van Directeur W. de Vries neemt afscheid van 'Woudsend 1816' Hervormde Gemeente Balk nam LOHMAN- orgel weer in gebruik I IJ.V.C. IN HET „SPIER” „Onze suggesties neemt het college niet serieus” Critischer burgerij... Functie-Raden kunnen zonder bezwaar „open Nota Sneker college: „Alle onnodige geheimzinnigheid overboord zetten” SNEKERÏ^KOERIER S de gemeenten SMEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en IJLST j|| fcJ ife k» 11 ij I Raad Gaasterland protesteert: F- Hei Sawbr N^wsMmI is mb gecMbheode wa NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, MUFHOUTS NIEUWSBLAD sWW ill IK?51 s-, 1 O - r i f Os»* F f SNEEKER NIEUWSBLAD (Vervolg op pagina 17). In de nota stellen b. en w. echter, dat (Vervolg op pagina 17). NIET FORCEREN Onderdirecteur W. DE VRIES Selfmade man Dit blad verschijnt bovenc i donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN m De heer Willem de Vries is wat je noemt een self made man. Hij kwam 52 jaar geleden van de lagere school als jongste bediende bij ..Woudsend”. Hii volgde vele cursussen en groeide met het bedrijf mee: via afdelingschef en algemeen procuratiehouder werd hij onderdirecteur chef binnendienst. In de tijd dat hij bij de maatschappij in dienst kwam werd alles nog „handma- DONDERDAG 19 JUNI 1975 130ste JAARGANG No. 48 GESLAAGD Te Utrecht slaagde voor het horeca- examen, onderdeel café-bedrijf mevr. T. Vergpnet-de Boer uit Sneek. Deze week wordt door leden van de Ulster Voetbal Club de laatste hand gelegd aan het kleedgebouw op het noodveld aan de Sudergo- weg. Een 25-tal IJVC’ers is een paar avonden bezig geweest een keet van de onlangs failliet verklaarde Sneker firma Schoo en Bakker na hem eerst gedemonteerd te hebben op het voetbalterrein in elkaar te zetten en bovendien een tweehonderd meter lange gleuf te graven voor de zo noodzakelijke waterleiding. Het wachten is nu nog op de afsluitende werkzaamheden, die voornamelijk de sanitaire voorzienin gen zullen betreffen. De Ulsters zijn over een en ander behoorlijk te vreden. Dat zal ook wel moeten, zo meent men, want voordat een defini tieve verhuizing naar het sportcomplex in het Plan de Rat kan plaats vinden, zijn we misschien wel vijf jaar verder. Op de door Studio Ger Dijs geschoten foto is een stel IJVC’ers druk doende een diepe gleuf te graven vlak naast het veld, waarop in het komende voetbalseizoen de B-, de C- en de pupillenteams zullen gaan spelen. De burgerij volgt het optreden van de overheid tegenwoordig critischer dan vroeger. Men neemt niet meer voet stoots aan, dat wat de overheid doet automatisch goed is. Voor een deel wordt die overheid wel door de be volking gekozen, maar velen ervaren dat als niet voldoende om zich recht streeks bij het handelen van de (ge meentelijke) overheid betrokken te voelen. Zo ongeveer zeggen b. en w. van Sneek het in de „Nota over open heid en openbaarheid". Die situatie laat zich wel verklaren want de totale maatschappij wordt zo langzamer hand bizonder gecompliceerd. Dat heeft ook gevolgen voor de rol van i de overheid. Het ingrijpen van „het bestuur" in het leven van de burger wordt steeds deeper, maar tevens on- doorzichtelijker. Zo’n situatie kan tot j onbehagen leiden. De gemiddelde Ne derlander is de laatste decennia beter in staat tot oordelen en niet gauw geneigd aan te nemen dat de overheid het wel zal weten. Men dient de toe nemende critische gezindheid van de burgerij niet als een verontrustend verschijnsel te zien. Het is juist ver heugend, dat er van de kant van de bevolking belangstelling wordt ge toond; dat er een soort mede-verant- woordelijk-weten ontstaat voor het geen het bestuur verricht. Wel zal er voor gewaakt moeten worden, dat de critische instelling uitmondt in het voeren van uit democratisch oogpunt ontoelaatbare acties, öf omslaat in ongeïnteresseerdheid. Dat laatste zou een goed functioneren van de demo cratie evenmin ten goede komen. BELASTING Dat was nu voor pnesidenit-kerkvoogd J, P. Heeriinga geen punt meer. Hieit orgel is ktaar en dat as het belangrijk ste. De financiën zijn ook zo goed als rond al vormen die voorschotten, in verband met die subsidie van Monu mentenzorg, die die helft van de kos ten 115.000,voor zijn Tekening nam, nog wel een betasting voor die rekening „Gewone dienst Kerkvoog dij”. Hij sprak de hoop uit dat de bij dragen van het Anjerfonds het Prins Bemardfionds, de Generale Kas en die gemeente, spoedig afkarnen. Een aantal commissies van advies en alle functionele raden kun nen zonder bezwaar in het openbaar vergaderen, maar alles