De Wip heeft podium terug Talmahiem Balk vierde le lustrum Sneker raad: jammer dat H. Kuiper moest bedanken ■f Wethouder Unemavertolkt „gevoel,, van Sneker college: Sneek zou zonder enig bezwaar rijksgenoten kunnen opnemen! jijI b u - J en van Officieel Orgaan VERTREKKEND RAADSLID SPEELT MET GEDACHTE VOOR C.H.U. TE BEDANKEN de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL en ULST Mevrouw G. Wolthuis (96) onthulde 't naambord VERSCHIJNING „SNEEKER NIEUWSBLAD" u „Uit de Marktstraat" Mr. Rijpstra naar Sneek voor een werkbezoek NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NEUWSBLAD en dn SNEKER^|K(ffiRIER fe'. lljl t<:>' MHi de F In dit nummer is als bijlage opgenomen (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). 1 Ill Naar het gevoel van b. en w. zou Sneek zonder veel be zwaar 20 tot 25 gezinnen uit Suriname en de Antillen kun nen opnemen. Daarvoor zijn woningen. Voldoende begelei ding bij de integratie kan ook geregeld worden. Kortom: men is er voldoende op geprepa reerd. Tot heden heeft de mi nister recht doen gelden op ne gen woningen voor rijksgeno ten uit de West. De mensen zijn echter vrij om te kiezen en tot nu toe - de stroom moet nog op gang komen - heeft geen enkel gezin de wens te kennen gegeven zich in Sneek te vestigen. I 4 I V-- A (Vervolg op pagina 25). DONDERDAG 24 APRIL 1975 130ste JAARGANG No. 33 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 FOTOREDAKTIE Studio Ger Dijs, Grootzand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Stewnebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 12,per halfjaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. Verschijnt: maandags en donderdags UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans b.v. Op de foto van Ger Dijs is men bezig de eerste van de vjjf balken waarop het podium, dat jarenlang in de motte- ballen heeft gelegen, over de Wip te fitsen Volgende week dinsdag is het eindelijk zover. Dan zal minister van Verkeer en Waterstaat, drs. T. E. Westerterp de rondweg die de weg Afsluitdijk-Sneek met Sneek-Heerenveen verbindt, openen. Dit gebeurt bij de nieuwe brug over de Geeuw. Al vele jaren is de behoefte aan een rondweg groot geweest. Regelmatig, vooral in de vakantieperioden, kwam Sneek als flessehals voor het verkeer in het nieuws. Files van soms meer dan vijf kilometer waren geen uitzondering. Driftig wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de werkzaamheden. Strepen worden aangebracht, hier en daar nog geasfalteerd, dit alles om een zo keurig mogelijk stukje weg aan Zijne Excellen tie te presenteren. Studio Ger Dijs be klom op een niet al te zonnige dag de flat aan de Potterzijlstraat om een in druk te geven van een spiksplinternieuw stuk weg. Aan de bovenrand van de foto is vaag nog juist de brug te zien ivaar I de rondweg in gebruik zal worden ge nomen. Dtt blad venddjnt bovendien doaderdaga iarie-aan-hui* in GAASTERLAMD, SLOTEN ex> Als er zich gezinnen voor Sneek aan dienen zullen die echter druppelsgewijs arriveren en dan is het ’t beste de ge vallen individueel te „behandelen” bij ’t voorlichten door onder meer de maat schappelijk werker. Juist die manier van werken leek haar verkieslijk om dat je der gelijke mensen niet direct te veel in de belangstelling moet plaat sen- De grootste stoot, aldus de Leeuwen- burg-ers, om tot het leggen van het podium te komen, is evenwel gege ven door het bestuur van „Sneek Promotion”. Deze stichting bleek be reid, mede gelet op de belangen van de gasten die Sneek bezoeken een flinke financiële tegemoetkoming te geven. Deze kosten zullen gemaakt moeten worden om diverse uitvoerin gen en demonstaaltiies