V Geen bezwaarschriften van Dynamisch Woudsend op erbeterd plan De Warren van Gaasterland moet bijspringen pi tl Overkapping Galigastraat voor het zeilseizoen gereed SNEKERWKQERIER Officieel Orgaan BERGKEET GEPLUNDERD LELIJK EENDJE BLEEK HALF OPGEPEUZELD Personenauto's op Rijksweg 43 met bierflesjes bestookt JONGEN (12) REDT VIJFJARIG KIND VAN VERDRINKING de gemeenten SMEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST GAASTERLAND, SLÓTEN e.o Diefstal en vernieling Fancy Fair Beltsjeblom leverde ruim f3300 op VERSCHIJNING „SNEEKER NIEUWSBLAD" en HIEUWE SNEEKER COURANT, SHEERER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD PRECEDENT? F58 f Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van ontstaan de werk- Op lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1111111111111111111IIIIIIIIHIHIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIII11 te bezwaren. om Verschijnt: maandags en donderdags MAANDAG 28 APRIL 1975 130ste JAARGANG No. 34 REDAKTIE: Singel 11, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 Dtt blad verschijnt bovendien doaderdags huis-aan-huis In FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Grootzand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld 7,— PKr half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 12,— per halfjaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 21 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. verder was gedacht^ aan partijen om een eeren. ingediend, ondier van F ADMINISTRATIE: Singel 11, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-4233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-11.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2241. Gironr. 932130 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. Op de klanken van Merck toch hoe sterk uit Valerius' Gedenk- klank werden vrijdagmiddag in Balk de gasten voor de opening van de streekmuziekschool aan de Pypsterstikke ontvangen. Rustig staan op de achtergrond burgemeester H. L. Sixma baron van Heemstra en de inspecteur van het muziekonderwijs M. A. Dank- meijer te wachten tot de muzikanten zijn uitgespeeld. De heer Dankmeijer had eerder in de Treemter de sleutel in zijn handen gekregen. Meer over deze plechtigheid elders in dit nummer. Studio Ger Dijs zorgde voor deze muzikale prent. De fancy-fair in de kleuterschool De Beltsjeblom aan de Loëngaster- leane heeft het enorme bedrag van f 3300 opgebracht. Iedereen is ge weldig blij met dat geld want het is de bedoeling dat er materiaal voor de kleuterschool van wordt ge kocht, dat niet bekostigd kan wor den van het normale budget. Men denkt aan de aankoop van klimtoe stellen en muziekinstrumenten. Het feest werd zaterdag tien uur ge opend door wethouder mevrouw D. Y. W. de Graaff-Nauta. Zij beoor deelde even later samen met de heer F. Peenstra de tekeningen die gemaakt waren in het kader van de pleintekenwedstrijd. Winnaars werden Benita Dam, Erik Hemmes, Floortje Taayke, Abelien de Vries, Anneke Boersma en Joost Hooze- mans. Niet alleen geldelijk gezien werd de fancy-fair een succes, want ook de attracties op zich, zoals het touwtjetrekken, de grabbelton en filmvoorstelling, gingen er in als koek. (Foto Studio Ger Dijs). In de nacht van vrjjdag op zaterdag zijn uit de bergkeet van de heer K. Veenstra, hovenier te IJsbrechtum, op het fabrieksterrein van Holvrieka-Ni- rota te Sneek een frees, een cirkel- maaier, een rugspuit en een herenfiets ontvreemd. De totale waarde daarvan bedraagt ongeveer vierduizend gulden. Het slot van het toegangshek tot het terrein bleek te zijn geforceerd. De po litie vermoedt dat bij deze diefstal ge bruik gemaakt is van een voertuig. Pas zaterdag is door mevrouw A. uit Sneek bij de politie aangifte ge daan van vermissing van haar sinds veertien dagen geleden op de Geeuw- kade achtergelaten Citroen-perso nenauto c.q- Lelijk Eendje. Op het bureau mocht mevrouw vernemen dat de Heilige Hermandad het voer tuig reeds van de Veemarkt had ge sleept, omdat een aantal jeugdige per sonen zich ondermeer aan kop- en achterlichten „te goed had gedaan”. Het ingezonden stuk dat de zogeheten werkgroep Dynamisch Woudsend vori ge week in een provinciaal dagblad plaatste, is in het dorp tussen Heeger- en Slotermeer niet zo best gevallen. Het drietal dat de werkgroep vormt voelt zich