DIEVEN ULST JEUGDHERBERG: GEPAKT Drs. Hotze de Boer perpleks: Schipper Orde Sneker Pan van SNEKER^KOERIER de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en BOOT UITGEBRAND I I 3 j.u.. .1, I Hst SobbImm* NfBowsUsdl is BBS ORGELKONSERT FEIKE ASMA IN BOLSWARD Met de Snitser Skotsploech walsende hoge gezagsdragers? Oké! Officiële opening met bloemrijke speeches op het stadhuis? Oké! Het benoemen van een nieuwe Schipper in de Orde van de Sneker Pan? Oké! Toch zullen naar het gevoel van duizenden Snekers en han denvol Snekers-voor-één-week de Vlootschouw en het vuur werk in de Kolk voor de Wa terpoort hét gebeuren zijn ge weest waarmee het startsein werd gegeven voor de veertig ste Sneek-week. m NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NSUWSBLAO m de g 'V hü ■■k o djllk, --- i g SNEEKER NIEUWSBLAD Feeërieke vlootschouw voor duizenden dé inzet zeilweek V (vervolg op pagina 5) (vervólg op pagina 5) «4=i I MAANDAG 4 AUGUSTUS 1975 130ste JAARGANG No. 61 Later legde die zeventig-jarige oud- dirckteur-rektor van de Rijksscholen- gemeenschap in Sneek het uit: ,,Ik was overdonderd. Wel voelde in even nattigheid toen de burgemeester het had over een man die de jeugd ani meerde om te gaan zeilen. Toch kwam de benoeming nog als een donderslag uit een heldere hemel’. de zeilsport in het algemeen, en voor die Sneekweek in het bizonder, verdienste lijk hebben gemaakt. Aan die kwalifi- katie voldeed de heer Hotze de Boer in ruime mate, aldus bleek uit de toe lichtende woorden van de Sneker bur gemeester. Hij overhandigde de 22ste Panschipper de „koekepan”, die hij de ze week in de mast mag takelen. Op de revers van de nieuwe Schipper werd een herinneringsspeldje bevestigd. alcohol. Aan zes personen werd een rij verbod opgelegd. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden op het terrein nabij de gemeen- tereinigtag van een sloopauto van de handelaar W. Rozenberg vier wielen met zo goed als nieuwe banden,, gede monteerd en meegenomen. poortstad; zij allen werden in de kring van de Snitser Skotsers opgenomen en zetten hun beste beentje voor bij een walsje. Het commentaar van de kijkers bleef niet uit Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan -huis In GAASTERLAND. SLOTEN e.o Een rijtje sprekers waren in de raad zaal van het stadhuis de revue al ge passeerd toen mr. Van Haersma Buma voor de vele gasten nog even vertelde hoe dat gaat met de benoeming van een Schipper in de orde van de Sneker Pan. In 1954 werd de onderscheiding inge steld. De benoeming gebeurt door bur gemeester en wethouders op voordracht van de beide voorzitters van die Sne ker zeilverenigingen, de KZVS en de SZC. De önderscheiding wordt toege- kend als een bewijs van waardering en erkentelijkheid aan hen die zich voor Een nacht later werd geld ontvreemd uit de jeugdherberg in Heeg. De vreem delingen, van wie de identiteit nog niet met zekerheid kon worden vastgesteld, zijtn op transport gesteld naar Bergen (N.H.) in welke plaats en omgeving ook meerdere diefstallen zijn gepleegd. Het onderzoek zal nog wel enige tijd ver gen. •S. - i Tijdens het afgelopen weekend werd door de Sneker politie tegen twee per sonen proces-verbaal opgemaakt terza ke van autorijden onder de invloed van Toch waren het ditmaal niet de eersten de besten die „ten stadhuize” de ope ning van de jubileum Sneekweek bü- woonden. Van hoog tot lager: de mi nister van Binnenlandse Zaken mr. W. F. de Gaay Fortman, een achttal Kom- missarissen van de Koningin, een se- cretaris-generaal van Binnenlandse Za ken (mr- P. van Dijke), de burgemees ters van Sneek en Wymbritseradeel, de wethouders van Smeek en vele Sneker raadsleden, de bestanddelen van het Sneekweekkomité, bestuurderen van de zeilklubs, vertegenwoordigers van de Noord Nederlandse Watersport Bond en nog een heleboel andere genodigden. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden uit de woning van Tj. Wiers ma aan de Worp. Tjaardastraat een Friese staartklok en een doofpot ont vreemd. Men is in de woning binnen gedrongen door het boren van een gaat je in een raamkozijn waardoor men door middel van een draad of pen de raamsluiting kon opheffen. De prelude vormde een optreden van de Spitser Skoteploeg vóór het bordes op de Marktstraat. Dat culmineerde in het optreden van gastdansers: de Kom- miissaris van Friesland, mr. H. Rijpstra, die van Umburg mr. dr. C. J. M. A- van Rooy, burgemeester mr. B. van Haersma Buma van Smeek en de twee vrouwelijke wethouders van de Water- RARE BOEL „Met die Sneekweek is het overigens maar een rare boel. Sheek-week er wordt gevaren op het water van Doniaweirstal, dat niet eens aan Sneek grenst en het starteiland ligjt op het territorium van buurgemeente Wym- britseradëel. Feit is wel, dat de hele organisatie van het grote gebeuren in handen van Snekers ligt. Maar wat aan de andere kant zijn „Snekers”? Mede door het prachtige zomerweer werd het jubileum concours hip- pique te Rijs zaterdag een prachtig paardensportfestijn. De strijd om ’t nationale kampioenschap Fries ras spitste zich tenslotte toe op de oude rivalen „Fr eark" van A. Fran kena uit Heeg en „Wybren" van L. W. Dijkstra te Haskerhorne. Kampioen van Nederland werd uit eindelijk „Wybren", die men op deze foto ten voeten uit ziet afgebeeld. Een verslag staat elders in deze krant. Nóg kijkt de heer Hotze de Boer een tik keltje verbouwereerd als burgemeester mr. B. van Haersma Buma van Sneek hem de „panne" in de handen drukt. De oud-rektor zal de prachtige koekepan tijdens de Sneek-week in de mast mo gen voeren als bewijs dat hij zijn voet sporen in de zeilsport verdiend heeft en déze schipper Schipper is. (Foto Studio Ger Dijs). ALS DIRECTEUR TERUG Drs. H. de Boer werd in 1905 in Ried bij Franeker geboren. Acht jaar later verhuisde hij naar Tzum. Later volgde hij in Sneek zijn opleiding aan de Rijks Vannacht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken op helt woonschip van de heer J. Walstra dat lag in de Woonschepenhaven te Sneek. Op het moment dat de brand uitbrak, om streeks half twee, was noch de eige naar noch diéns vrouw aan boord. Buren ontdekten de brand en waar schuwden de brandweer, Die was vrij snel ter pleke, maar kon niet meer voorkomen dat het schip vol ledig uitbrandde. De heer Walstra was niet verzekerd. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in Oosterbeek drie buitenlanders aan gehouden die verdacht worden van een groot aantal diefstallen in verschillende plaatsen in ons land. Bij hun aanhou ding waren zij in het bezit van enige duizenden guldens en ondermeer het foto-toestel, dat met een bedrag van plm. 1700,- vorige week uit de jeugd herberg in Sneek werd ontvreemd. ERKENTELIJKHEID Namens d,e de andere „gouverneurs” sprak de Kommissaris van Limburg, mr. Van Rooy („Ik moest, want jij bent de oudste in dienstjaren, zei men”) gro te erkentelijkheid uit voor de ontvangst in Sneek. Hij waas maar blij op de juiste dag te zijn gekomen. Het is een hele uitzoekerij met die „woensdag na de Snitsier Merke en zoDat ook Limburg een provincie blijft, daarvan Daarna trad mr. Van Haersma Buma terug en kreeg de heer De Boer een hele hoop handdrukken te verstouwen. De hem bekende dames deden de feli citatie vaak vergezeld gaan van een kusje als extra beloning. EEN GEWEST Na even uitblazen zette burgemeester Van Haersma Buma zich aan zijn toe spraak. Die wemelde, tussen de pure ernst, van steekjes ondfer water, woord spelingen en „je moet ze maar proe- vens”. Aan die minister werd uit de doeken gedaan waarom hij zich best in Friesland had durven wagen. Bij alle