in één klap „opengooien” kan praktisch niet. Onder openheid ver staan b. en w. van Sneek, dat in elk geval alle onnodige geheim houding overboord wordt gezet. Openheid op zichzelf is echter niet toereikend om de bevolking nauwer bij het plaatselijk be stuur te betrekken. Openheid moet haar neerslag krijgen in open baarheid, die evenmin in alle gevallen valt te verwezenlijken. De Hervormde Gemeente van Balk kan weer zingen met begeleiding van het eigen orgel. Dinsdagavond werd in een volgepaikte kerk aan de Van Swinderenstraat het geheel gerestaureerde, en uitgebneide, orgel in gebruik genomen. Het was niet alleen een luisterfeest. Eerst konden de gasten hun sopranen en bassen laten meegalmen met het door de eigen organist A. Zuiderhof gebouwde en geplaatste hulporgel, stiekem ging de organist halverwege Psalm 150 over op het Lohmanorgel. Ook in Psalm 98 en Gezang 393 speelde het grote orgel de hoofdrol. man die er toen werkten. Later begon de ontwikkeling van pen-en-inkt via schrijf- en reken machines en boekhoudmachines naar de computer. Er is een tijd geweest dat er 240 man in de binnendienst van „Woudsend” wej-kten. Reorganisatie en mechanisatie bracht dat aantal geleide lijk terug tot 150. Sinds enkele jaren is „Woudsend’” een werkmaatschappij van „Stad Rotterdam” en de zaken zijn nu „gezond en winstgevend”, aldus de vertrekkende onderdirecteur, die zijn hele leven in Woudsend heeft gewoond. Hij is gehuwd en vader van drie zoons en een dochter. De oudste zoon heeft een functie bij Stad Rotterdam. De heer De Vries vindt de pensionering Wel een hele omschakeling, maar „ik hou van het bos, het water en mijn tuin”. Daarom zullen alvast met een proef tijd van één jaar de commissies voor ruimtelijke ordening en onderwijs in het openbaar vergaderen. Deze commis sies zijn daarvan trouwens voorstan ders. In ieder geval gedurende de proeftijd wil men de huidige situatie (gesloten deuren) ten aanzien van de bijeenkomsten van de overige com missies handhaven. Echter met dien verstande, dat in elk geval de verga deringen waarin de gemeentebegro ting en de begroting voor de takken van dienst behandeld worden openbaar zullen zijn. Mocht men daartoe „be hoefte gevoelen” dan is er geen be zwaar tegen, dat men in de loop van het jaar tot openbaarheid overgaat. In tijden waarin vooral de vogels druk doende zijn voor nageslacht te zorgen staan de kranten vol van „spelingen der natuur”. Bijvoor beeld van voor het soort veel te kleine of misvormde eitjes, vogel tjes, die merkwaardige plaatsen uitkiezen om hun nestje te bouwen en lieden die „uit het nest geval len” vogelbaby’s met de hand pro beren groot te brengen. In deze reeks van buitenissigheden valt ook het nestje met de vijf eieren op deze foto. Een Sneker water sporter in hart en nieren stuitte enige tijd geleden ongewild op een nestje van een kievit met drie eieren. Hij liet de „Ijip" rustig broeden, maar wilde een paar dagen later wel eens weten of de kuikens het nest al waren „ont vlied” - kieviten zijn nu eenmaal „nestvlieders”, hetgeen wil zeg gen dat ze spoedig nadat ze uit het ei zijn gekropen en opge droogd hun heil zoeken in het gras. Wie schetst zijn verbazing, toen er op het nest van de kievit een scholekster zat te broeden. Na een onderzoek bleek, dat de „stranljip” twee (grotere) eieren bij die van de kievit had gelegd....! Hoe het verder zal aflopen? On ze watersporter zal de zaak in de gaten houden. Het meest waar schijnlijke lijkt ons, dat de veel langer bebroedde kievitseieren het eerst zullen uitkomen, de ge vlekte kievitkuikens het nest zul len verlaten en verder beschermd en verzorgd zullen worden door de scholekster, zonder dat die beseft, dat hij zijn embryonale „kinderen” het leven beneemt. him aard voor algemene behandeling bijzonder lenen”. De raad voor ge- zondheidszorg en de maatschappelijke dienstverlening wil nog even door het beginstadium van haar werkzaamhe den heen. Duidelijk stellen b. en w. dat deze op lossing als een overgangsfase gezien moet worden naar een situatie waarin openbaarheid regel en beslotenheid uit zondering is. DIEPRIOLERING De werkzaamheden waar in de brief op gedoeld wordt, vinden plaats ach ter de Van Swinderenstraat. Daar is momenteel Ooms BV Wegenbouw uit Drachten bezig met de aanleg van diep- ribol. Hier moet, z» vertelt gemeente secretaris K. A. de Groot, het volle dige rtoteringsplan van BaUk-zuid op worden aangesloten. In de begrotings- vergaderinig (december vorig jaar) werd door burgemeester H. L. Sixma baron van Heemstra meegedeeld dat