Simca ramde geparkeerd bestelbusje Slachtoffers werkzaam in ’t Sneker ziekenhuis Botsing bij Oppenhuizen: 2 doden en zwaargewonde J.M.S. sloot de poorten met ’n optocht en feest SNEKERfefKOERIER r Centraal Boekhuis Culemborg, Noorder Boekhuis Sneek samen Grootste slag was brandkast in Watersportcentrum Twellegea Kommissie 700 jaar Nijland wil geldelijke steun gemeente de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van en IJLST Autodief verwisselde in Sneek van wagen Eind gekomen aan rooftocht van Sneker trio Heteluchtballon van VARA boven Sneek? de MAANDAG 21 JULI 1975 130ste JAARGANG No. 57 Dit blad verschijnt bovendien doadardag* huts*aan-buis In GAASTERLAND, SLOTEN ex> Hei SweUr Nieuwsblad is een gecombineerde uigave vaa NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD li.' I - t SNEEKER NIEUWSBLAD de (Vervolg op pagina 3). (Vervolg op pagina 3). Bij een autobotsing ter hoogte van de Broereslootbrug tussen Sneek en Op penhuizen is zaterdagmorgen in alle vroegte de 21-jarige verpleegkundige Theo Castelein uit Sneek, afkomstig uit Workum, om het leven gekomen. Later overleed de bestuurder van één der bij de aanrijding betrokken auto’s, de 45-jarige U. Bergstra uit IJlst, in het Akademisch Ziekenhuis te Gro ningen. Een derde inzittende van de door Bergstra bestuurde Simca 1000, mej. Geertruida Bergstra (23, van beroep verpleegster), ligt zwaargewond in het Sint Antonius Ziekenhuis in Sneek, waar de drie slachtoffers allen werkzaam waren. Burgemeester en wethouders zeggen het in een schrijven aan de raad niet ver antwoord te vinden de inwoners nog maals met diverse akttes lastig te vat ten en stelt haar dan ook voor aan het verzoek te voldoen. Men zegt verder dat de festiviteiten grotendeels door Nijlan- ders op touw gezet worden, daarmee illustrerend dat de eigen inbreng bij zonder groot is. Hoe het ongeval is ontstaan is (nog) niet duidelijk. De Simca kwam met grote snelheid uit de richting Heeren- Veen. Het drietal had bagage naar een kampang in Willemsoord gebracht, waar een kollega aan zijn vakantie was be gonnen. De wagen raakte van de weg en knalde op een Hanomagbusje dat op een parkeerhaven stond. De Kommissie 700 jaar Njjland heeft aan het gemeentebestuur van Wymbrit- seradeel het verzoek gericht een bij drage in het tekort van de te houden festiviteiten van 6 tot en met 10 augus tus te leveren. De Njjlanders hebben zelf een bedrag van 24.735,opge bracht en komen nu nog 24.000,te kort. Het Anjerfonds Friesland heeft een be drag van tweeduizend gulden beschik baar gesteld als bijdrage in de kosten van een pubiilkatie over het historisch kerkgebouw van deze plaats. Van de Kulturele Raad van Wymbritseradeel ontvangt de eerder genoemde kommis sie een totaalbedrag van zevenhonderd gulden, bedoeld voor ondermeer een historische tentoonstelling en -optocht. Op dit ogenblik zijn de gevolgen voor de dertien personeelsleden van het Noorder Boekhuis nog niet geheel te overzaen. Wel kan worden gesteld, aldus een gezamenlijke bekendma king, dat er geen nadelige gevolgen behoeven te ontstaan voor de totale werkgelegenheid. Met elf medewer kers is inmiddels overeenstemming over een al dan niet gewijzigde func tie binnen het bedrijf bereikt. Met de vakbonden is een regeling afgespro ken, die van toepassing zal zijn in dien onverhoopt ontslagen mochten vallen. In de loop van de vorige week heeft de gemeentepolitie van Sneek op v:r- zoek van haar kollega’s van de Rijks politie de 25-jarige E. G., de 18-jarige M. R. en de evenoude J. N. allen uit Sneek aangehouden. Direkte aanlei ding was de inbraak in een horeca bedrijf in Franeker. Hier ontvreemden zij slechts twintig gulden. Dit luttele bedrag werd hen evenwel noodlottig. De overneming van het Noorder Boek huis door het Centraal Boekhuis bete kent voor de noordelijke boekverkopers een voortzetting van de distributie, zo als deze in de laatste jaren is ontwik keld. Gezien de voortdurende kosten stijging en de toenemende concurrentie kwam, ingeval van handhaving van de zelfstandigheid van het Noorder Boek huis, een redelijke dienstverlening voor de toekomst in gevaar, aldus de mede deling. Op langere termijn zal de sa menwerking leiden tot een