op- het houten bouwsel over de Wip te laten plaats vinden. Zoals bekend vallen in de week van 4 tot en met 10 mei twee feestdagen: Bevrijdingsdag en Hemelvaartsdag. Dit zijn ook de dagen waarop het Sneeker Nieuwsblad doorgaans verschijnt. Aan gezien zowel 5 mei als 8 mei een vrije dag is, zal het Sneeker Nieuwsblad in de eerstvolle week van mei eenmaal verschijnen en wel op woensdag 7 mei. Advertentiemateriaal zowel als redak- tionele kopij kan uiterlijk tot dinsdag 12.00 uur ingeleverd worden. SOCIALE BEWOGENHEID Die laatste uitspraken typeerden pre cies de man zoals mevrouw D. Y. W. de Graaff-Nauta hem reeds had ge schilderd: „Kuiper was één van dege nen, die achter de dingen van zijn raadswerk de zwakken in de samenle ving zag. Die sociale bewogenheid, noopte hem vaak tot een eigen ge luid, critiseh maar opbouwend. De ma nier waarop hjj dat in beeldend Fries kon doen dwong vaak bewondering af. „U hebt in die vijf jaar van uw raad- ïiidmaaibschap de gemeente en de ge meenschap grote diensten bewezen. On ze hartelijke dank en ik hoop diat er zegen mag rusten op uw verdere werk op kerkdijk en maatschappelijk ter- moat rein”. I (Vervolg op pagina 25). NIET GEMAKKELIJK Gemakkelijk voor mevrouw Unema was het niet om direct de juiste in lichtingen uit de mouw te schudden. In principe heeft Sneek zich inderdaad bereid verklaard om medewerking te verlenen bij het opnemen van gezinnen maandag 12 mei een werkbezoek aan Sneek. In verband daarmee hebben burgemeester en wethouders op die land 7 tehuizen heeft. Na afloop werd een gezamenlijke - dat wil zeggen met genodigden, bewoners en personeel - warme lunch gebruikt, waarna door het personeel nog een toneelmiddag werd verzorgd. Talmahiem heeft momenteel 117 bewoners en draait daarmee op topcapaciteit. Er werken 40 man personeel, directrice is zuster A. de Bruyn. Sneek krijgt zijn Wippodium terug. Mede op initiatief van de zakenvereni ging Leeuwenburg wordt dit gedeelte van de binnenstad weer aangekleed. Het podium, dat de Leeuwenburg-men- sen welwillend door de Vereniging van Sneker Zakenlieden beschikbaar is ge steld, kon worden gelegd nadat geble ken was dat er van de zijde van bur gemeester en wethouders geen bezwaar tegen was. In de persoon van de heer H. Hendriks, secretaris van de Sneker Muziekfederatie werd een animator van klasse gevonden. uit de West. „We weten echter niets over die achtergrond van de potentiële gegadigden. Er zijn gewoon geen con crete gegevens voorhanden over scho ling en mogelijkheden tot plaatsing in het arbeidsproces. De werkloosheid in Sneek is venhoudtogsgewijs vrij hoog en dat zal ook een moeilijk punt zijn. De gelegenheid voor opvang, begelei ding en immateriële hulpverlening ligt gunstiger. Er is ook een maatschappe lijk werker bij de hand, die daarbij behulpzaam kan zijn. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-^233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 423Jf 4235, 2247. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. Die manier van werken is ook gehan teerd bij de drie Surinaamse gezinnen die al in Sneek zijn komen wonen om zich een nieuw bestaan op te bouwen. Alles gebeurde in stilte. Twee gezinnen zijn hier al bijna twee jaar, één kwam kortgeleden naar Sneek. In totaal zijn dat vijftien personen. Problemen heeft dat niet opgeleverd. Ze hebben een huis en werk, vijf Surinaamse kinde ren gaan in Sneek gewoon naar school en wrijving met buurtgenoten is er niet. Met enig overleg verwacht het college dan ook geen onoverkomelijke obstakels als zich nog een aantal rijks genoten in Sneek zou willen vestigen, aldus mevrouw Unema-Ehlhardt. ’s-morgens om