3 Meer dan 4500 deelnemers aan Elfstedenrijwieltocht Inspraakgroep kritiseert kwaliteit van ’t voorlopig structuurplan van Sneek sa i „Hoe koenen se it yn ’e kop krije sa’n plan to meitsjen” n en van Verkeersopstoppingen in Sneek Toekomstige insprekers iii de Treemter Staatssecretaris zit in 't keurslijf E A I#/ ÉiS Officieel Orgaan I I k rw Ézel de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Bh 'hl Onbewoonde ark geheel uitgebrand Mertens op CDA- avond in Sneek a I COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD eo de SNEKER^KOERIER II Ita w. NtambU k Ml rifen V- NIEUWE SNEEKER COURANT, i 'W WW'’ 1 1 tl ea de 'tl V z< (vervolg op pagina 3) i 7. I 5 In de Koetslantaarn heeft men eind vo rige week een robbertje gediscussieerd over „De actuele politieke situatie en de hete hangijzers van vandaag”. Dat gebeurde in een bijeenkomst voor de leden en aanhangers van de drie chris telijke partijen die bezig zijn zich in het CDA te verenigen. DINSDAG 20 MEI 1975 130STE JAARJANG NO. 39 De tocht wend voor de 29ste keer na die oorlog gehouden. De eerste Elfste dentocht werd in 1912 verreden. Het aantal fietsers dat vorig jaar nog rond de 2600. De heer Jein Bosma, bestuurs lid van die Friese Elfsteden Rijwiel- tocht Vereniging te Bolsward noemt als oorzaken van die werkelijk verbluf fende stijging in het aantal deelnemers het feilt dat „fietsen weer hietemiaial in is. Daar komt bij: men wil een elfste dentocht rijden, kan het niet op de schaats, dan maar op die fiets.” De praaitstof werd aangedragen door de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer P. J. J. Mertens, de vroegere voorzitter van heit NKV, het katholiek vakverbond. De heer Mertens werd bij gestaan door twee Tweede Kamerle den, de heren L. A, M. de Bekker en B. J. M. Hermsen. De eerste behan delt in de Kamer landbouw, milieuza ken en middenstand en kleinbedrijf. De Dit Had vandiijnt bovendien donderdags hoi»-aan-l»uii In GAASTERLAHD, SLOTEN «.o ■F*’ Meer dan 4500 fietsers hebben gisteren meegedaan aan de Elfsteden Rijwiel- tocht. De deelnemers, die van 5 tot 9 uur ’s morgens in groepen van zo’n 200 man startten, kwamen uit heel Nederland, maar ook wit België en Duitsland. De tocht, ook wel „de 8 van Bolsward” genoemd, gaat ieder jaar over Har lingen, Franeker, Dokkum, Leeuwarden, Bolsward, Sneek, Ijlst, Sloten, Staveren, Hindeloopen en Workum. De start zowel als de finish is in Bols ward. De nieuwe brug in Woudsend draaide dit Pinksterweekend proef. De officiële opening zal op zaterdag 7 juni plaats hebben in aan wezigheid van „hoge gezagsdragers” uit Den Haag. Na het offi ciële bruggebeuren zal het startschot worden gegeven voor een actie voor het inzamelen van geld voor herstel van de molen „De Jager”, (Foto Studio Ger Dijs). In een door de Welzijnsstlchting Sudergoa gemaakt „Verslag van van de discussies over het voorontwerp structuurplan Sneek” komt deze visie op de toekomst er niet zonder kleerscheuren af. Zo wordt in een „waardering” weinig waardering uitgesproken over het te grote aantal algemeenheden en de onvoldoende ver kenningen in de sector scheepvaart'watersport. Ook spijt het de inspraakgroep, dat de gemeente Sneek in het adviesbureau een gesprekspartner heeft over de kwaliteit waarvan verschillend ge oordeeld kan worden. Men wil niet beweren, dat de gemaakte kosten niet voldoende in het voorontwerp zijn terug te vinden maar vindt wel, dat van het adviesbureau een kwalitatief beter werkstuk verwacht had mogen worden. Vrijdag en zaterdag was het een beetje feest rondom de opening van het Shell