verdere ver betering van de dienstverlening, omdat de bereikte schaalvergroting hiertoe duidelijk mogelijkheden biedt. Voor de uitgevers betekent de overneming een vereenvoudiging van de boekdistributie en een daling van de totale drStributie- kosten.” „Centraal Boekhuis BV in Culemborg en Coöperatieve Vereniging Het Noor der Boekhuis GA in Sneek hebben overeenstemming bereikt over een vol ledige integratie van de bedrijfsactivi teiten. Het Centraal Boekhuis heeft daartoe een bod op de aandelen van ’t Noorder Boekhuis uitgebracht en zal, omdat de leden van de coöperatie het bod hebben aanvaard, het Noorder Boekhuis volledig in eigendom verkrij gen. Een deel van de kinderen had zich voor de optocht gehuld in jutezak ken. Een flinke portie verf deed de rest. WASLIJST Toen de drie kornuiten aan het beken nen sloegen, kwam er een hele was lijst los. Met name horeca-bedrijven hadden de heren met ongenode be zoeken vereerd. Eerst werd de situatie opgenomen en later sloegen zij hun slag. Zo werd uit de Oude Pan in Sneek 1.700,gestolen, werd de kas van het Rijsterbosch in Rijs 500 gul den lichter gemaakt, verdween uit het rekreatiecentrum de Potten 250 gul den en werd It Roefke in Balk diep vrieskippen armer. Op het parkeerterrein nabij de Lem- merbrug in Sneek is een Simca 1301 aangetroffen, welke in de loop van vo rige week woensdag in Rotterdam was gestolen. Een omwonende had gezien dat de auto woensdagavond door een man op de parkeerplaats geduwd werd. In de tank zat geen druppel benzine meer. De bestuurder van ’t busje, de 25-jarige M. Tilstra uit Pingjum, werkzaam bij de Firma Bakker in dat dorp, had zijn wagen geparkeerd omdat hij, door slaap overmand, ’t niet raadzaam vond verder te rijden. Tilstra verzorgde de distributie van dagbladen. Rond vijf uur botste de Simca tegen de achter zijde van het busje. De Rijkspolitie groep Franeker kreeg de inbraak in cafetaria Algra in dé gaten. Toen zij arriveerden verdween het drietal spoorslags maar een om stander kon in het vroege morgenlicht nog net een deel van het kenteken noteren. De politie van Sneek wist evenwel dat de cijfers bij een kente ken hoorden van een auto die de heren gebruikten, De drieste Snekers werden al enige tijd in de gaten gehouden. In deze weken namen burgemeester en wethouders van Sneek om de beurt hun welverdiende vakantie op. De vergade ringen van het kollege van b. en w. gaan echter door, in welke samenstel ling dan ook. Het raderwerk kan nu eenmaal niet helemaal stil gezet wor den: the show must go on. Mededelingen, die uit de laatste verga dering tevoorschijn kwamen waren, dat tussen de Domp en de Groene Dijk een trapveld zal worden aangelegd. Dat zal dan volgend voorjaar klaar moeten zijn. Aan ’t auto- en motorcircus werd ver gunning verleend om op 26 en 27 juli de tenten Maatz Brothers op te slaan op het Veemarktterrein. De gemeente zal op de Naj aarsbeurs, die begin oktober in de veemarkthal wordt gehouden, een voorlichtingsstand inrichten. Het is onder meer de bedoe ling om vanuit dlie stand een aantal enquêtes te houden. Als het weer een beetje meezit wil de VARA proberen om tijdens de Sneek week haar heteluchtballon in Sneek te laten opstijgen. In principe heeft het kollege daar geen bezwaar tegen» De fusiebcsprekingen tussen het Centraal Boekhuis BV in Culemborg en de Coöperatieve Vereniging het Noorder Boekhuis GA in Sneek (gevestigd op het Industrieterrein) hebben vorige week hun beslag gekregen. Vorig jaar al wer den er besprekingen gevoerd, waarbij ook een soortgelijke instelling in het Zuiden des lands betrokken was. De fusie tusen Culemborg en Tilburg werd wel een feit, de overeenkomst met Sneek werd uitgesteld omdat de leden van het Noorder Boekhuis (dat enige jaren geleden door de Kommissaris van de Koningin in Friesland mr. H. Rijpstra werd geopend) nadere inlichtingen wilde hebben voor zij tot samengaan wilden besluiten. Door de beide fusie- partners is de volgende verklaring uitgegeven: Bovendien verzorgt de Kulturele Raad in ’e vorm van een subsidie een optreden van de Snitser Skots- ploech. B. en w. zeggen na overleg met de betrokken kommissie tot de slotsom te zijn gekomen de raad voor te stellen tienduizend