BOTULISMEGEVAAR VOORBIJ Alleen Tjeukemeer nog taboe voor de zwemmers 230 deelnemers aan een reünie op Sneekermeer Rommelmarkt te Heeg bracht ruim f 3000,- op IJLST I f o 11 van SNEKER^KOERIER o ET, I Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRIISERADEEL en Leraar in Sneker binnenstad afgetuigd JACHTHAVENLIGPLAATSEN TEKORT VOOR VLOOT VAN 17.320 PLEZIERVAARTUIGEN 3 r STICHTING VAN RONDE- EN PLATBODEMJACHTEN 20 JAAR 'Vriesche Keukenmeid' in 'Zomer in 't hoofd' Mi Hsl SmUm Nhovshlad is iMi POLITIE SNEEK HIELD ALKOHOL-KONTROLE’S m NIEUWE SNEEKER COURANT, SNfflER COURANT, DRUFHOUTS NBJWSBLAD ml f i O ^■'1 S# Ut:-" Bi f SNEEKER NIEUWSBLAD (vervolg op pagina vyf) naar dat Dtt blad rmchïnt bovendien doadardags bah-aan-huls in GAASTERLAND, SLOTEN ex» de zo en MAANDAG 7 JULI 1975 130ste JAARGANG No. 53 in van Op dat Tjeukemeer begon ruim veer tien dtagen geleden de explosie. Een groot aantal dode eenden wierd gevon den en het vermoeden rees dat een gif tige bactrerie het water „onveilig’* maakte. Later wenden sporen van bo- In het uitbreidingsplan De Rat in IJlst is men momenteel druk doende met de bouw van de eer ste 44 woningwetwoningen. Op de foto van Studio Ger Dijs ziet men een paar blokjes in minder ver en verder vergevorderd stadium. In het hele plan zullen in totaal 230 huizen worden gebouwd. Een groot deel ervan wordt premie- woningen in de vrije sector, voor verkoop en verhuur. Eind van dit jaar gaat men van start met een serie van tachtig huizen. Voor zestien bungalows liggen de be stekken ook al klaar. Verder is er nog een stuk terrein in De Rat waar nog geen definitieve beslis sing over genomen is. De huizen op de foto zullen volgend voor jaar opgeleverd worden. De stichtingsdatum van het stamboek is 8 oktober 1955. De oprichters wa ren het Fries Scheepvaart Museum, de Koninklijke Zeilvereniging Ooster- goo te Grouw, de Koninklijke Neder landse Zeil- en Roeivereniging (de oud ste watersportvereniging van ons land) te Muiden, de KR en ZV De Maas te Rotterdam, de Koninklijke Zeilvereeni- ging „Sneek” en de vereniging „Vrien den van het Zuiderzee Museum”. In Heeg werden het afgelopen weekend een volkskermis en een rom melmarkt gehouden. De opbrengst van beide evenementen was be stemd voor Goede Doelen, respectievelijk de plaatselijke hobbyklub en de Colombiaanse Indianen. Alhoewel er in totaal het hoge bedrag van bijna 4000.— werd binnengesleept, kwam de hobbyklub er een beetje karig af met 750.— tegen de indianen 3200.—. De organi satoren wijten de geringe inkomsten voor de hobbyklub, die binnen gebracht moesten worden middels eettoestanden en spelletjes aan het feit dat veel van de potentiële bezoekers op het water zaten. Voor gaande jaren, toen de kermis in de avonduren werd gehouden, was er veel meer animo. De teleurstelling werd weer een beetje goedgemaakt door het bedrag dat de rommelmarkt opbracht. De markt trok ont- tettend veel bezoekers; het gebodene was er dan ook naar. Niets van vat op een goede rommelmarkt aanwezig moet zijn ontbrak. De be langstellenden konden bijvoorbeeld te kust en te keur gaan in oude schoenen en andere kledingstukken, of, zoals de foto van Studio Ger Dijs hiat zien, in oude boeken. Van Waning, die momenteel nog regel matig met zijn ,,Treckschuyt” op de Friese meren te vinden is schreef na- Opvallend is, dat de IJsselmeerkust- gemeenten een overcapaciteit van jachthavenligplaatsen hebben. De ge meente Lemsterland heeft voor 898 boten 1527 ligplaatsen in jachthavens EERDERE POGINGEN Het idee om de oude scheepstypen te behouden leefde echter al voor oorlog. Ijsbrand Hididies Galema. wordt verteld in het boek „Ronde HatbodJemjiachten”, schreef in de