in het plan Welgelegen 22 woningen en 35 bejaardenwoningen zullen ko men. In die bijeenkomst werd door raads leden aangedrongen op het len van zoveel mogelijk Gaasterlandse I den later afgesloten dan gepland Het bovenstaande is een soort „ge- concentreert extract” uit de twintig vellen tellende „Nota over openheid en openbaarheid m het lokaal bestuur”, waarin burgemeester en wethouders hun visie geven op dit vraagstuk. De nota zal komende dinsdag in de ge meenteraad worden besproken. DE „RADEN” De milieuraad vergadert al in het openbaar. Die van jeugd-en-jongeren werk pleit er zelf voor. Maar de cul turele raad en de raad voor sport zijn van oordeel dat de openbaar heid de mogelijkheid tot vrije ge dachtewisseling belemmert en de eerlijkheid van de discussies niet be vordert. Deze raden willen dan ook alleen dan in het openbaar vergaderen als zaken aan de orde komen, „die zich door De Gaasterlandse raad is vorige week vrijwel voltallig tegen het college van burgemeester en wethouders in „opstand” gekomen. Vrijdag de dertien de werd op het gemeentehuis een brief bezorgd die was ondertekend door tien van de dertien raadsleden. Twee daarvan, de wethouders mevrouw A. Brandenburg-Vogelzang en de heer O. van der Goot, behoorden tot de ont vangers, terwijl de heer L. Homstra (FNP) niet benaderd kon worden om dat hij momenteel in Schotland vertoeft. In de brief wordt ernstige kritiek uitgeoefend op het werkgelegenheidsbeleid van het college met betrekking tot het plan „Welgelegen” in Balk. Met een receptie in De Driuwpölle en I tig” gedaan door de elf een hem door het concern aangeboden diner in „Lauswolt” te Beetsterzwaag neemt de op 19 februari 65 jaar gewor den heer W. de Vries morgen afscheid als onder-directeur van de Verzeke ringsmaatschappij Woudsend 1816 te Woudsend. Burgemeester en wethouders wensen de zaken echter niet te forceren. Wal „openheid het gewenste effect hebben dan zal in de eerste plaats bij de be trokken commissies en raden de bereid heid daartoe aanwezig moeten zijn.” alle functionele raden zonder bezwaar in het openbaar zouden kunnen verga deren. Het college stelt zich voor om, samen met die functionele raden, aan die mening gestalte te geven. Onder de vele, vele andere dingen staat in het stuk, dat de vergaderingen van het college van b. en w. zich niet lenen voor openbaarheid. Wel is men voorstander van het doen van mede delingen die met het oog op de duide lijkheid van het beleid voor publicatie in aanmerking komen. Na het tegen elkaar afwegen van alle argumenten pro en contra vormde de conclusie, dat als uitgangspunt openbaarheid moet worden aanvaard voor de vergade ringen van de vele (advies)commis- sies en de functionele raden (sport, cultuur, milieu, gezondheid en jeugd- en-jongeren). Wel zullen deze organen de gelegenheid moeten hebben in spe ciale zaken achter gesloten deuren bijeen te komen. 4 Duidelijk stipuleren b. en w„ dat de cammiissites van advies en f-raden de bevoegdheid houden om in het geheim te vergaderen wanneer de te behande len onderwerpen daartoe aanleiding geven. (Vervolg zie pagina 23). Predikant M. Nieuwkoop was blij met het orgel, dat liet hij duidelijk blijken. „Geen lange toespraken vanavond maar vrolijk zingen en blij musice ren!” Toch werd er nog wel het een en ander gezegd. De heer J. Rail uiiit Heerde, „geen orgelbouwer maar orgelmaker, het is een ambachtelijk bedrijf....” vertelde iets uit de wordingsgeschiedenis van dit orgel. Er is veel onderzoek ge pleegd, met name omdat men de dis positie wilde uitbreilden. „Wij zijn in de huid van het orgel gekropen.” -i Daarom en omdat veel studie moest inschake- worden verricht, zijn de werkzaamhie- e I den later afgesloten dan gepland was. De volledige tekst van de brief luidt: „Ondergetekenden, lieden van uw raaid. maken ernstig bezwaar te gen het besluit van uw college om werk in het plan „Welgelegen” te verstrekken aan de firma Ooms te Drachten.. Door dit besluit warden de suggesties van alle raadsleden in diverse raadsvergaderingen „om het werk in eigen gemeente te houden” ernstig geschaad en niet serieus door uw college ge nomen. Zij vragen zich dan ook ernstig af of hun functie in de raad hierdoor nog wel inhoud heeft. Zij eisen van u een verkla ring waarom deze „vreemde” be slissing is genomen. Nogmaals dringen wij er met klem bij u op aan zo spoedig mogelijk uitvoe ring te geven aan de tijdens di verse raadvergaderingen en nabe sprekingen gemaakte afspraken”. 1 A Ij-:-1-: -rt*. N- -- -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1