft er niet meer het alleenrecht. Ver schrikt loeien de koeien als een deskundige hand tastende vingers over de levende have laat gaan. Melk- en kalve koeien, rieren, pin ken en een stier. Ze moeten alle maal weg. En tussen de drukte staat een klein kalfje dat onzeker het drukke mensengewriemel gade slaat. Om half tien gistermorgen startte ten overstaan van notaris E. K. Hoekstra de veiling. Het ging ten verzoeke van mejuffrouw A. Vis ser en oproeper was de heer S. J. Jaarsma uit Deersum. Belangstel ling was er in ieder geval wel en de visboer deed goede zaken. (Foto Studio Ger Dijs). ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 12,per halfjaar (bij vooruitbetaling) De ervaringsfeiten memoreerde dinsdagavond gedeputeerde drs J. dens een bijeenkomst van de AR-statencentrale Sneek in „Spes Ecclesiae”. Oorzaken van deze ongehoorzaamheid lagen niet alleen bij de burger zelf maar ook bij de overheid. Hij wees daarbij op de rol die ex-president Nixon speelde in de Watergate-affaire en op die van de kerken met name in Zuid- Amerika waar vaak met de sterke van het moment gecorrumpeerd wordt. HERBOUW Er is bij de organisatoren nog een bepaald bedrag in kas. Het idee was opgekomen om, ter herinnering aan de storm die zovele bomen in Gaaster land velde, een bank te plaatsen in ’t Gemeentebos. (Zo’n bank is te vinden in het Jolderenbos). Ook werd gedacht aan een klimrek of een speelwerktuig voor kinderen. Inmiddels is die voorlopige stand van zaken bekend. Voor het bijeengebrach te geld zijn 25.000 eiken voor het ge meentebos aangekocht, 1.000 fijnspar- ren en 2.500 eiken voor het Kippen- burger en 2.500 eiken voor het Rijs- terbos. Om de actie definitief af te sluiten staan er nog andere plannen op stapel. De mens is mondiger geworden. De met gezag bekleeden kunnen niet, zo als vroeger, zomaar iets doen. Daar naast richt de mens zich mieer op het aardse in plaats van wat middels de bijbel door het hogere is voorgeschre- ven. De mens stelt momenteel zichzelf meer ais norm. ,,It gewisse fan de minsik is in stik rommer warden”, al dus de heer Mulder. TRAPSGEWIJS Hij onderscheidde de burgerlijke on gehoorzaamheid in een aantal trappen. In de eerste plaats de onschuldige le gale pro test vorm zoals de demonstra tie en de petitie. Daarna krijgt men de zogenaamde non-coöpenaitie, zoals die tot uiting komt in boycot-acties. Weer een stapje verder gaat de ge weldloze directe actie in de vorm van een bezetting. Tegenwoordig ziet men weer een andere vorm van burgerlij ke ongehoorzaamheid waarbij aan de medemens schade berokkend kan wor den. He,t blokkeren van wegen is daar een voorbeeld van. Sabotage en gueril- laa staan weer een trapje hoger op de ladder. Een actie tegen de hele staat is uitetadelijk de revolutie. Ondanks die matige belangstelling gaat de Ilimmehdei door. Morgen halen scho lieren de bezem door de stad en za terdag kunnen zij die mee willen helpen om de grachten schoon te maken zich om half negen ’s morgens melden bij de ATS aan de Kloosterstraat. Motor- bootbezitters en anderen die willen helpen om het meer schoon te maken worden zaterdag om acht uur ’s mor gens bij de betnainiepomp van de jacht haven Domp 1 verwacht, ingang eind Sytsihgawiersterleane. De jachthaven vereniging De Woordvaart geeft het goede voorbeeld door de hele Woord vaart voor haar nökeniing te nemen. De Meerpaal. Naast het jeugdwerk is hij ook in sportkringen een be kende figuur. Zo was hij vijftien jaar secretaris van de christelijke voetbalvereniging O.N.S. en is be stuurslid van het VCV, de zaterdag- afdeling van de KNVB. Voorts is het nieuwe raadslid hoofdbestuurslid van de Bond van notarisklerken in Nederland en redacteur van het vakblad van die bond. Waarschijn lijk-reeds komende dinsdag zal de heer Faber „toegelaten” worden tot de raad. Het scheidende raadslid Kuiper is medisch controleur van het G.A.K. Naast zijn raadslidmaatschap ver vult hij de functie van penningmees ter van de provinciale diaconale commissie van de hervormde kerk en is hij lid van de generale diaco nale raad van de Nederlandse her vormde kerk in Utrecht. Het twee weken geleden kampioen van de vierde klasse A geworden Black Boys heeft voor het komende seizoen een opvolger gevonden voor de ver trekkende Ap Bijlsma en wel in de persoon van Evert Lankreijer (38). Lankreijer, in het bezit van het D-di- ploma, verdedigde jarenlang het doel van WZS en het Leeuwarder FVC, is woonachtig in Bolsward en was reeds twee jaar als jeugdtrainer aan Black Boys verbonden. De selektiegroep van de „zwartjes” sprak zich nagenoeg eensluidend uit voor Lankreijer. „De fraiech hwer’t wy foar steane is hwat moatte wy der oan dwaen? Wy moatte üs bïkeare en üs stelle under Gods wurd. As wy üs bést net dogge yn ’e hüshalding, de skoalle of de. forming dan giet it noch fierder”, Niet alleen de mens moet zich op die ongehoorzaamheid bezinnen, ook de overheid. Naar de mening van de heer Mulder zijn er grenzen aan de burgerlijke ongehoor zaamheid. „De oerheit moat har üterste bést dwaen op gepaste wiize yn to gripen. Oars stift it er yn dat men hieltyd mear ófglyd, dat groe pen dy’t tinkie yn har rjocht to stean harren rjocht gripe.” Het was al snel duidelijk dat de mees te Anti-Rwohrtionairen op deze jaar vergadering het moeilijk met de mate rie hadden- Zo merkte iemand op dat de regeringen, die hij bewust meege- maakt heeft, nog nooit paal en perk aan de ongehoorzaamheid hadden kun nen stelten. Hij noemde de huidige re gering „on-chrtetelijk”. Een andere af gevaardigde van een kiesvereniging vroeg zich af of de partijen niet zelf meewerken aan de ongehoorzaamheid door zich in de oppositie anders op te stellen dan tijdens de regering. Hij roemde daarbij het beleid van AR- fractievoorzitter Aantjes die naar zijn mening wel een duidelijke lijn in zijn meningen toont. burgerlijke ongehoorzaamheid neemt toe en het gezag devalueert. Deze Mulder tjj- Wouda’s mengvoeders en de heer Hiemstra uit Offingawier hebben de nodige afvalzakken ter beschikking gesteld. Er is van de opbrengst voor „Beam- men foar Gaesterlan” nog een bepaald bedrag overgebleven. Er zjjn bomen gekocht en voor het restant van de bijeengebrachte som geld werd een an dere bestemming gezocht. In het ka der van het monumentenjaar werd ’t idee geopperd om het zogenaamde Vredestempeltje, dat eens het Rijster- bosch sierde, te herbouwen. Daarmee zou tevens een mooi slot kunnen wor den gemaakt aan een aktie die nog steeds niet is afgesloten. 18 y'f JËÏi1, i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1