Gevaar voor vissmaak aan natuurzuivere pepermunt? Geslaagde autopedrace in Lemmerwegwijkwest r Raad Sneek stond op haar ponteneur: geen geld voor plan - brandweerkazerne 4 en van SNEKER^KOERIER de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER AD EEL Officieel Orgaan 100 jaar christelijk onderwijs IJlst wordt herdacht met een contact-bijeenkomst ULST „Uit de Marktstraat" 6® Frisse krachten in de Vereniging van Fries Scheepvaart Museum Vanavond start van Wippodium feesten os® mei COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD m <k iS* Hal Saaekar NieawsUad is een va. NIEUWE SNEEKER COURANT, O® Ir i - I f SNEEKER NIEUWSBLAD B. BRINKSMA: AFSCHEID College gedwongen om bakzeil te halen (Vervolg op pagina 9). MOEIZAAM VOORSPEL (Vervolg op pagina 9). i (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). In dit nummer is als bijlage opgenomen In de Lemmerwegwijk west is dinsdagavond een autopedrace gehou den en dat betekende lachen, gieren, brullen. Er hadden zich zo’n vijftig liefhebbers aangemeld voor het spektakel, en die moesten achtereenvolgens de step uit een rekje halen, over een wipplank racen, keren om een paaltje, weer over de wipplank, de step weer in het rekje plaatsen en uiteindelijk aftikken. Het leek allemaal makkelij ker dan het was, en vooral de ouderen hadden wel een beetje moeite met het manoeuvreren met de autoped. Dit zorgde natuurlijk voor grote hilariteit bij de ruimschoots aanwezige toeschouwers. De kinderen bleken trouwens ook in een betere conditie te zijn dan de volwas senen, die na twee rondjes „efter de pust” waren. De uitslagen van dit gebeuren staan verderop in de krant. (Foto Studio Ger Dijs). palingrokerij wil vestigen. Achteraf blijkt bij Tonnema B.V. echter de vrees te bestaan, dat er een visluchtje zal komen aan de door haar gefabriceerde „koninklijke pepermunt”. DONDERDAG 29 MEI 1975 130ste JAARGANG No. 42 Dit blad varsdujnt bovendien doadardag* huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN m ■F subsidie te paikken”. Hij vond de sum miere argumentatie zwak, het bedrag erg hoog en had liever, dat men eerst eens een lijst maakte inzake prioritei ten van ACW-werken. Er werd wel een elegante draal aan gegeven, maar dat kon moeilijk verdoezelen, dat burgemeester en wethouders van Sneek dinsdagavond bakzeil moesten halen. De gemeenteraad hield namelijk het been stijf - stond zogezegd op haar ponteneur - en wilde niet zonder meer veertigduizend gulden voteren voor het maken van een plan voor een nieuwe brandweerkazerne. Toen er gedreigd werd met een stuk of wat moties koos het college de wijste weg en trok het voorstel terug. Langs een omweg zal het echter opnieuw in bespreking worden gebracht. Aan de kous wordt namelijk verder gebreid in een mixed bijeenkomst van de commissies van algemene zaken, openbare werken en financiën. Dat betekent dat een groot deel van de raadsleden het alsnog onder de loep zal nemen om met b. en w. een uitweg te zoeken in de impasse. De gemeenteraad van Sneek heeft haar fiat gegeven aan een voorstel van b. en w. om een subsidie van f 21)0.000,- te verlenen voor restaura tie van de rooms-katholieke kerk aan de Singel. Daaraan werd de voor waarde verbonden, dat het rijk moet zorgen voor de rest van de kosten, die in totaal ongeveer f 800.000,- zul len bedragen. De raad kreeg voorts de verzekering, dat het bedrag van de geldelijke toelage langs een omweg weer bij de gemeente Sneek terug zal komen. Dat gebeurt dan middels een „verfijningsuitkeringsregeling monu menten”. Hoe dan ook, als het verder een beetje meezit kan het monumen tale kerkgebouw voor de stad worden behouden. Het ivordt ook hoog tijd, dat het helemaal in de steigers wordt geslagen, want niet lang geleden zijn er uit de muur aan de voorkant muur ankers naar beneden gevallen... Om te voorkomen dat kerkgangers de