Recreatieseizoen viel tegen IN HEEG STAAN VEEL ZOMERHUISJES LEEG I I Kampeerders voor één nacht op de erven van Gaasterlandse huizen? SNEEKERMEER blijft voor zwemmers taboe Wethouder W. Unema-Ehlhardt opent de verbouwde jeugdhaven ULST snekerMkoerier van Sneker wethouder H. Scholten bekende: Brief van Marswal-mensen in bespreking „Alles hangt nu af van de sfeer" 1, A J de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en B. en w. tegen advies van recreatiecommissie •"W T COURANT, DRUFHOUB NEUWOLAD en de COURANT, Het Sneeirer Nmnwefebd is eaa GESLAAGD 3 DM Had wracMnt bovendien doadardags Inris-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN a-o Kennelijk zonder groot zelf vertrouwen zullen de burge meester van Sneek, de ge meentesecretaris en wethou der Scholten op woensdag 2 juli een poging doen om de be lemmeringen weg te nemen voor de toekenning van de ACW-subsidie van drie mil joen gulden voor het welhaast totaal doorgezaagde Amicitia- plan. Een deel van de raad zal al blij zijn als het delegatie- trio het voorelkaar krijgt, dat het rijk de gemaakte kosten vergoedt. m NIEUWE S V T \- X ML, EXX M 11 i t SNEEKER NIEUWSBLAD Uitputtende debat over het Amicitia plan was voor niks (Vervolg op pagina 11) (Vervolg op pagina 11) (Vervolg op pagina 11) (Vervolg op pagina 9) !3«J' Secretaris G. MIDDELDORP Dritte im Bunde „Het is ons ónmogelijk nog weer een vergunning voor het Roefke te verle nen omdat dit in strijd is met de be palingen van artikel 49 van de Wo ningwet en artikel 17 van de wet Ruim telijke Ordening. Een andere zaak is Het debat was ook weer niet een belangrijk stuk uit het oog ren, die voor de grote stroom toeris ten begint te bruisen, er op uit trek ken. Heel verstandig, zo stelt hij. DONDERDAG 26 JUNI 1975 130STE JAARGANG No. 50 Aan de HTS te Leeuwarden slaagden voor het examen weg- en waterbouw kunde de oud-Snekers Jan J. Bakker en Hessel Kuipers. Het diploma electro- technfiek werd gehaald door onze stad genoot K. Nauta. De Leeuw wendt toen onder motto „5 uren voor het evangelisa- tiedubhiius” enorm veel werk verzet om de zaak op te knappen. Het zwemverbod in het Tjeukemeer en Sneekermeer blijft voorlopig van kracht. Het overlegorgaan dat het verloop van de „botulisme-epidemie” in de gaten houdt heeft dit gistermorgen besloten. Men wil eerst de resultaten van het verdere onderzoek van het Centraal Diergeneeskundig Instituut te Rot terdam afwachten. Overigens kunnen de overige rekreatieve aktiviteiten gewoon doorgang vinden, ’t Risiko is namelijk uiterst gering. Ook sportvissers kunnen rustig hun sport blijven beoefenen. Geadviseerd wordt wel de vis voor konsumptie goed te koken. Boeren wordt er op gewezen hun dieren niet van het buitenwater te laten drinken. Het besmettingsgevaar is het grootst op plaatsen met stilstaand, ondiep en afgesloten water, zoals bijvoorbeeld inhammen. Wanneer kadavers worden aangetroffen dan mogen deze niet met blote handen worden aangepakt. Met dient kontakt op te nemen met de milieu dienst van de provincie: telefoon 05100-22^22. Ook in het weekend. Meer hierover elders in dit nummer. Dinsdagmiddag opende wethouder mevrouw W. Unema-Ehlhardt het klub- huis „De Jeugdhaven”. Zij sprak daarbij de wens uit dat het werk dat in de Jeugdhaven gebeurt niet geleidelijk aan de grond verliest van waaruit het wordt gedaan, en de betrokkenheid daarmee. „Alles zal nu afhangen van de sfeer die wordt opgebouwd”, aldus de wethouder. Sinds onheugelijke tijden is het op de christelijke basisscholen een goed gebruik zendingsgeld in te zamelen. Doorgaans gebeurt dat eenmaal in de week en ’t behelst dikwijls niet meer dan één cent per leerling. Dat lijkt niet veel, maar na een heel kursus-jaar kan al dat koperwerk een fiks totaalbedrag