College van Sneek vraagt ■SKI f 40.000,- voor maken plan V I v weer open GS: 50.000 extra subsidie sporthal Balk OP ZES JUNI FEEST IN GALIGASTRAAT 31 mei gaat visseizoen 0? A. M. Sustring vindt het na dertig jaar welletjes i Zonder subsidie wordt de nieuwe brandweerkazerne” discutabel de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en ULST Ha f 1 --■- HIEUWE SHEEKES COUKANT, S1EEKB COWAMT, DMJFHOUB HHIWS8UD - A. SNEKERt^KQERIER w? "0 Officieel Orgaan en van Dokter G. J. Ubbink is straks voorzitter van de vereniging Scheepvaartmuseum I» Hg ^-4 1 SB JONGENS- EN MEISJESSTAD REGELT VERVOER VOOR DE VER WEG KOMENDE DEELNEMERS Opnieuw aansluiten gas straks duurder BEPERKTE DOORGANG IN FRANEKERVAART JU ...pi de 1 1 s Dtt blad verschijnt bovendien donderdags huii-aan-huli in GAASTERLAND, SLOTEN e.o SM ^3 WM if -f J'-/''' ïV K fe; - 3*2 ’x>x* -ï:. 1ST OVERWIPPEN nog (Vervolg op pagina 9) De Stichting Galigapromenade zal ter gelegenheid Van het ge reedkomen van de beluifeling op vrijdag 6 juni een aantal festivi teiten organiseren. Men wil dan graag de winkels in de Galiga- straat open houden tot negen uur 's avonds. Over dat verzoek zal de raad dinsdag beslissen. B. en w. adviseren om gunstig op het verzoek te reageren. het Bij Zoals bekend had men reeds eerder de toezegging gekregen over de sub sidiabele kosten voor 85 pet. uit de brand te worden geholpen. Dit be treft evenwel de nïet-subsidliabele in richtingskosten. De totale bouwkos ten liggen rond de twee drie-kwart miljoen gulden. De werkzaamheden zullen gedeeltelijk in ACW-verband worden uit gevoerd. DONDERDAG 22 MEI 1975 130ste JAARGANG No. 40 OP DE FLES? Na de bevrijdling leenden de Canadie- Na de vaststelling van het plan zal de raad in de toekomst moeten be slissen of het inderdaad uitgevoerd kan worden en daarbij zal afgewogen moeten worden of de steeds terug kerende last verantwoord is in het kader van de financiële positie van de gemeente. A. M. SUSTRING (71 jaar) De Sneker - Leeuwarder, of Leeuwarder - Sneker, maakt plaats voor frisse krachten n****'« „Doe’t se my meinommen nei hüs ta, doe hie ik it al in bytsje troch onthult de 65-jarige Heger Douwe Bergstra, wanneer hem gevraagd ivordt of de hem door Wymbritseradeel’s burgemeester, de heer B. W. Cazemier, opgespelde eremedaille (zilver) verbonden aan de orde van Oranje Nassau niet wat „over het mot” kwam. Doorgaans worden de onderscheidingen op Koninginnedag uitgereikt, maar in dit geval was daar een kleine uitzondering opgemaakt. Wellicht omdat naast het veertig-jarig voorzitterschap van de muziekvereniging Crescendo, de heer Bergstra veertig jaar in Heeg woont, bovendien even lang is ge trouwd en een zélfde periode zijn manifact urenzaak drijft. Aan dat laatste komt nu vermoedelijk een einde, „mar dy oare dingen wol ik noch efkes oanhdlde”. (Foto Studio Ger Dijs). Gedeputeerde Staten van Friesland hebben aan de gemeente Gaasterland in het kader van de te bouwen sporthal in Balk een extra subidsie verleend van vijftig duizend gulden. Vanaf volgende week zaterdag (31 mei) kan de liefhebber weer een spierinkje uitgooien om een kabeljauw te vangen. Oftewel: het visseizoen is weer daar. Ruwe schattingen spreken zelfs wel van een miljoen hengelaars die straks met een wurmpie of een pluimpje brood langs vaarten, sloten en ander water azen op het sparte lend gedierte. Daarvan is even wel maar een 150.000 „georgani seerd” c.q. aangesloten bij een visclub. Diè mensen zijn in het be zit van de kleine visakte (blauwe kaart) en mogen vissen met twee hengels en t.z.t. met levend aas. Dat is niet weggelegd voor de genen, die alleen maar die akte hebben en niét deel uitmaken van een vereniging. In feite hebben dezen slechts de zelfde rechten als de hengelaars^ die alleen een hengelbijdragebewijs (witte kaart) in bezit hebben. Die mogen hun „kurkje” (dus niet twee en zon der levend aas) laten dobberen in zogeheten bevlot- en bevaar baar water. Je a „Het is zo zoetjesaan weUtetjies ge weest De SttohMng is nu Sn kannen en kruiken en er zijn frisse krachten komen opdraven. Na enig inwerken komt het met dile Stichting wel