Een vlonderbruggetje over de Franekervaart Veertig j aren bij Hoogeveen b.v. „Ik heb er nooit spijt van gehad” de gemeenten SKEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van I IJLST SNEJKERWKQERIER g Koninklijke onderscheiding voor H. P. Wielinga Vierde fase restauratie 'De Rat' komt op i 90.260 Speciaal concert 75-jarig bestaan Leger des Heils Mg Sneek stuurt brief Skutsjeschipper Bauke de Vries (87) overleden nieuwe belasting op onroerend goed Diefstallen uit plezierjachten AGENDABUREAU IN SNEKER STADHUIS MEVROUW GANZERT IN RAAD VAN IJLST 1 IIIIIIIllllllllillllllllllllllllllllfII nilIIIIIIIIIÜI* Adjunct-commies in Ijlst DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Het m de - a f SNEEKER NIEUWSBLAD I Jlst wil stadhuis een beurt geven van extra-uitkering IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllUlllllllll voor i diepriolering. Dat had tot gevolg, dat men vanaf de Parkstraat de (Vervolg op pagina 3). O. Burgemeester en wethouders van IJlst willen een door de minister van bin nenlandse zaken toegezegde extra- uitkering gebruiken voor noodzake lijke onderhoudswerkzaamheden aan het stadhuis. Door de directeur van gemeentewerken worden die kosten geraamd op 28.500 gulden. In Heerenveen is overleden de oud- skütsjesiler Bauke de Vries. Hij werd 87 j'aar. Met Lodewijk Meeter beijver de hij zich voor het weer van de grond krijgen van het skutsjesilen zoals dat na de oorlog van start ging. Bauke de Vries zeilde zelf jarenlang De heer S. Zondervan overhandigde namens de direktie van de appendage- fabriek de bekende enveloppe met in houd plus een bloemetje. Hij ging die per in op het verleden van de jubi laris, en kwam daarbij tot de conclu sie dat de heer Wielinga een bijzonder hardwerkend en sociaal voelend mens was en is. De heer Wielinga werd na melijk indertijd aangenomen alls afbra- mer op een uurloon van 8 cent Na een paar maanden werd hij evenwel bevor derd tot de draaibank. Aangezien er bij het bedrijf toen slechts een man of tien werkten, moest de draaier Wielin ga vaak inspringen in de Slijperij. Het vakmanschap van de jubilaris kwam evenwel toch het beste tot uitdrukking in de draaierij. Ter gemeente-secretarie te IJlst is be noemd tot adjunct-commies de heer T. W. van Duinen te Sint Nicoiaasga. MAANDAG 26 ME! 1975 130ste JAARGANG No. 41 in het kader van de werkgelegenheid te investeren bedragen te blijven dek ken. De gelden zijn in de allereerste plaats bedoeld om de eigen gemeente lijke lasten van een werkgelegenheids project in de bouwsector te dragen. Dit blad v*rsdtiiitt bovendien donderdags haU-aaa-huis in GAASTERLAND, SLOTEN ex> De extra-uitkering uit het gemeente fonds, die overigens aan alle gemeen ten jn Nederland worden toegekend, is bedoeld om een stimulans te geven aan de werkgelegenheid. De uitkering heeft een structureel karakter. Dat wil zoggen, dat ze ook dte volgende jaren zal dóórwerken. Ze zullen de gemeen ten in staat stellen de tastten van de Krediet vraagt het Ijlster college ook voor het aanschaffen van een Electro- wagen voor de dienst gemeentewerken. Heit wagentje, dat thans veelvuldig wordt gebruikt voor het vervoeren van lichte maaimachines, planten, struiken, afval en ook dient voor het legen van tonnetjes en voor straatwerk, is volko men versleten en kan niet meer ge maakt worden. De nieuwe vierwielige electrotruck kost 22.400, Badhuisgracht en de oude Badhuisbuurten niet meer kon bereiken. De gemeente vond het ei van Columbus in het leggen van een vlon derbruggetje over de Franekervaart tegenover de Looxmagracht. (foto Studio Ger Dijs) Op de hoek van de Badhuisgracht en de Parkstraat in Sneek is men druk doende de straat op te breken voor de aanleg van de nieuwe Voor wat het sociaal voelende van de heer Wielinga betreft herinnerde de heer Zondervan aan het feit dat de ju bilaris tot op de dag van vandaag werkzaam is in o.a. de bedrijfskern, de ondernemingsraad (later werkne mersvertegenwoordiging) en de perso- neelsraad. „Hij heeft de gave om de belangrijke dingen van de onbelang rijke te kunnen scheiden, en direkt to the point te kunnen komen”, aldus de heer Zondervan. Al met al zal het spoorloos laten ver dwijnen van „De Baltic” de gemeente IJlst toch nog vijfentwintighonderd gul den kosten. Aan de raad wordt ge vraagd dit krediet beschikbaar te stel len. Het college stelt verder voor de leden van de Culturele Raad te IJlst een vergoeding toe te kennen voor het