Schoonmakers vooral aktief op het Sneekermeer en Woudvaart Patrimonium neemt nog dit jaar 158 huizen in aanbouw Een bevredigende winst over het afgelopen jaar snekerWoerier de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van met pensioen IJLST „Post" De Vries PROF. MAX EUWE NAAR SCHAAKMARKT SNEEK Personeelsvereniging Friso vierde feest ZEEGESCHIEDENIS BEKEEK HET FSM Voor „Mens in Nood" 25 ton kledingstukken gak 3 i GESLAAGD COURANT. SHEERER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD m de Hei W SH££KER NIEUWSBLAD I Wymbritseradeel wil voor 5 mei f 2,- per leerling geven B. Hu. ft t SNEEKER NIEUWSBLAD CENTRALE VERWARMING DE WOUDVAART VW*********************************** Verschijnt: maandags en donderdags MAANDAG 21 APRIL 1975 130ste JAARGANG No. 32 Theo Warms, zelf lid van de Milieu raad, trok met een groep van twin tig man ten strijde tegen het vuil in het Spoorwater, het ,,troetelwater” van dr. Otto. Leerlingen van de tech nische scholen wierpen zich met na me op de Zwetite en die Kerkgracht. Over het algemeen had men toch ge brek aan mankracht maar degenen, die er waren werkten ijverig. Met uw hulp zijn we erg blij, Maar een bakje koffie hoort er bij. Breng ons aan boord dus een bezoek, Voor koffie en gevulde koek. ging op de ouderwetse toer: „op de boom en in de liiene”. ADMINISTRATIE Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-1,233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 ADVERTENTIETARIEVEN 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. Voor de actie ,,Mens in Nood” zijn za terdag in Sneek drie vrachtauto’s vol kledingstukken opgehaald. Het totale gewicht was ongeveer 25 ton. Dóe gro te hoeveelheid maakte die actie tot een succes want de voorgaande jaren was het eindresultaat steeds om en nabij de twintig ton kleding. Dit blad varacMat bovendien danderdegt hnis-aen-huis in GAASTERLAHD. SLOTEN e.o De belangstelling voor het himmeljen onder die leden was enorm. De praam, die de firma Joh. van der Meulen be schikbaar had gesteld, werd vrijdag avond leeggehoosd. De ijzeren schouw van die heer De Boer diende voor het overzetten van de schoonmakers. Alles en dat is al die tijd eigenlijk zo ge bleven. De heer Steenbergen sprak dian ook heel logisch de wens uit da t de aktieve heer Wijnstra op diezelfde voet voort mag gaan. «kt -22 - Prof. dr. Max Euwe, voorzitter van de Wereldschaakbond en eens wereld kampioen (van 1935 tot 1937) heeft zijn medewerking toegezegd als de schaak club Sneek deze zomer een „schaak- markt” houdt ter gelegenheid van het honderd jaar bestaan. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Grootzand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 12,per halfjaar (bij vooruitbetaling) Op de foto van Studio Ger Dijs ziet men de leden van de Jachthaven Ver eniging de Woudvaart aan 't werk. Aan de wal de boot met de uitnodiging voor „koek en zopie”. De woningen van het type Trio zijn gelijk aan het in de aanbouw zijnde complex van 46 woningen in Tinga- Duin terpen. Het dak van deze huizen loopt aian die voorkant door tot de vendtepingsvloer. Deze dakhelft zal van een kajuit worden voorzien. Als het enigszins mogelijk is komt hij die dag - de organisatoren speelt de datum van dinsdag 29 juli door het hoofd - naar Sneek. Hij heeft dat mondeling toegezegd aan een van de bestuursleden van die jubilerende Sne- ker schaakclub bij het toernooi om het Nederlands kampioenschap in Leeu warden. Eveneens toezegging om te verschijnen deden grootmeester Jan Timman, die zaterdag zijn Nederlands titel prolonigeerdte, en Hans Böhm, die op de tweede plaats eindigde- Verder komt in ieder geval op de „schaak- markt” ook Berry Withuis, eindredac teur van Schakend Nederland en een bekend simultaanspedier. Dik feest vrijdagavond in de foyer van Amicitia. De personeelsvereniging van de aannemingsmaatschappü Friso b.v. hield haar jaarlijkse festijn, en dat houdt per traditie een avond vol plezier in. Het begon al bij de deur: ieder kreeg een feesthoed plus een rol serpentine. De feesttoeter ontbrak, maar voor muziek zorgde het orkest „De Torpedo’s” wel. Daarnaast traden ook nog diverse andere artiesten op, en werden een drietal medewerkers van de Friso in het zonnetje gezet. De woningen van dit type bevatten op de begane grond een entree, trapop- gang en w,c„ voorts een kamer met woonhoek en open keuken. De berging zal aian de woningen worden vastge bouwd in het