goed. De Vereniging FSM blijft, houdt een belangrijke stimulerende taak. Ook in de vereniging moeiten jongere anderen het nu eens opknappen. Ik vod me nog precies zo fit als der tig jaar terug, maar toch ben ik al 71. *t lis voor mij die tijd om op te stappen”, met de mer”, de laatste munten waar men beslag op heeft gietegd of wat anderen allemaal hebben klaargestoomd. *•- «W 'r J' t - dat door de gemeenten dertig procent van de subsiidliekosten wordt bijgedra gen. ï>at betekent voor Sneek een bij drage van 240-000. De RK-kerk is onlangs op de monu mentenlijst geplaatst en kreeg de om schrijving mee dat het een „fraai ge bouw is van algemeen belang wegens oudheidkundige en kunsthistorische waarde”. Het college van Sneek staat op het standpunt, dat pogingen om het (Vervolg op pagina 23) Voorlopig wordt alleen gevraagd die veertigduizend gulden te voteren. De raad zal daarover komende dinsdag een beslissing moeten nemen. De kosten van de restauratie komen in totaal op 824.800 waarvan acht ton door het ministerie als „subsidia bel” zijn geaccepteerd. Bij de „alge mene uitkering monumenten” aan de gemeenten wordt er van uitgegaan In verband met de aanleg van de cen trale diepriotering ter hoogte van de Badhuisgracht, moet men er rekening mee houden dat de doorvaartmogelijk- heden in de Franekervaart gedurende een week of drie, vier beperkt zullen zijn. Daarna wordt het direkt niet be ter, want dan wordt de gracht geheel en al afgesloten. Wanneer men uitein delijk weer gewoon door de Franeker vaart kan is nog niet bekend. W 1 Sx 3 Het hing al een tijd in de lucht, maar nu staat het dan op de agenda voor de jaarvergade ring van de Vereniging Fries Scheepvaart Museum - en daarmee krijgt zoiets dan een officieel en onherroepelijk tint je: de heer A. M. Sustring treedt af als voorzitter. En dat betekent dan voor de heer Sustring het einde van dertig jaar lid-zijn van het dagelijks bestuur van het FSM. De laat ste vijf en twintig jaar als voor zitter. De commissie vakantie-ontspanning Jongens en Meisjesstad Sneek is van mening dat de afstand van de Lemmer- wegwijken en het Sperkhem eigenlijk te groot is voor de kinderen die meedoen aan J. en M. stad. Daarom wil men pro beren dit jaar vanuit die wijken een bus te laten rijden, dat wil zeggen, als er genoeg animo voor is. De bus zal de kinderen naar het ijsbaanterrein, waar jongens en meisjesstad wordt gehouden, rijden, ’s Avonds brengt hij ze terug. De stopplaatsen zullen, als het allemaal door kan gaan, nog nader bekend worden gemaakt. RESTAURATIE RK-KERK Het kerkbestuur van de RK-parochie van de Heilige Martinas te Sneek heeft bij de gemeente aangeklopt voor een subsidie in de restauratiekosten van de kerk aan de Singel. Reeds enige jaren is de beschikbare I ruimte in de brandweerkazerne aan het Oud Kerkhof niet meer voldoende. Mogelijkheden voor uitbreiding zijn 1 er totaal niet. Wanneer de 79 procent subsidie in het kader van de werk- loosheidbestrijding zou worden ont vangen - zo niet dan wordt nieuwbouw discutabel en zou men wel eens ge- 1 noodzaakt kunnen zijn de nieuwbouw op de lange baan te schuiven - dan blijven er voor de gemeente toch nog de te dekken exploitatiekosten, die op 116.000 per jaar worden geschat. Met het oog op de huidige begrotingspositie van de gemeente Sneek is de bouw van de aan de Van Giffenstraat geprojecteerde nieuwe brand weerkazerne zonder subsidie vrijwel geen haalbare kaart. Een zeer glo bale raming wijst uit, dat de kosten, inclusief de grond, op ongeveer 2.800.000 gulden komen. B. en W. zien een mogelijkheid om in de nabije toekomst een ACW-subsidie voor het project te krijgen, maar dan moet bij het aanvragen een plan, een bestek, een bestektekening en een ge specificeerde begroting overgelegd worden. Voor het maken daarvan vraagt het college de gemeenteraad een bedrag van veertigduizend gulden. ALS GAST AANWEZIG Vlak na de oorlog wais de heer Sus tain® als „gtasf” aanwezig bij de eer ste vergadering van het dagelijks be stuur van het Fries Scheepvaart Mu seum. Mlen kende de belaingstelffing en hielt achter de schermen ijveren voor het museum