Wa terkampioen van 25 maart van dat jaar al: „Er moet iets gebeuren. Zou er geen belanglstelling bestaan voor een Neder- landsche boeiierclub? De leden, boeier- eigeniaren en belangstellenden, zouden met ekaar in contact komen, ervarin- tulisme aangetoond, een bacterie die kan voorkomen in kadavers. Het Cen traal Diergeneeskundig Instituut te Rotterdam werd bij het onderzoek in- gieschakeld. Naderhand werd vondsten van dode eenden gemeld van verschil lende plaatsen in het merengebied. Het zwemverbod wat het provinciaal be stuur voor het Tjeukemeer had inge- steld, werd uiftgebreid, onder meer voor het Sneekermeer en het Heeger- meer. Later werd bekend dat de bacterie niet in het water zat, maar alleen in de kadavers. Heft gevaar voor de mens nam daardoor af. Wat betreft de waterrecreatie heeft de epidemie niet de verwachte teruggang opgele- gen kunnen gaan uitwisselen, propa ganda gaan maken voor het type, een boeiervlootrevue kunnen gaan organi seren, misschien zelfs heel mooie exemplaren van een te vroegtijdigen sloop kunnen redden, van een ongeluk- kigen verkoop naar het buitenland.” Door de gemeente-politie van Sneek werd in de afgelopen dagen f dens alkohoilkontroles aan vier per sonen rijverbod opgelegd, Tegen de bestuurder van een auto, de 29-jarige V. A„ werd proces-verbaal opgemaakt terzake van rijden ondier invloed. Deze gegevens zijn aan het licht geko men na een onderaoek dat provinciale waterstaat in samenwerking met alle Friese gemeenten heeft verricht. Dank zij de gemeentelijke medewerking was het mogelijk een compleet beeld te krijgen van die in Friesland aanwezige jachthavencapaciteit De gemeente Tie- tjerksteradeel heeft het grootste te kort aan ligplaatsen: van de 1092 bo ten in die gemeente is er plaats voor slechts 45. Idaarderadeel heeft een te kort van 1039 ligplaatsen op een vloot van 2208 vaartuigen, Utingeradeel heeft een tekort van 932 op 1296 boten, Smal- liingerland van 924 op 1144. De 47-jarige W. van V. uit Spaubeek, leraar van professie en enkele dagen vakantie houdend in Sneek, zal vrij dagmiddag nu niet bepaald een gun stige indruk hebben gekregen van de gezelligheid in de Sneker binnenstad. Op het moment dat hij met zijn gezin over de Marktstraat wandelde werd het pad versperd door fietsen die door enige jongelui over de straat werden gesmeten. Toen de heer Van V. over deze handelwijze een afkeurende op merking maakte, ontving hij prompt enige harde vuistslagen in het gelaat, waarbij hij een paar bloedende wonden opliep. De Spaubeker moest zich zelfs in verbinding stellen met een arts. Door de gemeente-poiiltie werd tegen de da ders, de 19-jarige K, L. en de 18-jarige M. F., die beiden onder invloed van ailkohol verkeerden, proces verbaal op gemaakt. vend. Afzeggingen van vakantie kwa men in beperkte mate voor. Het kon niet uitblijven: er werden vra gen gesteld aan gedeputeerde staten over deze kwestie. Zo vroeg J. S. Stienstra, mede namens S. van der Vluigt en mevrouw L. Jellema -do' Jong, of er naast eenden ook andere dode vogels zijn aanaetroffen, 63 stuks, zo antwoorden gedeputeerden staten, al zijn niet alle een gevolg van het botulismie. Er moet rekening worden gehouden met het normale sterftecij fer van watervogels. Er zijn nog geen aanwijzingen dat heft aantal dode Vis sen hoger is d'an normaal. In hun antwoord geven g.s. aan welke maatregelen zijn genomen om het pu bliek voor te lichten en te waarschu wen. Regelmatig is overleg geweest met de geneeskundige inspectie van de Volksgezondheid, de regionale in spectie voor de Volksgezondheid en Milieuhygiinëe in Groningen, Friesland en Drente en de Veterinaire Inspectie voor de Volksgezondheid. Het onder zoek van het water (op 90 punten in Friesland) is niet uitgebreid, aldus g.s. want het botulisme verspreidt zich niet via het water. Vrijdag wordt in het t.v.