B. Brinksma en A. Sustring CRM steekt voorlopig stokje voor de uitvoering van het AMICITIA-plan „ZEEPAARD” zonder protest in z’n element 5 dfc» de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van TAPTOE-TJES Deze keer twee Waterpoorters: Hardere voorwaarden voor toekenning ACW-subsidie IJLST I B 1 II VISSERS OPGELET Nijlander bijrijder bij ongeval zwaar gewond Van Westersingel een 500 tegels gestolen SNEKER KOOPMAN RIJDT ONDER INVLOED TEGEN AUTOBUS OP NIEUWE SNEEKEt COURANT, COURANT, MUFH0UK NEUWSUAD SNEKERf^KOERIER I UIIIIlllllllllllllllllllllllllll GESLAAGD Nota over Openheid en Openbaarheid op 24 juni in Sneker gemeenteraad VERKOPING Het was al bekend dat het in Den Haag wat rommelde in zake het plan van de gemeente Sneek om het Amicitia Theater door verbouwing en uitbreiding te transformeren in een Cultureel Centrum. Toch hebben b. en w. het als een „grote teleurstelling” ervaren (aldus wethouder H. A. Scholten), dat het ministerie van CRM met nieuwe, hardere voorwaarden op het tapijt is gekomen voor het vrijgeven van de 31/? miljoen gulden ACW-subsidie. Met het inder daad ontvangen van dat bedrag staat of valt de realise ring van het maandenlang heftig omstreden voorstel. Aan de beroering leek in de nacht van 18 op 19 maart 1975 een einde te zijn gekomen toen na hoogoplopende discussies het Cultureel Centrum met een neuslengte voorsprong de finish haalde: elf voor en tien tegen. •wil F .-y Mg f. i SNEEKER NIEUWSBLAD llllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll (Vervolg zie pagina drie) Wethouder H. A. SCHOLTEN grote teleurstelling De 17-jarige Nijlander bijrijder E. A. is zaterdagavond rond half tien met zijn VW uit de bocht gevlo gen op de weg Folsgare-Oosthem. Waarschijnlijk nam hij de bocht met een te hoge snelheid waar door hij de macht over het stuur verloor. Hij Is met een zware her senschudding overgebracht naar het ziekenhuis In Sneek. De wa gen was totaal vernield. domfardag* hoi»-aan-hui» in GAASTERLAHD, SLOTEN m De thuishaven van het Zeepaard is Bazel in Zwitserland. De eigenaar is van plan er eerst tochten op de Mid- denlandse Zee mee te maken. Later zal het Lemsteraakjacht op de Ba hama’s gestationeerd worden. MAANDAG 16 JUN11975 130ste JAARGANG No. 47 In de afgelopen weken zijn nogal wat tegels verdwenen die gébruikt zouden worden bij het herstaaten van de Wes- tersiingél. In totaal werden 500 van dé 4000 tegels weggehaalid. De Sneker po litie gelooft niet dat hier tegels voor eiigen gebruik door „knrimeldlefjes” zijn weggehaaid. Daar voor dis het aan tal te groot. Gistermiddag, ongeveer om half twee reed de 26-jarige koopman F. H. uit Sneek met een Ftalt 850 op een stil staande autobus van de Frem. De bus stond op de Jousterkaide voor het in- en uitstappen van de passagiers, toen H. er boven op knalde. Hij had iets te diep in het glaasje gekeken, en ver klaarde de stoplichten van de bus niet te hebben gezien. De Filat was total loss, de bus wend aan de achterzijde beschadigd (kapotte bumper en uitlaat verzet), en H. liep geen schrammetje op. Zoals bekend is Folsgare ruim een half jaar geleden zijn sport veld kwijtgeraakt De gemeente Wymbritseradeel eiste een stuk grond op als bouwterrein, maar stond heel bereidwillig fluks een belendend terrein af. Daarmee begonnen de problemen pas, want het ter beschikking gestelde veld moest eerst „over de kop”, voordat ook maar één voetbalschoen het kon betreden. Voor Folsgare evenwel geen probleem. De hele gemeenschap ging er fanatiek