-Zomer- Suksesvolle DISKE DEI voor herhaling vatbaar Friesland is geen achterlijke wereld I Thames -barges aanwezig bij het Admiraalzeilen IJLST snekerWkoerier van - Illii de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en NCRV PROGRAMMA „PLEIN PUBLIEK": Officieel Orgaan KRO bij platbodems w SNEEKER NIEUWS BLAD DAG EERDER I.V.M. OPRUIMING Hti SmnJv MmmsMmJ is AMT, MURKMm NEUVSBUD M J. rr- sa*» w- NIEUWE SNEEKEB COUBANT, SNEEKEB F er en de fV«rvolg op pagina 17 De kraampjes in de Nauwe Noorder horne trokken veel bekijks, zoals de foto van Studio Ger Dijs laat zien. DONDERDAG 10 JULI 1975 130ste JAARGANG no. 54 Ml Mad vstkHM bovaadlan «hndardaga fads aaa-hais la GAASTHtLAND, SLOTEN Het lijkt er een beetje op dat de weer goden de bouwvak-vakantiegangers - wederom - niet al te gunstig ge zind zijn. Je zou er ook somber van worden. Je bent bezig de laatste voorbereidingen te treffen voor een paar weken „er tussen uit” en onder wijl bliksemt en dondert het en dui kelt de thermometer omlaag. In het begin van de week leek alles nog zo mooi. Hoge temperaturen deden de vakantiegangers naar de stranden vluchten. De Hege Gerzen bij Oude- mirdum, aan de IJ sselmeerkust, trok vele bezoekers zoals de foto laat zien. Zondag 1200, een topdag, maandag 200 minder en dinsdag een dikke 1100. Maar wie weet knapt het allemaal weer op. De voorspellingen zijn er wel naar. Of zou het KNMI optimis tisch doen om de vakantiepret niet te vergallen In verband met de halfjaar lijkse opruiming zal het Snee- ker Nieuwsblad volgende week een dag eerder verschijnen dan normaal, namelijk niet op donderdag maar op woensdag. Advertentiemateriaal dient op dinsdag 15 juli uiterlijk 12.00 uur te zijn ingeleverd. Dit geldt ook voor redaktionele bijdragen. iötanw«jB’ f SNEEKER NIEUWSBLAD Maandagmorgen zond de NCRV radio rechtstreeks een drietal programma’s uit vanuit het rekreatiecentrum De Potten bij Offingawier. Presentator van „Plein Publiek buiten”, wika Leen van Ginkel, had in dat programma gesprekken met mensen die iets vertelden over de streek, en dus kwam de watersport, het skütsjesilen en het botulisme op tafel. Onder de vrolijke klanken van het muziekkorps „Crescendo” werd gisteravond in Heeg de van „een dagje uit” terugkerende be- jaardenploeg ingehaald. Een traditioneel gebeuren overigens zowel wat betreft het jaarlijkse busreisje, als het muzikaal ont haal het bijzondere was dit keer echter dat een en ander voor de 25e maal plaatsvond. Vandaar ook dat Studio Ger Dijs ’s morgens- vroeg aanwezig was een plaatje te schieten van het vertrek van de negentig personen tellende bejaardengroep. Verdeeld over twee bussen ging het toen naar Steenwijk, alwaar na het genot van een geurig bakje koffie een geestig welkomswoord werd ge sproken door M. Kaspersma. Vervolgens toog men naar Slagharen om het diner te gebruiken en in de middaguren zich te vermaken in het befaamde Ponypark. Dat bleek een doorslaand sukses. In Nieuwehorne werd de heer Auke Frankena, één van de initiatief nemers van deze jaarlijkse trip, door de voorzitter even in het zonnetje gezet. Een team van de KRO-radio met me vrouw Van Grinsven zal vrijdag op namen maken van de reünie van de Stichting ronde- en platbodem jachten in Sneek en op „de” Meer. De repor tage wordt uitgezonden op 22 juli in het programma „De Wonderlijke let ter M” tussen kwart voor negen en tien uur ’s morgens via Hilversum I. De gemeente Wymbritseradeel heeft zelfs het unieke besluit genomen het aanleggen aan de oevers van het Starteiland te verbieden van vrijdag tien uur tot zondagmiddag vijf uur. In dat tijdsbestek mogen alleen deel nemers aan de reünie aan het eiland afmeren. Die schepen zijn voorzien van een speciaal