van ingetrokken GEEN TENTEN IN TUINTJES Zwemverbod Sneekermeer Rijnsoever 40 jaar priester Pionierende pater doet het rustiger aan in Blauwhuis Bijna 11000 eersteklassers bezig met Waterleiding BRUG OVER JELTESLOOT VORIG JAAR LANGST OPEN snekerWkoerier «MOK M OMMna Steegenga: „it giet oan op in totalitaire steat” PLAN„DE RAKKEN” i» Willibrordus van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL ULST I Hilia I FRIESE REGENBOGEN LEDEN NEDERLAAG Gaasterlandse raad achter college (6-4) tjj „mm I NIEUWE SNEEKEfi COURANT, SHE COURANT, MUFHOUTS NEUWSBLAD <h 1 Dft blad varachRa* bovendien donderdag* hoi* aaa-hote ia GAAS1ERLAND, SLOTEN H*t S-atar Ni*—ihlil is «aa „Mynhear de foarsitter, ik fyn dit sa yn gean tsjin de per- soanlike frijheit dat ik bin hjir ful op tsjin. It liket wol oan to gean op in totalitaire steat”. Verontwaardigd gaf dinsdag- van M. misnoe- Het Provinciaal Bestuur van Friesland heeft gistermor gen besloten het zwemverbod voor het Sneekermeer in te trekken. De sterfte onder de eenden is zodanig afge nomen, dat er geen gevaar meer dreigt voor verdere uit breiding van de „botulisme-epidemie”. Bekeken zal worden .wanneer het zwemverbod voor het Tjeuke- en het Heegermeer en de Fluessen kan worden opgeheven. Dit hangt van de ontwikkeling van de situatie af. avond in de bijeenkomst de Gaasterlandse raad Steegenga (CDA) zijn mi: gen te kennen. ;A' w M. STEEGENGA (CDA) totalitair op de DONDERDAG 3 JULI 1975 13OSTE JAARGANG No. 52 De eerste plaats in deze wedstrijd die onder bijzonder zonnige omstandighe den wend verzeild - de wind liet het SNEEKER NIEUWSBLAD Maandagavond hebben we via de televisie de smaak van het skütsje- silen al even kunnen proeven, vol gende week zaterdag wordt de eerste gang van dit uitgebreide va- kantiediner opgediend. Op de Wijde Ee bij Grouw zullen de veertien oude Friese vrachtschepen hun krachten weer gaan meten. De dag daarvoor arriveert de vloot al in het dorp aan het Pikmeer. Twee weken lang trekken de skutsjes, de vracht schepen en de plezierboten door 't wijde Friese land. Wie uiteindelijk de kampioen gaat worden, weten we pas op vrijdag 25 juli. Waar de skutsjes zeilen, wanneer en wie de schepen sturen kunt u op pagina 17 van deze krant vinden. Verlucht met foto’s van de specialist op het ge bied van het vereeuwigen van Grote borden geven het al vroegtijdig aan: in Woudsend is men bezig met de werkzaamheden in het plan „De Rakken”. Zoals de naam al zegt ligt dit bouwterrein in de onmiddellijke omgeving van de Rak ken, het vaarwater tussen Woudsend en het Heegermeer. Hier zullen 65 tweede woningen worden gebouwd, die alle aan een waterpartij komen te liggen. In eerste instantie zullen slechts 20 worden gerea liseerd. De woningen komen in blokjes van twee. De waterpartijen zullen twee meter diep worden. Het is een project van Polyzon Euro- woningen BV te Drachten. Fotostudio Ger Dijs maakte een opname van de werkzaamheden. Na in de parochies van Aalsmeer c.i Éovenikerk werkzaam te zijn geweest, werd pater Van Rijnsoever bedrijfs- aalmoczenier in Amsterdam. Dat hield in dat hij moest trachten een goede sfeer te kweken in de bedrijven, dat tot priester gewijd. Pater in Blauwhuis, heeft in die veertig pionierswerk. Om gezondheidsredenen doet hij helpt pastoor J. Hendriks bij diens en Blauwhuis en in het Teatskehüs. In de maand mei heeft de N.V. Wa terleiding Friesland voor de vijftien de maal aan de basisscholen in haar voorzieningsgebied een kleurplaat voor de leerlingen van de eerste klassen toegezonden. De kinderen dienden deze plaat na ’t kleuren te knippen en ver volgens te plakken tot een mobiel in de vorm van een kleurrijke