ADMIRAAL ZEILEN EEN IMPOSANT GEBEUREN De voorzieningen nog niet optimaal Hoge gasten ongedwongen ontvangen op zolderschuit Deelnemers aan de Elfstedentocht te water welkom in gemeente Sneek de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van en Man overleden na vechtpartij IJLST SNEKERfsfKOERIER Baldadigheden en inbraak in Sneek MISHANDELINGEN ZONDER AANLEIDING Werkgroep Sociaal Culturele ontwikkeling: Wandelwagentje te leen in Sneek SNEEKER NIEUWS BLAD DAG EERDER I.V.M. OPRUIMING COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD de SPUITVOETBAL SNEEK ECHT OP 29 JULI Het Seeeker NieewsWad is eee rw NIEUWE SNEEKER COURANT, S Ife 5 - g SNEEKER NIEUWSBLAD (Vervolg zie pagina 4). H. A. SCHOLTENloco burgemeester Sneek. In verband met de halfjaar lijkse opruiming zal het Snee- ker Nieuwsblad volgende week een dag eerder verschijnen dan normaal, namelijk niet op donderdag maar op woensdag. Advertentiemateriaal dient op dinsdag 15 juli uiterlijk 12.00 uur te zijn ingeleverd. Dit geldt ook voor redaktionele bijdragen. Het leggen van de dammen voor de werkput, het weghalen van de oude brug, het maken van de funderingen voor de nieuwe en de provisorische voorzieningen rondom dat alles - men heeft in een soort uitgerekte fotostrip de werkzaamheden kunnen volgen aan de nieuwe brug bij Scharnegoutum. Tot slot deze foto, waar op het er allemaal weer „gezond” uit ziet. Het water kan weer doorstromen en langzaam verdwijnt de stank, die maandenlang uit de Zwette placht op te stijgen. Wat nog ontbreekt is de be planting rondom het kunstwerk. Om die een redelijke kans te geven wacht men daar uiteraard nog even mee tot de bladeren vallen. (Foto Studio Ger Dijs). Zaterdagmorgen is in een ziekenhuis in Zwolle Sjoerd van Loon uit Lang weer aan de gevolgen van een vecht partij, die daags tevoren in een bar had plaatsgevonden, overleden. Van Loon wilde een vechtpartij, waarbij ook S. D. R. (19) uit Woudsend be trokken was, sussen. De Woudsender keerde zich echter tegen de man en schopte hem tegen de slaap. De eige naar werkte vervolgens de vechten den uit zijn bar, welke staat op het recreatieterrein De Woudfennen. Van Loon bleef echter bewusteloos liggen en werd naar het ziekenhuis in Hee- renveen vervoerd. Zijn toestand ver slechterde echter ’s nachts en op name in Zwolle bleek toen noodza- kelijk. Het mocht echter niet meer baten. MAANDAG 14 JULI 1975 130ste JAARGANG No. 55 DM blad verschijnt bovendien doederdegs hui*-aan-huis in GAASTEBLAHD, SLOTEN ex» Zaterdagmorgen kwam de vakantie ganger J. W. uit Vlaardingen tot de ontdekking dat twee banden van zijn in de Graaf Adolfstraat te Sneek ge parkeerde auto waren stukgesneden. Pure badidadighedd was de vernieling die aangericht werd aan een tweetal lantaampalen staande tangs het voet- ftetspaid tussen de Boeienstraiait en de Jachittavenstraat. Daders waren jonge lui. Er is wat verwarring ontstaan over de datum waarop in Sneek het spuitvoet- bal wordt gehouden. In de rubriek Langs de weg was door een zetfout 26 juli komen te staan, terwijl een pa gina verder als datum 29 juli werd aangegeven. Deze laatste datum, een dinsdag, is de juiste. zinvol dat een aantal onderzoeken wor den uitgevoerd. Zo moet worden beke ken hoe de deelnamecijfers aan allé vormen van onderwijs zich verhouden naar gebied van herkomst. Verder is inventariserend onderzoek zinnig naar de vraagstukken van regionale en pro vinciale vervoersmogelijkheden. Daar naast kan onderzocht worden aan wel