nu in een hokje geplaatst waar het eigenlijk niet thuishoort, zo vertelt één van hen, de student Hisse de Vries. De opzet van de werkgroep is uitbreidingsplannen van Woudsend kritisch en positief begeleiden. Hij wil dan ook niet meer praten over de plannen die de gemeente Wymbrrt- seradeel heeft in De Warren het uit- breidliinigisglöbied naar het Slotermeer toe. Vorig jaar vertelde burgemeester B W Cazemiier er tijdens een hearing over. In De Warren waren 195 wonin gen gepland, waarvan 50 bungalows, l veei water- cre- Dit waren - en geen exploitatiebijdragen. f SNEEKER NIEUWSBLAD Vrijdagnacht werd door bestuurders van twee personenauto’s aangifte ge daan bij de Sneker polite van een wel erg gevaarlijke baldadigheid. Rijdende op Rijksweg 43 werden de twee auto mobilisten door inzittenden van een te- genligger, komende uit Sneek» met biei- flesjes bestookt. Beide auto’s werden beschadigd. De wagen van H. uit Sneek werd geraakt ter hoogte van Uitwellin- gerga, de auto van V. (Schettens) werd in de buurt van de rotonde van Hee- renveen onder vuur genomen. De kleine Dirk Hofstede was een half uur lang zoek, maar kwam toen naar de Harinxmakade terug om te vertel len dat zijn vriendje in het water lag. Gelukkig was dat vriendje intussen al door de moedige daad van Martyn ge red. realisatie van Voor Woudsend 50 woningzoekenden op plan haalde het niet en ander plan gemaakt, aangepast aan de bezwaren van onder meer do ’.ver—- groep. Vrijdagavond is men tijdens afwezig- I heid van de bewoners binnengedron- gen in de woning van de familie B. aan de Ath. Bonninghaleane te Sneek. Dat gebeurde vermoedeljjk door een openstaand tuimelraam. Een bedrag van enige honderden guldens werd vermist- Verder is door de politie proces ver baal opgemaakt inzake vernieling van twee ruiten van panden in de bin nenstad op donderdagavond en wel tegen de 25-jarige los-werkman N. B. uit Sneek. stuk wat ongelukkig opgesteld was. De inwoners van Woudsend hebben even wel de indruk gekregen dat de werk groep ook tegenstander van het nieu we plan is. Eén van de argumenten heeft de heer Kuipers in een gesprek met Hisse de Vries al ontzenuwd. In het ingezonden stuk werd gesteld dat een kanaal ge graven zal worden tot aan de weg Woudsend-Balk, welk water op den duur doorgetrokken kan worden door de weg naar het plan De Rakken. Deze misvatting blijkt het gevolg te zijn van verkeerde informatie. De werkgroep heeft de heer Kuipers in ieder geval verzekerd dat van haar kant geen be zwaarschriften zullen worden inge diend. i. krijs» tai XkTp «w, .11 Klif” aan te kloppen de gemeente Gaasterland en*Y?' 246 500— aan subsidie verleend. d^rCljd7 ^ventLdeaa7an deze Dit waren evenwel stichtingssubsidies id er ccn schuld is bij de bank van" 110.154,72- Een alarmerende si- tuatie. - lis, evenals dorpshuizen in andere dor- Deze week start het Sneker aanne mingsbedrijf Friso b.v. met de aanleg van de overkapping over de Galiga straat. Het geheel zal trapsgewijs uit gevoerd worden met vier dwarssteUen, waarin verschillende verlichte bollen. De overkapping loopt vanaf ijzerhandel Alkema tot aan slagerij Hofmeester. Het ontwerp is van architekt J. de Vries uit Sneek. Het ligt in de bedoeling dat het kar- I wei voor het feiltelijke zeilseizoen zijn beslag heeft gekregen. Aanvankelijk waren er enige vertragingen in de on- dexhandelingen met de gemeente ont staan, maar die werden twee weken geleden vrij snel opgelost. De subsi dieaanvrage bij het rijk, welke be stond uit een vijftig procent-regeling, werd toen vrij snel goedgekeurd. Het overige deel neemt de „Stichting Ga- ligapromenade” voor eigen rekening. „IT KLIF’’ IN DE RODE CIJFERS Wat insiders eigenlijk allang verwachten (en vreesden) is nu in Gaasterland w..rh„d. -tet niet m-U de d»n,,h«to». D. „„„Mag» 1» de kMner. pl..Ue«, dl. Wlanmik. rol culturele leven van het platteland, komen te staan voor de problemen van de exploitatietekorten. Eind vorig Jaar besloot de courant-krediet meer te geven aan het dorpshuis n-ui omdat er een aanzienlijke rekening-courant schuld bestaat. MOOIER „Het plan is er mooier op geworden”, aldus dorpsbelang voorzitter D. J. Kuipers, die mede de combinatie FNP-Progressief Wynxbritseradieea m de gemeenteraad van Wymbriitseradeel vertegenwoordigt. In het nieuwe plan zijn nu 130 woningen