ontworpen wimpel. „Ik geloof zeker dat het aanslaat wanneer er met de regelmaat van de klok iedere drie of twee weken iets wordt georganiseerd”, meent de heer Westerhof. De heer F. Visser (Pierre) vindt zelfs dat dat nodig is. „Ik ge loof dat er hier de laatste twintig jaar niks op dat gebied gedaan is, terwijl de aandacht toch echt wel op deze straat moet worden gevestigd. We zitten hier tenslotte een beetje ge ïsoleerd met die onderbreking van de banken en het gemeentehuis in NU 850 SCHEPEN Nadat de Stichting in 1955 was opge richt werden er al spoedig 230 sche pen in het stamboek ingeschreven. Nu is dat aantal gegroeid tot over de 850. Overigens kan niet ieder rond- of pliat- bodemjacht zomaar worden opgeno men in het stamboek. Het schip dient aan vrij strenge criteria te voldoen. Ieder jaar organiseert de Stichting wel ergens een samenkomst, maar de Het besluit van de gemeente Wym britseradeel gaat zelfs nog verder: er wordt een soort territoriale waterzone ingesteld van honderd meter uit de oever van het starteiland. Dat gébied zal ook verbod'en zijn voor niet-lfeden van de Stichting. Diske dei in de Nauwe Noorderhorne, dinsdag, is een sfeervol en bovenal succesvol gebeuren geworden. De heer J. B. Westerhof, voorzitter van de winkeliersvereniging Nauwe Noorderhorne, was deze dag zelfs honderd pro cent meegevallen. Het is dan nu ook wel zeker dat er volgend jaar weer iets dergeltfks als een kraampjesdag wordt georganiseerd, tevens wil men regel matig andere aktiviteiten hebben die de aandacht van het publiek nog meer op de winkelstraat richten. lustrum-reünies worden altijd in Fries land gehouden. Reeds morgen verza melen de deelnemers zich rondom het Kolmeersland. Dat wordt een hele drukte want het aantal inschrijvingen voor deze reünie is al opgelopen tot 240. Een delegatie van een 25-tal schepen komt vrijdagmiddag naar Sneek en kiest ligplaats aan de Bothniakade. Er volgt een ontvangst op het stadhuis. Om negen uur gaat het eskader weer naar het Sneekermeer, waar om tien uur een „fakkelvaart” met vuurwerk is. Hoogtepunt van het gebeuren vormt zaterdag het Admiraalzeilen. Aan boord van de Groene Draeck zal prin ses Beatrix de parade afnemen en la ter het fiiguuTzeüen leiden. De kroon prinses en prins Claus embarkeren om twaalf uur bij de grote tent voor het bijwonen van een palaver, een bespre king waarin het gebeuren op het wa ter zal worden doorgenomen. Om on geveer vier uur zit de praalvertoning er op en gaat de prinses via Terhome terug naar huis. Zondagmorgen is er een oecumenische kerkdienst op het Starteiland onder leiding ven ds. J. Matzer van Bloois ên pater-rector W. F. Switzar. Zondag om half twee zijn er zeilwedstrijden van- de boeiers, tjotters en wat dies meer zij. Dat gebeurt onder leiding van die KZVS, die daarvoor een „een voudige” route heeft uitgezet. De klei nere schepen varen ’s-morgens de gro tere in de middaguren. Het zijn han- dlicapwedstrijden. Dat wil zeggen dat voor elk deelnemend jacht een tijds- correctiefactor is vastgesteld. Het eerstaankomende schip hoeft dus nog niet de winnaar te zijn. De lustrum-reünie wordt maandag be sloten met roei- en zeilwedstrijdjes voor de jongerenafdeling van de Stich ting. Het idee om in de Nauwe Noorder horne een diske dei te houden is af komstig van Sneek-promotion, dat de aandacht van zoveel mogelijk mensen op Sneek wil vestigen. In hoeverre de diske dei ook als proef beschouwd mag worden, vast staat in ieder geval wel dat het gebeuren geslaagd is. Enorm veel mensen schuifelden tussen de in totaal 18 kraampjes door en ook de zaken die daarnaast door de winkeliers waren aangetrokken kregen veel be langstelling. Zo kon men gratis een ritje maken met een