Zelftankstation van Zijlstra aan de Goeman Borge- siuslaan in Sneek. Vooral de kleuters trokken in drommen op om Peppi en Kokkie in levende lijve te aanschouwen, een ballonnetje te bemachtigen en een boekje te winnen door als „eerste van de tien” de ballon kapot te blazen. Zaterdag maakte het tamboer- en majorettenkorps Rhythm Stars een rondgang door de Stadsfenne en de Noorderhoek. (Foto Studio Ger Dijs). Die maximum snelheid bood overigens nog genoeg gelegenheid aan de snelle rijders om ver uit te lopen op de fiet sers die het kalm aan deden. Nog geen half uur nadat de laatste deelne mers van start waren gegaan kwamen de eersten al weer door in Bolsward. Kwart over negen werden ze gesigna leerd. Toen om een uur of drie nog steeds noeste pedaalridders Bolsward verlieten voor de laatste 90 kilometer, stonden de snelsten al met een medail le in de hand te kjjken naar degenen die nog „een rondje om” moesten. In alle vroegte, toen de zon nog niet scheen en de wind nog niet opgestoken was, vertrokken al groepen fietsers van het begin punt m Bolsward: De Doele. Deze sociëteit fungeerde tevens als eindpunt, en tot middernacht kon men zich daar afmelden. De route die men te fietsen had was 230 kilometer lang. Het noordelijke traject is 138 km. l SNEEKER NIEUWSBLAD s l, Met „gesprekspartner” en „adviesbu reau” wordt bedoeld het Bureau voor ruimtelijke ordening en architectuur Kuiper Compagnons b.v. te Rotter - terdam. Dat bureau, én een werkgroep van vertegenwoordigers van de ge meente, kregen in 1973 van de raad op dracht tot het opstellen van het struc tuurplan. Het voorontwerp structuur plan kwam vorig jaar april gereed en werd „den volke” gepresenteerd in een hearing in de Muziekschool. Het was de bedoeling de burgerij zoveel moge lijk inspraak te verlenen. Daarbij werd er op gewezen, dat het bij het voor ontwerp structuurplan Sneek niet ging om een definitieve vorm, maar om een voorontwerp, een nog incompleet stuk. Het was de vierde avond in de trits voorlichtingsavonden die door de hele provincie werden en worden georgani seerd. Er werd een uiteenzetting gege ven waarom een streekplan gemaakt wordt, wat het inhoudt en wat de bur ger er mee moet. Uiteraard kwamen de vragen en de kritische opmerkingen los. Til er nog niet te zwaar aan, al dus de heer Brouwer, het zijn nog voorstudies. Je zou he kunnen om schrijven als „keukenmateriaal”. De politie in Bolsward had de zaakjes prima voor elkaar, ondanks de drukte die 4500 fietsers met aianhang met zich meebrengen. In Sneek ontstonden wel grote verkeersopstoppingen, vooral bij het station waar een controlepost was; deze kreeg zo nu en dan grote groepen wielrijders te verwerken. Om de veiligheid van de elfstedentochtrij- dierts zowel ais van andere weggebrui kers zo weinig magelijk in gevaar te brengen, had de rijwteltochit vereniging Bolsward overigens aan deelname de voorwaarde verbonden dat er niet sneller dan 25 kilometer per uur zou worden gereden. Tijdscontröles en toe- zicht van de politie moesten zorgen dat daar zoveel magelijk de hand aan werd gehouden, 1 t-i In de nacht van zondag op maandag omstreeks half vijf is een onbewoonde woonark van de heer Postma uit Sneek, die in de Zwette lag, in brand geraakt. De gealarmeerde brandweer kon niet voorkomen, dat die ark ge heel uitbrandde. Volgens omwonenden, was de woonark de laatste weken een speelobject voor de jeugd geweest en reeds eerder was een begin van brand ontstaan. Aangenomen kan worden, dat ook nu met vuur is gespeeld of dat met opzet brand is gesticht. I BASISRECREATIEPLAN Met