opleveren. Zo ook op de Jan van Nassauschool. Op zich een weinig schokkend gegeven, ware het niet dat men daar het afgelopen schooljaar het hele zendingsgebeuren op en wat andere, meer konkrete, manier aanpakte. In overleg met de ouderkommissie besloten de leerlingen-leerkrachten het geld te doen toekomen aan één kind (of meerdat vanuit het oerwoud dan ondergebracht kon worden op een schoolinternaat. Het ouderlijk huis staat meestal mijlenver van zo’n tehuis vandaan en een regelmatig schoolbezoek is er dan niet bij. Gekozen werd toen een school in Suriname, om precies te zijn in Wanhatti, aan de Cottica-rivier. De kosten voor voeding, kleding, onderdak en dergelijke bedragen vier honderd gulden. Halverwege dit projekt kon al gezegd worden, dat men één kind „binnen” had. Gistermorgen maakte het hoofd van de school, de heer Th. Faber, het eindbedrag bekend: 1.117,69, hetgeen een kosteloos schoolgaan van bijna drie kinderen betekent. De heer H. J. Drenth, konsuient van de Surinamezending, (links op de door Studio Ger Dijs geschoten foto) nam een en ander dankbaar in ontvangst. Dat burgemeester mr. B. van Haer- sma Buma, secretaris G. Middeldorp en wethouder H. A. Scholten naar Den Haag gaan om met CRM-staatssecre- taris Meijer in het krijt te treden, had de zegen van de raad. Ook Pro gressief Sneek wilde blijkbaar niet ex- tra-dwars gaan liggen. Een toch al gedeeltelijk ontmantelde motie, waar in het college werd verzocht om niét met de bewindsman te gaan praten, kwam niet in stemming. Werd even min ingetrokken. Aan het eind van het debat over het zo langzamerhand wel illusoir geworden Cultureel Cen trum was de motie blijkbaar verge ten was opgelost in de mist. Iets minder druk karakteriseert hij de afgelopen weken. Vorig jaar bleef men, geschrokken door de oliecrisis, binnen de landsgrenzen. Die angst is nu voor bij en men 'trekt weer naar het buiten land. Als extra nadelige factor komt er nog het slechte weer van dit voor jaar bij. Naar zijn idee is de drukte bij de jachtverhuurders minder dan vorig jaar, een klacht die in de kringen van neringdoenden ook te beluisteren valt, De hotels hebben een constante stroom gasten te verwerken. Buitenlanders zijn er tot nu toe minder geweest. De bo ventoon voeren nog steeds de Duitsers, op de tweede plaats de Britten. Fran sen zijn nog heel weinig gesignaleerd. TEVREDEN In Gaasterland is men over de hele linie behoorlijk tevreden. VW-secreta- ris G. H. Overdiep, weer knap „op ’e lappen” na zijn ziekte, vertelt dat de campings behoorlijk bezet zijn. De bungalows lopen als een trein. „Ik neem altijd maar het Fonteinbos als criterium, die heeft door opzeggingen in begin juli nog maar 3 vrij op een bestand van 42.” De belangstelling voor Gaasterland is ook majeur. Elke dag komen er weer aanvragen voor folders binnen. De heer Tj. de Jong, voorzitter van de stichting ,,De Jeugdhaven” ver telde over de geschiedenis van de totstandkoming van het vernieuwde gebouw. Toen in 1959 de stichting die de aanzet was tot De Jeugdha ven van de grond kwam, meteen al sprake van staand gebouw. echter een eventuele aanvraag van de heer Dijkstra voor de bouw van een kantine op het terrein dat planologisch als kampeerterrein is aamgegeven. Daaraan zullen wij medewerking ver lenen, omdat dat één van de voorzie- 1962 kon dan het huidige gebouw aan de Rlilenck Bockemakade wor den betrokken. Onder aanvoering van die toenmalige Stacker predikant het ningen is die op kampeerterreinen ge bruikelijk is en planologisch ingepast kan worden.” Dit kan men lezen in een toelichting die burgemeester en wethouders van Gaasterland geven op een brief die aan het college is gestuurd door cam pingbewoners van de Marsw&l in Balk. Zoals bekend zijn deze een actie ge start