-programma ..Ih- Zomer in het hoofd” (AVRO, Ned. II, 21.10 uur) aandacht besteed aan Friesland. Beelden van Hindeloo- pen (in verband met het 750-jarig be staan) en van het Lanenkaatsen in Harlingen zullen worden vertoond, ter wijl men ook klokkemaker De Vries uit Joure aan het werk kan zien. De makers van het programma heb ben ook gefilmd bij de Friesche Keu kenmeid. Deze wordt gespeeld door mevrouw R. Kooistra-Hooghiemster uit Beetgum, die gekleed zal zijn in een origineel kostuum uit die tijd (met onder ander een zilveren oorijzer zon dier floddermuts). Aanleiding tot dit optreden is het verschijnen van het kookboekje „de Vriesche Keuken meid”. Er werd gefilmd in de keuken van het Popta Slot. De presentatie van het programma wordt verzorgd door Sonja van Proosdij. Het is te hopen dat alle aandacht zaterdag niet gericht is op het skütsje- silen. Op het Sneekermeer namelijk begint de reünie van de Stichting Ronde- en Platbodemjachten. Het is niet zomaar een samenkomen. Her dacht wordt namelijk dat 20 jaar geleden de Stichting werd opgericht. Morgen zullen tijdens een perskonferentie nadere mededelingen gedaan worden over wat er allemaal gebeuren gaat. Donderdag zult u daarover meer in deze krant vinden. Bekend is inmiddels wel geworden dat 230 platbodemjachten naar het Sneekermeer zullen komen. Vrijdagmiddag ver zamelen de schepen zich op het meer. Er wordt een aantal uitgekozen dat een soort vlootschouw in Sneek gaat verzorgen. Deze zullen een lig plaats kiezen in de grachten. Prinses Beatrix en prins Claus nemen zaterdag de „parade” af. Rond midden oktober van het vorige jaar bevonden zich in Friesland totaal 17.320 pleziervaartuigen (motorboten en zeilboten). Voor 40,3 deze boten is geen jachthavenligplaats beschikbaar. Vooral In het centraal merengebied blijkt een groot tekort aan ligplaatsen te bestaan. Zijn idee sloeg op dat moment nog niet aan. Maar niiet lang na de oor log kwam dezelfde gedachte weder om naar voren toen de heer Lakes Douwes in de Waterkampioen een pleidooi hield voor de oprichting van een Platbodemclub. Dé werkelijke stoot tot de oprichting kwam eigen lijk van de heer C. J. W. van Wa ning, nu ere-bestuurslid (samen met de vroegere kommissaris van de koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan) van de stichting. Het botulisme-gevaar Ijjkt geweken. Werd vorige week woensdag het zwemverbod voor het Sneekermeer ingetrokken, vrijdag nam het provinci aal bestuur van Friesland het besluit om de maatregelen voor het Heeger- meer en de Fluessen op te heffen. Het aantal vondsten van dode watervogels bleek niet groter dan normaal. Het zwemverbod geldt nu alleen nog voor het Tjeukemeer. beschikbaar, Hindeloopen voor 275 boten 348 ligplaatsen. Overigens staat het nog niet vast, of in deze gemeenten sprake is van een teveel aan ligplaatsen. Nader onderzoek zal moeten uitwijzen, of na het water- sportseizoen pleziervaartuigen elders zijn vertrokken. Uit het onderzoek blijkt verder, het grootste dfeel van de Friese ple ziervaart vloot bestaat uit motorboten: 55,l°/o. De rest van de pleziervaartui gen zijn zeilschepen, aangezien roeibo ten en kano’s niet zijn geïnventariseerd. Ook werden nog woonboten geteld: in oktober van het vorig jaar bleken 940 woonboten in de Friese wateren te lig gen. Hiervan was het grootste dieel (53,7%) bestemd voor permanente be woning. Alle overige woonschepen had den een recreatieve bestemming. Si» ly - - v 4 ifèll.'. B I J I I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1