brokstukken op hun hoofd krijgen heeft men haastiglijk een proviso rische beveiliging aangebracht. (Foto Studio Ger Dijs). Zaterdagsavonds wordt er in die Her vormde kerk een herdenkingsdienst gehouden, als het mogelijk is wil men oud-leerlingen bij de dienst inscha kelen. Verder staat het nu al vast dat bezoekers de mogelijkheid wordt geboden mee aan te zitten aan de gezamenlijke koffietafel. In de algemene ledenvergadering van de Vereniging Fries Scheepvaart Mu seum werd gisteravond afscheid geno men van de heren A. M. Sustring en B. Brinksma, respectievelijk voorzitter en secretaris. Tot voorzitter werd be noemd dokter G. J. Ubbink te Sneek en tot secretaris de heer S. ten Hoeve te Nijland. Een verslag van de verga dering staat elders in deze krant. Het voorlopig programma dat is opge steld behelst o.a. een contact-bijeen- komst in het Mienskipshüs. Aangezien het bestuur hiervoor een grote toeloop verwacht wil men hierbij ook De Skoen- der en het speellokaal van de kleuter school inschakelen. In De Skoender en de kleuterschool zullen dan dia's of een film over het oude IJlst worden vertoond. De betide scholen zullen na tuurlijk openstaan voor oud-leerlingen die nog eens weer hun plaatsje in de schoolbanken willen opzoeken, tevens zal daar een tentoonstelling te bezich tigen zijn van oude foto’s en aanver wante artikelen. Degenen die nog in- terssant materiaal hébben dat in de tentoonstelling kan worden opgenomen worden verzocht dit tijdig af te staan, in verband met de voorbereidingen die nogal wat tijd vergen. Over dit allerminst „natuurzuivere" probleem stelde de heer H. Pheifer dinsdagavond vragen aan het college van b. en w. van Sneek. De raad be sloot destijds wel unaniem het stuk grond te verhuren, „maar ons was toen niet bekend, dat Tonnema hinder zou kunnen ondervinden van deze ves tiging”. Pheifer gaf toe, dat hij bij het zoeken naar een plaats voor de palingrokerij (hij was destijds wet houder) deze ontwikkeling niet had voorzien. Hij vroeg of de benodigde vergunningen al waren verleend en of er niet nog een andere plaats voor de palingrokerij is te vinden in gezamen lijk overleg tussen de betrokken par tijen. Mocht Tonnema een beroepspro cedure aanhangig maken, dan zou dat de zaak jarenlang op kunnen houden. In de tussen liggende periode zullen, verdeeld over 23 avonden, diverse groepen, muziekkorpsen en wat dies meer zij hun kunnen op het wippo dium tonen c.q. ten gehore brengen. Daaronder bevinden zich diverse Sne ker korpsen, maar ook, om maar wat te noemen, groepen als de Invader Steelband, de River Boat Jazz Band en de South Sea Crooners. Verder wordt er ondermeer een talentenjacht op touw gezet. Gegadigden daarvoor kunnen zich opgeven bij het plaatse lijk WV-kantoor. Uiteraard heeft dit hele gebeuren de nodige financiële consequenties. De Leeuwenburg-vereni- ging weet zich daarin gesteund door Sneek-promotion, Sneker Zakenlieden, de gemeente Sneek en de Muziekfe- deratie. Voor een meer gedetailleerd programma zie elders in deze krant. Ongeveer een jaar terug besloot de raad van Sneek een terreintje aan de Oppenbuizerweg te verhuren aan de heer R. Veenstra te Sneek, die er een Na zo’n vqftien jaar daarvan versto ken tezyn geweest, heeft de Sneker burgerij de komende zomermaanden weer volop gelegenheid te genieten van de vroeger zo fameuze Wippo- diumfeesten. De Snitser Ungetiders zullen vanavond het spits af by ten, ter wijl op donderdag 21 augustus de slot- avond zal plaatsvinden. Welke ar tiesten) dan voor het voetlicht ge bracht zal worden is het organiserende Leeuwenburg-comité nog niet bekend, maar dat het een „klapstuk” zal wor den, daaraan hoeft niet te worden ge twijfeld. ten hem het college te verzoeken meer informatie te geven en het voorstel aan het college te doen de zaak aan te houden en de zaken aan de raad beter te verduidelijken. Zo