met jeugdwelzijnswerk!! Kredieten voor aanleg riolering vlot verleend ,MOOI GAASTERLAND’ loopt voorop in het gelid Raadsleden Gaasterland toerden” door gemeente (IJL Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NKUWSBLAD Fr am komt met „sneldienst Balk-Woudsend-Sneek v.v. - j Japanse ambassadeur vanmiddag in Sneek Brand Selfhelpstraat watervlug opgelost! Haags trio bekent reeks diefstallen, ook die uit Sneek Planningsnummer een speciale editie van „Uit de Marktstraat" (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek) O - H NIEUWBOUW KINDERTEHUIS BROODNODIG fe K- ■èsiiiiiiis de Het Saeeker Nieuwsblad is i! 1 CDA-raadsleden Gaas- terland en bloc uit de christelijke part ij en? iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiinmiiHiHHwww Dtt bhd verschijnt bovendten IJLST GAASmSlHD, SLOTEN m SNEKER^rfKQERIER 99 DONDERDAG 15 MEI 1975 130ste JAARGANG No. 38 Verschijnt: maandags en donderdags Tijdens sen bijeenkomst in Balk ter voorbereiding van het Chris ten Democratisch Appèl in Gaas terland is voorgesteld de raads leden en bloc te laten bedanken voor hun partijlidmaatschap, res pectievelijk AR, CHU en KVP en gezamenlijk toe te treden tot het CDA. De drie christelijke par tijen in Gaasterland hebben altijd al voorop gelopen in de totstand koming van het CDA. Voor de begrotingsvergadering in decem ber 1973 werd aangekondigd dat de drie partijen niet meer afzon derlijk zouden functioneren maar in een fraktie. Of de CDA-ers de stap gaan doen en zo ja wanneer is nog niet bekend. In dit nummer is als bijlage opgenomen Het gehele project zal zo’n vijf mil joen gulden gaan kosten. Daar is de scholenbouw niet bij gerekend. Daar voor moet het geld uit een andere pot komen. Men heeft berekend dat voor dit onderdeel twee miljoen moet wor- I seifheipstraat in I deze maand geheel uit. tóngen'ta Friestand had schuldig ge- s SNEEKER NIEUWSBLAD Sint Odulphusstraat in Bakhui- de gemeente grondaankopen gedaan het straatbeeld te maken door een stuk Plannen voor nieuwbouw zijn er wel. Architectenbureau Zijlstra uit Bakhui zen heeft een plan gemaakt dat be- steksklaar mag worden gemaakt. Maar over die uitwerking moeten weer verschillende commissies en overheden hun visie geven. En dat kost tijd. ZEVEN MILJOEN TOTAAL Er zijn een tiental groepsuniits gepland, verder een onderkomen voor de medi sche dienst en ook de psychologen zul len een apart gebouwtje krijgen om te voorkomen dat er angst bij de kinde ren ontstaat voor de observaties die een belangrijk onderdeel van de the rapie vormen. Op de plaats waar nu het kazemeachtige slaapgebouw staat, zal de nieuwbouw van de school plaatshebben. De keuken blijft gehand haafd, al zal ook daar aan modernise ring niet te ontkomen zijn- Een aula behoort nog tot de wensen. Geen feestdag, geen kalami- teit - dus geen overmatige verkeersdrukte - maar wel po litiemensen die auto’s, brom mers, wandelaars en wat dies meer zij middels handbedie ning in „goede banen” trach ten te leiden. Verkeerd(?). Wel nee, het betreft hier adspirant- wachtmeesters van de Oplei dingsschool van het Korps Rijkspolitie te Harlingen, die voor de eerste maal op deze wijze op het publiek worden losgelaten. In groepen van tien man - het eerste jaar be staat uit zo’n negentig leer lingen - krijgt een ieder een kleine tien minuten de tijd zijn kunnen te tonen. Dat gebeur de gisteren, dat gebeurt van daag, maar ook morgen zijn de toekomstige wachtmeesters nog in aktie te zien. (Foto Studio Ger Dijs). UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans b.v. ADMINISTRATIE: Singel II, Sneek, Postbus 11 Telefoon 05150-4233 Kantooruren maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-11.30 uur Na kantooruren telefoon 4'234 4235, 2247. Gironr. 932730 Banken: Rabobank en Amro- bank te Sneek. RED AKTIE: Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-5169 Leden van de redaktie zijn na kantooruren te bereiken onder de nummer 3918 (sport), 6891 en 5001. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Grootzand 81 Telefoon 05150-3596 Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld 7,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen 12,— per halfjaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 27 ct. per mm., ingezonden mededelingen 3-dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prtjs. Bakhuister J. B. ^-cnders (CDA) in formeerde of het xilet zinnig was om de aanleg van die riolering en de re constructie tegelijk uit te laten voeren. Mevrouw W. T. Spoelstra-Postmus, ook een Bakhulister, drong hier eveneens op aan om te voorkomen dat het een „skonkeba-ekkerij” zou worden. Burge meester H. L. Six ma baron Heemstra kon meedelen dat het altijd het streven van die gemeente is ge weest werkzaamheden samen te laten vallen om die overlast voor de omwo nenden zoveel moge lijk te beperken. Ihiiihihi' Dat kon, nadat het kenteken van de auto van het trio in Grouw door een wantrouwige voorbijganger was op- geniomen. De mannen bekenden zon 65 diefstallen en inbraken in het ge hele land te hebben gepleegd. In het begin van het jaar weiden naar Friesland verschillende strooptochten gehouden, Met behulp van valse sleutels en door verbreking van raamslui tóngen drongen zij in wille keurige woningen binnen. Vian de buit was nagenoeg niets meer over. De diefstallen in de woningen van de families De Haan, Grondsma en V. d. Veer in de Noorderhoek te Sneek, ge pleegd in de nacht van 1 op 2 maart waarbij in totaal ongeveer 2000,— en enige sieraden werden ontvreemd, zijn opgelost. De daders, de 42-jarige A.R., de 31-jarige J.C. en B. v. d. R. (28), allen woonachtig in Den Haag, zijn op verzoek van de rykspolitie te Grouw door de recherche in Den Haag aangehouden. Op verzoek van de politie te Heeren- veen zijn terzake van meerdere dief stallen in Leeuwarden aangehouden de Friese hoofdstedelingen K.S. (34) en de 19-jarige H.l. Behalve diefstallen te Heerenveen en Leeuwarden bekende 't tweetal ook het ontvreemden van ge reedschappen uit een bouwkeet van het aannemingsbedrijf Noppertin het I Dompplan te Sneek en de diefstal van een aanihangwagentje van het bouwbe drijf Ch. Koster. Voorts gaf het duo toe brand te hebben gesticht in. een voor afbraak bestemde woning in de x.._i de Waterpoortstad. I Zoals bekend brandde dit pand begin I deze maand geheel uit. S., die zich I al eerder aan diefstallen en brandstich- I Hingen in Friesland had schuldig ge- maakt, was enige maanden geleden uit de gevangenis ontslagen, den betaald. De financiering is geen probleem. De stichting Volksgezond heid te Utrecht, die „Mooi Gaaster land” bestuurt heeft daarvoor haar bronnen wel weer. Het zal echter wel betekenen dat de verpleegkosten zullen gaan stijgen. Momenteel kost een kind de gemeenschap, de gelden komen uit de Algemene Wet Bijzondere Ziekte- I kosten, 97,30. „Mooi Gaasterland” is overigens niet zo duur. (Vervolg op pagina 23). zijn. De te bouwen woningen achter de Van Swinderenstraat zullen er ook op aangesloten worden. Over wie het werk uit zal voeren is nog geen uit spraak gedaan, dit naar aanleiding van een vraag van CDA-er L. Zijl stra; de beslisstag dite gienomen moest worden, was nodig om de zaak „hard” te maken. ALLEEN IN ACW-VERBAND Ten aanrien van die riolering in Balk en Harich wilde de heer M. de Boer (gem. belangen) de voorwaarde stel len dat dit werk alleen in ACW-ver- band zou worden uitgevoerd. Anders zou daar financieel geen dekking voor aanwezig zijn. Burgemeester Van Heemstra moest hem corrigeren, hij kreeg daarbij bijval van PvdA-er C. Gaastra: dit hangt onlosmakelijk sa men. De gemeente Gaasterland zou dit werk zelf niet kunnen financieren. De heer Gaastra noemde een dergelijke voorwaarde een „onhoffelijk gebaar”. Wanneer de zaak gereed zou zijn kon de burgervader niet zeggen. De opzet van de provincie is de rioolzuivering in Sloten eind 1976 gjereed te hebben en dan moet le persleiding ook klaar Het jeugdwelzynswerk ontwikkelt zich steeds verder en het Medisch Kindertehuis „Mooi Gaasterland” evolueert mee. Daarvoor is het even wel hard nodig dat er eens haast wordt gemaakt met de nieuwbouw. De huidige huisvesting is, op het administratiegebouw na, onvoldoende en uit de tijd. Verschillende caravans worden gebruikt als dagverblijf voor groepjes kinderen en dat wordt niet als de meest ideale oplossing ervaren. W. T. SPOELSTRA-POSTMUS (FNP) skonkebrekkerij Vanmiddag omstreeks drie uur arri veert de Commissaris der Koningin bezoek brengen in Friesland in gezelschap van de L.