verlengde van de open keuken. Op de verdieping zijn slaapka mers geprojecteerd en een badcel- Bei de typen Meander en Trio zullen voor zien worden van centrale verwarming. De exploitatieopzetten van de woning stichting vermelden een minimum huur van respektSevelijk 241,en 282,en een maximum huur van 289,— en 274,—. De huizen van het type Meander zijn vrijwel gelijk aan die welke reeds zijn gebouwd als onderdeel van het complex van 162 woningen in Tinga- Duintorpen. De voorgevel is enigszins gewijzigd door het opnemen van ra- batdelen tussen de kozijnen op de ver dieping en het laten inspringen van de voordeur waarboven dan een luifel gemaakt zal worden. De woningen be vatten een Z-vormige kamer, entree met tnapopigang en w.c., een gedeelte lijk uitgébouwde keuken, met daar achter de berging. De verdieping be vat drie slaapkamers en een badcel. Op de zolder kan eventueel een vierde slaapkamer worden gemaakt. Postbesteller H. de Vries uit Sneek wordt komende zaterdag 65 jaar en gaat op 1 mei met pensioen. Voor wat dit jaar betreft merkt de heer Hoogakker op dat er nog niet veel te merken was van de stimuleren de maatregelen die de regering neemt en hij hoopt dat dat in de tweede helft van het jaar anders wordt. „Met na me het Noorden is het kind van de rekening”. De directeur sprak de wens uit dat de relatief gezien grotere werk loosheid in de bouw op zijn minst ver houdingsgewijs gelijkgetrokken gaat worden. De heer R. van der Vliet, voorman, timmerman, is 25 jaar in dienst bij de aannemingsmaatechappij, terwijl de heer G. van der Heide eind dit jaar wegens pensionering die Friso verlaat. De heer Van der Heide, machinaal houtbewerker, is dan totaal 28 jiaar bij het bedrijf werkzaam geweest. Tenslot te werd nog de heer J. Wiersma ge huldigd, die dertig jaar geleden aange nomen werd. Wel niet door de huidige. Fris» die toen nog niet bestand, maar door de firma A. Koster. De heren kregen een envelop met iinhoud, voor hun dames was er een bloemetje. Een en ander werd hun overhandigd döor directeur B. Hoogakker. Aldus de tekst op een bord aan de boot van de heer B. Poiesz, de voor zitter van de Jachthaven Vereniging de Woudvaart, die met z’n „hele ver eniging” het schoonmaken van de Woudvaart voor zijn rekening nam. Voor een kopje koffie en een „flauw- byt” kon men aan boord van de voor zitter terecht waar de dames Poiesz, Nijboer en Van der Woude tussen de bedrijven door de dorstigen en hongeri- gen laafden en spijsden. Zaterdagmorgen brachten ongeveer zestig leden van de Nederlandse Ver eniging voor Zeescheepvaart een be zoek aan het Fries Scheepvaart Mu seum en hielden daarna hun jaarver gadering in zalencentrum Van der Wal. Het gezelschap werd in het museum welkom geheten door de heer A. M. Sustring. Namens NWZ bedankte oud- voorzitter jhr. Van Fooreerst voor de hartelijke ontvangst. Na een kort over zicht van de geschiedenis van het FSM door de heer H. Halbertsma, werd de collectie met deskundige ogen bekeken. Bij Van dier Wal was er daarna een gezamenlijke maaltijd. Voor dat de Vereniginig de jaarstukken be handelde hield eerst de heer S. J. van der Molen nog een lezing over de „Verdwenen vormen van Waddenle ven”. En verder: „We hebben op dit mo ment te weinig werk in portefeuille om de vaste kosten te dekken. Als wij ech ter kans zien binnen korte tijd, door een goed gevulde orderportefeuille dile omzet waar te maken die wij moeten haten, zal er winst gemaakt worden.” Ais eerste begin daartoe maakte de heer Hoogakker daarbij gewag van een voorlopig contract voor de bouw van 144 woningen in Sneek en omgeving waarmee zeven-en-eenhalf mijoen gul den gemoeid is. Zonder BTW wel te verstaan. Op de kant en in het water bleek ont stellend veel rommel te liggen. Bij de brug over de Woudvaart (rondweg) was de praam al tot de rand toe vol. In door de gemeentereiniging geplaat ste containers kon men de oogst kwijt. Het tweede deel van het karwei be stond uft het hiimmeljen tot aan het baken voor de Brokken. Voor men zo ver was was de praam al wéér vol en moest de zaak eerst weer in de con tainers. Het kon er niet allemaal in. De rest werd naast de bakken opge slagen! >X ^<X xp vy. De Vries is een bekende figuur. Niet alleen omdat hij 46 jaar lang de post heeft rondgebracht in Sneek en „Om melanden’, maar ook omdat hij zijn spo ren heeft verdiend in het organisatie en verenigingsleven. Van de bezetters was hij geen vriend. De directie