GêS-BRIEF nu bij Wymbritseradeel Woudsender brug officieel in gebruik Folsgare op de bres voor sportveld atrj EK Minister J(aap) Boersma betaalt als eerste tolgeld 3 f PB, 1 en van VERKOELING ULST SNEKERl^KOERIER M sas® de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan —g 1 F VERNIELINGEN IN DE GEMEENTE GAASTERLAND Inrichting voor zwak zinnigen in Sneek? Sloter rondvaart boot Stêd Sleat volledig uitgebrand Brand achter Bajema's boerderij valt mee 1 I w sa - I COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD de i INBRAAK WZS-KANTINE 'il gag Sirene alarmeert Scharnegoutum Hat Saaakar NieowsUad is een v» NIEUWE SNEEKER COURANT, SNE “2 1 'ffgfffl GG f SNEEKER NIEUWSBLAD 5 G- K In k Folsgare heeft binnenkort weer de beschikking over een sportveld. Enige tijd heeft men het daar zonder moeten doen, omdat het vroegere veld destijds tot bouwterrein werd verklaard. De gemeente Wymbritse radeel wilde sportminnend Folsgare evenwel niet in de kou laten staan en stond prompt een nieuw stuk grond af. Vrijwilligers ter plaatse waren (en zijn nog) bezig de diverse werkzaamheden hieraan verbonden uit te voeren. Een en ander bracht nogal wat kosten met zich mee, hetgeen men door verschillende te voeren akties het hoofd tracht te bieden. Zaterdag 14 juni wordt derhalve een grote antiek-, rommel- en bloemenmarkt gehouden. Verder zullen er een bazar, grabbelton, vele stands en andere attrakties te vin den zijn. De aanvang is ’s middags om half twee, De heer Bajema verbaasde zich erover hoe de brand kon ontstaan. „Ik rook seis net en myn soans sa nou en dan”. Vermoedelijk is de brand toch door een achteloos weggeworpen peukje aange stoken. Een geluk bij een ongeluk was dat de wind niet naar de boerderij toe stond, anders had de zaak er wel eens anders uit kunnen gaan zien. Rouwig om het verdwijnen van het hokje was de heer Bajema niet. „Wy wienen dochs tan doel om it Of to brannen litten.” Dtt Had varachijnt bovendien doadardags hois-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN m De Bajema’s hadden eerst niets in de gaten. Plotseling roken zij echter een sterke brandlucht. Hun eerste gedach te was dat in de stal de rode haan vic torie kraaide, maar al gauw waren ze er achter dat het optrekje aan het sloot je een prooi van de vlammen was ge worden. Tot die ontdekking waren ook andere Scharnegoutumers gekomen. Zij stonden op een veilige afstand toe te kijken MAANDAG 9 JUNI 1975 130ste JAARGANG No. 45 Set Statenjacht ia de brug gepas seerd en de ballonnen zijn de lucht in gegaan. Twee bleven om ’n voor stag van het schip zitten. Dat er veel belangstelling voor de openings plechtigheid bestond, blijkt wel uit de foto van Ger Dijs. In de nacht van zaterdag op zondag is omstreeks kwart voor een de rond vaartboot „De Stêd Sleat” van de heer L. Giiiam te Sloten volledig uitge brand. De heer Giiiam had de boot ongeveer' drie maanden geleden aan gekocht, en er waren nog maar een stuk of vijf tochten mee gemaakt. De oorzaak van de brand is nog niet be kend, evenmin als de grootte van de schade. Wel is zeker dat de verzeke ring de schade dekt. .ruimtelijke ordening” .waterenreglement”. Een berustend gemeente 87 en een bijeenkomst van de provinciale kom missie gehandicapterw-oorzaeningen. Een zelf te bedienen beweegbare brug achten gedeputeerden wel kos tenbesparend, maar aan de mogelijk heid van bediening door varenden en weggebruikers kleven volgens het college te veel gevaren. Er zouden ongelukken kunnen gebeu ren bij onoordeelkundige bediening of door met „knoppen” spelende kinde ren of baldadige jeugd. Gesteld wordt, dat een beweegbare zelfbedieniings- brug over een toch „redelijk druk be varen vaarwater” niet verandwoord is. Deze en nog een aantal overwegingen hebben gedeputeerde