van de heer Sustring. Dat was op 11 januari 1946. Op 12 sep tember werd hij benoemd tot Mid van hét dagélijks bestuur. In de plaats van de ex-burgemeester L. Poppinga. Tot voorzitter werd hij aangewezen op 28 februari 1951 omdat de heer Joh. Hal- besntsma bedankte wegens „drukke werkzaamheden”. Korte tijd later bleek, dat hij ernstig ziek was. Hij overleed enige maanden na het over dragen van de bestuurskamer. De Vereniging Fries Scheepvaart Mu seum is op 18 mei 1938 opgericht. Men kreeg de beschikking over het gebouw van het Old Burger Weeshuis aan de Kruizebroederstraat, nu het politiebureau. In de bezettingstijd vor derden de Duitsers het pand. De „stuk ken” moesten hals over kop onderge- bracht worden bij, of op de zolder van, particulieren. De heer Sustring verlaat de vereni ging nilet gelijk een rat een zinkend schip. Integendeel! Met de oprichting van de Stichting Fries Scheepvaart Museum is de toekomst van het mu seum verzekerd. De overheid krijgt wel een vinger in de pap, maar daar staat tegenover dat er forsere subsi dies van rijk, provincie en gemeente glaian vtoeiten en dat de exploitatie za- kdijkier en professioneler kan worden aatnigiepakt. Onder meer met een aan tal beroepskrachten. Voor z’n aftreden geeft Sustring een plausibele verklaring: Burgemeester en wethouders van Sneek hebben de raad voorgesteld de bedragen voor het opnieuw aansluiten van gas aanzienlijk op te trekken.. Tot nu toe moest men 7,50 betalen als het gas wegens wanbetaling in huis was afgesnedten. Was de toevoer in de straat onderbroken, omdat men bij voorbeeld het personeel niet binnen wilde laten, dan kostte het weer in orde maken 25,Die bedragen staan volgens het college in geen ver houding tot de werkelijke kosten die het gasbedrijf moet maken. De tarie ven voor het weer-aansluiten zijn el ders 25,— en 50,— en die bedra gen noemen b. en w. nu ook in het voorstel aan de gemeenteraad. SNEEKER NIEUWSBLAD zen het OBW-pand. Veel kon het be stuur van de vereniging dan ook niet Uitrichten. Het had er even de schijn van dart de hele zaak op de fles zou gaan. Met name door toedoen van de latere pro-deo conservator Herre Hal- bertema, die doorzettende hulpkrach ten vond in de heren B. Brinkisima en Sustring, hield men de boel op de been. En toen Sustain® bereid was het door hem aangekochte pand. Klein- zand 12 aan de verenigtiing af te staan was het voortbestaan van het FSM eigenlijk gegarandeerd. In 1964 werd ook het belendende huis aangekocht. Dat gebeurde na een tip van secreta ris Brinksma én nadat bestuurslid Buisman uit Leeuwarden (de „toter- koniing” wend die vaak schertsend ge noemd') had gezegd: „Denk er om, het huis van je buurman krijg je maar maar één keer in je leven te koop aan geboden”. Het betekende wel, dat het FSM zich „tot de nek” in de schulden stak, Toch had dat alles, en de vele verbouwingen en vertimmeringein, tot gevolg dat de vereniging nu „rijk” is. Ook de collectie werd itu®>n 1946 en nu 1 behoorlijk aangevuld. De Stichting voert thans het beheer, maar de ge bouwen worden van de Vereniging ge huurd. Over alles en nog wat is de heer Sustring bereid te praten, als maar over het museum gaat! vragen over wat hij zelf allemaal voor de zaak heeft gedaan en over zijn persoon wipt hij handig terug naar gebouwen en collectie: de belevenissen waardevolle „Ypecolsgaka- Overigens is het nog mogelijk zich als leider of leidster voor dit evenement aan te melden. De kampweken worden ge houden van 7 tot en met 11 en van 14 tot en met 18 juli. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen op de ge meentesecretarie, afdeling 11, bureau sport. Jongens- en Meisjesstad is bedoeld als vakantie-ontspanning voor jeugd van 9 tot en met 12 jaar. Deelname kost 15,- per week. De aanmeldingsfor mulieren worden eind mei-begln juni via de scholen aan de kinderen ver strekt. Aan de ouders van de kinderen die gebruik willen maken van de mo gelijkheid met de bus te worden ver voerd, wordt gevraagd naast het in schrijfgeld een vrijwillige bijdrage voor het vervoer te geven. ii.!‘ '3 f"'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1