bij- wonen van de vergaderingen. Voor de raadsleden is het presentiegeld veertig gulden. Men wil dilt voor de Culturele Raad op twintig gulden stellen. Aan straten in het deel „Roodhem” van het bestemmingsplan „Nijezijl” willen b. en w. de namen geven van Roodhemster- weg en Wilhelminastraat. plaatsje kreeg op de montage-afdle- ling, de aftiteling, die dte materialen klaarmaakt voor de afdeling leiding- miontage. Aan heit college van gedeputeerde staten van Friesland moest ook IJlst opgeven waarvoor men de extra uit kering wil gebruiken. „Na ampele overwegingen”, zo stellen b. en w. in een voorstel aan de raad, „en na overleg met de provinciale griffie is G.S. bericht, dat het in het voorne men ligt de extramiilddelen dit jaar te besteden aan onderhoudswerk aan het stadhuis”. Mevrouw M. Ganzert-Van der Swaan heeft het college van b. en w. van IJlst meegedteeld, d<at ze haar benoeming tot raadslid aannieemit. In de raadsverga dering van komende vrijdag zal zij tot de raad worden toegelaten. Mevrouw Ganzert krijgt zitting vwr de Partij van de Arbeid. Ze komt in de plaats van de heer E. J. Goudriaan, die ver trekt naar Lelystad. Vanaf vrijdag avond telt de raad van IJlst vier vrou welijke raadlsleden tegen drie mannen. Op de nominatie als Md van het be stuur van de Stichting Bejaardenzorg IJlst en omstreken en tot plaatsver vangend lid van het algemeen bestuur van het Werkvoorzienangschap Zuid Friesland staat mevrouw W. IJ. A. Koopmans-Kulipers, die wijlen de heer R. Rijtpma (Vrije Kiezers) ook in dte raad van IJlst is opgevolgd, Burgemeester B. van Haersma Buma heeft zaterdagmiddag de eremedaille in brons, verbonden aar. de Orde van Oranje Nassau, uit gerei kt aan de heer H. P. Wielinga. Dit gebeurde in café-restaurant Piso, waar de heer Wielinga (57) herdacht dat hij veertig jaar werkzaam was bjj de Appendagefabriek Hoogeveen b.v, „Ik mag wel zeggen dat u in die veertig jaar een ver trouwenspositie hebt gekregen”, aldus de burgemeester, die de heer Wielinga ook nog „een voorbeeld voor anderen” noemde. CULTURELE AGENDA De culturele agenda voor het seizoen '75-’76 staat op stapel. In een oplage van ongeveer 11.000 exemplaren zal dit programmaboekje weer huis aan huis worden bezorgd. Verenigingen en instel lingen hebben nog tot 15 juni de kans om berichten over activiteiten voor de ze agenda door te geven aan het Bu reau Culturele Zaken, Marktstraat 9, tel. 05150-1644, toestel 155. seizoen is voor de watersporters maar net begonnen of andere De culturele raad in de gemeente Sneek heeft voor het komend seizoen een centraal agendabureau ingesteld. Verenigingen en instellingen die iets op touw zetten kunnen dat doorgeven waarna het evenement een plaatsje in de agenda krijgt. BEWUST ARBEIDER Een hengel met toebehoren was het ca deau waarmee een personeelsvereni ging de waardering voor hun collega tot uitdrukking wilde brengen. De heer J. de Vries bracht de dank nog eens mondeling over. Hij wees er op dat „we veertig jaar lang een fijne collega aan je hebben gehad. Als we iets aan je wilden vragen, was je altijd bereid een antwoord te geven.” De heer G. Dijksma, die namens de familie naar voren trad, noemde de heer Wielinga een „bewust arbeider”. ,,We hebben het altijd een van de pluspunten in je gevonden dat je er van het begin af aan naar hebt gestreefd om van die acht centen meer te maken. De heer Dijksma bood een regenpak aan. Me vrouw Wielinga kreeg van de perso neelsvereniging zowel als van de fami lie bloemen. Het interkerkelijk mannen koor Edoza uit Sneek en het Stafmuziekkorps van het Le ger des Heils - beide tot over de landsgrenzen bekend - ga ven gistermiddag in de Mar tinikerk in Sneek een speciaal concert ter gelegenheid van ’t 75-jarig bestaan van de afde ling Sneek van het Leger des Heils. Elders in de krant vindt u een verslag van de gebeur tenis. (Foto Studio Ger Dijs). nog steeds ondervindt „heb je steeds ge zegd: ik wil blijven werken”, zo vertel de de heer Zondervan, „en dat heb ben alle mensen bij ons bedrijf altijd bijzonder in je gewaardeerd.” Overigens trad de heer Zondervan oök nog op als vertegenwoordiger van de afdeling Sneek van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Als zodanig overhandigde hij de heer Wielinga een gouden draagmedaille plus natuurlijk het bijbehorend vererend getuigschrift. „Niet alleen door je vakmanschap, maar ook door je toewijding en je nauwkeurigheid ben je steeds verder opgeklommen”, zei