tegenaan, hetgeen onlangs resulteerde in een eerste inzaaibeurt Een en ander had echter nogal flinke financiële con sequenties, die gedeeltelijk door de gemeente en deels door de Folsgasters opgebracht moeten worden. De eerste 2300,- heeft het dorp inmiddels al bijeen gegaard. Dat kon doordat de op het schoolplein van de christelijke basisschool gehouden bazar-rom- melmarkt een bijzonder succesvolle bleek. Men is er overigens nog niet. Er zal nog zo’n vijf-, zesduizend gulden op tafel moeten komen. Of men nogmaals een bazar op touw zet, of dat men een verloting gaat houden, weet men nog niet. (Foto Studio Ger Dijs). De bouw van hel veertig ton wegende jacht was een opdracht van de zoon van de man, diie de officiële en ge bruikelijke handeling bij de tewater lating verrichtte: de Zwitserse-Neder- lander H. van der Kamp, directeur van een rederij met Rijn- en buitensche pen. De 225 pk Tonnycroft marinemo tor zal zo spoedig mogelijk ingebouwd worden. Het schip, dat een beetje van een boeier in zich heeft, krijgt twee masten, een groot(gaffel)zeil, een fok en een kluiver. In de plaats van zwaar den is een speciale, diepstekende, kiel aangebracht. De lengte is 21% meter, de grootste breedte 5.60 meter. Aan de Gemeentelijke Opleidingsschool voor Kleuterleidsters te Drachten slaag de voor het eindexamen mej. A. H. Schaap te Hemelum. De gemeenteraad van Sneek zal dinsdag 24 juni onder meer een nota van burge meester en wethouders behandelen over „Openheid en Openbaarheid”, Voor het begin van de vergadering zullen de raadsleden een bezoek brengen aan het Informatiecentrum aan de Kruizebroe- derstraat om kennis te nemen van het reilen en zeilen van de gemeentelijke Voorlichtingsdienst. Stein H. Husae (zie foto), is dirigent van het Hamar Jentemusikkorps uit Noorwegen, dat één van de deelne mers is aan de grootse taptoe die woensdagavond 25 juni op het Sneek- terrein aan de Lemmerweg wordt ge houden. Dit uit 65, uitsluitend meisjes van 12 - 18 jaar, bestaande Harmonie orkest heeft een zeer afwisselend en muzikaal programma. Zo vermeldt hun repertoire-ljjst o^. een nummer als The Entertainer maar ook de Little Suite van de Nederlander Henk van Lijnschoten. De vier woningen achter de Galama- gracht te Ijlst, eigendom van de B.V. Nooitgedagt, zijn onderhands aangekocht door dé heer B. Zwaag- man uit Ijlst. Het is zaak dat vissers in het vervolg hun bullen een beetje bij zich houden, want dé afgelopen week werden uit bootjes in de stadsgracht en de Woud- vaart hengels en ander vistuig weg genomen, iiiiiiiiiiiiiiüiii Wethouder H. A. Scholten liet weten, dat Sneek Promotion vorig jaar wat royaal was geweest met het benoemen van de eerste vijf Waterpoorters. In 1974 gebeurde het voor het eerst, dat voor de stad verdienstelijke burgers in de nieuwe „orde” werden opgeno men. Het werden er toen gelijk maar vijf stuks. „De onderscheiding moet echter een uitzondering blijven”, aldus de heer Scholten. „Eén lintjesregen is ook al genoeg. Vandaar dat de stich ting dit jaar slechts twee mensen heeft uitverkoren. Naast de heer Brinksma was dat de heer A. M. Sustring uit Leeuwarden. De heren Brinksma en Sustring waren uiteraard op het laatste nippertje uitgenodigd voor de plech tigheid en dat had in het geval- Sustring tot gevolg, dat die al een bindende afspraak had gemaakt in Amsterdam. De Leeuwarder-Sneker had zich daarvan ónmogelijk vrij kun nen maken. Insigne en bescheiden zul len hem zo spoedig mogelijk ter hand worden gesteld. Een