water druppel. De Friese Regenboogzeilers zijn de teamwedstrijd tegen de Hollanders - gisteren - op de Kaag weinig succesvol begonnen. Alleen Puck de Vries slaag de er in zich in de kopgroep te neste len. Vorig jaar wonnen de Friezen zo wel in Holland als op het Sneeker meer. De Hollanders kregen giste ren 34,75 punten tegen de Friezen 44. echter afweten - werd veroverd door Hein de Goederen. Tweede werd Bouw van Wijk, terwijl Luut de Grooth als vierde eindigde en De Vries als derdie. De vijfde tot en met de zevende plaats werden opgeëist door de Friezen, acht en negen waren weer Hollanders, de tiende en elfde plaats weiden ingeno- men door een Fries en een Hollander. Harry Amsterdam moest met pech, de fokkeval brak, de wal opzoeken. De wedstrijden worden vandaag, morgen en zaterdag voortgezet. Niet zonder moeite, maar daarom nie.t minder zelfverzekerd, toverde het Sneker kraanbedrijf Nekem b.v. de door het wegenbouwbedrijf Cnos- sen bv, aan de Commissie Vakantie- ontspanning Jongens- en Meisjesstad ’75 ter beschikking gestelde direktie- keet dinsdagmorgen op het IJsbaan- terrein aan de LeeuwarderwegVoor gaande jaren had de leiding van dit twee weken durende vakantieprojekt een ander onderkomen, een houten gebouwtje even buiten de omheining, maar tot vervelens toe bleken daar steeds weer geldverslindende vernie lingen in te zijn aangebracht. Daar hoopt men nu van verschoond te blij ven, omdat na veertien dagen de keet opnieuw verhuist. Maandag gaat men de eerste week in van dit in Sneek al zo langzamerhand traditionele zomer gebeuren. Qua deelnemersaantal zit men hoger dan ooit tevoren, namelijk 450 kin deren. In Amstelveen heeft pater Van Rijns oever 18 jaar gewerkt. Vanuit het begin van diie tijd dateert die vriend schap tussen hem en pastoor Hen driks. Pater Van Rijnsoever kon na melijk in de snel groeiende parochie Amstelveen wel wat hulp gebruiken, en aangezien pastoor Hendriks toen juist terplaatse was en wel wat tijd over had, stak de laatste de eerste de helpende hand toe. Nu ziin de Bij de invalspoorten van Friesland telde provinciale waterstaat een toe name van slechts 1,3 ten opzichte van 1973, terwijl in dat jaar in ver gelijking met 1972 nog een toename van 19,1 werd geconstateerd. Hier bij valt op, dat in 1974 de mr. H. P. Linthorst Homanslulis het drukste pas- sagepunt was met 21.614 passages 12,8 terwijl die Johan Frisosluis, die in 1973 de meeste passages boek te, thans op de tweede plaats komt met 20.353 passages 5,3 °/o). Het grootste aantal op een dag gepasseer de vaartuigen werd eveneens geteld in de mr. H. P. Linthorst Homansiuis, en bedraagt 543 passagjes. Uit foto-electrische tellingen bleek dat het aantal passages bij Oudeschouw in 1974 afnam met 0,7 9/o tot 62.955. Deze brug bleef daarmee wel het druk ste interne passagepunt. Bij de Jelte- stootbrug werd op dezelfde manier een toename van 6,9 ’/o vastgesteld tot 48.284 passages. Deze brug was van alle bruggen het langste geopend: gedurende 20 dagen werd het wegver keer 7 uur of meer per dag onderbro ken. Op de drukste dag passeerden hier 1110 pleziervaartuigen en bedroeg de wachttijd voor het wegverkeer In totaal 8 uur en 48 minuten. Voor het overige heeft het aantal brugopenings- tijden ten opzichte van 1973 zich vrij wel gestabiliseerd. De bedoeling van de waterleiding is iets over het gebruik en de onmisbaar heid van het leidingwater aan de kin deren duidelijk te maken. Uit de ont vangen reaktiies van de leerkrachten is gebleken dat deze aktie bij de kin deren bijzonder is aangeslagen. In het voorzieningsgebied van de N.V. Water leiding Friesland hebben 512 van de 559 scholen (dit is 91,6 