tien uur. Over het pro gramma voor die dag zal men nog na der worden ingelicht. De heer Kuiper bekeek zijn aftreden nogal filosofisch. „Er valt een ka meel uit, er komt een ander voor in de plaats en de karavaan trekt ver der”. Sneek is een prachtige stad om in te wonen en voor te werken en het ge meentebestuur slaagt er in om tal van nieuwe voorzieningen van de grond te krijgen, aldus het vertrekkende raads lid. Wel würiie hij het college en de raadsleden op het hart drukken, dat er in de stad nog een belangrijke groep mensen is, die wacht op een mense- 1 ijker omgeving om er zijn edigen leven in te kunnen teven. Hij bedoelde daar mee onder meer de bewoners van het woonwagenkamp en de woonschepenha ven. „D’r btane ek yn üs stêd nog minsken dy’t yn 'e knip® Siltite tusken it Skip fen de wedvaart en de wal fan har bihednde kansen Daar waren dan in de eerste plaats de overtrekken conclusies, die de bur gerij had .getrokken uit zijn bedanken als raadslid, zo kort na de behande ling van het Amicitia-plari.Met een andere fractiegenoot was hij daarvan een fel tegenstander en dat had hij al- lermlinat onder .stoelen of banken ge stoken. Hij meende, dat er in de pu blieke opinie een „pear dingen skeef hinigje”. It is naimentliik nét sa dat ik bitank je omdat ik fan it greatste part van dë CDA-fraiksje op ’e kop krigen ha omdat ik tsjin stimt hja. Niimmon. ut üs fraksje hat dêroer ek mar ien wurd fan florwyt tsjin mei ütsprutsen. Boppe- dat gean ik foar sokke dingen net oan ’e kant” It is ek in fabeltsje as see ik betan- ke ha as lid fan ’e CHU. Wol is it sa, dat as d’r gjin haest makke wurdt mei ien CDA-kandidaten list foar de kommende Twadde Keamer-forkie- zings, ik wöl bitankje sil. Fierder soe ik oan in great tal mins- ken dy’t hjar üngerêst makke ha oer myn sounens, sizze wolle, dat myn bloeddruk wer n.ormael is, Ik gewoanwei kalmer oan dwaen”. Gistermorgen is in Balk in Talmahiem het feit herdacht dat dit bejaarden verzorgingstehuis 5 jaar bestaat. Dit gebeuren ging gepaard met verschillende feestelijkheden, onder andere de onthulling van een naambord voor het tehuis door mevrouw G. Wolthuis-Groenewoud. Zij is de oudste bewoonster (96) van Talmahiem in Balk, en woont bijna vijf jaar in het tehuis. Het bord heeft een plaats gekregen boven de voordeur. Wethouder TINEMA-EHLHARDT voldoende geprepareerd Dat was wel zo ongeveer de essentie van het antwoord, dat wethouder me vrouw W. Unema-Ehlhardt gaf op vragen die dinsdagavond aan het slot van de raadsvergadering en tegen het einde van de 23ste april werden gesteld door drs. D. Dijkstra. De PvdA-er wilde wel eens weten of he college zich voldoende heeft gepre pareerd om de opvang van rijksgeno ten omdat ook Sneek is verzocht een aantal gezinnen uit de West op te ne men. „Liggen er al plannen klaar om deze mensen eventueel goed op te van gen en ze te helpen bij het vinden van werk, het plaatsen van de kinderen op de scholen en het zich aanpassen aan een geheel andere cultuur”. De vraag werd aangevuld door de heer B. Holtrop van Progessief Sneek, die wilde weten wat men van plan is te doen aan de voorlichting van de Surinamers over Sneek en de Snekers en andersom. ’t Is jammer dat de heer H- Kuiper heeft moeten afhaken als lid van de raad van Sneek. Links, rechts en midden waren het daarover roerend eens in de raadsvergadering van dinsdagavond. De woorden van lof die hem toege zwaaid werden maakten Kuiper naar hij zei „in bytsje forlegen”. Die „verle genheid” nam echter niet weg, dat hij in zijn zwanenzang nog even een paar dingen wilde rechtzetten. f SNEEKER NIEUWSBLAD .-J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1