gulden bij te dragen in de tekorten van de te ont plooien aktiviteiten. Op dinsdag 5 augustus komt de raad van Wym britseradeel bijeen. Dit jaar was Round van der Veen voor het laatst hoofdledd'er. Omdat hij het volgend jaar niet terugkomt kreeg hij die afgelopen week het ere-burger- schap van JMS aangeboden. Tevens werd de nieuwe hoofdleider voorge steld: Jan Boomsma. De bloemen die overwonnen door de leiding van verschillende groepen. De snelste groep was de Piratenbende, gevolgd door Chopper Society en Wild An gles. De mooiste karren werden ge bouwd door Potjakkers, Sapperde- notekrakerspizia, Freeboys, Flinsto- nes en de Piratenbende. Het programma van de afgelopen week zag er heel anders uit dan het programma dat de week daarvoor werd afgedraaid. Zo werd er dins dag een autobaanrace gehouden. Het materiaal daarvoor hadden de kin deren zelf meegenomen, en dat bete kende dat er hout, onderstellen van kinderwagens, losse wielen en zelfs een bromfietsmotor naar het ijsbaan- terrein verdwenen. De race hield in dat men in een estafetteloop om de lichtmasten op het terrein moest lo pen met de kar. Het laatste deel van het parkours bestond uit een hindernisbaan, die moest worden Zaterdagmorgen ontving de Sneker po litie van haar collega’s uit Harderwijk een seintje dat de Simca van de post- zegelhandelaar J. Brink (Nauwe Noor- derhomie) in het voormalige Zuiderzee stadje was aangetroffen. De wagen was in de nacht van woensdag op don derdag verdwenen van het Martini- plein. Het vermoeden bestaat dat de auto gestolen is door dezelfde man die de leeggereden Simca bij de Lemmer- brug had geparkeerd. de leiding kreeg, waren aangeboden door bloemist Speelman, iets waar men geweldig blij mee was. Overi gens: de hoofdleiding zei getroffen te zijn door de vele positieve bijdragen die zij hebben ontvangen tijdens de kampweken. Het busje kantelde. De Simca werd vol ledig in elkaar gedrukt. Binnen enkele minuten waren de Sneker politie, de brandweer van Sneek met de rampen wagen en de arts C. J. Overdijk ter plaatse. De Simca moest uitelkaar ge trokken en opengezaagd worden. Met ambulances werden de slachtoffers overgebracht naar het ziekenhuis in Sneek. Daar werd overbrenging van Bergstra naar Groningen noodzakelijk geacht. Tilstra kwam er met ’n schaaf- wondje in het gelaat en een pijnlijke knie af. Jongens- en Meisjesstad zit er weer op. Voor de tjjd van een jaar sluit de altijd zo levendige stad haar poorten, en om dit droeve feit zo snel mo gelijk te vergeten, hielden de bewoners vrijdagavond een feestavond in de Sneker Sporthal. Daaraan vooraf ging een optocht door de stad onder begeleiding van Jong Advendo-meisjes. Uitgedost in de meest fantastische uitmonsteringen, trokken de kinderen door de stad. De route moet nu nog wel te volgen zijn aan de hand van de achtergelaten konfetti. Bij het ge beuren in de zaal waren veel ouders aanwezig. Er stonden zo’n 20 toneel- en zangstukjes op het programma. De twee auto’s dlie vorige week uit die garage van de firma De Vries aan de Eerste Oosterkade werden ontvreemd, zijn beide in Lemmer teruggevonden. In één van die auto’s werden papieren aangetroffen van een vakantieganger uit Balk, die tussen Balk en Lemmer zat te vissen en zijn auto onbeheerd langs de weg had laten staan. Voorts lagen in de auto enige antieke sieraden, waar van de herkomst nog niet bekend is. De skütsjes hebben de helft van de rit voor het kampioenschap 1975 er weer opzitten. Meer nieuws over de wedstrijden vindt u elders in dit nummer. Dat het spektakulaire ak- ties kan opleveren bewijst de foto. Lodewijk Meeter (zeilteken LM) stuurt zijn schip achter de Sneker Pan (Waterpoort), en enkele ande re skütsjes langs. Ulbe Zwaga (voorgrond) moet de zaak nauw lettend in de gaten houden. Tussen de zeilen van het Huizumer en Grouwster skütsje door kan men het grootzeil van Rienk Zwaga’s schip ontwaren. Deze werd win naar van de slag op de Langweer- der Wielen, tijdens welke Ger Dijs de foto maakte. Het klassement over vijf wedstrijden wordt aange voerd door Tjitte Brouwer (Hee- renveen), gevolgd door Sietse Hobma (Lemmer) en Lodewjjk - Meeter (Huizum),

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1