de heer Zondervan. „Toen je uiteinidelijk op de montageaf deling kwam was je niet te beroerd om nog een lascursus te gaan volgen. Hartelijk dank voor deze inzet”. Overi gens kreeg de heer Wielinga zijn las- diploma uitgereikt tegelijk met één van zijn zoons. mee als schipper op de „Frysi&n”, het beurtschip van zijn schoonvader. Dat skütsje werd later overgenomen door de commissie in Grouw maar zeilt nu ondier schipper Bauke de Vries (de zoon van de overledene) als „De Vleteke” voor Joure. De weekoverzichten worden gepubli ceerd in het Sneeker Nieuwsblad en krijgen een vaste plaats on de etalages van het informatiecentrum in de Krui- zebroedenstraat. Belangrijk voordeel van een centrale agenda is bovendien de mogelijkheid! om de verschillende avonden met elkaar te coördineren om dat men bij het doorgeven van de ver schillende data kan informeren of anide- ren dan al iets ondernemen. De eigen activiteiten kunnen daar dan zo moge lijk aan worden aangepast. De agenda kan alleen goed werken als iedere or ganisator er gebruik van maakt. Voor het doorgeven van programma’s, het aanvragen van geschikte data etc. kunt u terecht bij: Centraal Agenda Bureau, Bureau Culturele Zaken, Marktstraat 9, Sneek (tal. 05150-1644, toestel 155). De minister van CRM heeft de sub sidie voor de vierde fase van de restauratie van de molen „De Rat” geaccepteerd. Het gaat hier om een bedrag van 57,000,De vierde fase zal volgens de directeur van ge meentewerken echter 90.260,be lopen. Voor de meerkosten ad 33.260,is naar diverse instanties een verzoek om aanvullende subsidie verzonden. De gemeenteraad van Sneek heeft op 23 oktober 1973 besloten met ingang van 1975 belastingen op onroerend goed te gaan heffen. Deze betastingen zullen worden gjeheven van eigenaren en ge bruikers van in de gemeente gelegen onroerende goederen, In de eerste helft van juni zullen die eigenaren en ge bruikers een brief ontvangen waarin een uiteenzetting over deee nieuwe be lastingen wordt gegeven. In dit schrij ven wordt tevens vermeld voor welk perceel de belastingen verschuldigd zijn en op welk bedrag de economische waarde van bedoeld object voor de onroerend goedbelastingen is vastge steld. Van een aantal percelen zijn nog niet alle gegevens bekend voor het op stellen van de aanslag. De eigenaars en gebruikers van die percelen zullen de brief later ontvangen. Een jaar of vijf geleden had de heer Wielinga een ernstig bedrijfsongeval, waardoor hij nu slechts voor halve da gen mag werken. De heer Wielinga hielp toen bij het verplaatsen van een zwaar stuk roestvrij staal dat op zijn voet viel. Een ernstige fractuur was daarvan het gevolg. Ondanks de pijn die de heer Wielinga daarvan Het nog „sportlieden” voelen zich gedrongen in actie te komen. Uit de boot van de heer Van Elven, die in de Houkesloot achter het slachthuis lag, werd een aantal blikjes bier en wat gereedschap ontvreemd. Uit de motorboot van de familie Dalstra in de jachthaven De Domp I verdwenen een antiek blus apparaat, een witte boei en een pik- haak. De politie van Sneek kijkt ook nog uit naar de witte Simca 1301 van de heer M. v. d. Hoef uit de Westhemstraat te Sneek, die begin vorige week met de noorderzon is verdwenen. De num merplaat draagt de volgende aandui ding: 03-00 MA. „DE BALTIC” Bij het opruimen van het in verval ge raakte hotelschip „De Baltic” van de heer C. J. Boertjens te Langweer, bleek het noodzakelijk, dat de gemeen te assistentie verrichtte bij het oprui- mingswerk. Er moesten pompen ge huurd worden, de gemeente zal de stukken wrakhout moeten opruimen en er komen nog wat kosten bij. Het grootste bedrag vergt heit wegruimen van het wrakhout. Dat zal gebeuren door de firma Stienstra en Van der Wal te IJlst, die het wil doen 1740,—. In de oorlog werd de heer Wielinga tewerkgesteld in Duitsland. Na zijn terugkeer begon voor Hoogeveen, en dus ook voor dte heer Wielinga een heel andlere periode: de wederop bouw van het bedrijf gaf veel werk, en de heer Wielinga werd volledig ingezet in de metaaldraaierij. Tevens ging men over van non-ferro metalen op de moeilijk bewerkbare roestvrij - staal. Toen er meer op het serie werk werd overgeschakeld, lag dat dte heer Wielinga niet zo zeer. Hij was altijd gewend geweest aan de produktie van enkele stuks, en het minder preciese seriewerk lag hem wel wat zwaar op de maag. Van daar dat de heer Wielinga een •1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1