Jongere generatie was bij Dodenherdenking Sneek Grondvesten worden in straat aangegeven OUD-BURGEMEESTER LUDOLF RASTERHOFF (SNEEK) OVERLEDEN L1|H| ÜK I I 1 Ir wl ihJ en van Ungetider huwelijk ingeblazen I I 3 Officieel Orgaan St. Maartenskerk groter dan verwacht de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEcL en IJLST - RK MAVO OFFICIEEL IN VOORMALIGE PA Buitengewone raad in verband met het overlijden L. Rasterhoff W SNEEKER NIEUWSBLAD COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD M de SNEKER^KQERIER maandags en donderdags en de Het Sawket MieawsMad is een gecondrineewfe nitgaee van NIEUWE SNEEKER COURANT, 1 i 1 worden in ruimte mate aan men Verschijnt: of St. meer WOENSDAG 7 MEI 1975 130ste JAARGANG No. 36. UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans b.v. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 ADVERTENTIETARIEVEN 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs. VEEL GEDAAN Oud-burgemeester i Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o In Gaasterland vonden op ver schillende plaatsen dodenher denkingen plaats. Het zwaarte punt lag in Harich waar op het kerkhof verschillende vertegen woordigers van gemeentebe stuur en verenigingen tezamen kwamen bij het graf van Jo hannes Doedenias Schweitzer. Nadat eerst enige minuten stil te in acht genomen waren, werden bloemen op het graf gelegd. Na koraalmuziek uitge voerd door leden van Concor dia declameerde Jelle Bangma, student aan de Pedagogische Akademie in Sneek, twee ge dichten van Fedde Schurer: „Takomst” en „Gebed by de bifrijding”. Burgemeester H. L. Sixma baron van Heemstra sprak nog enkele woorden, waarna de stijlvolle her denkingsplechtigheid besloten werd. De foto van Ger Dijs geeft een beeld van de bijeen komst in Harich. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Grootzand SI Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 12,— per halfjaar (bij vooruitbetaling) f SNEEKER NIEUWSBLAD Particulieren en afgevaardigden droe gen daarna snijbloemen en bloemstuk ken aan. die veelal in ontvangst wer den genomen door een erewacht van padvinders, dille de bloemen voor het monument rangschikten. Om half ne gen sloot het Stedelijk Muziekkorps dit deel van de plechtige dodenherdenking af met het Wilhelmus. Bij de gedenk steen voor de in de omgeving van Rondom kerk en kerkhof heeft eens een ringgracht gelopen. Er zijn ook sporen teruggevonden van het eerdere klokhuis, dat in 1486 naar de huidige plaats werd verzet maar eerst aan de noordkant van de kerk heeft gestaan. Ook zijn er tufstenen grafkeldertjes blootgelegd, die eveneens dateren uit de 12de eeuw. De heer Ludolf Rasterhoff wend op 7 april 1905 te Leens in Groningen gebo ren. Zijn leven speelde zich sinds 1929 echter in Sneek af. Er is eens van hem gezegd, dat hij Fries met de Friezen werd, Sneker met de Snekers en watersporter met de watersporters. In dat jaiar 1929 werd de thans over ledene adjunct-commies ter secretarie, Daarvoor had hij gewerkt in de ge meenten Leens, Adorp en Sappenneer. Nog vrij plotseling is gisterochtend in alle vroegte op 70-jarige leeftijd overleden de heer L. Rasterhoff, oud-burgemeester van Sneek. De heer Rasterhoff was al enige tijd hartpatiënt, maar bleef tot zijn dood uiterst actief. Zo was hij vorige week nog aanwezig bij de opening van de zuidelijke rondweg van Sneek en legde hij zondagavond tijdens de Dodenherdenking met zijn vrouw nog een bloemstuk aan de voet van het monument bij de Martinikerk. ADMINISTRATIE Singel 17, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-4233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. Donderdagmiddag heeft de RK Mavo St. Jozef officieel het voormalige ge bouw van de Pedagogische Akademie aan de Parallelweg in gebruik geno men. De school aan de