ke maatschappelijke normen het open baar vervoer moet voldoen om een op timaal gebruik ervan te verzekeren. De in een blauw pakje en witte trui geklede prinses Beatrix wordt 'bier door de Kommissaris der Koningin mr. Rijpstra (linksvoorgesteld aan een aantal bestuursleden van de Stichting stamboek ronde en plat- bodemjachten. Tussen de hoofden van mr. Rijpstra en de prinses is nog net een stukje van prins Claus- zichtbaar. ■- <l In het Noorden wordt onvoldoende gebruik gemaakt van de sociaal-culturele voorzieningen en niet alleen op dat gebied, maar ook op andere terreinen. Tot deze konklusie komt de werkgroep Sociaal-Culturele Ontwikkeling in haar in- terimrappoort van het Integraal Structuurplan Noorden des Lands. Op allerlei maatschappelijke terreinen wordt een moeilijke bereikbaarheid gekonstateerd, zowel in fysieke als in psychische zin. Afstandsproblemen (bijvoorbeeld open baar vervoer) en drempelvrees leiden er meermalen toe dat men er van af ziet van een bepaalde voorziening gebruik te maken. Vrijdagavond is door de gemeente-po- litie van Sneek aangehouden de ach- tien-jarige J. N., die zonder de minste aanleiding de even oude vakantiegan ger H. de V. uit Badhoevendorp met een zware bandenlichter op het hoofd sloeg. Het slachtoffer liep een bloeden de hoofdwond op, welke door dr. Dros gehecht moest worden. N. is terzake van zware mishandeling ingesloten. Een imposante, kleurrijke en spectaculaire show van ongelijksoortige stuk ken varend antiek, een ceremoniële praalvertoning overgoten met een vleug je romantiek en heimwee naar het verleden Er zijn allerlei omschrij vingen te bedenken voor een Admiraalzeilen van honderden ronde en plat- bodemjachten. Komt daarbij de aanwezigheid van een heuse kroonprinses, haar gemaal en drie aanvallige prinsjes, plus de assistentie van ele menten als zon, wind en water, dan nog moet men het een keer met eigen ogen gezien en meebeleefd hebben om te kunnen vaststellen dat zoiets ge rekend mag worden tot de klasse van indrukwekkende gebeurtenissen. In de loop van vorige week Ss inge- bnoken in het kerkgebouw van de Baiptiistengemeente aan de Willem Lodewijkstraiat te Srteek. Ontvreemd werden, een elelctrische klok en een doos met theelepeltjes. De politie heeft het vermoeden dat het hier jeugdige personen berteft. In de nacht van donderdag op vrijdag werden met een stuk trottoirtegel twee ruitjes vernield van de woning van de heer Wierdsma, Wijde Noorder- horne in Sneek. Deze krant wordt in een extra oplage uitgereikt aan de ruim vierhon derd deelnemers aan de Elfstedentocht te water die vandaag Sneek aan doen en hun kaart op het stadhuis laten afstempelen. Voor een watersport-centrum als het onze is het een eer om deze mensen te mogen ontvangen en hen mede door deze krant, waarin onder meer een verslag van de reünie van de Ronde- en Platbodemjachten van het afgelopen weekend en het skütsjesilen is opgenomen, te laten zien wat de watersport voor Sneek betekent. In een tijd waarin we ons meer en meer bij alles wat we doen afvragen waarom we het doen en wat het oplevert is het een goede zaak dat ook grote ondernemingen als de organisatie van een Elfstedentocht te water worden opgezet. Dat kan alleen omdat het besef iets te doen, alleen maar omdat het ont spanning en een sportieve uitdaging is, meer en meer veld wint. Dankzij de mensen die dit inzien en bereid zijn hierdoor bergen organi satorisch werk te verzetten komen deze initiatieven tot stand. De deelnemers