om ’t Roefke, een „uitspanning” aan de Luts, Vlakbij de camping, te behouden, ’t Roefke moet verdwijnen omdat de lijdelijke vergunning is ver lopen en wettelijk niet meer verlengd kan worden. Wethouder mevrouw Unema opende „De Jeugdhaven’’ door een handle over te halen waardoor een tussen deur openschoof. (foto Studio Ger Dijs). De recreatieondernemers klagen niet steen en been, maar het is wel een feit dat het voorseizoen in hun branche niet zo’n succes is'geweest als andere jaren. In Sneek zijn er botenverhuurders die momenteel nog schepen voor de wal hebben liggen, wat in voorgaande seizoenen een uitzondering zou zijn geweest. In Heeg schijnt de terugval het grootst te zijn. Daar staan nog verscheidene huisjes leeg. „Ze bellen ons op om te vragen of we al een huisje verhuurd hebben”, vertelde de plaatse lijke WV-informatrice. Men heeft evenwel goede hoop dat door het mooie weer van de afgelopen wekende markt weer wat aan zal trekken. was er een centraal Vanwege de te krappe financiën moesten de plan nen daarvoor aanvankelijk blijven liggen. Het werk werd toen gedaan in de consistoriekamers van de ver schillende gereformeerde kerken. In In Sneek begint het toeristisch sei- Sneek, heeft de indruk dat de „bouw- zoen zich in te zetten. De heer G. R. vakdrukte” al wat los komt. Het zijn Gramberg, directeur van het VVV in met name ouders met jonge kinde- VEEL TE HUUR In Heeg wil men nog niet van slecht spreken, maar het feilt dat er nu nog boten en huisjes te huur staan, terwijl vorig jaar om deze tijd vaak „nee” moest worden verkocht, is wel teke nend. Bij het VW Heeg-Gaastmeer- Oudlega vindt men dit een verrassende ontwikkeling waar men ntet zo blij mee is. Volgens mevrouw J. M. Bos-Broeke- ma („ik ben invalster hoor, die echte informaitrice is op vakantie”) vindt de terugloop in de belangstelling zijn oor zaak in de slechte zomens van voor- gaande-jaren. De verhouding Neder- landers-Buitenlanders ligt naar haar idee ongeveer half om half, waarbij ook hier onze Oosterburen de boven toon voeren. Ondanks dat noeste vrijwilligerswerk bleek De Jeugdhaven bepaald niet te voldoen aan de eisen die eraan ge steld mochten worden. Vooral ten aan- zien van de brandveiligheid kon er nog wel wat verbeterd worden. Daar om werd vorig jaar met de vernieu wing van het gebouw begonnen. Een en ander kostte 500.000 gulden. Het karwei werd grotendeels uitgevoerd in ACW-ve^band, bovendien leverde het Koningin Julianafonds een bijdrage in de kosten. Het werk werd uitgevoerd door aannemingsmaatschappij Friso te Sneek, naar een ontwerp van ar- aan de andere kant zó ondoorzichtig, dat of een motie hoefde te verdwijnen. ,De Jeugdhaven is tot stand gekomen vanuit een roeping die verplicht da den te stellen. Het werk dat daaraan vast zat breidde zich uit, en er wer den beroepskrachten aangetrokken; de vrijwilligers verdwenen langzamer hand”, stelde mevrouw Unema, Zij gaf de staf en het bestuur van De Jeugdhaven de raad ervoor te zorgen de mogelijkheid voor vrijwilligers om mee te helpen open te haten. En verder: „De gemeente staat als be langhebbend toeschouwer aan de kant. Belanghebbend, want de gemeente heeft belang bij een goede opvang voor alle inwonersals toeschouwer omdat de gemeente als overheid niet zelf de initiatieven moet nemen, maar wel stimulerend moet werken”. WEL VAKANTIE OP CAMPING Uitgebreid wordt ingegaan op de wor dingsgeschiedenis. In 1964 werd aan de heer A. U. Dijkstra toestemming gegeven een kantine op zijn toenmali ge camping te plaatsen. Het tenten kamp werd evenwel verplaatst, maar ’t Roefke bleef staan. In 1970 kreeg de heer A. Alkema toestemming om de kantine te vergroten, van zeven tot -t. J. - o' V', FSB'-x 'W S'W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1