Jan van Nas- saustraat die men tot dan toe had ge bruikt was te oud en bovendien had men daar geen beschikking over ver schillende vaklokalen, een euvel dat met het betrekken van het nieuwe on derkomen is opgelost. (Vervolg op pagina 17) „BLOEDNACHT” In de vreselijke bloednachit van 13 op 14 juli 1944, waarin vier Snekers door Men ontdekte dat de oorspronkelijke kerk zich enkele meters buiten het hui dige plantsoen uitstrek.te. Met Pinkste- ren zullen de werkzaamheden afgeslo ten zijn en kunnen de gaten weer dicht- gestort worden. Het ligt in de bedoe ling de teruggevonden grondvesten in de bestrating zowel als in het plant soen aan te geven, terwijl tevens voor stellen zijn gedaan het bomenbestand ter plaatse te vernieuwen en uit te breiden. Zonder ook maar één toespraak werd kerk. Daarbij vormde zich als vanzelf p het Óud Kerkhof voeg de. Tot aan het tijdstip van acht uur werd plechtige koraal- en treurmuziek ten gehore gebracht. Na de twee mi nuten stilte klonk op de trompet de Last Post. Aan de voet van het monu ment werd daarna als eerste een krans gelegd door gedeputeerde J. Spiekhout uit Leeuwarden- Hij deed dat namens het provinciaal bestuur van Friesland. Burgemeester mr. B. van Haersma Buma van Sneek droeg een krans aan van de gemeente Sneek. Ook een depu tatie van de gemeentepolitie Sneek zet te een krans tegen de voet van het mo nument. VERZAKKINGEN Men heeft steeds met ernstige ver zakkingen te kampen gehad, getuige de teruggevonden funderingen. Deze verzakkingen leidden in 1681 tot de afbraak van het westelijke uiteinde van de kerk, het vervangen van de overgebleven kolommen en het ver lagen van het kerkedak met 14 voet. Hoe fraai de kerk eenmaal was blijkt wel uit het schilderij van Van Beerstraten dat nu in de Kleine raadszaal te bewonderen valt. In september 1930 volgde de benoe ming tot commies en kreeg hij de lei ding van de eerste afdeling. In mei 1933 werd de uiterst kundige ambte naar reeds hoofdcommies en plaats vervangend secretaris. Op 12 juli 1939 volgde zijn aanstelling tot secretaris. Op de dag van de be vrij ding, 15 april 1945, werd de heer Rasterhoff belast met de tijdelijke waarneming van het ambt van burgemeester van Sneek. Dat „tjjdelijke” werd een jaar later omgezet in een definitieve aanstel ling. Hij bleef burgemeester tot aan I zijn pensionering op 1 mei 1970. Nog één week trad hij op als waarne mend burgemeester. Toen droeg hij zijn ambt over aan mr. B. van Haier- sma Buma, die tot dan toe burge meester van Workuim was. Van november 1971 tot november 1972 fungeerde de heer Rasterhoff als waarnemend burgemeester van Sloten. Die gemeente benoemde hem na de komst van drs. H. A. van Zwteten tot ereburger van de stad. JWIIUV1 OOK maai vvn -- - J de Dodenherdenking in Sneek toch een een zwijgzame stoet^ die^zich sprekend gebeuren. De belangstelling wachtenden op hei O-f r ""“T voor de plechtigheid was groot en met name de jongere generatie al of niet gestimuleerd door ouders of jeugd verenigingen was in ruimte mate vertegenwoordigd. Het Stedelijk muziekkorps Sneek om lijstte het stijlvolle gebeuren, dat zijn beginpunt had bij Onder de Linden waar het korps passende muziek ten gehore bracht. Onder geroffel op de omfloerste trommen ging men via de Marktstraat rechtstreeks naar het mo nument aan de voet vain die Martini- Maandag zal de Commissaris van de Konigin in de provincie Friesland, mr. H. Rijpstra, in het kader van zijn werkbezoek aan Sneek een bezoek aan de werkzaamheden brengen. Deze wor den verricht door de Rijksdienst voor Eg Bodemonderzoek uit Amersfoort in samenwerking met de gemeente Sneek. Sneek gesneuvelde Canadezen werd daarna het Canadese Volkslied ge speeld. Op het beginpunt bij Onder de Linden teruggekeerd werd de sobere, maar indrukmakende plechtigheid