staten tenslotte (ft. Tijdens het afgelopen weekend werd door nog onbekenden ingebroken in de kantine pp het Zuidersportpark aan dfe Johan Willem Frisostraat. Uit deze ruimte die beheerd wordt door de voetbalvereniging WZS werden flessen frisdrank weggenomen. De ongenode gasten kwamen binnen door een ruit te forceren. Als de plannen van de inrichtingen „Maartenswouden” (Drachten) en „Bor- neroord” (Beestenwaag) doorgaan zal er in de toekomst in Sneek een inrich ting voor zwakzinnigen komen, De beide inrichtingen motiveren de plan nen door te wijzen op achterstand die de Regio Sneek op dit punt van ge zondheidszorg heeft. „ALTERNATIEVEN" Zoals bekend zijn burgemeester en wethouders het niet met de zienswijze van GS eens. Men wil er in de dinsdag te houden raadsvergadering nog alles aan doen om de provincie te bewegen de alternatieve oplossing te laten va ren en terug te keren naar „de vaste brug van b. en w. van Wymbritsera deel”, een plan waarvan het Wymbrit- seradeelse college nog steeds een groot voorstander is. Overigens was dat plan ook al weer een vervangende oplossing van hetgeen de Ruilverkaveling in al lereerste instantie voor ogen stond Feest in Woudsend en melt reden. De brug, die vroeger de schepen op weg naar en van het Statermeer doorliet was voor zowel heit weg- alls het wa terverkeer een Obstakel. In de zomer maanden stond zij meer open dan ctat ze gestoten was. Zij moest met de hand bediend worden en dlat leverde ook de nodïïgie stagnatie op. Vorig jaar werd met de bouw van de nieu we begonnen. Er werd een noodbrug aangelegd en een omltelidlingsmoute door het oude gedeelte vian Woudsend zorg de voor veel overlast. Maar niemand dacht daar zaterdag meer aan. (Vervolg op pagina 3). Mochten GS niet terug willen komen op hun laatste besdissingj dan zal wor den gevraagd de onthouding van een vergunning voor een vaste brug te ba seren op „ruimtelijke ordening” en niet op het op ..ruimtelijke ordening” besluit opent voor de Wymbritseradeel namelijk de moge lijkheid om beroep bij de Kroon aan te tekenen. Op het voordek van het Statenjacht greep minister J. Boersma van Sociale Zaken het klompje dat hem voorge houden werd door brugwachter A. de Boer en onder luid gejuich gilngjen hon derden ballonnen de lucht in. Een sa luutschot klonk en de Snitser Unge- tiders, die zich hadden geposteerd op de luiken van het Woudsender skütsje, speelden het Fries Volkslied. De auto- moblisten die hun weg naar Gaaster- land versperd zagen, wachten ongedul dig. Niemand trok rich evenwel wat van hen aan. Eerst moesten nog plat- bodemschepen door de brug. doen besluiten alleen ontheffing te verlenen voor de bouw van een be weegbare brug. Sneek zal plaats moeten komen voor 350 pupillen. De bouw zal ge schieden in samenwerking met de Stichting Nederlands Hervormde in richtingen voor Geestelijk Hulpbehoe venden iln Soesterberig. Vorige week is een verzoek om medewerking naar Den Haag gestuurd. In Zu'id-I’Yiestand zal te zijner tijd ook een gezinsvervangend tehuis wor den gebauwd. Waarschijnlijk komt er verder in de toekomst nog een vijfde bij. De wachtlijst van de Stichting Maatschappelijk Welzijn Geestelijk Ge handicapten is vrij groot. Verdeeld over heefl. Friesland zitten nog 210 mensen op onderbrenging in een tehuis te wachten. Dit jaar zal er een capacitei'teuitbreiiditng van plaatsen zijn te verwachten. Een ander werd meegedeeld tijdens Scharnegoutum had gisteravond een „verzetje". Rond vijf over zeven reed met loeiende sirene een brandweerwa gen uit Sneek door het dorp op weg naar de vuurhaard achter de boerderij van de heer O. Bajema aan de Sint Martensdyk. De vlammen sloegen uit een oud hokje dat door een der zonen van de boer was getimmerd. Met een tuinslang probeerde één van hen de schade