geprojecteerd, waaronder 20 bungalows. Wanneer tuer bezwaarschriften tegen komen, kon het wel eens heel lang duren voor de broodnodige uitbreiding van Woudsend tot stand komt. Het wijzen op de mogelijkheid van hielt indienen van bezwaarschriften was de opzet van het ingezonden stuk, verdui delijkt Hisse de Vries pas na lang aandringen. Waarna hij toegaf dait het In 1973 en 1974 werd een aanzienlijk exploitatieverlies geleden. In totaal 58.089,51, waarbij gezegd moet wor den dat vorig jaar het verlies de helft was van het jaar daarvoor. Er wer den evenwel ook de nodige investerin gen gedaan zodat met nog enkele an dere posten de totale schuld uitkomt op zo’n 110.000 gulden. Na gesprekken met bestuur en bank heeft het gemeentebestuur besloten om financieel bij te springen. Zij er kent daarmee dat het tot de taak van de gemeente Gaasterland be hoort om dit dorpshuis draaiende te houden- Hiermee schept zij echter wel een precedent ten opzichte van de andere dorpshuizen, die al dan niet in eenzelfde situatie komen te verkeren. Het is algemeen bekend dat de financiële situatie van de Coocterland zal in haar dorpshuizen niet al te rooskleurig is, De raa moeten beslissen over uitzonderingen uiteraard daargelaten. die het college zich «.n nieuwe fi- voorstelt te nemen om ,,It KW” weer -t—W vertel T brengen bedrag (af te lossen in S jaar l akties dienaangaande), aflossing moeten gegarandeerd worden voor een geldlening van 40 000 “^»nte-»Maie gMj. t de Oudemirdummers met ming te verlenen het dorpshuissmet een het bedrag van de geldle- hypotheek van maximaal 40-000 gulden Wanneer strtaks de overkapping ge reed is, zal de wandelaar-klant niet a, ij een droog” kunnen winkelen, maar ook over een nieuwe bestrating lopen, zijn eventuele fiets in een van de fiets- blokken kunnen plaatsen en diverse bloembakken kunnen bewonderen. Die laaitste zaken kunnen door de gemeente Sneek aangelegd worden. De stichting hoopt hiermee een eerste stap te heb ben gezet op weg naar meerdere stra ten mat overkapping. Men denkt daar bij ondermeer aan het Leeuwenburg. Volgende week hebben de Nederlanders twee vrije dagen extra; een weelde die niet vaak voorkomt. Op maandag 5 mei wordt het feit herdacht dat 30 jaar geleden de capitulatie van de Duitsers in Nederland een feit was, terwijl donderdag 8 mei Hemelvaarts dag. Zoals bekend verschijnt het Sneeker Nieuwsblad op maan dag en donderdag, iets wat nu niet kan gebeuren. Besloten is volgende week eenmaal het Sneeker Nieuwsblad uit te geven en wel op woensdag 7 mei. Advertentiemateriaal zowel als redaktio- nele kopij kan tot dinsdag 6 mei 12.00 uur ingeleverd worden. Er is door Gaasterland een nancieringBopzet blijkt dat er een gulden. Dat dit een t-- fe met de door het bestuur van „It schot voor Klif” gepresenteerde cijfers, is een ge- brengen t2 volg van een aantal veranderingen, of eerder door Om de nieuwe berekening „hard” te rente en l- maken moeten een aantal posten, ver- gaat’<met 23.000 gulden omhoog, de bij drage van de Oudemirdummers met 16.000 en L_. - ningen met 40.000 glulden. De vijf-jarige Jan Robert Knol, zoontje van de chef van garage Betten aan de Singel, is zaterdagmorgen aan de Ha rinxmakade te water geraakt en van een wisse dood gered door de twaalf jarige Martijn Loots van de garage houder aan de Singel. Jan Robert -speelde met zijn eveneens vijf-jarige vriendje Dirk Hofstede van het Grootzand aan de Harinxmakade. De kinderen zagen een speelgoedbeertje in het water drijven. Jan Robert klom over de balustrade, maar verloor zijn evenwicht en viel in de stadsgracht. Dirk ging er in paniek vandoor, het geroep van iemand aan de andere kant van het water kwam Martijn Loots aanrennen. Hij zag het jongetje drijven maar kon hem vanaf de kant niet grijpen. Hij dook daarop pardoes in het water en haalde Jan Robert na-ar de kant. Omstanders hesen het kind op de wal. Martijn kende het knaapje en zei een automobilist hem naar garage Betten te brengen, Om bestuur van bij de gemeente men dat maand er een Het dorpshuis in Oudemirdum gepland, waarvan goed leefmilieu te werden nogal wat bezwaren tegen d_- meer tot grote spijt Dorpsbelang Woudsend die een grote vertraging zag ontstaan in de - de sociale woningbouw, staan namelijk zo’n de lijst. Het er werd een - j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1