- ----- Japanse ambassadeur in Nederland, Professor Emsteinstreat op de heer S. Hirota, per boot inJSneek. jachtt waarmee .afgemeerd wordt Nu de nieuwe brug in Woudsend klaar is krijgt het gehele zuidwesthoekge- bied van Friesland een kortere en snellere verbinding met Sneek. De Fram zal dan ook vanaf 1 juni de dienstregeling verfynen en verbeteren. Zo krijgt Balk een directe verbinding met Sneek via Woudsend (lün 47) met een reistijd van slechts dertig mi nuten. dega (HO) en Elahuizen kunnen met lijn 45 naar Waterloo. Daar is aanslui ting op lijn 47 naar Sneek. Voor de in woners van Rijs, Bakhuizen en Heme- lum bestaan er dus drie logische reis routes naar Sneek: via Elahuizen met overstap te Waterloo (lijm. 47), met lijn 45 naar Balk en daar overstappen op lijn 47 en via Spannenburg met een overstap op lijn 42. De Fram heeft in de nieuwe dienstregeling een af zonderlijke tabel opgenomen, waarm deze busverbindingen overzichtelijk staan aangegeven. Een verbeterde rege ling in het gebied rondom Sneek is verder dat vanaf 1 juni in IJlst via de Ylosttasilaan wordt gereden waar door Nijezijl de bus ook wat dichter in de buurt krijgt. EXCURSIE Dat de raadsvergadering op een wat ongebruikelijk tijdstip werd gehouden vond zijn oorzaak in het feit dat bur gemeester en wethouders deze voor stellen in één moeite met een excursie van de raadsleden door de gemeente - - wilden mieenemen. Dat lukte uitste- de gemeentelijke jachthaven „de Luts- kend. Na de debatten, voorzover men mond”. De plaatsen Bakhuizen, Hemelum, Rijs, Oudemirdum, Nijemirdum en Sondel krijgen via lijn 45 te Balk aan sluiting op lijn 47 van en naar Sneek. Bovendien blijft voor inwoners van de ze plaatsen in Gaastertand de moge lijkheid om via Spannenburg naar Sneek te reizen (lijnen 42 en 44). Inwo- I ners van Bakhuizen, Hemelum en Ou- daarvan kon spreken, en een verfris sing bezochten de vroede vaderen in twee groepen die huisvesting van het gemeentelijk apparaat, met name de voormalige Rabo-bank waar nu die dienst Gemeentewerken in gevestigd is. Daarna stapte men in een bus van [de Fram („Koene jimme foar dizze kear net in Südwesthoekbus hie- I re?” zo werd opgemerkt, ironisch doe lend op het feit dat de Zuidwesthoek busmaatschappij met meer zelfstandig opereert). Het eerste doel van de tocht was Harich. In dit dorp zit men te springen om woningbouw iin de so ciale sector. Na zich omtrent de mo- gelijikheden te hebben georiënteerd, be gaf het gezelschap zich naar Oude- mirdum waar de aanleg van de elec- triciteitsvoorzieningen op de gemeente lijke camping „de Waps” en de nieuw bouw van het dorp werden bekeken. Bakhuizen stond als eerste punt op het middagprogramma. Uitgebreid werd het constructiebedrijf Mous NV bezocht, waarbij de deskundige uitleg werd gegeven door directeur J. C. Mous en onderdirecteur ir. P. Oosten- brug. Na Bakhuizen kwam het Mim- ser Klif en het gemeentelijk „sehietter- reiln” de Hegie Gerzen aan bod. De ko gelgaten in de kiosk werden door de i raadsleden uitgebreid bekeken. De ex- i cursiie werd besloten met een kijkje op Byzonder vlot heeft de raad van Gaasterland dinsdagmorgen besloten om de kredieten voor aanleg van de riolering in Balk en Harich en een soortgeUjk project in Bakhuizen te verlenen. Wel werden enige opmerkingen gemaakt met betrekking tot de reconstructie van de zen. Enige jaren geleden zfln hier door C. om bij het café een verandering in L-i hoek af te snijden. het Zomernak. Daarna zal men een 3 i aan de ritesluittag- fabriek Yoshida Nederland aan de Japanse ambassadeur in Nederland, Professor Einstein straat op het In- p --XX- dustrieterrein. Beider dochters, die pr«?es“te 'zijn met’het Staten- ook mee zijn .gekomen, zullen tatas- i -ax qqjq kijkje nemen m niet rrie^ Scheep vaart Museum. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllll">l>lllll,l,u,,,,l,,,,,,l,,,,ll,ll,l",,,,,,l,,,l,ll",ll,l,ll,,,= Woensdag was het precies vijf jaar geleden dat het Christelijk internaat voor imbeciele kinderen te Sneek, Het Zwaluwnest aan het Plevierenpad, in gebruik werd genomen. Dat heuglijke feit moest en zou gevierd worden. Dat gebeurde, en hoè. ’s Morgens- vroeg, na een feestelijk ontbijt, trok een fleurige stoet verklede personen door de direkte omgeving van Het Zwaluwnest, ’s mid dags werd het feest voortgezet met stoelendansën, polonaise s en dergelijk, terwijl er ’s avonds een prima diner aan de circa veertig pupillen, de ouders van de kinderen en de twintig stafleden van het internaat werd voorgeschoteld. Studio Ger Dijs kiekte de feestende groep. I ■si V'. .,1 "“Jr ■**- ■."d

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1