CdK’s in Friese jachten Oudemirdummer kleuters hebben een nieuwe school Minister De Gaay Fortman deelnemer’ 40e Sneekweek ULST snekerWkoerier M. A. Wijbenga (P.v.cLA.) gaat „napraatjes” mijden. 3 van Sneker restauranthouder (44 jr.) aan gevolgen ongeval overleden s MM Bii StJi ife-BW BSI III de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en NU DE BASISSCHOOL NOG VERBOUWEN! lil NIEUWE SHEEKEI COURANT, SNEEKEK COURANT, MUFHOUTS NKVWMLAO 4. dan liever openbare commissievergaderingen zA r Wï I - r I f SNEEKER NIEUWSBLAD d®. (vervolg zie pagina drie) Het door de christelijke muziekvereniging „Harmonie” uit Sneek in samenwerking met Sneek-Promotion op poten gezet rommel- markt-gebeuren, zaterdag gehouden op het Schaapmarktplein, is 'n doorslaand sukses gebleken. De animo was zowel van de kant van het koop- en kijkgrage publiek als van de zijde van de adspi- rant-verkopers zo groot, dat de organisatoren de mogelijkheid overwegen van deze „handel” een jaarlijks terugkerende happe ning te maken. Zoals bekend was deze rommelmarkt door de Har monie op touw gezet om de post „nieuwe instrumenten” er wat gunstiger uit te laten springen. De Sneker muzikanten hebben zo’n zestig-, zeventigduizend gulden nodig, maar zijn ook door andere akties inmiddels al een leuk eind op weg. De vierduizend gulden van zaterdag vormen daarbij een prettige aanvulling. Dat bedrag werd gepeurd uit de verkoop van artikelen, lopend van grote maat damesjurken, bankstellen en boeken tot speelgoed en door pot tenbakker Douwe Steensma eigenhandig gemaakte produkten. Studio Ger Dljs maakte een overzichtsfoto van de rommelmarkt, waarop topverkoper Theo Ruis wel het meest van zich liet spre ken. Uiterst rechts Is de „Harmonle-combo” nog te ontwaren. DK Had bovendien donderdags h«ds- aan -huls In GAASTBLAND, SLOTEN «m> De uitslagenverwerking zal weer gaan via de computer die wordt geïnstal leerd en bemand door IBM-Nederiand. MAANDAG 23 JUNI 1975 130ste JAARGANG No. 49 Hij schetste de wordingsgeschiede nis van het kleuteronderwijs in Ou- demirdum. In 1953 was een commis sie al met de materie bezig en het leek er even op dat de plannen zou den slagen. Men had een pand op het oog, maar de mensen van het Natuurhistorisch Museum waren hen een slag voor, dus ging de pret net door. Op een pony kar werd mevrouw A. Bran denburg-Vogelzang door Oudemirdum gevoerd. Als begeleidster zat bij haar in het wagentje Mar ja Agricola, de jong ste leerling van de kleuterschool „Berne wille". De ponywagen werd gevolgd door een grote groep kleuters. Doel van de tocht was het nieuwe onderkomen voor de kleuters achter de basisschool. Op de foto: bij de kleuters juf C. Gouds- i waard, in de kar mevrouw Brandenburg Zaterdagavond is in het Sint Antonius Ziekenhuis te Sneek de 44-jarige re stauranthouder W. Huiskes te Sneek aan ztfn verwondingen, in de nacht van vrijdag op zaterdag na een aan rijding op de Sneker rondweg opgelo pen, overleden. De heer Huiskes laat vrouw en zes-jarig dochtertje achter. De Party van de Arbeid-fraktie zal in haar geheel niet meer deelnemen aan het „nei-petear” dat altijd na de bij eenkomsten van de Ulster raad wordt gehouden. Zoals ook wordt vermeld in het verslag van de raadsvergadering, verliet mevrouw M. Gantzert-van der Swaan vorige week vrijwel onmiddel- Ijjk na de laatste hamerslag de verga dering. Mevrouw M. A. Wijbenga-van der Meulen, wethouder, bleef evenwel zitten. Tijdens de veertigste Sneekweek, van zaterdag 2 tot en met donderdag 1 augustus, zal een interprovinciale zeilwedstrijd in oude Friese jachten worden gehouden. De schepen zullen gestuurd worden door Commissaris sen van de Koningin. Daarnaast zullen ook deelnemen de minister van Binnenlandse