van de PTT in Nederland kende hem zelfs een eervolle vermelding toe in verband met zijn werk voor de ondergrondse verzetsbeweging. De Vries blijft fijn in I Sneek wonen, want toen hij (tweemaal) in Amerika bij familieleden op bezoek was had hij al na enkele dagen heim wee naar de Waiterpoortstad. Over „Post” Hendrik de Vries vindt men el ders in de krant een verhaaltje. Geslaagd te Assen voor het diploma kraamverzorgster de dames Ineke Jaarsma, Sneek, Alie Nieuwenhuis, Oppenhuizen, Willy Spoelman, Ysbrech- tum, allen werkzaam bij .Kraamcen- trum-Sneek”. Van links naar rechts: de heren Van der Vliet, Van der Heide en Wiersma, met hun respectieve echtgenotes. Uiterst rechts op de rug gezien, de heer Hoog akker, die de jubilarissen en de gaande man de hand drukte. vwvvvvvwvvvvvvvvwvvwmvvvvw (Foto studio Ger Dijs)' Door de heer H. Steenbergen, de voorzitter van de personeelsvereni ging, werd de heer KI. Wijnstra op het podium geroepen. De heer Wijn stra heeft zich van het begin af zeer verdienstelijk gemaakt in het be lang van de personeelsvereniging. Vijf jaar geleden, toen die eerste plannen werden gemaakt om de ver eniging op te richten, stond de heer Wijnstra al in de voorste gelederen, In overleg met b. en w. heeft Patri monium besloten in het ziuid-westelij- ke deel van het bestemmingslan, be grensd door de Wieken en de Molen- krite, 59 woningen te bouwen van het door het architectenbureau Martini in Groningen ontworpen type „Meander” en 99. woningen van het door architect L. Zijlstra te Bakhuizen ontworpen type „Trio”. Voorlopig wondt voor de ze aantallen medewerking gevraagd voor 30 en 49 woningen. Geschat wordt dat op het Sneekermeer en de Woudvaart ongeveer tweehon derd main iin touw zijn geweest, die met elkaar zo’n vijftig kubieke meter hout, flessen, plasticverpakkingen en andier vuil uit het water en van de oe vers hebben gevist. Er werden veertien boten bij de actie ingezet, plus een praam. Er werd hard gewerkt onder aanvoering van de heer D. van der Werf en zijn secondanten. De heer Silbma gaf in dat rayon van z’n aan wezigheid blijk. Toen het karwei er op zat werd nog een tijdje nagekaart on der het genot van soep en een Beeren- burgje. Eén van de leuke dingen van de Himmeldei aan het Sneekermeer was dat men „contact” kreeg met de ploeg uit Joure, die ook druk bezig was. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII* Het ligt in de bedoeling met de res terende aantallen eveneens nog dit jaar te beginnen. De bouw in twee ge deelten biedt namelijk betere moge lijkheden om te komen tot spreiding van de tijdstippen waarop de wonin gen gereed zullen komen. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII WINSTBEVREDIGEND Voor de verschillende artiesten, onder wie de goochelaar Peter Oran en het giltaarduo Salvador® en Manuel de mi crofoon kregen, nam de heer Hoogak ker nog het woord. Hij schertste. de gang van zaken van het afgelopen jaar bij de Friso. „1974 was economisch gezien een slecht jaar, en zoals g.e- woonlijk heeft de bouw weer de hard ste klappen gekregen.” Voor de Friso waren die klappen blijkbaar niet zo hard aangekomen, want de „omzet is geweest zoals werd verwacht”, en de Winst werd „bevredigend” genoemd. Burgemeester en wethouders van Wymbriiteeradeel zullen de raad voor stellen om voor de kleuter- en lagere scholen in de hele gemeente een be drag van twee gulden per leerling be schikbaar te stellen voor het vieren van de bevrijdingsdag. Iedere school mag dan zelf bepalen hoe de viering zal plaatsvinden. De scholen hebben 5 J Iroei (uiteraard) vrijaf. De woningstichting Patrimonium in Sneek is van plan om weer een ge deelte van de uitvoering van bestemmingsplan Tinga-Duinterpen ter hand te nemen. Aan het gemeentebestuur is gevraagd om medewerking voor de bouw van in totaal 79 ééngezinswoningen. Die medewerking zal moeten be staan uit het verstrekken van leningen en jaarlijkse bijdragen, die de ge meente op haar beurt weer op het rijk kan verhalen. De Himmeldei in en rondom Sneek is vrjjdag en zaterdag een „bescheiden succesje” geworden, aldus de omschrijving van de reinigingscontroleur van Sneek, de heer Sibma. Vrjjdag verzamelden ongeveer duizend leerlingen van het basisonderwijs ongeveer dertig kubieke meter vuil (hoofdzakeljjk papier) en zaterdag werd vooral aandacht besteed aan het gebied voor de water- recreatie. - sr"

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1