wacht een week met sportieve uitdagingen. Een tocht over de mooiste routes van het Friese Waterland. Schippers en bemanning: We beseffen dat u maar even in Sneek bent en dat u nog veel moois te wachten staat. Komt u rustig nog eens terug. U bent niet alleen nu, maar altijd welkom. Verder wensen wij u en de organisatoren veel succes, sterkte en een behouden vaart. In Sneek zal men zeer binnenkort gra tis een wandelwagentje kunnen lenen, Deze service is speciaal bedoeld voor passagiers die van het openbaar ver voer gebruik maken treinreizigers, busreizigers en taxipassagiers. Deze wandelwagentjes worden door de Fram beschikbaar gesteld en worden beheerd en uitgeleend door de Taxicen trale. Mén zal voorlopig alleen zo’n wa gentje kunnen lenen bij de taxistand plaats bij het NS-station. De prelude tot heit eigenlijk Admiraal - zeilen vond zaterdag klokke twaalf uur plaats op het Kolmeersland. Op dat tijdstip stuurde prinses Beatrix als een ervaren schipper de witte Groene Draeck naar de zolderschuit voor „It Foar Under”. Daar werd het koninklij ke paar ontvangen door de voorzitter en het verdere bestuur van de Stich ting stamboek ronde en platheden jach ten, burgemeester B. Cazemier van Wymibritsieradeel (op wiens grondige- De werkgroep die zich In opdracht van de ‘stuurgroep bezig houdt met de ze materie,, dit in verband met het ontwikkelen van verbeteringsplannen voor het Noorden des Lands, vindt het „Wat Is dit eng. Ik wil het niet meer zien”. Met wijdopengesper- de ogen volgde een dame de kapriolen van Siete Meeter op het woelige water van de Wijde Ee bij Grouw. Eensklaps klonk een kreet: Siete is omgeslagen. Net als Jan van Akker en IJme Foeke- ma (die het Lemster skütsje stuurde) in 1962. En net als Ulbe Zwaga in 1965 op de Fluessen. Het horizontaal gaan van het Bolswarder skutsje was de eerste sensatie tijdens de wedstrijden reeks 1975. Meer over de openingswedstrijd elders in dit nummer. bied zich dit alles afspeelde) en loco- burgemeester A. H. Scholten van Sneek. De Commissaris van de Konin gin, mr. H, Rijpstra, stapte ook aan dek van de zolderschuit. Hij was reeds in Terhome aan boord van De Groene Draeck gekomen. De prinsen Willem Alexander, Jo han Friso en Constantijn bleven aan boord. Constantijn liet zich (Vervolg zie pagina 4). GEBREKKIGE KOÖRDINATIE In haar interimrapport herhaalt die werkgroep de al eerder geuite klacht over de gebrekkige koördinatie op so ciaal cultureel terrein in het Noorden. Onderlinge afstemming van de ver schillende subsidiekanalen is dringend geweest, ao stelt men. Gewezen wordt in dit verband op de problemen die ontstaan nadat een zogenaamd multi functioneel gebouw in een gemeente gerealiseerd is, De investeringsubsi- die’s zijn dan binnen. Vaak ontstaan daarna exploitatietkorten die mede bepalend worden voor gemeente en ge meenschap. De werkgroep geeft in haar interim rapport een overzicht van’ de proble men die op sociaal-cultureel gebied in het Noorden teven en hoe ze ontstaan zijn. Grote veranderingen, met name structurele, hebben zneh de laatste de- cenia’s voltrokken. Nivellering van stads- en ptattelandsteven, het verdwij nen van gesloten gemeenschappen met Ook al zonder enige aanleiding werden vorige week de 23-jarige D. L. en diens echtgenote mishandeld. Daders waren de 24-jarige V, T. en de 21-jarige T. W., beiden uit Sneek en zonder beroep. Tegen beide man nen werd proces verbaal opgemaakt. 1‘

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1