aantal passanten keek een beetje raar op toen een gezelschap dames en heren vrijdagavond omstreeks negen uur het „Lang zal hij leven in de gloria” inzette en met drie hoeraatjes besloot. Dat gebeurde op de Sneker Waterpoort en het huldigingslied klonk op ter ere van de heer B. Brink sma, die net was geïnstalleerd als „Waterpoorter”. De voorzitter van de Stichting Sneek Promotion de heer H. A. Scholten had hem het gouden insigne van de „orde” opgespeld en de bijbehorende oorkonde overhan digd. Het spontaan ingezette lied kreeg hij op de „koop” toe. Vlotjes zette een grote kraan van Ne- kem zatermorgen het „Zeepaard” in de Geeuw. Voor Jachtwerf Molenma ker en Mantel aan de IJlsterkade in Sneek zat de bouw van het grootste stalen Lemsteraakjacht ooit in Fries land gerealiseerd er op. Ook de „doop” had een vlot verloop. De 80-jarige oud- reder L. van der Kamp wierp een fles champagne tegen de boeg en die spat te prompt uiteen die fles dan. Wethouder H. A. Scholten, die het voor stel van b. en w. in de raad heeft ver dedigd, vond de nieuwe ontwikkeling ,,'een trieste en merkwaardige zaak”. Ook al omdat CRM bij het nader uitwer ken van het voorstel eerst had laten weten dat men .voort” kon gaan. Van het plan kan niets terecht komen zon der die 3,5 miljoen subsidie. Dat is dui delijk. Wat er zal gebeuren als CRM het been stijf houdt, ,is thans moeilijk te overzien. Eerst maar eens afwachten wat het gesprek met de staatssecreta ris zal opleveren, want glashelder is de kwestie ons na die brief nog lang niet”. (Vervolg zie pagina drie) Woensdag 8 juli zal een delegatie van de gemeente Sneek, in ieder geval be staande uit burgemeester en wethou ders, in Den Haag een gesprek hebben met de staatssecretaris van CRM, de heer W. Meijer. Van dat gesprek zal het afhangen of Sneek definitief zal moeten afzien van realisering van het destijds in de raad aangenomen voorstel. Hèt punt in het schrijven van de minis- schappelijk. werk is de eis, dat de ge meente Sneek en Miedema b.v. een ge heel nieuwe vennootschap oprichten, die dan de exploitatie van het Culturele Centrum in handen moet krggen. Wan neer Den Haag aan die voorwaarde de hand houdt ontstaat een geheel nieuwe situatie. Men mag wel stellen, dat het in de raad aangenomen voorstel dan van de tafel wordt geveegd door CRM en de ministeries van Economische Za ken, Financiën en Sociale Zaken, die Zich ook over de plannen in Sneek schij nen te hebben gebogen. Men zou dan opnieuw rondom de tafel gaan moeten zitten, maar het is een open vraag of Miedema b.v. dan nog evenveel belang stelling zal tonen. In dé finale spelen ze samen met het trompetterkorps der Cavalerie en Advendo die mars „Brasses to the Fore” van Harold Walters. Tijdens hun Nederlandse (lees Friese) tour nee zijn de meisjes van deze band gehuisvest bij gastaidressen in Buiten post, waar ze ook optreden en wel samen met het Tamboer-pijper-en ly- rakorps Jong Adviendo meisjes op dinsdagavond 24 juni. In Bergum zal de komende weken een teakhouten dek worden aangebracht. Bij De Vries in Lemmer zijn de zeilen gemaakt. In de loods van de scheepswerf dron ken vele genodigden zaterdagmorgen nog een drankje op ,,een behouden vaart van het Zeepaard”, dat de eige naar zo’n half miljoen gulden zal gaan kosten. Maar het is dan ook uiitgerust met alle mogelijke moderne technische snufjes, zoals ondier meer een automa tische piloot. (foto Studio Ger Dijs) Li7 ij ïgsfe-v

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1