nog beperkt te houden, maar dit karwei werd vlot overgenomen door de Sneker brandweer. Inmiddels hadden vonken ervoor gezorgd dat de stront- bult, naast het bouwsel was gaan bran den. ander boerengereedschap. De schade bedraagt voor zover men het nu heeft kunnen bekijken vele honderden gul dens. De politie van Gaasterland ver denkt enkele personen. In de nacht van zaterdag op zondag zijn op verschillende plaatsen in de gemeente Gaasterland buiten de be bouwde kommen vernielingen aange richt aan ondermeer melkmachines, schrikdraadapparatuur, trekkers en Met de rmdvaiairtboot konden zo’n honderd tot honderdvijftig personen worden vervoerd. Het schip lag aan de los- en laadkadie de Haverkamp, toen de brand uitbrak. Met het oog op het gevaar dat daarmee ontstond voor de omliggende schepen werden deze ver sleept. De Sloter brandweer, die de melding om tien voor twee binnen kreeg, was onder aanvoering van com mandant Tj. de Jong zeer snel ter plaatse, maar kon niet voorkomen dat het schip volledig uitbrandde. Eind vorige week is dan toch een schrijven van de provincie by de gemeente Wymbritseradeel binnengekomen over „de” brug over het Gês in Oppenhuizen. Daarin wordt bevestigd wat b. en w. al uit de kranten hadden vernomen: ge deputeerde staten zullen alleen toestemming geven voor een beweegbare brug (niet één met zelfbediening) op de plaats waar nu de NAM-noodbrug ligt. Vlaggen, bij iedere woning wel een, en honderden mensen op de been, dat was het feestelijke beeld dat Woudsend zaterdag opleverde. Reden tot vreugde was er volop: de nieuwe brug die het „oude” en het „nieuwe” dorp met elkaar verbindt, werd officieel in gebruik genomen. Geen lintjesdoorknipperij, omdraaien van een sleutel of indrukken van een knop, maar het gebruik van één van de wezenlijkste functies van een brug, het doorlaten van het waterverkeer, had de gemeente Wymbritseradeel voor de plechtigheid uitgezócht. J I Ondanks de doorvaarthoogte van 2.65 meter boven Fries Zomerpeil ziien GS in een vaste brug toch een handicap voor onbelemmerde doorvaart. De vaste brug zou tot gevolg kunnen heb ben, dat de recreatievaart nog meer op andere vaarwaters, zoals het Prin ses MargrietkanaaL geconcentreerd zou worden. Dat acht men ongewenst Ook verwijzen GS naar de ontwikke ling van Uiitweffingerga als een wa- tersporteteunpunt en het feit, dat in het rapport van de ruilverkaveling Hommerts-Oppenhuizen destijds ook is uitgegaan van „open” verbindingen. Voorts wordt toename van de recrea tievaart verwacht en heeft men bij de besluitvorming betrokken de «gedien de bezwaren van onder meer het scheepsmotorbedirijf van L. Popma en Zn., dat zich door de aanleg van een vaste brug gedupeerd voelt. Het eerste echte zonnige en warme weekend van dit voorjaar hebben we weer gehad. Velen trokken er op uit, niet alleen over de weg, maar ook over het water. Dat leid de wel eens tot gemopper voor de bruggen, maar over het algemeen accepteerde men de wachttijden gemoedelijk. In de bossen van Gaasterland werd veel gewandeld, de terrasjes hadden veel klandizie en de verkopers van ijs een goede „daghuur”. In Sneek zochten jon geren op een bijzondere plaats verkoeling. In het niet al te frisse water van de Kolk bij de Water poort zag Wil Steunebrink van Studio Ger Dijs een aantal jeugdi gen lustig zwemmen. In Woudsend werd niet alleen de brug officieel in gebruik geno men, ook de aktie voor de restauratie van de achtkante hout zaagmolen De Jager ging van start. Daarvoor kwamen verschil lende hooggeplaatste persoonlijkheden in aktie. Foto Studio Ger Dijs kiekte minister Boersma van sociale zaken toen hij een mapje met foto’s signeerde. Meer hierover elders in dit nummer. O Li rïWfWf G- iG .Ga

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1