geharrewar rondom de gewestvorming had mr. De Gaay Fortman immers al tijd al geweten, dat hij Friesland één geheel zou laten blijven. „Waar hadden we anders ook heen gemoeten met ons statenjacht Frfeo”, zo stelde de Sneker burgemeester losjes vast. „En 26 gewes ten wordt ook niks, want waar halen we zo’n groot antal prachtige boeiers vandaan”. Gezien zijn brede lacht trok mr. De Gaay Fortman zich het niet aan. Zo ja, dat was er als pleister op de wonde het fraaie boek „Varend door Nederland”, dat de minister mee naar Den Haag mocht nemen. De Kommis- startistsen werden ook niet vergeten en kregen het boekwerkje over Sneek van .majoor” Napjes mee naar hun respec tievelijke provinciehoofdsteden. HBS. Na zijn studie, die volgde aan de Gemeentelijke Universiteit in Amster dam behaalde hij in 1930 zijn doctoraal sociale geografie. Voor de oorlog gaf hij lessen over geheel Nederland; tijdens de bezetting woonde hij in Den Haag. In de serie zomeravondconcerten, die onder auspiciën van de Stichting’ Or- gelcentrum in de Martinikerk te Bols- ward plaats vinden, wordt op dinsdag 12 augustus a.s. een orgelconcert ge geven door Feike Asmia. Het program ma voor deze avond luidt: Psalm 105, Dirk Jz. Zwart; Adagio in Es-dur, en Preludium en Fuga in C, J. S. Bach; Uit Suite Oudé Stijl; Gavotte en Aria, Ooms. Bute; Variaties op „Merck toch hoe sterck”, W, H. Zwart; Pastorale ulilt symph. 2, Ch. M. Wid.br; Postlu- dium super Feike Asma, Marius Monnikendam; Partite ps. 121, Klaas Bartlema; Finale en Koraal „Alle roem is uitgestoten”, Jan Zwart. Aanvang 20.00 uur. A Na de oorlog loerde hij op een kansje om naar Friesland terug te keren. En zowaar: in 1947 werd hij benoemd tot directeur aan de Rijks HBS in Sneek, de school -waaraan hij zélf zijn middel- Nog een mooie: „Met duizend deelne mende zeilschepen is de Sneekweek een van de grootste Europese watersport- evenementen. Het moeten er maar niet meer worden want anders krijgen we hier een vorm van botelisme”. De Pro vinciale Milieuraad kreeg de wind even van voren. Die raad heeft op het laat ste nippertje nog bezwaren gjemaakt tegen de aanleg van onder meer een jachthaven, een ihsteekhaven en een restaurant op de plaats van het oude Paviljoen. „Het lijikt er op dat de Milieuraad van de Provincie het plan nu wil uitvoeren op de manier waarop men er eerst bezwaren tegen had. Het geeft geen pas het nest uit te halen nu de eieren bijna zijn uitgebroed”. In ’s-Gravenhage zegt men immers ook, dót een Hagenaar iemand is die in Wassenaar woontaldus Van Haersma Buma. Zaterdagmorgen omstreeks acht uur vond op de rijksweg 43, nabij de krui sing met de stadsrondweg en het in dustrieterrein een aanrijding plaats, toen de 31-jarige W. M. uit Nieuwe Pekela, die met zijn Simca personenauto in de richting Sneek reed, ontdekte, dat hij verkeerd was gereden. Hij zwenkte onverwachts naar links met de bedoe ling zijn auto op de rijksweg te keren. De achter hem rijdende G. V., even eens 31 jaar oud, uit Winschoten, kon met zijn Renault de Simca niet meer ontwijken. Door de botsing werden beide auto’s zwaar beschadigd. Drie inzittenden van de auto’s liepen lichte verwondingen op welke dbor de arts Dr. Eykman ter plaatse konden wor den behandeld. Kunstig als een cirkusdirecteur voerde burgemeester mr. B. van Haersma Buma vrijdagavond zijn Sneekweek openingsspeech naar een klimaks. Ten slotte moest het hoge woord er wel uitkomen: „Tot Schipper in de Orde van de Sneker Pan is benoemd de heer Hotze de Boer!” Er volgden nog een paar burgemeesterlijke woorden, maar die gingen in het daverende applaus verloren. De Boer zelf stond even perpleks, toen produceerde hij een brede glimlach. i« h-r. MA-wm. i.gW ifenW -■ -ïö Hó-.-’ iiir '■V F

Sneeker Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1