Zaken, mr. W. F. de Gaay Fortman en zjjn secretaris-gene- raal mr. P. van Djjke. Dat was mis en toch was het raak. De stok kwam niet in het gat, maar tegen het hout met als gevolg dat de bak omkie perde en het water werd uit gestort over de deelnemer die met de handen omhoog zich nog tracht te verweren. Het gebeurde allemaal gistermid dag in Blauwhuis. In het cen trum van het dorp werd „Küp- kestekken” georganiseerd. Oor spronkelijk zou het gaan om het kampioenschap van Fries land. Er hadden zich zo’n 30 a 40 deelnemers aangemeld. Tijdens de wolkbreuk van gis termorgen besloot men in Blauwhuis het evenement maar af te gelasten. De stellage stond er evenwel toch en toen het ’s middags droog bleef, liet men de jeugd er maar op los. En dat tot veler plezier. (Foto Studio Ger Dijs). M. A. WIJBENGA-VAN DER MEULEN t (PvdA) voortaan vroeg thuis? besluit door mij in volle vrijheid en zonder druk van wie of wat «tan ook genomen. Naar mijn gevoel is het juister voor bepaalde zaken een zoge naamde commissievergadering te be leggen, in dit geval met die hele raad, Terwille van de besluitvorming in het openbaar zouden deze commissie vergaderingen voor het publiek toegan kelijk kunnen zijn”. KIEZERSOPDRACHT De Ijlster PvdA-fractie geeft met het compleet wegblijven bij de nabespre kingen gehoor aan de opdracht van ha<ar kiezers. De Partij van de Arbeid ging de verkdezingssitrijd vorig jaar in met onder andere het punt: geen na besprekingen meer, zoveel mogelijk openheid. De twee gekozenen bleven na afloop van de raadsvergaderingen evenwel zitten. De inmiddels naar Le lystad verhuisde socialist E. Goudri- aan verklaarde zelfs eens dat, naar zijn ervaring, er geen kwaad stak in het napraatje. Mevrouw A. Brandenburg-Vogelzang, wethouder in de gemeente Gaaster- land viel de eer te beurt de opening te verrichten. Zjj kreeg de sleutel van de school uit de handjes van Marja Agricola die, gekleed in een bruidstoi- let, mevrouw Brandenburg had verge zeld op een tocht in een ponykar door het dorp. Het ongeval vond plaats om om streeks half twee op de kruising Zuid- westhoekweg-rondweg. De heer Huis kes, rijdend in een personenauto (Ford 17-m) en komende uit IJlst, stond op de ZWH-weg voor het rode stop licht te wachten om vervolgens, toen het licht op groen sprong, rustig op te trekken. Op dat moment, ter hoogte van het midden van de kruising, werd hij aangereden door de Makkumer G.K. (24), die met zijn Opel Manta met zeer grote snelheid vanuit de richting van de Lemmerweg over de rondweg door het rode stoplicht reed. In 1963 kwam, door de terugloop van het leerlingental van de lagere school, de ontvolking van het platteland was in volle gang, een lokaal in het schoolgebouw vrij. Daar trokken de kleuters in. Maar dit was niet van lange duur, want de leerlingenschaal Waarschijnlijk zal die uitbreiding in de toekomst wel eens nodig kunnen zijn, zo vertelde de voorzitter van het schoolbestuur, de heer W. J aars ma, tijdens een bijeenkomst in het dorps huis „It Klif”. Nog steeds gaan er kleuters uit Oudemirdum naar Sondel en Bakhuizen. Doodgewoon omdat er in het dorp voor hen geen plaats is. Hij was blij dat „yn dizze tiid fan forfal yn üs doarp in kristlike beuker- skoalle iepene wurde kin.” Juf. C. Goudswaard en haar 34 pupil len hebben nu de beschikking over een groot lokaal, waarin alles van hun ga ding is ondergebracht. Voor de kleine en grote boodschap kunnen de kinde ren terecht op echte peuter w.c.’s, die aangepast zijn aan hun lengte. Tij dens het bekijken riep een van de kleu ters verbaasd uit: „hwat binne dy lytsl”. Daarnaast is een ruime entree, een flinke bergkaist en een kamer voor het onderwijzend personeel in het schooltje. Buiten is