procent) aan de aktie meegedaan. In totaal maakten 10.913 van de 11.505 eerste klassertjes het werkstukje, dit is 94,9 procent. Alle deelnemende kinderen ontvingen een prijsje in de vorm van vier stik kers; de prijswinipa(a)r(es) uit iedere klas kreeg een legpuÉzek Zoals wij vorige week donderdag al schreven, voelt het kollege van burge meester en wethouders daar niets voor. En die mening was ook het meren deel der raadsleden toegedaan. De heer Steegenga wilde echter die per soonlijke vrijheid primair stellen. Zijn redenatie konden de meeste raadsle den, en ieder geval burgemeester H. L. Sixma baron van Heemstra, niet volgen. De Karmelietenpater Willibrordus van Rijnsoever is veertig jaar geleden Van Rijnsoever, sinds eind 1973 woonachtig jaar heel wat werk gedaan, vooral hij het nu wat rustiger aan: werk in de parochies van Heeg De explosieve groei van de plezier vaart in Friesland heeft zich in 1974 niet doorgezet. Dit bljjkt uit de ple- ziervaartteilingen, die provinciale wa terstaat van 1 roei tot 1 oktober 1974 heeft verricht. Het totaal aantal pas sages door geopende bruggen in de provincie nam in vergelijking met 1973 af met 3,1 De tellingen van 1973 wezen hier nog een toename uit ten opzichte van 1972 met 15,4 drijfs'genoten. Toen die pater aan het werk begon, werd het nog nergens in Nederland gedaan. „Ik heb daar wel ’n beetje tegenop gezien, maar je vraagt overal maar om raad, en zo vind je daar dan de weg wel in”. BEPERKING „Als iemand een klein schuurtje zijn erf wil bouwen,” zo stelde eerste burger, „dan moet hij een groot aantal vergunningen hebben. En daar hebt u, meneer Steegenga, nooit iets tegenin gebracht. Links rijden mag ook niet in dit land.” „Dat is geen eigen erf,” bracht het raadslid hier te gen in. „Daar mag het ook niet” re pliceerde de burgemeester. De meerderheid van de raadsleden stond niet achter de heer Steegenga. Dat bleek wel uit de discussie die ge voerd werd. Mevrouw W. T. Spoelstra- Postmus (FNP) bijvoorbeeld had eerst wel moeite gehad met het voorstel, (vervolg zie pagina elf) Hij stortte zijn gramschap uit over het voorstel van het kollege niet in te gaan op een advies van de rekreatie- advieskommissie. Deze instantie wil namelijk dat in de kampeerverorde- ning opgenomen wordt dat iedere Gaas- terlander in zjjn tuin of op zijn erf een familielid of een vriend een nacht kan laten kamperen zonder dat daar ontheffing voor wordt gevraagd. De tellingen wijzen voorts uit, dat in de drukst® periode (de bouwvak- vakantie) 2.980 pleziervaartuigen ex tra in Friesland aanwezig waren; dit is 20,2 meer dan in 1973. ook wel een belangrijke opdracht, iets moods. En met Gods hulp.. rollen dus omgedraaid. (vervolg zie pagina elf) skutsjes, studio Ger Dijs, die ook bijgaande opname maakte. kon dan gebeuren door de mensen te wijzen op hun verantwoordelijkheid tegenover God, het bedrijf en de be- Het werk van pater Van Rijnsoever bestaat momenteel hoofdzakelijk uit het bezoeken van pariochianen, en ook uit het leiden van diensten. Voor pas toor Hendriks betekent dat een ver lichting van zijn werkzaamheden. Afgelopen zondag is het jubileum van de pater in Blauwhuis gevierd met een Op een gegeven moment kreeg pater Van Rijnsoever van de bisschep van Haarlem het verzoek een nieuwe pa rochie op te richten in Amstelveen. „Tja, en dan begin je weer van voren af aan”. In Amstelveen was niets. Er was alleen een stuk grond dat nog moest worden gekocht, waar nog een kerk moest worden gebouwd, kortom alles moest van onderen af worden op gebouwd. ,,’t Was wel moeilijk, maar dat wist ik van tevoren. Ik vond het ■F J j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1