nodig zou hij met een motie komen om de kwes tie eerst nog eens te brengen ir de adviescommissie ailgemene zaken (be staande uit de fractievoorzitters). De heer De Boer kon het zich gemakke lijk maken door zich ais laatste spre ker te scharen achter de vele reeds gestelde vragen, „Het probleem staat bol van de vraagtekens”, aldus de heer De Boer, die vooral angst had voor weer nieuwe jaarlijkse lasten. Hij kondigde een motie aan waarin b. en w. worden uitgenodigd een nota te pro duceren met een beleidslijn voor de gemeentelijke diensten en de daarvoor benodigde accommodaties. Die niéuwe brandweerkazerne, die men zich aian de Van Giffenstraat heeft ge dacht, zou 2.800.000 moeten kosten. Met een panklaar bestek zagen b. en w. echter wel een gaatje om 79 pro cent ACW-subsidie los te krijgen. De raadsleden hadden kennelijk nog de zaak-Amicitia in het achterhoofd en durfden het risico niet aan om zo maar Ja” te zeggen; niet vóórdat al les nog eens terdege is uiltgeptozen. Naarmate de discussie vorderde (ei- eigenlijk niet opschoot) pakten donkere wolken zich boven het college samen. Tenslotte werd het een kwestie van „vrouwen en kinderen eerst”. Het los- bartsten van het onweer, dat bij stem mingen over de moties beslist zou vol gen, werd niet afgewacht. Het college trok zich even voor beraad terug en kwam toen met de mededeling, die tegemoet kwam aan de bezwaren. Het voorstel werd nog maar nauwe lijks ter bespreking gesteld of de raad stond te dringen. De heer H. Postma (FNP) was het rapste met het opste ken van z’n vinger en de spits mocht af bijten: „Is dit nu weer zo’n voorstel om zo gauw mogelijk zo veel mogelijk Burge-mr. Van Haersma Buma spiegelbeeldgevecht NOG GEEN PRINCIPEBESLUIT De stand van zaken begon zich reeds duidelijk af te tekenen by de tweede spreker. Dat was de fractieleider van het CDA, de heer A. Gerrits. Ook die sprak over de noodzaak van een urgentierooster van ACW-objecten en voelde er weinig voor om zo-maar- even veertig mille uit te trekken voor een initiatief waarover in wezen nog geen principebesluit is genomen. Ook over de jaarlijks terugkerende last van 116.000 wilde hij niet zomaar heenstappen. Overigens was hij even min karig met lof toezwaaien aian de brandweer en overtuigd van de nood zaak van een betere behuizing. Ger rits vroeg zich ook af of er in de toe komst geen samenwerking tussen di verse gemeentelijke diensten mogelijk is; of er geen voorzieningen getroffen kunnen worden waarvan men samen gebruik kan maken. Bijvoorbeeld één centrale werkplaats voor onderhoud van de diverse wagenparken. „Vele vragen, veel gebrek aan goede ant woorden en weinig alternatieven”, al dus de heer Gerrits. Er kwam nog een schepje bovenop van de heren H. Pheifer (VVD) en W. de Boer van Progressief Sneek. Ook zij .jiemelden” de Sneker Vrijwillige brandweer op en zagen de noodzaak van nieuwe voorzieningen. Pheifer noemde de 40.000,- en de 2,8 miljoen gulden echter geen bedragen waarover je zomaar heen kunt stappen”. Is er geen goedkopere oplossing te vinden? Hoe staat het met de regionalisatie van de brandweercorpsen. Is een ^stadskantoor” geen dringender nood zaak”. Deze en andere vragen noop- 13 oktober is het honderd jaar gele den dat er in IJlst voor het eerst Christelijk onderwijs werd gegeven. Het schoolbestuur is niet van plan een dergelijk feit ongemerkt voorbij te laten gaan, en daarom is men nu al bezig om een eeuwfeest op touw te zetten. Als herdenkingsdag heeft men 11 oktober (zaterdag) uitgekozen. Wethouder mevrouw D. Y. W. de Graaff-Nauta deelde mee, dat na een moeizaam voorspel de hinderwetver gunning op 21 mei is verleend. Dat gebeurde met instemming van de „grootst mogelijke meerderheid van burgemeester en wethouders” en nadat de juiste juridische procedure was ge volgd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1