een grote zandbak aangelegd, zijn klimtuigen enis ruimte beschikbaar voor nog een lo kaal. „Berne wille” heet de christelijke kleuterschool in Oudemirdum. „Wille” hadden de kinderen altijd wel, maar nu kunnen ze het nog meer hebben, want sinds vrijdag kunnen ze weer terecht in hun eigen schooltje achter de christelijke basisschool. Er is namelijk een heel nieuw gebouw ver rezen. Een half jaartje geleden begon men met de nieuwbouw. Het schooltje waarin tot dan toe de kleuters gehuisvest waren, mocht die naam niet meer hebben. De zwammen groeiden tegen de muur en op ver schillende plaatsen was de vloer verrot. Met emmers en teilen werden de regendruppen in het lokaaltje opgevangen, waaruit wel blijkt dat nieuwbouw beslist noodzakelijk was. Mevrouw Wijbenga verklaarde desge vraagd dat het handelen van mevrouw Ganteiert geen invloed heeft gehad op haar beslissing. „It is altyd in punt west fan üs program. Wy mienden it earst ündersükje te moatten. Ik haw iens in kear yn in forktezingsrede steld dat ik malende dat dy neipraiet- jes de bfelütforming yn it iepenbaer bineidielde. Hwant je nlimme feek yn ’t foar al in bistut. En dat komt de gespreksfioarming yn "t iepenbaer net ten goede," BEELDSCHERMEN Laatstgenoemde klassen zeilen alleen op woensdag. Blijkens het uitnodi- gingsboekje verwacht de organisatie, het Sneekweekcomité, voor een aantal klassen dat de deelname dermate groot is, dat er gesplitst moet worden. Nieuw zijn dit jaar de Sailhorse en de Cen- tauerklassen in het lijstje. De auto’s raakten elkaar vol. De heer Huiskes werd in zorgwekkende toestand (schedelletsel, gebroken ribben en meerdere inwendige kwetsuren) naar het ziekenhuis ver voerd. G.K. kwam er met een arm breuk en lichte schaafwonden af. Beide wagens raakten total! loss. De bemanning van een surveillance-wa- gen van de gjemeente-politie van Sineek zag het ongeval vlak voor zich gebeuren, aangezien aan die andere zijde van de kruising voor het stop licht gewacht moest worden. Ook een wagen van de verkeersgroep der rijkspolitie, die achter G.K. reed, was onmiddellijk ter plaatse. De snelheid waarmee de Makkumer reed bedroeg circa 150 kilometer per uur. De politie heeft tegen de man pro- ces-verbaal opgemaakt. Vrijdag stuurde' zij evenwel een verkla ring naar burgemeester H. W. F. Mumsen, haar mederaadsleden en de pers waarin zij meedeelde, dat ook zij in de toekomst geen „onderonsjes” (een term waar zij overigens een gru welijke hekel aan heeft) meer zal bij- wonen. De tekst van de verklaring luidt: „Bij deze verklaar ik dat ik in het vervolg niet meer zal dleelnemen aan de napraatjes of zoals zo dikwijls is gesuggereerd: de onderonsjes, nog kort geleden zo genoemd door het raadslid de heer De Jong in onze laat ste raadsvergadering. Na zeer zorg vuldige overwegingen mijnerzijds is dit Zoals gebruikelijk zal het zeilfestijn vrijdagsavonds worden geopend tijdens een bijeenkomst in de raadszaal van het Sneker stadhuis. Dan wordt ook die nieuwe Schipper in de Orde van de Sneker Pan bekend gemaakt. Deze bij eenkomst wordt bijgewoond door de Friese CdK, mr, H. Rijpstra, die vo rig jaar werd benoemd tot vlootvoogd van die Sneekweek. Hij zal Weer een vlootschouw afnemen. De uitnodigingen van di. jaarlijks steeds groter wordende zeilevenement zijn weer de deur uitgestuurd. In de volgende klassen kan worden deelgeno men: Regenbogen, 30M2-klasse, 22 M2-klasse, Sailhorse. Centauer. Rand meer, Pampus, Valken, Yngling. 16 M2, Clipper, 470, Vrijheid, Sharpie, Schakel, Stem, Finnjollen, Olympiajol- len, Flying Junior, 12-voetsjollen, O.K.’s, Vaurien, Laser, Flits, Friese jachten en Tjotters. handen houdt is Tj. de Vries.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1