be sloten met het Fries Volkslied. oRasterhoff heeft veel voor de gemeente Sneek gedaan. Men kon moeilijk „om hem heen”. Vooral als hij die autonomie van de gemeenten verdedigde- Hij was bizon- der intelligent, kundig bestuurder en wist altijd waarover hij sprak. Ook in het organisatieleven was hij zeer ac tief en bekleedde vele functies. Tot aan zijn dood was hij onder meer voorzitter van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer en bestuurslid van die Stichting Kotmeersland en de „eerste technische school”. Ook zat hij nog in de commissie, die jonge re ambtenaren examens afnam en schreef hij studieboekjes voor gemeen teambtenaren. De heer Rasterhoff was jarenlang lid van de Rotary-club, be schermheer van de kaatsvereniging Sneek en Omstreken en Schipper in de orde van de Sneker Pan. Het echt paar Rasterhoff haid drie kinderen, twee zoons en een dochter. BELANGWEKKEND De uitkomsten van de opgravingen zijn zeer belangwekkend. Ofschoon er nog enige raadselen zijn op te lossen, staat al vast dat Sneek eenmaal een turf- stenen kerk heeft bezeten met een mid denschip en twee zijbeuken. Een voor Friesland unieke situatie. Deze tuf stenen kerk prijkte met een zogenaam de westbouw, een ingebouwde toren met zijkapellen, en is hoogstwaar schijnlijk in de 12de eeuw opgericht. Oudheidkundig De fundering bestond uit zwerfkeien of „balstiennen”. In verband met het overlijden van de heer L. Rasterhoff, oud-burgemeester van Sneek, zal op woensdag, 7 mei 1975, ’s avonds om half acht een bui tengewone raadsvergadering I gehouden. I een groepje Duitse SS-ers en Neder landse landverraders werden ver moord, ontsnapte de toenmalige ge meentesecretaris aan de dood. Het ,,Silbertanne”-commando had namelijk ook de heer Rasterhoff op het lijstje staan van te dioden bekende Snekers als „repressaillle” voor het liquideren van de Nederlandse NSKK-man G. v. d- Kooij. In de woning aan die Parallelweg kwam het tot een schietpartij. De heer Rasterhoff kreeg daarbij een kogel in het achterhoofd. Hij bleef nog enige tijd bij kennis en hield zich dood. Nadat de moordenaars waren vertrokken werd hij naar het Sint Antonius-Ziekenhuis gebracht waar hij langzaam van zijq ernstige verwonding herstelde. In de 13de eeuw werd de turfstenen kerk deels vervangen door een driie- beukig bakstenen bouwwerk, terwijl er naast het westwerk twee zadddakto- renis werden ópgetrokken. Rond 1490 begon men met de derde bouwfase waarbij de kerk werd verbreed en naar het oosten met een nieuw koor uitgelegd, terwijl de beide zadeldak- torens met een befklamping werden verzwaard. Het verkeer in de Marktstraat in Sneek raakte eventjes in de knoop bij het huwelijk van de 22-jarige Frank van der Berg en de 23-jange Truus Kruiper. Geen wonder want Frank is muzikant bij de Ungetiders en die boerenkapel is altijd „in” voor tam-tam. Op de foto van Studio Ger Dijs ziet men dan ook hoe de Ungetiders het aanstaande echtpaar de trappen van het stadhuis opblazen. Langs de kant staat de Jeugdraad van Elf van de Carnavalsvereniging de Oeletoeters want de bruidegom maakt ook deel uit van de Hofkapel. In het dagelijkse leven is Van der Berg onderhouds monteur bij Lankhorst. Truus was gediplomeerd verpleegster in het Sint Antonius Ziekenhuis. Met toestemming van zijn vrouw blijft Frank blazen, voor de Hofkapel èn de Ungetiders. De opgravingen bij de Grote- Maartenskerk in Sneek hebben het licht gebracht dan verwacht werd. Het is gebleken dat de oor spronkelijke kerk zich verder in wes telijke richting uitstrekte dan voorheen vermoedde. Door deze ont dekking hebben de opgravingen langer geduurd dan men berekend had. In de jaren 1681-1682 is bij de verbouwing meer verdwenen dan men veronder stelde. U "■i I®

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1