name de inspraak, daar zal het op aankomen. Dat werd ook bevestigd door de heer Oosterveld. En met de reakties zal echt wat gedaan worden. Ze komen allemaal bij de instanties terecht waar ze moeten zijn en de in sprekers krijgen ze ook ogen. Brouwer van aanleiding van een Bijleveld van Sulergoa vertelde de aan wezigen dat de aanpak, in de Zuid westhoek, die door deze Welzijn.sstich- ting verzorgd zal worden, anders is dan elders. Ook de landschapsparken, het toetsen van eventueel al voorge stelde of bestaande structuurplannen aan de nota Wonen en het basi.srec.rea- tieplan voor de Zuidwesthoek, zullen in één moeite meegenomen worden. Ge spreksleiders en rapporteurs zullen trainingsdagen kunnen meemaken in de vormingscentra Viniea Domini en die Oorsprong, respectievelijk in Witmar- sum en Sint Nïcolaasga. Enthousiasme voor de inspraak was er in Balk wel, ai zag niet iedereen het direkt zitten. Een dame vertolkte haar scepsis door zich af te vragen of de gelden diie er tegenaan gegooid worden, wel baten zullen opbrengen. Een ander wilde wel eens weten hoe veel verenigingen van Dorpsbelang naar de Treemter waren gekomen, ter wijl een derde de PPD-ers trachtte te verleiden tot een uitspraak over de problematiek van de kleine dorpen. Het lukte hem niet, maar misschien zal dat middels de inspraakprocedure beter gaan, weer onder de PPD„naar w opmerking dien aangaande: „Ik kin my foarstelle dat jo oars linke: Smyt mar yn myn pet. ik wol earst wolris witte hwat er mei dien is. En dan hawe jo noch gelyk ek”. Zoals teder jaar was die sportwereld bij de tocht vertegenwoordigd met een aantal bekende figuren. Enkele van hen waren die schaatskampioe nen Atje Keulen-Deeistra en Harm Kuipers. Verder beklommen Jappie van Dijk, Eppie Bleeker, Jeen van dien Berg, Deen Pfrommer en Sijtje van der Lende het zadel. De succes volle wtelrijdlster Keetfe van Oosten- Haige deed ook mee, evenals Jan Jansen. „Ik hoopje dat wy niet oer in pear jier hoege to sizzen: hoe koene se it yn ’e harses krije sa’n plan to meitsjen”, dit was één van de opmerkingen die in de Treemter in Balk gemaakt werd. Aan de orde was de inspraak die door de bevolking van Friesland mag worden geleverd op de Nota Wonen, eerste deelrapport voor het Streekplan Friesland. Daarvoor waren vertegenwoordi gers van de verenigingen van Dorps- en Plaatselijk Belang in de Zuidwest hoek opgetrommeld. Voor het front hadden mantien van de PPD, Sj. Brou wers en G. Braam, Sudergoa, K. Bijleveld en J. Roest, en de Inko, de inspraakkoordinatorJ. Oosterveld, plaats genomen. Zaterdagavond omstreeks zes uur moest de brandweer er aan te pas ko men om de in brand staande container op het terrein van de Christelijke De- tailhandelsschool aan de IJlsterkade te blussen. Waarschijnlijk hadden kin deren tevoren papier in de container in brand gestoken. Het vuur was bin nen enkele minuten bedwongen. Voor de discussiegroepen gaven zich ongeveer 25 man op. Achttien daar van hielden het vijf maanden vol om één maal per week over de diverse onderwerpen te praten. De avonden wenden belegd door de gemeentelijke voorlieh ttogsd iensi in samenwerking met de Stichting Sudergoa dlie ge vraagd werd leiding te geven en een samenvattend rapport te maken. Suder goa was blij, dat Sneek een serieus be gin wilde maken met inspraak maar betreurde het dat men pas in de arm was genomen ter uitvoering van de reeds gekozen opzet. Het tastende be gin wordt dan ook aangeduid als een „oefening in inspraak”. (vervolg op pagina 3) 5 Wz'. 1 «L

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1