ponywagen, er kon worden paalgeklommen, de hele dag speelde het draaiorgel van de heer Mulder uit Sneek en verder waren er ambachtslieden in aktie te zien als een koperslager, een potten bakker en een Hindeloper schilder. (Vervolg op pagina 9) Ds. D. van der Werf uit Oosthem, gevangenispredikant, zei dat de Frie zen er niet van houden te worden vastgeprikt op eigenschappen die Hollanders hen toedenken. „We zijn gewone mensen en willen niet graag bekend worden als buitenissi ge figuren”. Leen van Ginkel kon daarop zijn luisteraars nog medede len dat hem ook al was opgevallen dat hij zich niet in een „achterlijke wereld” bevond. Hjj had tenminste nog niemand zien binnenkomen met een speer en een varken. De heter J. Kunnen, directeur van het rekreatiecentrum vond de problemen rond het botulisme „opgeblazen”. Hij liet niet na luisterend Nederland te vertellen dat alles weer gewoon is en dat er rustig kan worden gezwommen. De heer H. de Blauw, ambtenaar op het gemeentehuis van Wymbritsera deel vertelde over de ontwikkeling van de dorpen van zijn gemeente. „On danks het landelijk beleid” slaagt men er aardig in de dorpen op een gezon de manier te laten groeien. Harry Amsterdam, regenboogzeiler en net terug van zijn succesvolle zeil- weekend, bracht iedereen er nog even van op de hoogte dat de Friezen al zes maal achtereen de teamwedstrij den regenboogklasse tussen Holland en Friesland hadden gewonnen, een op merking die applaus uit de zaal ten- gevolgje had, De heer E. R. Zweep sprak in zijn hoedanigheid van voorznter van de NNWB. Hij vertelde over de wedstrijdzeilerij en maakte schertsend de opmerking dat er eigenlijk aparte meren voor dat gebeuren zouden moe ten komen, omdat men nogal eens last heeft van andere watersporters Helaas had hij nog geen enkele in stantie bereid gevonden die zaak te financieren liet hij erop volgen. Staan er ook plaatjes in uw krant”, vroeg de presentator aan de heer J Doevendans, die hij had aangekondigd als „direkteur van de Sneker Courant”. Het was dte bedoeling dat hij met de heer Doevendans een gesprek zou heb ben over de provinciale en streekpers, maar al direkt na deze vraag wist de SKS bestuurder het gesprek om te buigen in de richting van het skütsje- siilen, waar hij het ook hebben wilde. „Jazeker staan er plaatjes in”, ant woordde de heer Doevendans. ,,In de ze tijd vooral plaatjes die te maken hebben met het skütsjesilen”. Marktstraat. Nu zijn we van plan daar iets aan te doen en om van de Nauwe Noorderhorne een nog gezelli ger winkelstraat te maken.” De op traditie gestelde Engelsen heb ben een flink aantal van deze bar ges weten te behouden. Het zijn erg brede vrachtschepen met een lengte van ongeveer 25 meter. Ze lijken nogal lomp maar hebben een scherpe boeg. In eerste instantie zouden vijf barges Het Kanaal oversteken, maar de Brit se vrienden van de Stichting gaven als laatste bericht door, dat het er drie zouden worden. Bij het spektaculaire feest in Sneek op het Sneekermeer krijgt de Stich ting alle mogelijke medewerking van onder meer de Stichting Kolmeers land, de KZVS de waterpolitie en de gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. De vierde lustrum-reünie van de stichting stamboek ronde en platbo- demjachten zal dit weekend extra luister worden bijgezet door de komst van drie Thames-barges, een beetje met „onze” skütsjes te vergeleken vrachtschepen die vroeger op de Theems en in het Engelse kustgebied werden gebruikt. Als de Britten zich aan het vaarschema hebben ge houden meren de barges vandaag af aan de kade van het parkeerterrein bij de Oppenhuizerbrug. [jjl rjjKS iliilfS? Ma< JB ji JW' ‘"’«i I V BW Q w im!'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1